Sari la conținut

unnamed
 Share

Postări Recomandate

Din intamplare, am dat peste un articol dintr-o revista turistica mai veche de pe la noi si m-am gandit sa-l impartasesc si cu voi. Cu exceptia diacriticelor, l-am copiat intocmai. Din pacate, articolul nu este semnat. Iata-l:

 

 

"Elogiul motocicletei


In America, motocicleta e socotita regina turismului. O intrebuinteaza si Lindbergh in cursele sale terestre. E instrumentul ideal, ce permite calatorului imbatat de poezia drumului si a peisajelor, comuniunea constanta cu flora, fauna si locuitorii tinuturilor strabatute, contactul permanent si apropiat, cu pamantul si natura.
Ii sunt accesibile drumeagurile taiate in mijlocul lastarilor printre flori salbatice roind de albine, din iarba proaspata, neatinsa inca de vreun picior omenesc; potecile caprelor si prundurile secate ale torentelor, islazurle cu vite blande, in linistea odihnitoare ce te face sa-ti inchipui ca te gasesti la 100 km. departare de tumultul lumii civilizate.
Numai motociclistul se poate imbata in toata voia, de mireasma puternica si dulce a codrilor, de atmosfera limpede a livezilor in primavara, de farmecul podgoriilor cocotate pe dealuri, la epoca recoltei, el singur poate admira din locul cel mai favorabil sclipirile aurorei sau misterioasa frumusete a unui amurg de aur si purpura.
In vantul vitezei, grijile sboara in aerul pur al diminetii racoroase. Iti pregatesti sufletul de copil sau de nomad si aceasta inalterabila stare sufleteasca, te dispune sa asculti cu placere palavrele unui drumet sau reflexiile hazlii ale unui mosneag sfatos care vine sa-ti ceara o tigare „boereasca”, pe marginea drumului linistit, acolo unde automobilul n’a putut patrunde.. "

 

Lumea Turistica, anul I, nr. 3, 1934

 

Imi place sa vad ca pentru unii, spiritul a ramas acelasi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Divin ...

 

Unde e primavara ... luna Aprilie - Mai ... copaci infloriti, miros de iarba proaspata, talangile vacilor de pe pajisti ... pesisaj de munte ... vruum lejer pe curbe pe la 60-70, viziera deschisa....ppffff.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Din intamplare, am dat peste un articol dintr-o revista turistica mai veche de pe la noi si m-am gandit sa-l impartasesc si cu voi. Cu exceptia diacriticelor, l-am copiat intocmai. Din pacate, articolul nu este semnat. Iata-l:

 

 

"Elogiul motocicletei

In America, motocicleta e socotita regina turismului. O intrebuinteaza si Lindbergh in cursele sale terestre. E instrumentul ideal, ce permite calatorului imbatat de poezia drumului si a peisajelor, comuniunea constanta cu flora, fauna si locuitorii tinuturilor strabatute, contactul permanent si apropiat, cu pamantul si natura.

Ii sunt accesibile drumeagurile taiate in mijlocul lastarilor printre flori salbatice roind de albine, din iarba proaspata, neatinsa inca de vreun picior omenesc; potecile caprelor si prundurile secate ale torentelor, islazurle cu vite blande, in linistea odihnitoare ce te face sa-ti inchipui ca te gasesti la 100 km. departare de tumultul lumii civilizate.

Numai motociclistul se poate imbata in toata voia, de mireasma puternica si dulce a codrilor, de atmosfera limpede a livezilor in primavara, de farmecul podgoriilor cocotate pe dealuri, la epoca recoltei, el singur poate admira din locul cel mai favorabil sclipirile aurorei sau misterioasa frumusete a unui amurg de aur si purpura.

In vantul vitezei, grijile sboara in aerul pur al diminetii racoroase. Iti pregatesti sufletul de copil sau de nomad si aceasta inalterabila stare sufleteasca, te dispune sa asculti cu placere palavrele unui drumet sau reflexiile hazlii ale unui mosneag sfatos care vine sa-ti ceara o tigare „boereasca”, pe marginea drumului linistit, acolo unde automobilul n’a putut patrunde.. "

 

Lumea Turistica, anul I, nr. 3, 1934

 

Imi place sa vad ca pentru unii, spiritul a ramas acelasi :)

 

Intr-adevar, nimic schimbat din 1934...

 

Misto articolasul, acesta e tot sau mai are o continuare? se termina cam abrupt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol de exceptie...Cred ca toti care l-am citit si cei care o sa il citeasca se duc cu gandul departe....Daca ar fi fost un videoclip sau filmare cu vreo camera,nu ar fi putut transmite acelasi mesaj....Mi-a facut placere sa il citesc.

 

Weekend placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Love is the feeling you get when you like something as much as your motorcycle"

 

Hunter S. Thompson "Hell’s Angels"

 

Superb citatul, cred că prietenele noastre s-ar bucura tare sa audă aşa ceva de la noi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nimic schimbat din 1934...

 

Misto articolasul, acesta e tot sau mai are o continuare? se termina cam abrupt...

 

Acum ca ai intrebat, am observat ca revista asta avea stilul sa inceapa un articol si apoi sa-l continue pe alta pagina, nu am inteles de ce. Poate in ideea ca daca ti-a placut ceva, sa rasfoiesti toata revista ca sa gasesti continuarea :D. O sa mai arunc un ochi peste ea cand mai dau pe la biblioteca si daca gasesc o continuare, o postez aici :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-882-0-53501000-1359200205_thumb.jpg

 

BALADA MOTOCICLIȘTILOR


Suntem cavalerii mileniului trei

"Rebeli, boemi și liberi" este deviza noastră.

Dacă iubești motorul și zarea cea albastră,
Vino, ne fii tovarăș - chiar frate da căvrei!

 

Tu dulce gând, frumoasa mea iubită

Ești mai presus de orișice ispită,

Să nu te superi astăzi că ești pe locul doi...
Dar viața mea întreagă e fierul de sub noi


Oriunde-am fi iubirea noastră-i una,

Avem în plete zări și-n suflet soare,

Și-un mare dor de ducă ne mistuie într-una
Suntem cavalerii români pe motoare.


Nu e ușor și nu e glumă, mereu călare pe Destin

Oricând riscăm să poposim pe câmpul Coasei plin cu flori...

De la poet atâta știm: “c-o moarte toți suntem datori!”
Mereu plecați în depărtare, din depărtări venim!

 

Când alergăm spre orizont, ca o săgeată de voință,

Noi nu suntem invulnerabili în echilibru instabil

Unde-i cuprinde pe-alții teama, atunci simțim noi că trăim
Om și Motor: o singură ființă.


Suntem cavalerii mileniului trei,

Dacă iubești motorul și zarea cea albastră

Vino, ne fii tovarăș - chiar frate dacă vrei.

”Rebeli, boemi și liberi” este deviza noastră!

Dan Năstase

 

 

post-882-0-77694500-1359200223_thumb.jpg

 

MOTOCICLETA CA PASIUNE


Nobilă elită a bărbăției absolute, cavalerii străbat veacurile.

Ei nu au dispărut în epoca motorizării, așa cum nu va dispărea niciodată spiritul omului de onoare.

Cavalerii de azi nu mai au cămăși de zale, coifuri de otel sau pălării cu panaș.

Poartă însă cu aceeași mândrie costume ranforsate, cizme de piele, căști integrale…

Si caii lor sunt alții, nărăvașii “cai putere” întruchipați din poveste…

Legendarul Roland, nobilul Ivanhoe, rătăcitorul hidalgo, Don Quijote, muschetarul d’Artagnan

dacă ar fi trăit în zilele noastre ar fi avut motociclete… și ar fi fost călăreții turnirurilor de azi.

I-ar fi chemat, poate, altfel... sau ca pe oricare dintre noi – cavaleri oricând gata să cucerim zările
călări pe armăsarii noștri năzdrăvani cu stea în frunte!

Suntem oamenii pentru care motocicleta constituie o pasiune dincolo de motivațiile comune și imediate.

Opțiunea din pasiune trece cu puterea gândului peste imposibilitățile de ordin financiar

sau evită rațiunile de genul “te bate vântul, te plouă și te ninge”…
Pentru noi, comparația dintre omotocicletă “pur-sânge” și un automobil oarecare

este la fel de fără sens ca aceea dintre o gazelă și un elefant!
Motocicletele de astăzi au peste 150 CP și viteze care depășesc cu mult 240 km/h.

Chiar dacă nu le avem, încă visăm la ele...

Pentru noi, motocicleta reprezintă un adevărat mod de viață. Fiindcă acolo unde îi cuprinde pe alții teama,

noi începem să trăim cu adevărat!

În echilibru imposibil pe grohotișul cărărilor de munte sau pe asfalt în plină viteză când totul devine “altfel”...

Când om și motor înving spațiul.

Atunci când contopiți într-o singură ființă devenim o săgeată de voință născută dintr-un gând liber

lansat către oriunde…

…Bucuria de a trăi întotdeauna gata să ne aruncăm pe unda ademenitoare a șoselei

care ne cere cu o irezistibilă chemare.

Să simțim că totul în jurul nostru ne aparține și noi aparținem universului care ne înconjoară.

“Monstrul” mecanic care înspăimântă înțelegerea comună noi îl putem stăpâni…

Să ascultăm cântecul tulburător al motorului, să vedem cum tremură retrovizoarele sub formidabilele rafale de vânt atunci când nimeni nu mai știe unde se termină omul și unde începe mașina…

Tineri mistuiți de dorul aventurii și veterani pe care nimeni și nimic nu îi poate despărți de pasiunea lor de o viață, motocicleta - formează o lume aparte cu suflet romantic.
Să alergi cu dragoste și pasiune într-un echilibru perfect si să spui de fiecare dată,

înainte de a-ți așeza casca pe cap:“știu că nu sunt invulnerabil"…

Gentlemen start your engines!

 

Dan Năstase



Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

O sa mai arunc un ochi peste ea cand mai dau pe la biblioteca si daca gasesc o continuare, o postez aici :D.

 

Ar fi super!

 

Tu dulce gând, frumoasa mea iubită

Ești mai presus de orișice ispită,

Să nu te superi astăzi că ești pe locul doi...

Dar viața mea întreagă e fierul de sub noi

 

Strofa asta imi place foarte mult! Felicitari, Dan!

 

Superb citatul, cred că prietenele noastre s-ar bucura tare sa audă aşa ceva de la noi.

 

 

 

:laugh: e DINAMITA !

cred ca trebuie sa tinem pentru noi asta, cat si strofa de mai sus; foarte frumoasa, dar din aceleasi motive o gasesc absolut periculoasa! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos, domnilor!

...Cu certitudine: motociclistii au dintotdeauna un simt moto-poetic deosbit!! 30000001.gif

 

:peace:

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ai intrebat, am observat ca revista asta avea stilul sa inceapa un articol si apoi sa-l continue pe alta pagina, nu am inteles de ce. Poate in ideea ca daca ti-a placut ceva, sa rasfoiesti toata revista ca sa gasesti continuarea :D. O sa mai arunc un ochi peste ea cand mai dau pe la biblioteca si daca gasesc o continuare, o postez aici :D.

 

M-am uitat iar in revista si se pare ca asta-i tot, nu are o continuare. Oricum, topicul a devenit interesant :D. Ii invit si pe altii sa posteze scrieri de genul asta. Daca tot e zapada si frig afara, macar sa ne delectam cu altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gif_____003a.jpg

 

BALADA MOTOCICLIȘTILOR

Suntem cavalerii mileniului trei

"Rebeli, boemi și liberi" este deviza noastră.

Dacă iubești motorul și zarea cea albastră,

Vino, ne fii tovarăș - chiar frate da căvrei!

 

Tu dulce gând, frumoasa mea iubită

Ești mai presus de orișice ispită,

Să nu te superi astăzi că ești pe locul doi...

Dar viața mea întreagă e fierul de sub noi

Oriunde-am fi iubirea noastră-i una,

Avem în plete zări și-n suflet soare,

Și-un mare dor de ducă ne mistuie într-una

Suntem cavalerii români pe motoare.

Nu e ușor și nu e glumă, mereu călare pe Destin

Oricând riscăm să poposim pe câmpul Coasei plin cu flori...

De la poet atâta știm: “c-o moarte toți suntem datori!”

Mereu plecați în depărtare, din depărtări venim!

 

Când alergăm spre orizont, ca o săgeată de voință,

Noi nu suntem invulnerabili în echilibru instabil

Unde-i cuprinde pe-alții teama, atunci simțim noi că trăim

Om și Motor: o singură ființă.

Suntem cavalerii mileniului trei,

Dacă iubești motorul și zarea cea albastră

Vino, ne fii tovarăș - chiar frate dacă vrei.

”Rebeli, boemi și liberi” este deviza noastră!

 

Dan Năstase

 

 

attachicon.gif_____053.jpg

 

MOTOCICLETA CA PASIUNE

 

Nobilă elită a bărbăției absolute, cavalerii străbat veacurile.

Ei nu au dispărut în epoca motorizării, așa cum nu va dispărea niciodată spiritul omului de onoare.

Cavalerii de azi nu mai au cămăși de zale, coifuri de otel sau pălării cu panaș.

Poartă însă cu aceeași mândrie costume ranforsate, cizme de piele, căști integrale…

Si caii lor sunt alții, nărăvașii “cai putere” întruchipați din poveste…

Legendarul Roland, nobilul Ivanhoe, rătăcitorul hidalgo, Don Quijote, muschetarul d’Artagnan

dacă ar fi trăit în zilele noastre ar fi avut motociclete… și ar fi fost călăreții turnirurilor de azi.

I-ar fi chemat, poate, altfel... sau ca pe oricare dintre noi – cavaleri oricând gata să cucerim zările

călări pe armăsarii noștri năzdrăvani cu stea în frunte!

Suntem oamenii pentru care motocicleta constituie o pasiune dincolo de motivațiile comune și imediate.

Opțiunea din pasiune trece cu puterea gândului peste imposibilitățile de ordin financiar

sau evită rațiunile de genul “te bate vântul, te plouă și te ninge”…

Pentru noi, comparația dintre omotocicletă “pur-sânge” și un automobil oarecare

este la fel de fără sens ca aceea dintre o gazelă și un elefant!

Motocicletele de astăzi au peste 150 CP și viteze care depășesc cu mult 240 km/h.

Chiar dacă nu le avem, încă visăm la ele...

Pentru noi, motocicleta reprezintă un adevărat mod de viață. Fiindcă acolo unde îi cuprinde pe alții teama,

noi începem să trăim cu adevărat!

În echilibru imposibil pe grohotișul cărărilor de munte sau pe asfalt în plină viteză când totul devine “altfel”...

Când om și motor înving spațiul.

Atunci când contopiți într-o singură ființă devenim o săgeată de voință născută dintr-un gând liber

lansat către oriunde…

…Bucuria de a trăi întotdeauna gata să ne aruncăm pe unda ademenitoare a șoselei

care ne cere cu o irezistibilă chemare.

Să simțim că totul în jurul nostru ne aparține și noi aparținem universului care ne înconjoară.

“Monstrul” mecanic care înspăimântă înțelegerea comună noi îl putem stăpâni…

Să ascultăm cântecul tulburător al motorului, să vedem cum tremură retrovizoarele sub formidabilele rafale de vânt atunci când nimeni nu mai știe unde se termină omul și unde începe mașina…

Tineri mistuiți de dorul aventurii și veterani pe care nimeni și nimic nu îi poate despărți de pasiunea lor de o viață, motocicleta - formează o lume aparte cu suflet romantic.

Să alergi cu dragoste și pasiune într-un echilibru perfect si să spui de fiecare dată,

înainte de a-ți așeza casca pe cap:“știu că nu sunt invulnerabil"…

Gentlemen start your engines!

 

Dan Năstase

 

 

 

Multumim dl Nastase. Frumos scris. Felicitari

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... frumos scris. Putin inteleg ... ansamblul ... senzatiilor, sentimentelor date de mersul pe doua roti. Ma refer, bineinteles, la cei care nu au avut parte de " experienta" moto. Este greu de explicat senzatia de comuniune cu natura, atunci cand, daca nu cobori capul ca sa-ti vezi bordul motocicletei, vezi DOAR natura ... in viteza ... mai mare sau mai mica. Este adevarat ca este o pasiune periculoasa dar incercam, prin exeprienta si cumpatare, sa diminuam aceste riscuri. Cine nu a incercat nu stie ce a pierdut. Similitudinea cu cavalerii medievali nu este tocmai desueta. Respect tuturor "calaretilor" actuali, indiferent de cal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos! Bravo Dle Nastase! Este timpul sa inteleaga lumea ca motociclistii sunt o elita! Ca sunt si unii care nu se ridica la inaltimea asteptarilor, este normal in o multime!

Mi-as dori ca la o intalnire moto, un motociclist sau o motociclista sa recite "balada motociclistilor". Intalnirea va fi in "alta octava", mai inalta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, domnule profesor Constantin...

Pasiunea pentru motocicletă este ca un zâmbet:
Niciodată nu are valoare dacă n-o dăruiești mai departe.


Să auzim numai de bine!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...