Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare si (direct in paine) o intrebare: nu se poate incarca/alimenta dracovenia in mers? Nu suporta alimentare/incarcare in timpul functionarii/inregistrarii? Inteleg c-ar veni naspa pt cei ce monteaza camera pe casca sau alte parti mobile dar pt cei ce pun pe pozitii fixe ar fi ok, banuiesc... Cu putina bafta o sa-mi iau si eu una din state-n curand.

Merci anticipat pt lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai aici depinde ce vrei sa filmezi cu ea... eu o tin numai pe casca la enduro...cand aveam vitezana o puneam si pe plasticele laterale, codita, sau bord ;) Marea majoritate, din ce am vazut o tin pe casca pt ca este mai usor de umblat la ea.

Cum ziceam mai sus, eu cardurile mi le iau din state pt ca sunt la un pret mai ok decat cele de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai nevoie de carcasa asta:

http://cbcdn2.gp-static.com/uploads/product_photo/image/29212/HERO3_Skeleton_Housing_683x426_5.jpg

 

Daca o alimentezi usb de la un computer de bord nu se incarca/filmeaza daca e vazuta ca mass storage, in rest merge fara probleme de la o priza bricheta.

Multumesc frumos pt lamurire. Plimbari placute tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am tot jucat prin meniu,si am vazut ca poate filma la rezolutia de 1440 p :eek: ,am setat sa filmeze pe 1080 p

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut azi cateva filmulete la 720 p cu 60 fps,am vazut ca uneori in videoclip parca se blocheaza asa putin,sau sare,nu stiu cum sa explic,aveti idee de ce?sau e din setari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am tot jucat prin meniu,si am vazut ca poate filma la rezolutia de 1440 p :eek: ,am setat sa filmeze pe 1080 p

intreb si eu ca omul de la tara... la ce ti trebuie filmare la 1440????

deja de la 720 blochezi memoria degeaba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca urmaresti filmarea trasa cu 720p pe un monitor/TV full hd in full screen, vei avea pierdere notabila de calitate.

Idem 1440p. Sunt deja destule monitoate si tvuri care stiu rezolutia asta. Iar curand probabil vor deveni disponibile cele cu rezolutie 4K.

 

De asemenea mai sunt si cei care folosesc goproul pt filmari profi, in care lipesc secvente filmate cu gopro-ul de unele filmate cu diverse camere profesionale care trag in rezolutii imense.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care editeaza profi, f putini raportat la nr de utilizatori "casnici"

Cei care au monitoare si televizoare full hd sau peste, f multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am filmat numai 720p,iar pe laptop am observat cand deschid video ca se vede cu intreruperi,parca sare asa cate o secunda,doua,dar dupa ce am incarcat video pe youtube,nu mai face asa....fps trebuie sa fie cat mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti sacadeaza cand rulezi de pe pc si nu-ti mai sacadeaza cand urci pe youtube, problema e playerul folosit, codecurile instalate si nu in ultimul rand performanta pc-ului.

depinde ce vrei sa faci cu clipul dupa filmarea bruta. daca ai de gand sa folosesti preponderent filmarea bruta (fara procesare cu slow motion and shit), 60 fps e arhisuficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu recomand sa faceti upload pe Youtube/Vimeo de fisiere brute din cateva motive:

-dimensiuni exagerate

-culorile in unele cazuri trebuie corectate iar in acest caz raman "stock"

-timpi de upload mari(depinde de provider-ul de net)

-calitate foarte proasta dupa upload

 

Argumente PRO Editing:

-dimensiuni reduse dupa render/export

-posibilitate corectie de culoare/color grading

-eliminarea footage-ului plictisitor/in plus

-adaugarea altor efecte

-posibilitatea de a imbina alte elemente aditionale precum obiecte facute in 3dsMAX/Cinema4D/intro-uri, etc

-Alegerea unui CODEC inainte de randare pentru a crea un fisier video care atunci cand este upload-at de exempu pe youtube arata mai bine/Youtube-ul nu mai este 100% nevoit sa aplice acele filtre care degradaza calitatea materialului

*Desi in mare parte oricum se aplica acele filtre

 

Si lista poate continua

 

PS:cand filmati cu GoPro de exemplu alegeti o rezolutie de 1080p NTSC la 60fps sau 24( in caz ca tineti la spatiu/durata de filmare)

Nu merita 2.7k sau altceva,majoritatea vizitatorilor ruleaza 720p sau 1080p cei cu monitoare full hd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa urci pe youtube si nu iti trebuie cine stie ce feature-uri, poti sa folosesti chiar editorul youtube: youtube.com/editor

Singurul inconvenient e ca trebuie sa uploadezi fisiere brute si daca nu ai grija sa le fragmentezi cat de cat o sa te gasesti in situatia de a uploada 2gb ca sa scoti 2 minute de film. In rest, uploadul merge destul de repede (pe RDS), pot fi uploadate mai multe fisiere in acelasi timp si nu ai limita de spatiu (parca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti sacadeaza cand rulezi de pe pc si nu-ti mai sacadeaza cand urci pe youtube, problema e playerul folosit, codecurile instalate si nu in ultimul rand performanta pc-ului.

depinde ce vrei sa faci cu clipul dupa filmarea bruta. daca ai de gand sa folosesti preponderent filmarea bruta (fara procesare cu slow motion and shit), 60 fps e arhisuficient.

la asta nu m-am gandit,vizualizez videoclipurile pe pc cu bsplayer,nu stiu cu ce altceva sa le vizionez sa nu mai am problemele astea,o sa incerc sa filmez si 1080 p ca nu ma zgarcesc la memorie,mersi pentru sfaturi,chiar au ajutat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandari de soft-uri:

-Premiere Pro (cea mai buna solutie pentru utilizatorii de WIndows avand in vedere ca e destul de simplu de invatat si are un workflow destul de bun,adica poti folosi in paralel cu el Photoshop,After Effects,samd)

-Final Cut Pro(cea mai buna solutie pentru utilizatorii de MAC OS X)

-iMovie (solutie Free pentru MAC)

-AVID Media Composer (folosit in America,mai scump ca SUITA ADOBE iar rezultatele sunt cam aceleasi)

-Sony Vegas(un fel de Movie Maker dar putin mai bun)

-Windows Movie Maker (pentru cine nu a pus mana in viata lui pe un soft de editare bun/profi,e bun ca rampa de lansare dar e recomandat ca dupa cateva folosiri sa treci pe ceva mai bun)

-Pinnacle Studio (cam la fel ca Sony)

 

Daca aveti nelamuriri sa nu ezitati sa intrebati :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...