Sari la conținut

motocicleta mea sa fie - cbr 1100 xx un pic modificat


BeerBelly
 Share

Postări Recomandate

Povestea incepe asa:

- dat jos tot ce inseamna plastic de pe motor

- inlocuit faruri

- inlocuit bord si cadru de bord

- refacut radiator de apa si inlocuit electroventilatorul cu doua electroventilatoare "spal" (multumesc baietilor de la brasov)

- demontat motor complet, revopsit furca, cadru, bascula (din pacate am reusit sa`l dau pe jos si s-a pizdit iar)

- refacut cadru de codita (multumesc cristi dinamita) cu tot ce inseamna prinderi de cablaraie cutie de baterie etc

- schimbat tobe si coturi de la tobe -

- schimbat rezervor lichid de frana spate

- schimbat manete frana si ambreiaj

- furtune frana spate

- lant si pinioane

- sa

 

ce mai e de lucru la ea: -

- de modificat jugul superior

- schimbat ghidon

- schimbat furtune fata de frana si ambreiaj

- schimbat cabluri de acceleratie

- de schimbat IAR bordu ca ala e un gunoi de l-am pus

- modificat iar cadru de codita ca sa nu im imai dea balega pe spate

- aripa de fata care e momentan inexistenta

 

Si mai sunt cateva dar nu mi le aduc aminte acum :D

 

In paralel se mai lucraza si la un ij 56 pe care vreau sa`l aduc la starea lui originala de cand a iesit pe usa fabricii

post-14002-0-01001400-1354278777_thumb.jpg

post-14002-0-90259800-1354278786_thumb.jpg

post-14002-0-96564700-1354278793_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba facuta calumea!

 

Se pare ca pisi merge pe jos, sau cu autobuzul!

 

 

Nu-i cam 'scurta' in spate? asa ai de gand sa o lasi?

 

Ce se intampla daca 'aluneci' putin de pe sa, in spate?

 

You're fucked!

 

Ps. Mie nu mi s-a-ntampla niciodata sa alunec in spate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok nu ai cum sa aluneci in spate :) partea proasta e ca arunca toate mizeriile de pe spate pe tine :))) ..... e in curs de modificare si codita

 

pisi merge cu motorul ei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-aluneci in spate nici daca o ridici.

Codita scurta sau deloc ... asta inseamna ...toate gecile patate. Si eu le am pe toate patate mai ales de la lantz :(

Iar pe ploaie nu mai zic ... din varfu' castii pana la gaura curului e noroi :)

Schimba si tu semighidoanele alea ... pune un ghidon de enduro.

 

Bafta la chopperit :)

 

P.S. pe un streetfighter n-au ce cauta gagici la spate ... strica toata imaginea

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau niste chestii care se puteau face ceva mai estetice ... cadrul ala de codita parca e pre butucanos, la cat de scurt e. furtunul dintre vasul de lichid si pompa frana spate se putea pune mai din ok, sau chiar repozitionat vasul cat sa nu mai ai 30 de cm de furtun de aiurea pe acolo ... codita cred ca mai bine ai face-o mai ascutita spre final cat sa se vada roata, numarul sa il muti pe lateralul basculei si sa ii pui o aripa la 2cm de roata prinsa de bascula.

 

Gen:

gallery1_1024.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erau multe chestii care se puteau face altfel . eu am pus poze casa ma laud nu ca sa cer pareri :P .... ca e pres neagra, ca e prea grasa, ca e prea mare, ca e prea mica ... astea sunt parerile voastre de care oricum nu tin cont dar macar ma bucur ca vam captat atentia 5 minute :P in restp proiectul merge inainte ....

 

codita va fi un pic mai lunga si ascutita,

schimbat jugu superior si inlocit semighidoanele cu un ghidon

furtune etc bla bla ....

ma duc sa beau ... ne vedem in stuff :)

 

iar tobele... china :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-ai captat atentia....mai putin respectul !!!

daca ai tavalit o mobra, nu-ti permiti s-o mai repari...si pui flexul si aparatul de sudura pe ea ...nu inseamna ca esti un creator de streetfigtere!!!

sper sa nu distrugi la fel si ij-ul!!!

...

pune-i si neoane ...boxe....aaa...si vopseste-o alb...sa fie cu adevarat cioara vopsita!!

in curu gol...se pare!!

:iamwithstupid:

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-ai captat atentia....mai putin respectul !!!

daca ai tavalit o mobra, nu-ti permiti s-o mai repari...si pui flexul si aparatul de sudura pe ea ...nu inseamna ca esti un creator de streetfigtere!!!

sper sa nu distrugi la fel si ij-ul!!!

...

pune-i si neoane ...boxe....aaa...si vopseste-o alb...sa fie cu adevarat cioara vopsita!!

in curu gol...se pare!!

:iamwithstupid:

 

Nenea nenea, lasa vrajeala; vrei sa imi zici tu mie ca tu daca ai vrea sa faci un fighter sau cu totul altceva din motorul tau ai strica-o de buna? Normal ca il modifici dupa ce il trantesti(odata trantit, ai motiv sa te apuci de modificat), sau il iei trantit in ideea de a-l modifica, cum a fost si cazul meu.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-ai captat atentia....mai putin respectul !!!

daca ai tavalit o mobra, nu-ti permiti s-o mai repari...si pui flexul si aparatul de sudura pe ea ...nu inseamna ca esti un creator de streetfigtere!!!

sper sa nu distrugi la fel si ij-ul!!!

...

pune-i si neoane ...boxe....aaa...si vopseste-o alb...sa fie cu adevarat cioara vopsita!!

in curu gol...se pare!!

:iamwithstupid:

 

pai ideea e in felul urmator: nu umblu sa iti/va castig respectul -> asta implica oarecum o reciprocitate

iar legat de creator de streetfightere -> nu ma consider creator. Eu am avut o idee iar ce am putut face cu mana mea am facut. Pentru ce nu m-am priceput m-am dus la oamenii aia care asta fac eu toata ziua, de exemplu pentru radiatoar am apelat la http://radiatoare-motociclete.ro/ pentru cadrul de codita la https://www.facebook.com/dinamita.b.custom?fref=ts (si da le fac si reclama pentru ca au facut o treaba buna si e pacat sa nu le apreciez munca)

si tin sa clarific alt aspect-> motocicleta nu a fost trantita in momentul in care m-am apucat de ea, toate piesele originale date jos sunt bine mersi invelite in plastic si puse la pastrare. NU am taiat/stricat/sudat absolut pe nici un element de cadru/sasiul al motocicletei. Daca vreau sa o fac stock imi ia fix 2 ore sa ii montez tot la loc.

 

Te-as intreba daca nu cumva esti genul de om care da gauri cu bormasina in tobele originale doar pentru ca se potrivesc cu designul tobei si sa sune mai "frumos" dar nu am chef de polemici si vreau sa ma bucur de mahmureala de 1 decembrie.

numai bine

 

 

p.s. La Multi Ani ... cati mai avem si noi :)

 

Poze cu radiatorul, codita si o aripa la care acum se lucreaza. (pozele cu aripa si codita sunt luate din galeria de imagin ia celor care le fac, NU eu le-am facut... probabil imi beleam vro 2 degete daca ma apucam eu sa le fac :))) )

 

Iar legat de aspectul financiar : sa zicem ca puteam sa imi cumpar vro 2 cbr-uri de 600 bubuite, sa le pun cate o masca gen ozn si sa ma laud ca am 2 streetfightere :)))))

post-14002-0-08569500-1354357798_thumb.jpg

post-14002-0-73786500-1354357804_thumb.jpg

post-14002-0-72237700-1354357812_thumb.jpg

post-14002-0-84805100-1354357819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu i`am mai spus ca motocicleta lui trebuie sa arate exact asa !!! si sa puna toate piesele inapoi pe ea ca se ia lumea de el pe forum dar el nu Batman,batman, batman :crack: da asta e fiecare cu gusturile lui si cu pasaricile.... la fel :)

post-14727-0-95905200-1354363295_thumb.jpg

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica e un prost mai bine spus

banuiesc ca ma cunosti destul de bine daca-ti permiti sa afirmi asta despre mine!!

 

 

Te-as intreba daca nu cumva esti genul de om care da gauri cu bormasina in tobele originale doar pentru ca se potrivesc cu designul tobei si sa sune mai "frumos" dar nu am chef de polemici si vreau sa ma bucur de mahmureala de 1 decembrie.

numai bine

 

 

nu nu sunt genul!!

sunt genul de om care iubeste si respecta niste super motociclete....si care face zeci de mii de km pe strada si mii prin padure in fiecare an!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea oamenii sunt aia care trebuie iubiti si respectati iar obiectele trebuie folosite pana in momentul in care se transforma in gunoi. Gunoiul se arunca sau se recicleaza, este ceva natural.

si iti doresc la cat mai multe mii si sute de mii de km, asta nu e ceva ce ar trebui sa ne defineasca pe noi ca motociclisti - eu daca am facut anu trecut doar 3 mii de km inseamna ca sunt mai putin motociclist ? sau daca am facut acum 2 ani 45 de mii intrun sezon ma face mai motociclist decat alti motociclisti ?

 

si cu asta sper sa incheiem orice polemica sau discutie in contradictoriu.

Urmatorul meu post o sa fie la obiect cu informatii despre proiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai Luci de cand astept eu pozele astea !! ti-am admirat bestia asa din mers cand mai treceam prin fata firmei , arata super !

 

ps. baga-i ghidon de superbike , pe langa faptul ca o sa arate bestial o sa ai si o pozitie marfa ....

 

uite la mine : DSC_4363.JPG

 

la primavara , daca o termini ma ofer ca fotograf pentru pictorial foto la bicla' .......

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu: scapa de semighidoane si baga un sbk. A iesit binisor treaba dar farurile alea nu imi plac. Mai pune niste poze calumea totusi ca foarte mult imi place proiectul mai ales faptul ca toata procedura e reversibila!

 

Imi plac si mie XX-urile dar e un custom fain si poate fi readusa la stock oricand. Nu vad nimic rau in asta.

In continuare: :pics:

 

Edit: sa nu cumva sa ii faci coada si saua de streetfighter la unghi de 50grade ca vin la Buc sa te vanez personal :)

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...