Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Vizitator scr
ERA FRIG AFARA

:)

 

 

Si luati aminte de la ce zice bogdan. ala-i urmatorul nivel. Ca toate canalizarile deja le-am verificat :)

 

De asemenea, am mai vorbit cu bogdan si marius despre spusele unui... cunoscut de-al meu. Tipul sustine ca ar fi fost intr-un tunel cu intrarea din Casa Radio eroilor, in care a vazut caini spanzurati, cartuse goale si multe usi masive.

Ma racaie rau sa dau o fuga intr-un weekend sa vad ce-i prin subsolul casei radio... e si aproape.

Altcineva ar mai sti ceva de vreun tunel in zona mentionata de mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

lung topicul asta... am citit pe sarite, dar din cate imi dau seama nimeni nu a reusit sa intre recent in tuneluri si sa faca poze, nu?

 

@wolt: sub sibiu sunt sigur tuneluri. intrarile pe care le-am vazut sunt: la maternitatea veche (2 buc, in zidul de fortificatie, blocate), la leaganul de copii (2 buc, blocate/prabusite), din albia Cibinului - pe sub strada Viitorului (asta e posibil sa mai fie deschisa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
:D

 

 

Si luati aminte de la ce zice bogdan. ala-i urmatorul nivel. Ca toate canalizarile deja le-am verificat :)

 

De asemenea, am mai vorbit cu bogdan si marius despre spusele unui... cunoscut de-al meu. Tipul sustine ca ar fi fost intr-un tunel cu intrarea din Casa Radio eroilor, in care a vazut caini spanzurati, cartuse goale si multe usi masive.

Ma racaie rau sa dau o fuga intr-un weekend sa vad ce-i prin subsolul casei radio... e si aproape.

Altcineva ar mai sti ceva de vreun tunel in zona mentionata de mine?

 

 

caini spanzurati si cartuse goale? hai ma fii serios! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Eu ma intreb ce sens ar fi putut sa aiba cainii spanzurati. Daca erau oameni mai ziceai...

 

 

i-or fi spanzurat niste domni distinsi dupa care au tras in ei! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne concentram de unde procuram planurile publice la care se face referire in documentarul TVR1,de ciini spinzurati si cartuse care se gasesc pe toate drumurile nu cred ca e relevant.

O posibila sursa ar fi: Oficiul de cadastru al municipiului Bucuresti,Primaria capitalei sau MApN.

Eu la MApN nu pot intra sa intreb deoarece cei care ma cunosc stiu de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb ce sens ar fi putut sa aiba cainii spanzurati. Daca erau oameni mai ziceai...

pai cel mai logic raspuns ar fi ca unii oameni care umbla pe acolo sunt ciudati rau daca i-a dus capu' sa spanzure potaile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va ganditi ca poate din cauza greutatilor si a crizei, s-au spanzurat singuri? :D

yuk, te credeam om serios... macar daca ai fi cautat galeriile de sub sibiu...

Editat de manach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scr

Lasand offtopicul de-o parte: partea cu cainii era un detaliu probabil inflorit de amicul meu(dar pe cuvant ca asta mi-a zis). Personal vreau sa aflu detalii desapre tunelul ala...

 

Si uite ce-am cules din libertatea astazi: http://www.libertatea.ro/stire/sorin-opres...sti-320558.html

 

Pe semne ca trebuie sa ne grabim daca mai vrem sa vedem tunelurile ceausescentine...

Editat de scr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe semne ca trebuie sa ne grabim daca mai vrem sa vedem tunelurile ceausescentine...

 

sunt de parere ca acum e momentul pana nu vor fi acoperite toate legaturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o mare diferenta inre casetele betonanete al metroului pe care primaria vrea sa le transforme in parcari si tunelurile ce strabat Bucurestiu.

Acele casete ale metroului au fost proiectate pt alte scopuri; adaposturi A.L.A sau spatii tehnice.

pe noi ne intereseaza reteaua de tuneluri subterane ce au fost folosite de REGE,DEJ SAU CEAUSESCU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o mare diferenta inre casetele betonanete al metroului pe care primaria vrea sa le transforme in parcari si tunelurile ce strabat Bucurestiu.

Acele casete ale metroului au fost proiectate pt alte scopuri; adaposturi A.L.A sau spatii tehnice.

pe noi ne intereseaza reteaua de tuneluri subterane ce au fost folosite de REGE,DEJ SAU CEAUSESCU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va ganditi ca poate din cauza greutatilor si a crizei, s-au spanzurat singuri? :D

yuk, te credeam om serios... macar daca ai fi cautat galeriile de sub sibiu...

cre'ca voi va pregatiti de 2012 ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..YUK.. ESTI VARZA

Mesaj completat

Ce au altii si noi nu: BAZA ABANDONATA DE LA ZELJAVA BOSNIA & HERZEGOVINA.

Mesaj completat

 

 

Ce au altii si noi nu: BAZA ABANDONATA DE LA ZELJAVA BOSNIA & HERZEGOVINA.

 

Mesaj completat

E CINEVA DIN JUD. MEHEDINTI,DROBETA TR SEVERIN,OSTROVU MARE,SA STIE DE BUNKER-UL CONSTRUIT IN ANII 50 ACTUALMENTE PARASIT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Bateria_4-5 07.04.2011

In exiful primei poze se gasesc si coordonatele GPS.

Battery 4-5

 

 

th_IMAG0178.jpg

 

 

th_DSC_0497.jpgth_DSC_0385.jpgth_DSC_0388.jpgth_DSC_0389.jpgth_DSC_0391.jpg

th_DSC_0392.jpgth_DSC_0394.jpgth_DSC_0399.jpgth_DSC_0408.jpgth_DSC_0410.jpg

th_DSC_0414.jpgth_DSC_0415.jpgth_DSC_0416.jpgth_DSC_0417.jpgth_DSC_0418.jpg

th_DSC_0419.jpgth_DSC_0426.jpgth_DSC_0437.jpgth_DSC_0438.jpg

 

Nu ma lasa sa pun mai multe poze intr-un sigur post, iar daca vreau sa fac un alt post, imi face merge cu anteriorul si imi da eroare ca sunt prea multe poze...

Restul pozelor sunt aici:

http://s829.photobucket.com/albums/zz211/m...mview=slideshow

Editat de mardum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain ca ati reinceput vizitele la baterii. Astept si alte poze... asta pentru ca nu pot veni si eu ;)

 

Cat despre baza de la ZELJAVA... mi se pare foarte mare si ma mir ca nu sunt poze pe GoogleEarth si din interior. Pacat ca au dinamitat tot. http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%BDeljava_Air_Base

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Vizitator zombie_ro

In primul rand, salutare tuturor!

Am reusit performanta sa am rabdare si sa citesc toate cele 107 pagini ale acestui topic ...... si asta datorita faptului ca ma pasioneaza tot ce insemna istoria veche a oraselor .... si mai nou metroul. Rezultatul: "Omul cat traieste invata". Va felicit pt. initiativa!

Felicitari celor care au avut "curajul" si vointa sa faca explorari urbane (ma refer aici la "bunkerul" :lol: de la Opera si nu numai).

Pareri despre forturile din jurul Bucurestiului:

- Sunt sigur ca exista tunele de legatura intre forturi si baterii (este si logic lunad in considerare faptul ca in timp de razboi nu se apuca nimeni sa transporte armament sau trupe intre forturi pe cale terestra sub "ploaie de gloante" si obuze. DAR, si repet DAR, acele tuneluri nu sunt mai adanci de nivelul -2 (reiese si din pozele facute cu ocazia constructiei acestora). Totodata exclud varianta existentei (chiar daca nu este specificat in nici o lucrare stiintifica existenta/inexistenta lor asa cum nu sunt specificate nici macar existenta tunelelor de legatura) tunelurilor de legatura intre cele 9 forturi specificate si centrul Bucurestiului (sa ne gandim numai la distanta de 12-14 km) iar cat despre existenta nivelurilor -3 si -4, la -20m ...wow .... nu cred ca aveau tehnologia necesara in anii 1890-1900 pt. a sapa la aceea adancime - neluand in considerare metroul Londonez(1863)sau cel din Budapesta(1896) - (ganditi-ca ca metroul bucurestean actual are tunelurile intre aprox -14/-20m in unele locuri), plus excesul de pamant dislocat in urma unor forturi (si nu unul ci 18 + bateriile) de 100 mp si la -20 m adancime ar fi ...cam mult :bounce: . 20m poate au in total zidurile (a se vedea fortul Otopeni) dar asta implica: nivel -2 (ce nu se vede)+nivel -1 (cel cu portiile de acces in multe cazuri care se afla totusi "sub pamant"-sub nivelul 0 al solului din jur) + nivel 0 (cel ce este in multe cazuri este la nivelul solului din jur, si unde sunt pozitionate turelele de tragere ale tunurilor rotative).

 

 

O sa mai revin si eu cu cateva pareri legat de constructia forturilor (am citit ceva documentatie legat de constructia forturilor, plus ca ..... am efectuat in vremea tineretii mele :smoke: cercetari istorice legate de orasele medievale din Transilvania :D - nu ca ma laud, nu e in firea mea).

 

Pana atunci va atrag atentia, poate celor care nu ati observat inca, in Bucuresti, in Pta. Universitatii unde se fac "mariile excavatii" pt. parcarea subterana, la baza cladirii in semicerc (cel cu bannerul galben Partidul National Liberal), fix pe mijlocul semicercului descris de cladire, este un tunel la prima vedere lat de 2m, executat din beton armat. Din pacate nu am putut sta prea mult sa il vad sau sa il fotografiez deoarece eram in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, pai hai sa ne strangem sa mergem in expeditie prin tuneluri. Eu am fost la bateria de la intrarea in bucuresti de pe A2, am intrat vreo 200 de metri, dar am fost nevoit sa ies datorita fricii si imaginatiei bolnaviciose ale unor prieteni. Astept sa ne facem multi, lanterne, echipament de supravietuire etc, si sa ne pierde poate o juma de zi prin ele. sa avem si bani de taxi la noi ca cine stie pe unde iesim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va relatez si eu o povestioara ce am auzit-o la un prieten de-al meu care este paramedic. Dupa cum bine stiti casa poporului este o cladire ce are tot atatea nivele in jos precum are si in inaltime,bun....se facea asa prietenul acesta al meu avea colegi ce erau 'detasati' la interventii in casa poporului.Intro zi acel detasat se gandeste el sa ajunga pe la nivelele inferioare si reuseste, pe la un anumit nivel subteran ce credeti? se trezeste cu o mare pusca in cap de la un domn in costum! da in costum! a doua zi este mutat de urgenta de la casa poporului. Trageti voi concluziile (daca m-a mintit ala va mint si eu).Si sa stiti ceva unele lucruri trebuie sa ramana la nivelul anumitor STRUCTURI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am intrat 200 in jos , nu am coborat 200m, am mers lungime vreo 200 m si anume exact unde am mai precizat, bateria de langa intrarea pe centura de pe autostrada A1. am urcat niste trepte, am facut un stanga, un dreapta, un tunel iar un stanga si ne-a ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...