Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Mda... topicul asta il cautam , de aia am intrat pentru prima data in ultimile 5 luni.

 

Caut o camera d'asta sa o folosesc pe moto pe la 200 de lire (cam 10 mil).

 

Capone.. merci pt. topicul precedent frate... ai facut un review de nota 10.

 

M-ai cam convins de GoPro Surf HERO. Intr-adevar , se vede o diferenta enorma intre filmele puse cu versiunea HD si versiunea normala a camerei.

 

Acuma.. am gasit pe eBay cele 2 versiuni ... pe la 150 de lire (adica 7 mil) camera GoPro Surf HERO .. si pe la 290 de Lire (adica 13.5 mil lei vechi ) versiunea HD. Pretul e dublu, dar si calitatea imaginii isi merita banii.

 

Vreau sa stiu daca in tara sunt mai ieftine... sa stiu daca se merita s-o iau de aici, sau din vreun magazin din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe la noi e ~1500 ron HD-ul si ~800 ron modelul normal http://www.f64.ro/search.html?q=hero&x=0&y=0

Probabil cu transportul tot pe acolo iesi. Avantajul ar fi ca daca o iei din romanica beneficiezi de garantie. Oricum, ma astept sa scada preturile foarte curand la modelul normal datorita aparitiei HD-ului :disappointed:

 

Week-endul asta am testat-o prima oara sub apa intr-o piscina :lol:

Am cam avut emotii, dar a trecut cu bine testul. Tinand cont de lumina disponibila s-a descurcat mai mult decat decent si la poze dar mai ales la filmare.

post-40715-1265051638_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine e transportu' gratis (fiind in UK) , dar partea cu garantia asa e (daca iei din RO din magazin - beneficiezi de o oarece garantie... aici nu ai deloc (daca vrei garantie, platesti extra, cel putin in magazinele normale). iar la magazinele virtuale (sau auction sites gen eBay) mai bine te lasi pagubas cu garantia.

 

Am mai stat si am cautat, am mai gasit prin US mai ieftin (mai ieftin chiar cu drum cu tot) , dar sa vad cum e legislatia in UK (vama) daca imi iau din US si sa-mi trimita in UK.

 

Am mai cautat si pe alte forumuri, numai cuvinte de lauda la adresa "GoPro Surf HERO", HD version.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vrei pachetul Surf Hero ? Mai bine, daca pt mobra te intereseaza camera, mergi pe pachetul Motorsport care are incluse prinderi mai utile in kit sau versiunea Naked si iti iei exact ce prinderi crezi ca ai nevoie :lol:

Pachetul Surf include ca prindere doar acea "bulina" cu adeziv dedicata placilor de surf.

Mesaj completat

Va salut domnule Bogdan,cand vine si lcd ul de pus pe spate?ai vreo veste?

Tare poza cu tine in Corsa :lol:

Bafta :disappointed:

Salut man :lol:

Astia de la GoPro n-au anuntat inca accesoriile suplimentare (lcd, battery pack, microfon extern etc). Dar presupun ca cel tarziu prin vara vor fi si astea disponibile pe piata :lol:

Din cate am inteles, pe la inceputul lui martie or sa fie disponibili acumulatorii de cumparat separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

de astazi sunt si eu un fericit posesor de go pro hd :hug: baietii astia chiar au dat lovitura!

am testato astazi pe motor, calitate brici [CENZURAT]

CapOne ce fel de prog folosesti sau care e smecherie sa raman cu o claritate cat mai buna :crack:

 

deci cine vrea camera pe moto ar avea 2 variante:go pro hd sau contour hd.amndoua costa ceva banuti dar merita :haha: o sa pun si un video de indata ce gasesc un prog. sau ma enervez si il bag asa in stare neprofesionala :nono:

Mesaj completat

http://www.youtube.com/watch?v=8nUg_7N3Gfg

 

cam asta e calitatea redusa la jumate din cauza convertirii in avi. apoi facut cu movie maker si la final scos in wmv.am sa urc un video scos direct dp camera sa vedeti claritate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ todea :

 

mda.. am vazut fillmuletu , nu e de calitatea filmelor puse de capone.. undeva la transformarea in avi ai pierdut din calitate, cred.

 

altceva vreau sa-mi zici.. din ce oras esti ?

 

sper sa nu fii de prin sud sau Londra, ca e cam departe de mine :)

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CapOne ce fel de prog folosesti sau care e smecherie sa raman cu o claritate cat mai buna

Pentru taiat din filme sau pt a uni mai multe folosesc AVS Video ReMaker . Super simplu de utilizat si nu face recompresie la salvare (decat daca vrei tu), calitatea ramanand intacta.

 

Daca vrei si efecte, tranzitii intre scene etc, atunci nu prea ai de ales si trebuie sa pierzi din calitate, folosind ceva gen Video Edit Magic.

Mesaj completat

Si o filmare cu Hero de week-endul trecut, de la cota 2000, cu snowmobilul :)

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ todea :

 

mda.. am vazut fillmuletu , nu e de calitatea filmelor puse de capone.. undeva la transformarea in avi ai pierdut din calitate, cred.

 

altceva vreau sa-mi zici.. din ce oras esti ?

 

sper sa nu fii de prin sud sau Londra, ca e cam departe de mine :)

 

londra :) tu? :)

Mesaj completat

Pentru taiat din filme sau pt a uni mai multe folosesc AVS Video ReMaker . Super simplu de utilizat si nu face recompresie la salvare (decat daca vrei tu), calitatea ramanand intacta.

 

Daca vrei si efecte, tranzitii intre scene etc, atunci nu prea ai de ales si trebuie sa pierzi din calitate, folosind ceva gen Video Edit Magic.

Mesaj completat

Si o filmare cu Hero de week-endul trecut, de la cota 2000, cu snowmobilul :lol:

ms mult dar pana la urma am reusit sa-l bag in hd :)

 

super cu snowmobilul

 

http://www.youtube.com/watch?v=75ZoFD3aK1U

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un filmulet din toamna anului trecut, filmat cu GoPro Hero modelul simplu, ne hd. Daca stau si ma uit asa, nu se compara cu cel HD dar pentru jumatate de pret cat costa fata de acesta isi facea treaba bine :wacko:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

am vazut toti accidentul cu autobuzul care a trecut pe rosu si a omorat un om,daca intersectia nu ar fi avut camere cel mai probabil omul cu autoturismul ar fi fost scos vinovat. e nevoie de camere ieftine pe care sa le avem in functiune permanent si pe moto si in conserva pentru ca altfel degeaba conducem atent daca legea e aplicata dupa ureche. hai sa vedem propuneri de ieftin si bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum o prinzi pe mobra ?

 

 

Pai e fix cat un pachet de tigari. Ii fac eu un suport somehow:)

Mesaj completat

@ Bogdan, da-mi add pe mess ca din varii motive nu stiu de ce nu mai am id-ul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Timpi aproximativi de filmare (folosind card 32GB) pentru Go Pro HD

- 1080p (30 fps): 4h 30m

- 960p (30 fps): 5h 26m

- 720p (60 fps): 4h 30m

- 720p (30 fps): 8h

- WVGA (60 fps): 8h 15m

 

Pentru GoPro-ul simplu, pe card de 4GB filmezi cam 2h-2h15m, si cam atat tine si un set de acumulatori AAA de 1000 mAh. Acumulatorul la HD tine in jur de 2h30m-3h de filmat continuu.

Ambele cand termina cardul sau bateria salveaza inainte filmuletul si apoi se inchid.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa folosesti camera doar pe motor si in conditii meteo normale, de banii aia poti sa-ti cumperi un iPod Nano 16Gigs - http://www.apple.com/ipodnano/. Partea faina e ca il poti folosii si sa asculti muzica, privii filme, etc, si chiar nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza bateriei.

 

Filmeaza destul de bine, insa nu pot sa zic cum e cu stabilitatea la socuri, sau sensibilitatea la lumina - o sa testez asta in curand (astept vreme prielnica).

 

La cazaturi nu mi-as face probleme de iPod, rezista la socuri si functioneaza chiar si indoit (are carcasa din aluminiu).

 

Acuma tot ce iti mai trebuie este un suport DIY - romanii sunt experti la asta. :peace:

Editat de morion4000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti cam toata gama de camere GoPro Hero si accesorii de prindere la F64 http://www.f64.ro/f334842//search.html?q=h...amp;x=0&y=0 :peace:

Daca il iei de afara cred ca iesi olecuta mai ieftin, dar nu stiu cum e cu garantia.

 

PS

Zilele astea apare un update de firmware pt modelul HD. Sunt curios cu ce imbunatatiri vine (in afara de filmarea cu fundu in sus).

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de comparatie intre principalii jucatori de pe piata camerelor din discutie :laugh:

techChart.png

Mesaj completat

Btw, daca vrea cineva un ATC2K cu card de 4G + set acumulatori noi + cabluri + toate prinderile posibile, il dau cu 250 lei negociabil :D .

 

atc2kb.gif

 

Nou e vreo 700 lei, ca sa va faceti o idee - http://www.f64.ro/oregon-scientific-atc-2k...iune-sport.html

 

Video (comprimate de Youtube insa) - http://www.youtube.com/user/mahtub

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

De ceva vreme ma cam mananca si pe mine microbul cu filmatul pe moto, tot imi sar ochii la un contour hd dar nu dispun de fonduri chiar asa mari si nici ceva slab calitativ nu vreau sa imi iau am dat peste ceva de la sony, mai exact MHS-PM5 filmeaza full hd, bateria tine cam 90 min, are ecran, versiunea K are un obiectiv care iti permite sa filmezi 360 grade. M-am uitat la cateva filme facute cu camera si pare super ok, singurul neajuns este ca spre deosebire camerele sport nu are toate sistemele acelea de prindere (are surubul acela ca la toate camerele foto/video) si este si ceva mai mare(dar are si ecran incorporat). Si cel mai important pretul, nou costa 630 ron versiunea simpla sau 700 ron versiunea K + card 4 Gb.

Acuma as vrea si eu niste pareri sa o cumpar, sa nu o cumpar ! Are cineva asa ceva sau ati vazut si pe la altii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sony ala e din cate vad un fel de Kodak Zi6 . De filmat filmeaza ok, dar esti foarte limitat la sistemul de prindere. Practic esti limitat la prinderea pe rezervor sau parbriz cu o ventuza de genul asta . Sau daca ai alte idei de improvizare mai romanesti... :P

 

O alta problema ar fi ca nu au fost gandite pt a fi folosite la viteza, ca sa nu mai vorbim de vibratii. O sa ai un fasait groaznic in imagine de la vant si un tremurici de zile mari, mai ales ca nu ai un 4 in linie ;)

Camerele "de actiune", cum sunt Contour sau Hero au microfonul ceva mai ascuns pt a-l feri de vant si un sistem electronic de stabilizare a imaginii (un fel de delay la filmare) pt a evita neajunsurile de mai sus.

Pe langa astea, unghiul de cuprindere al Sonyului este destul de restrans, iar adaptorul fisheye 360 cu care vine e o gluma. E practic o lentila convertoare cu care vei obtine o imagine rotunda, cu un mare punct negru in mijloc :) Imaginea obtinuta trebuie apoi sa o treci prin softul camerei pt a obtine ceva gen o panorama video.

In orice caz, poate fi o solutie destul de ok in anumite conditii, tinand cont ca este practic la juma de pret fata de Hero HD sau Contour HD.

Uite aici un review la ea -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...