Sari la conținut

Campanie de atentionare a motociclistilor ca exista masini in trafic


blackcelnegru
 Share

Postări Recomandate

din acelasi motiv pentruj care trenul nu depaseste pe cel din fata lui atunci cand s-a stricat sau nu are intrare in gara ... :blbl: :blink:

 

motocicletele/scuterele fac parte din categoria autovehiculelor care se pot strecura. Asta e motivul pentru care conduci asa ceva.

eu am o intrebare pentru cei care pun intrebarile de mai sus: de ce in trafic baga jumatate de masina iesind de pe un drum fara prioritate si apoi mai si ridica mana in senmn de multumire, de parca daca mi-a blocat mie banda mai am de ales?

cati dintre conservari merg cu 50 in localitate si 90/100 in afara?

probabil ca la cei cu tobe au dreptate, insa as putea sa intreb iarasi: cate dintre masini scot un fum irespirabil de catre noi, ca ei baga recirculare si scapa, dar noi? mai mai sa-mi vina rau pe la un semafor avand o astfel de "cavou" pe 4 roti...

 

ei cand pleaca cu masina de-acasa urmaresc cel putin cateva aspecte: sa ajunga mai repede, sa nu astepte in statie, sa nu intre intr-un autobuz mirositor, sa nu dea peste diversi care fac tampenii (tot in mijloacele de transport), etc. noi cand plecam de-acasa speram acelasi lucru. evident ca daca lucrurile s-ar desfasura intr-o limita (legala sau de bun simt) atunci toate ar fi frumoase.

 

recunosc ca inca nu am patit multe in trafic, ba de multe ori mi s-a facut loc si am multumit.

ce NU fac eu insa poate conteaza. adica nu turez aiurea motorul, nu fac slalom, prefer sa fiu mai ... calm cu unii, nu de alta dar daca isi pun mintea dau in tine cu usa, masina, etc si apoi te judeci cu ei cativa ani ... adica sunt un pic mai cu capul plecat, nu sunt arogant in trafic.

 

PS: si-atunci cand conduc masina, las motoarele sa treaca!!

 

in concluzie, poate ca si noi judecam conservarii dupa cateva cazuri .. vezi accidente. insa si consecintele sunt cu mult mai grave. dar totusi, nu toti conservarii sunt la fel. asa cum nici motociclistii nu sunt toti la fel!

 

A nu se intelege gresit....am zis ca mie ca si motociclist mi se reproseaza chestiile astea de colegii mei soferi(ca nu stau in coloana etc). Nu ca eu imi pun intrebarile astea :). Oricum cel mai bine e sa avem noi grija de noi. Presupuneti tot timpul ca ala din fata va pune frana brusc, ca de pe urmatoarea strada sigur va iesi unul pe jumatate de banda si stati cu mana pe frana tot timpul si ochii girofar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti exact in aceeasi situatie ca si mine. Aceeasi problema o am si eu la munca, desi nu sunt chiar singurul motociclist. Mi se reproseaza ca vezi doamne "noi" motociclistii ( desi sunt si sofer de vreo 12 ani si mai nou motociclist) nu-i respectam deloc in trafic. Noi de ce nu stam in coloana ca ei? De ce ne bagam pe langa ei? Daca vor sa ocoleasca brusc o groapa, de ce ar trebui sa se uite in oglinzi inainte ca nu cumva sa fie un motociclist pe aceeasi banda? Unii soferi sunt efectiv incapabili sa ne inteleaga si nu cred ca vom putea sa-i educam niciodata.

Oricum aceeasi specie incapabila am gasit-o si prin randul motociclistilor, adica de a nu-i intelege pe soferi. Unii motociclisti nu pot intelege ca de multe ori suntem chiar invizibili in trafic la propriu, chiar nu ne vedem in oglinzi. Din punctul meu de vedere aceasta "ura" intre motociclisti si soferi va fi pt mult timp de acum incolo, asta daca nu cumva fiecare motociclist isi va lua si masina, iar soferii isi vor lua si ei motoare.

 

 

Respectul nu se ofera, se castiga, iar cu colegii tai, cred ca ai prea mult bun simt, nu te mai uita in gura unor frustrati, trimite-i sa-ti aduca cafeaua cand mai debiteaza prostii. E viata ta, e motoru tau, faci ce vrei, te bagi printre masini ptr ca poti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand, ai gresit cand le-ai permis sa te bage in aceeasi categorie cu forjatorii de bulevard/slapari si ce mai vrei. trebuia sa le explici clar ca tot ce ai in comun cu aia este permisul pentru categoria A, nici ala cu toti. pe urma trebuia sa le explici frumos ca e legal sa mergi intre benzi la semafor, eventual sa le si zici ca e urat ca nu isi actualizeaza bagajul de cunostinte singuri si pe urma sa le zici ca niciuna dintre astea doua nu sunt argumente care sa-i scuze ca nu sunt in stare sa se uite in oglinzi inainte sa sara pe alta banda si cel mai important ca sunt atat de prosti ca nu vad semaforul de peste 100 de metri care e rosu, si ei se incapataneaza sa te sicaneze/depaseasca doar ca sa ajunga inaintea ta. cand o sa invete macar ca in trafic orice manevra e permisa atat timp cat NU incurca pe nimeni din jur si drumul nu e doar al tau, care esti in masina ta, poate o sa avem un inceput. pentru majoritatea soferilor trebuie facuta neaparat distinctia asta intre bulevard blaster si motociclist altfel iti toarna toate frustrarile personale si dau vina pe motociclisti pentru orice... cat despre campanii de inmuiat forjatorii ca supapa si facut control la urechi pentru aia cu tobe goale, e treaba politiei si a celor care sunt deranjati. pe noi ne deranjeaza soferii care ne omoara pe loc, nu cu nervii si anii de la sculat noaptea din cauza tobelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ambele "tabere " sunt teribilisti, si procentul cred ca e cam acelasi, deci nu este un argument acesta ca noi mergem prea tare.

Sunt foarte multi soferi in trafic care se baga in fata ta sa-ti arate ca bmw-ul lor este mai tare decat motorul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi teribilisti sunt in ambele tabere, parerea mea personala esta ca motociclistii circula mult mai atent decat automobilistii. La toate capitolele: prioritate, depasire, asigurare, etc. Motociclistii sunt invatati din start ca orice greseala costa, De aceea fac mult mai putine greseli in trafic. Si de aceea cei care trebuie sensibilizati sunt automobilistii. Grav este ca multi dintre acestia trebuie sensibilizati cu privire la elemente de baza ale conducerii. Lucruri care trebuiau sa le stie din scoala (nu dupa mii de km de asfalt). Si anume, trebuie sensibilizati de faptul ca au oglinzi, ca au semnalizare, ca pot sa nu fie singuri pe banda, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe... nu am citit toate posturile....dar, pana nu demult eram si eu singur printre oferi la serviciu - chiar la 2joburi am patit la fel. in timp le tot povesteam, le aratam poze... usor, usor am inceput sa recrutez din ei:-). la primul job 2. la cel nou altii 2. unul a venit deja cu permis , altul facea scoala cand m-am mutat eu si ultimul o face acum. in total suntem la noul job. vreo 5,5 :-). acum cand sunt intrebat ce si cum e cu mersul printre benzi am aliati la explicatii:-):-).

faceti si voi la fel...si veti avea aliati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi trebuie tinut cont ca nu se depaseste coloana oprita. (Asa spune legea). In rest, multa, multa atentie cu benzile astea !

 

E buna ideea cu recrutarea ! Eu la rândul meu, tot dintre conservari am fost racolat :)

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dau si eu cu parerea ca proaspat posesor de mobra si permis A:

 

nu inteleg exact care e treaba cu " nu ma respecta conservarii". eu am invatat ca respectul se castiga... in afara de un incident (mizerabil dealtfel) pe care l-am avut in prima zi cand am iesit cu motorul, de 2 luni de zile de cand merg aproape zilnic (3k de km daca are vreo importanta) nu mi s-a mai intamplat nimic. asta pt ca imi "ocup" banda fara sa las loc de inghesuiala, pentru ca atunci cand "ma bag" la stop o fac non-agresiv, si pentru ca asa cum zicea "lil debul" pur si simplu merg, la fel ca si cu masina pe care o conduc de 12 ani si cu cateva 100k de km in total.

 

nu am asteptari mai mari desi am invatat in astea 2 luni de cand ma dau pe mobra ca motociclistii sunt mai vulnerabili oricat as incerca sa neg asta, dar nu pentru ca ar avea cineva ceva cu noi ci pentru ca nu avem educatia de a merge in trafic cu masina consientizand ca exista si motociclete pe drum...peste 10 ani o sa fie altfel. asta e situatia punct.

ca exista modalitati de educare inca din cursurile de legislatie pt cat B dar nu se gandeste nimeni sa introduca asa ceva asta e partea a doua...pana atunci "shit happens"

 

PS: nu iau totusi in calcul situatiile cu motociclisti care folosesc drumul public ca pista de competitie sau de show-off. pot intelege si asta pana la un punct dar in situatia data sa-mi fie cu iertare da' hai sa nu ne asteptam la respect. si eu daca ma plimb intre benzi agresiv cu masina tot carne in frigider iau de la ceilalti soferi asa ca e acelasi lucru.

 

PSS: stiu ca mobra pe care o am nu incita la activitati si actiuni ca una sport/sport-tourer dar cred ca e cam universal valabila situatia cu respectul se castiga indiferent de mobra.

 

respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia mai baga un pic de lectura :)

 

Fara suparare: Este permis !!!

 

http://www.trafictub...uns-politie.jpg

 

Nu e nici o suparare. Chiar ma bucur sa mai invat ceva.

 

Eu ma refeream la "Art 100 ( 3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;"

 

Faptul ca domnul Director Comisar Sef aduce lumina in acest caz (este interzisa depasirea coloanelor oprite doar daca se depaseste axul drumului), nu poate decat sa ma bucure. Sper totusi ca a interpretat bine legislatia rutiera, avand in vedere ca la sanctiuni a facut o confuzie (incadrand depasirea coloanelor oprite in clasa a III-a de sanctiuni, cand de fapt se incadreaza in clasa a II-a)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am apucat sa citesc toate ineptiile scrise aici de unii dintre voi, dar majoritatea celor care va plangeti ca nu vi se da respect ci altceva prin trafic, sunteti motociclisti proaspeti, cu motociclete ce nu impun nici un fel de respect si sunteti doar penibili... iar tu paladinu vietii...inainte sa zici prostii despre 'fraierii' care intamplator mergeau mai bine decat tine cu vreo 15 nivele, invata sa mergi tu pe 2 ... sa nu cumva sa cazi la semafor ca un fraier.

 

respectul nu se impune, se castiga. intre oameni, nu intre fiare.

 

tu ai citit ce-ai scris? doar proaspetilor motoristi nu li se "da" respect? (de parca-i ca faina, se da la kil)

 

respectul in trafic e undeva jos, nu e la zero, dar e jos.

 

stai chill, de acelasi respect de care "beneficiaza" un noob ai parte si tu. nu stie nimeni ca esti cu 15 nivele mai sus.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, parca s-a facut topic de fooootut in gura. De se simt nevoia cativa basinosi(pardon bikeri cu experienta, mon cher) sa porceasca tot? Ma ce rai sunt cate unii, mama doamne :shootingsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand sa va abonati la canalul Youtube al instructorului asta ( e din UK de aia circula invers) :)

 

Corect, insa la aia nu-ti sare in fata niciun jmeker cu "bemve" ca i s-a ridicat lui sa depaseasca coloana. Si nici flash-uri de la la masinile ce vin din fata nu am vazut, ca esti tu cu mobra pe contrasens. Sau na, poate au aia strazile mai late. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...