Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu imi voi lua Hero Wide. M-am jucat cu una zilele astea (defapt cu mai multe camere) si e cea mai buna pentru filmari pe moto (si nu numai). Totusi, m-as feri de rechinii de la f64, care nu stiu decat sa umfle cat mai mult pretul. Ce exemplu :

 

La f64, camera simpla, cu suportii default, costa 900 roni. Asta vine 300 de dolari. In magazinul oficial acelasi set-up e 140 de dolari. Cu diferenta de 160, daca nu ti-l iei de la romanii nostri fericiti, iti poti adauga suporti in plus (care la f64 sunt 100 de roni), un suport pentru furca, cel pentru piept, ventuza iar de restul banilor platesc transportul. Cam asta cred ca ar fi matematica, daca n-am uitat sa adaug ceva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mica mentiune, ca mi-a luat ceva sa fac calcule : toate prostiile de acolo costa in jur de 435 de dolari (cu tot cu transport, taxe), cu vreo 100 de roni mai ieftin decat daca le-ai lua din Europa.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi voi lua Hero Wide. M-am jucat cu una zilele astea (defapt cu mai multe camere) si e cea mai buna pentru filmari pe moto (si nu numai). Totusi, m-as feri de rechinii de la f64, care nu stiu decat sa umfle cat mai mult pretul. Ce exemplu :

 

La f64, camera simpla, cu suportii default, costa 900 roni. Asta vine 300 de dolari. In magazinul oficial acelasi set-up e 140 de dolari. Cu diferenta de 160, daca nu ti-l iei de la romanii nostri fericiti, iti poti adauga suporti in plus (care la f64 sunt 100 de roni), un suport pentru furca, cel pentru piept, ventuza iar de restul banilor platesc transportul. Cam asta cred ca ar fi matematica, daca n-am uitat sa adaug ceva :D

Camera de la F64 nu e cumva asta de 190 de dolari? :laugh:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, e versiunea Wide normala plus suportul de casca. Oricum nu schimba nimic, preturile din Europa sunt mai mari decat cele din State (chiar si cu toata taxele + transport). La suma finala iesi mai bine daca ti le iei din America in loc de Uk/Romania/etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:P Mi-am luat HERO wide 170

 

Super, sunt incantat si arata super cool :lol:

Am comandat doua (si pentru un amic) dar se pare ca l-a lovit criza :)

 

Asa ca mai am disponibila o camera HERO Wide 170 cu card SD de 2GB (nou nouta) doar am desfacut pachetul sa ma asigur ca sunt toate componentele.

 

Aviz amatorilor...................!!!

Mesaj completat

 

Detalii la 0751 333 630 SUPER PRET ! ! !

 

650 lei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu mai intra nimeni pe aici?

 

Eu mi-am luat o camera din asta si filmeaza uimitor de bine pentru banii la care este! Are un lucru care pe mine ma chinuie de cand am luat-o: sistemul de prindere e aiurea, cu elastic si trebuie atasata pe o parte a castii. Are si sitem de lipire pe casca, dar nu ma risc, inca, pana nu ii gasesc pozitia perfecta... Suporta card SD de maxim 8 Gb.Pe un card de 1 Gb, filmeaza in jur de 20 de minute si nu papa baterii. Una peste alta, la banii astia e de luat :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat o camera din asta si filmeaza uimitor de bine pentru banii la care este! Are un lucru care pe mine ma chinuie de cand am luat-o: sistemul de prindere e aiurea, cu elastic si trebuie atasata pe o parte a castii. Are si sitem de lipire pe casca, dar nu ma risc, inca, pana nu ii gasesc pozitia perfecta... Suporta card SD de maxim 8 Gb.Pe un card de 1 Gb, filmeaza in jur de 20 de minute si nu papa baterii. Una peste alta, la banii astia e de luat :angryfire:

 

Eu am prins pe casca si nu am emotii deloc. Se prinde super comod. Sunt foarte incantat de ea. Pe cardul de 2 GB filmeaza aproape o ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prins pe casca si nu am emotii deloc. Se prinde super comod. Sunt foarte incantat de ea. Pe cardul de 2 GB filmeaza aproape o ora.

 

Eu nu vorbeam de Hero. Aia e clar ca se prinde mult mai ok. Eu vorbeam de asta:

http://www.chinavasion.com/product_info.ph...t-camera-30fps/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

solutia mea e una prea simpla si ieftina.

nu e cine stie ce dar se poate aplica pe orice motor,e usor de asamblat si e destul de ok.

3 chesti:- banda izolatoare( pentru ca e flexibila si se poate intinde sa ramana stransa)

-aparat foto digital cu loc pentru trepied

- trepied mic.

mod de atasare.

eu am luat trepiedul si l-am pus sub piciorusul de la pasager, apoi l-am prins cu banda izolatoare.capul trepiedului se poate roti si schimba dupa cum doriti voi.camera se poate pune si pe orizontala si pe verticala.eu am pus-o pe verticala.Dupa fixarea trepiedului insurubati camera pe suportul trepiedului.La scarita se poate baga o mica pana pentru a bloca scarita sa se plieze inapoi din cauza vantului :)Verificati sa fie totul strans si bine fixat.altfel o sa o pierdeti pe drum.

trepiedul care il am e foarte ieftin. Undeva la 7 lei.se gaseste si prin real din cate stiu.

atasez poze cu ce am folosit si mai tarziu pun si un filmulet.fuji-film-fine-pix-j20-10mp-digital-camera-2.7-lcd-black-p10nc01100a-l.jpg

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice inventie si inovatie se poate face, dar Hero este conceputa pentru sport-actiune si poate fi folosita cu succes si in mediu acvatic ( scufunfari, rafting, enduro...)

Banda izolatoare si o camera obisnuita nu prea rezolva aceasta problema :angryfire:

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e filmuletul de test.

Mesaj completat

Orice inventie si inovatie se poate face, dar Hero este conceputa pentru sport-actiune si poate fi folosita cu succes si in mediu acvatic ( scufunfari, rafting, enduro...)

Banda izolatoare si o camera obisnuita nu prea rezolva aceasta problema :angryfire:

 

mie imi place ce am reusit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e filmuletul de test.

Mesaj completat

 

 

mie imi place ce am reusit :angryfire:

 

Arata foarte bine clipul...ma asteptam la mai multe trepidatii pe imagine.Buna alegerea de sonorizare(State of trance) :D

Eu am incercat tot asa cu o compacta dar de la Sony in 30 fps (640X480) si din cauza vibratiilor motorului, baraia imaginea rau de tot!

BTW ce parametri de filmare ai folosit ? rezolutie...fps?

bafta

Editat de ravemaker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imaginea e super ... insa fundalul sonor in prima parte ... prea colorat :D :) !

 

Stai linistit, prima oara pusesem Anda Calugareanu - Ce bine :lol:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam crosetezi masinile alea... grija mare :lol:

dar asa e in bucuresti in traficul ala mizerabil.

filmeaza desul de ok.e misto si unghiul.iti da asa un feeling ....

 

mie imi place sa se vada si motocicleta... prefer un ungi fix.da senzatie de gameplay.e parca mai personala.

o sa mai filmez intr-o zi cand ma duc mai tare si pe curbe cu asfalt bun.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam crosetezi masinile alea... grija mare :D

dar asa e in bucuresti in traficul ala mizerabil.

filmeaza desul de ok.e misto si unghiul.iti da asa un feeling ....

 

mie imi place sa se vada si motocicleta... prefer un ungi fix.da senzatie de gameplay.e parca mai personala.

o sa mai filmez intr-o zi cand ma duc mai tare si pe curbe cu asfalt bun.

:)

 

Eu chiar aveam impresia ca merg linistit ;) Bine, am si avut cateva exemple care mai aveau un pic si puneau genunchiul jos printre masini :)

Cand mi-oi repara mobra mea, o sa ii fac prindere si pe motor. Pana atunci, merg pe un xt125 care nu e al meu si nu pot lipi camera de motor. O sa mai fac niste filmulete sa mai pun pe iutube :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar aveam impresia ca merg linistit :) Bine, am si avut cateva exemple care mai aveau un pic si puneau genunchiul jos printre masini ;)

Cand mi-oi repara mobra mea, o sa ii fac prindere si pe motor. Pana atunci, merg pe un xt125 care nu e al meu si nu pot lipi camera de motor. O sa mai fac niste filmulete sa mai pun pe iutube :lol:

 

 

ideal e sa filmezi afara din oras... cu atat mai mult ca tu poti sa mergi si offroad.o plimbare filmata offroad e super.asta sa faci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

camera vad ca e eftina dar transportul cat a fost?

 

Camera mi-a luat-o un prieten care vinde camere d'astea. Ea, cu totul, a ajuns la 160 lei. Nu stiu mai multe detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera mi-a luat-o un prieten care vinde camere d'astea. Ea, cu totul, a ajuns la 160 lei. Nu stiu mai multe detalii...

intrebare:ai idee cam cat tin bateriile?adica cat poti filma in continu? ca ma btae gandul sa-mi iau si eu una..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am umplut cardul de vreo 5 ori pana sa se duca o pereche de baterii, nu acumulatori. Daca ai acumulatori adevarati, merge camera de n-ai greturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu Gopro Hero Wide de vreo 2 saptamani, iata observatiile mele:

 

- filmeaza decent in lumina naturala, dar cand este innorat sau pe inserat mai bine o inchizi

- daca este montata pe o suprafata care vibreaza, marginile imaginii apar in "valuri"

- ce este cel mai deranjant, este ca nu are niciun led de stare in partea din spate. Asa ca nu stii daca e oprita sau daca filmeaza decat uitandu-te in partea din fata, unde se afla led-ul, displayul si obiectivul (destul de dificil in mers)

- actionarea butonului de start cu manusile in maini, a functionat in 80% din cazuri

- sunet acceptabil

- cu acumulatorii veniti cu ea (Vivanco 800mAh) incarcati in incarcatorul Vivanco (10h), filmeaza max. 45 min

- cu acumulatorii Vivanco de 800mAh incarcati intr-un incarcator rapid (2h), filmeaza max. 5 min

- cu acumulatori Sanyo Eneloop de 800mAh incarcati 8h in incarcator Sanyo normal (am inteles ca incarcatoarele QuickCharger nu dau acelasi randament), filmeaza mai mult de 1h:15min. Sanyo Eneloop se gasesc la Media Galaxy (incarcator overnight+4 acumulatori aprox. 60RON)

 

Merita banii? Tinand cont de faptul ca filmeaza wide, ca e shock si water proof, ca gasesti o gramada de accesorii de fixare pt ea, eu zic ca e ok. Si atat.

 

Asta am filmat cu ea sambata trecuta, fisierele originale se vad mai bine, dar nu extraordinar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...