Sari la conținut

Bec H 4


Ulita
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Imi puteti recomanda va rog frumos un model de bec H4 care ar fi cel mai bun.Ma intereseaza in principal sa lumineze cat mai bine si clar.

Stiu o sa spuneti Xenonul,dar vreau sa exclud aceasta varianta.Ma intereseaza bec normal H4 si eventual de unde se poate achizitiona.

Merci fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost printr-o grămadă de magazine mari din oraş iar singurul loc unde am găsit la preţ omenos becuri bune a fost în Metro 2, am luat o pereche de Osram Nighbraker Plus ( sper să nu greşesc ), diferenţa a fost vizibilă în lungimea razei luminoase faţă de becurile H4 Osram standard pe care le aveam. Pentru 85 lei cât a fost investiţia mă declar mulţumit. Da, se poate şi mai bine cu instalaţie xenon dar mă mai gândesc dacă merită instalată dat fiind că circul mult offroad.

Apropo, aceste becuri au temperatura de culoare a razelor diferită, astfel că faza scurtă are o culoare mai gălbuie ( pentru a te ajuta pe timp de ploaie/ceaţă ), posibil 3200K , iar faza lungă este de o culoare mai albă, cel mai probabil 4300K. Era menţionat acest aspect şi pe ambalajul produsului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Philips eco vision am si sunt multumit, Osramurile cu care a venit motocicleta au cedat in nici un an, astea le am de aproape 4 si nu vor sa moara.

Sunt multumit si de cum bat, dar eu am 2 faruri, s-ar putea ca la un singur far sa ai nevoei de ceva mai luminos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto am preferat bec xenon, fiindca mi-a permis punga si spatiul pentru modificare, iar ca sa revin la iluminarea standard nu-mi ia prea mult timp. In schimb la masina, un BMW 320D, am fost nevoit sa caut o varianta care sa nu implice modificari ireversibile, ceva care sa nu necesite resoftare, piese adaptoare, in fine, ceva simplu si eficient. Am ales varianta becurilor Philips Blue Vision, care desi este mai scumpa, si-a dovedit imediat eficienta (la citeva zile dupa montare, datorita lungimii mai mari a spotului luminos pe faza scurta, am reusit sa observ in ultimul moment si sa evit sa iau ca pasager un cal negru, aflat exact pe banda mea de mers, atunci cind din fata venea o alta masina care avea farurile total dereglate si ma orbea - asta intimplindu-se intr-o noapte fara luna, pe o bezna totala, avind o viteza ceva mai mare decit cea legala). Deci, eficienta, 100%...din prima! Apoi, pe ploaie, pe ceata...diferenta este clara si de multe ori uit ca am si faza lunga, fiindca faza scurta acopera cu spotul luminos exact cit este necesar sa vezi la viteze normale prin localitati. Am inteles insa ca durata de viata a acestor becuri este limitata la cca un an, asa ca viitoarea alegere cind se vor arde acestea va fi, normal, tot Philips Blue Vision. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici ceva inovator, cred ca mult mai rezistent si fiabil...acum nu stiu cit este si de eficient, dar merita incercat!

http://www.xenon-store.ro/spl/941203/Leduri_SMD_proiector_si_far

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de mult testez leduri smd, am tot luat pt masina sau moto...sunt ok doar pt becuri de pozitie, numar, interior auto etc. ca bec de far lumineaza f putin. culoarea e intradevar asemanatoare cu enon dar eficienta minima. daca va uitati prin oras sunt care si-au pus pe proiectoarele de ceata auto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am eu SMD pe lumina de pozitie. Lumineaza mai slab, culoarea este alba, deci nimic spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de mult testez leduri smd, am tot luat pt masina sau moto...sunt ok doar pt becuri de pozitie, numar, interior auto etc. ca bec de far lumineaza f putin. culoarea e intradevar asemanatoare cu enon dar eficienta minima. daca va uitati prin oras sunt care si-au pus pe proiectoarele de ceata auto...

Deci sa inteleg ca de exempul un H4 led High power nu este mai bun decat un H4 Philips Blue Vision.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Osram night racer plus, echivalentul night breaker plus varianta moto (cica mai rezistent la vibratii) eu d'asta am si sunt multumit ,am mai avut philips moto vision si le-am dat jos,aveau tenta portocalie pt vizibilitate dar nu-mi placeau cum luminau. Reversul medaliei este durata de functionare mai mica fata de un bec obisnuit.

 

 

http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/automotive-lamps/automotive-motorcycles/halogen-light/night-racer-plus/index.jsp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu. si daca vei cauta pe ce vrei tu ...youtube, etc vei vedea ca in cel mai bun caz oamenii au pus smd pe proiectoarele de ceata

Merci mult!

Am de ales intre Pihilips si Osram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...