Sari la conținut

Postări Recomandate

 

Problema este la chiuloasa aia, daca si-a luat freza zdravan poate fi afectat si cilindrul.

Cred ca nu te-ai uitat bine, este capac culbutori nu chiulasa. Se merita cumparata daca pretul este pina in 1500-2000 max. are km putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am găsit un RT 2003 cu ceva avarii. Dacă poate cineva să-mi spună cât costă reparația, sau măcar piesele necesare, Âşi dacă merită s-o cumpăr, vă rog să mă ajutați.

Mulțumesc!

AtaÂşez poze. Altceva nu am.

 

P.S. Trebuie Âşi farul schimbat pentru conducerea pe dreapta?

Daca numai capacul ala e afectat, merita. Care e pretul de achizitie? Vezi ca parca e modelul cu 2 bujii pe cilindru, trebuie si fisa acolo si cred ca de fapt trebuie schimbata si chiulasa cu supape si tot pentru ca sigur s-a futat si aia daca s-a spart capacul in halul ala.

 

pai DA, daca a pierdut siguranta ;

Dar 1100 nu prea are siguranta. Ma rog, ale mele nu au (avut :D ) :)

 

Cred ca nu te-ai uitat bine, este capac culbutori nu chiulasa. Se merita cumparata daca pretul este pina in 1500-2000 max. are km putini.

O zis bine Luigi, chiulasa cu totul. E ceva de investit acolo, oricum parca a si prins rugina pe colbutorii aia, pana ce nu desfaci nu poti stii cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi stim ca s-a mai pus problema asta de n ori pe forum, dar tot n-am primit un raspuns... asadar, ce este aceea o "chiuloasa"? Poate ne spune vreun expert :scratch:

Cliulasa este piesa care se monteaza peste blocul motor pentru a crea camera de ardere si in care sint canalele de admisie si evacuare, deschise sau inchise de catre supape. In chiulasa sint de asemenea practicate canale pentru apa si pentru uleiul cu care se unge culbutorii si axa cu came un cazul in care aceasta este in chiulasa.

In cazul cilindrului din poza chiulasa nu se vede a fi afectata, cel mult culbutorii sau in cel mai rau caz supapele, dar acestea se inlocuiesc usor la preturi rezonabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca parca e modelul cu 2 bujii pe cilindru...

 

Danute, de la tine vrem fara "parca" :wink:

Diferenta se vede usor prin forma ceva mai patratoasa a capacului cilindrului la twinspark si prin faptul ca ornametul negru de plastic de la fisa nu se mai intainde pe toata latimea capacului ca la 1100 si primele 1150.

 

clasic:

post-9546-0-89617300-1320750405_thumb.jpg

 

twin spark:

post-9546-0-07840500-1320750440_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am găsit un RT 2003 cu ceva avarii. Dacă poate cineva să-mi spună cât costă reparația, sau măcar piesele necesare, Âşi dacă merită s-o cumpăr, vă rog să mă ajutați.

 

In cel mai optimist caz :

-capac

-oglinda

-ceva manopera si verificare + consumabile

----------------------------

Merita

 

Daca trebuie dat jos cilindrul (sau doar valvetrain), carena, cufar nu mai merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danute, de la tine vrem fara "parca" :wink:

Diferenta se vede usor prin forma ceva mai patratoasa a capacului cilindrului la twinspark si prin faptul ca ornametul negru de plastic de la fisa nu se mai intainde pe toata latimea capacului ca la 1100 si primele 1150.

 

clasic:

post-9546-0-89617300-1320750405_thumb.jpg

 

twin spark:

post-9546-0-07840500-1320750440_thumb.jpg

Am zis parca pt ca nu eram sigur, de exemplu, motor din 2003 cu fisa aia cu striatii pe ea inseamna ca are 100% din fabrica twin spark. Dar cum la astea apar probleme, unii owneri schimba cilindrii cu totul cu single spark.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, foloseste sau a folosit cineva anvelope Bridgestone? cum se comporta in timp si ce durata de viata au? sint moi sau rigide?

eu am pus in primavata un Metzeler Sportec nou din magazin si nu m-a tinut 15.000 km, iar acum am gasit un BT012SS tot nou si vreau sa-l cumpar, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bridgestone se incalzesc mai greu ca Michelin insa odata incalzite sunt foarte OK. Insa, cum se stie, Michelin e miezul.

 

Salut!

Prețul va fi cam 2500 euro, adusă acasă.

 

Si te bagi singur la reparatie? Pentru ca la un garaj te-ar costa reparatia inca pe-atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut!

Prețul va fi cam 2500 euro, adusă acasă.

..Presupun ca mai bagi inca 1500 in ea, eu spun ca se merita.

Problema este la farul ala, poate costa inca 6/700 peste astia 1500.

 

 

eu am pus in primavata un Metzeler Sportec nou din magazin si nu m-a tinut 15.000 km

Despre care guma vorbesti Viorele, pe fata sau spate?

Stii ca la vacile noastre raportul este cam 2 gume fata/1 spate din cauza greutatii mari, la franare toata greutatea tortureaza guma fata.

Eu spun ca 15.000 este ceva rezon, avand in vedere ca tu mergi preponderent cu nevasta si bagaje, adica aproape 600kg :grinbandit:

 

Insa, cum se stie, Michelin e miezul.

Asa este, dar din pacate Michelin nu face guma spate pentru LT! :angryfire:

Pe spate este nevoie de guma speciala, ranforsata suplimentar, cu indice de greutate 57V.

Pentru LT singurii producatori care fabrica gume pereche sunt Avon, Bridgestone sau Metzeler..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

Buna asta :)

 

MErgi pe un drum neasfaltat, adeca cu piatra/nisip si blocheaza fata si spatele :D Da sa si functioneze ABS-ul, adeca sa nu clipeasca nimic in bord :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ce părere aveți de un R1150RT twin 2003 din Germania, cu 143000 km? Mai duce? Eu n-o să mai fac chiar așa mulți km cu ea. Până la câți km sunt încă în regulă?

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg mult si bine daca schimbi consumabilele la timp. La km aia cred ca ambreiajul e gata sau aproape de gata dar si ala e consumabila, asa ca...

 

Verifica ce e de verificat ca la orice mobra si daca pretul e cinstit, ia-l!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu sa ma bag in seama,pareri pro si contra BMW K 1200 RS,nou posesor.

 

Scuze,cam asa ceva din 98

Salut. Ai luat sora mobrelor mele.Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.Orice te intereseaza despre ea , iti stau la dispozitie pe PM.Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg mult si bine daca schimbi consumabilele la timp. La km aia cred ca ambreiajul e gata sau aproape de gata dar si ala e consumabila, asa ca...

 

Verifica ce e de verificat ca la orice mobra si daca pretul e cinstit, ia-l!

 

Prețul e 3300 euro, mie mi se pare bun.

Cât costă ambreiajul și anvelopele (pe față e uzată la maxim, cred).

Mulțumesc!

 

Prețul e 3300 euro, mie mi se pare bun.

Cât costă ambreiajul și anvelopele (pe față e uzată la maxim, cred).

Mulțumesc!

P.S. Un de se găsesc piese pentru aceste motociclete? Este vreun magazin online, să mă pot orienta de niște prețuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prețul e 3300 euro, mie mi se pare bun.

Cât costă ambreiajul și anvelopele (pe față e uzată la maxim, cred).

Mulțumesc!

 

 

P.S. Un de se găsesc piese pentru aceste motociclete? Este vreun magazin online, să mă pot orienta de niște prețuri?

 

 

www.motorworks.co.uk

La care mai adaugi ebay.de, ebay.co.uk, etc.

 

Gumele costa cam 1000 ron setu, 600 spatele, 400 fata, cam pe acolo. Prima data fa motorul sa fie functional si apoi vezi daca chiar e nevoie de ambreiaj. Poate ca are deja unul nou in el, adica poate e deja schimbat o data, nu m-as mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Despre care guma vorbesti Viorele, pe fata sau spate?

 

Asa este, dar din pacate Michelin nu face guma spate pentru LT! :angryfire:

Pe spate este nevoie de guma speciala, ranforsata suplimentar, cu indice de greutate 57V.

Pentru LT singurii producatori care fabrica gume pereche sunt Avon, Bridgestone sau Metzeler..

Buna Luigi, este vorba despre cauciucul fata care s-a dus, apatele mai tine si la anul si ai dreptate este tot Metzeler 170/60/17, deci nu ce recomanda constructorul, dar nai putin moale. Cred ca am sa incerc si Bridgestone sa vad cum merge, mai ales ca are un pret bun, de iarna, multumesc si sa ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ce părere aveți de un R1150RT twin 2003 din Germania, cu 143000 km? Mai duce? Eu n-o să mai fac chiar așa mulți km cu ea. Până la câți km sunt încă în regulă?

Mulțumesc!

parerea mea e ca nu merita pt ca te va costa in felul urmator drumul, traducerea actelor ,1 saptamana la financiar, rar ,inmatriculare,revizii cu schimb de ulei motor cutie filtre de aer ulei ,placute frina curea alternator,poate ambreiaj poate discuri de frina cind poti sa cauti ceva la noi in tara si ai economisit din start 5-600 de euro drum si inmatriculare.in plus comunitatea posesorilor de bmw sin rom e mai deosebita.sunt sanse mici sa iti iei vreo teapa de la noi decit de afara.parerea mae.

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asta in cazul in care nu are nimic schimbat la ea!

Venind din Germania s-ar putea si nu m-ar mira ca toate consumabilele astea sa fie schimbate deja si atunci este altceva.

Cel care-l vinde ar trebui sa mentioneze ce schimburi s-au facut.

Uleiul se schimba oricum, de oriunde l-ai lua.

PS:Daca este asta:

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDetails.html?id=153531694&__lp=4&scopeId=MB&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r1150rt&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&minConstructionYear=2003&lang=ro&pageNumber=1

vad ca este de la handler, scrie ca are TUV pina in martie 2013, asta inseamna ca s-a facut inspectia in 2011.

TUV-ul in Germania se face serios.

Este nevoie la mobra doar de guma fata.

Mai spune ca mobra are multi kilometri datorita faptului ca a apartinut unui hobby-st.

Unul care a si ingrijit-o.

Daca nu te deranjeaza kilometrii aia cred ca nu te pacalesti cu ea dpdv tehnic.

Sfatul meu ar fi sa mai pui niste bani, sa mai astepti si gasesti alta cu kilometraj mai mic.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...