Sari la conținut

vama veche 2 februarie


Postări Recomandate

cand te urci pe motor ar ai un dram de NEBUNIE mai mare decat a celor care nu o fac.

 

si te mostenesc mostenitorii daca au ce

daca nu ai nici un bun pe acte .... ce sa ia banca d la mostenitori....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cand te urci pe motor ar ai un dram de NEBUNIE mai mare decat a celor care nu o fac.

 

si te mostenesc mostenitorii daca au ce

daca nu ai nici un bun pe acte .... ce sa ia banca d la mostenitori....

 

Nu banca, ei sint niste lorzi .... te baga-n datorii, dupa care, daca sint neperformante, le vind ..... la niste baieti foarte simpatici, am inteles de la niste clienti mai vechi, mosteniri? .... 1/4 din orice fel de venit, daca ai ceva mijloace fixe ..... oricind se pot executa. ..... ce dumnezeu de exemple mai vrei?

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand te urci pe motor ar ai un dram de NEBUNIE mai mare decat a celor care nu o fac.

Sint RAI, bai omule ..... foarte RAI, am renuntat prin demisie la un salariu mai mult decit decent, ca sa pot dormi linistit .... ce dumnezeu!

Si aici ma refer la o dauna ca ramin fara servici de > 15000 eur.

 

tu nu intelegi

daca nu ai nimic ... ce sa lasi mostenire

 

Tu, cred ca nu prea intelegi diferenta intre ce ai si ce poti lasa mostenire - tu poti sa nu mai ai NIMIC, dar sa lasi mostenire TOATE datoriile facute de tine.

Hai nu ma crede - baga intrebari la altii MULT mai destepti ..... si vezi.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma strezes

ce sa ia de la parinti ... pensia....

 

Crezi ca ii intereseaza ca este pensie/ salariu minim/economie .... etc.? Inportant este sa-si recupereze dauna+dobinda + cota de panalizare.

 

In acte poti sa mori de foame... din foamea aia de ....%, 5-10%, au sa recupereze ei .... daca nu ajunge, nu este nimic, la ce se opreste se adauga dobina+penalizari. Daca nu o achita beneficiarul creditului/ familia, o achita asigurarile - prin comisionul de risc platit de majoritatea creditoririlor.

 

nu ma strezes

ce sa ia de la parinti ... pensia....

 

Omule, eu in principiu apreciez orice inteligenta, dar, daca inseli pe oricine, suporti consecintele, nu poti mosteni ...nimic, findca ia banca, nu poti avea salariu,casa, masa - findca ia banca, acum nu ca sint cobe .... (dar o sa fie tot mai greu-spre deloc) sa te descurci - asa cum ne descurcam marea majoritate acum, fiindca are sa ia banca- hai pacaleste-te, nu acum, dar pe viitor? - in toata UE?

 

Si acum ...... ca la reclame: SI UE,,,,CIT COSTA? ....UE?

 

nu ma strezes

ce sa ia de la parinti ... pensia....

 

Acum, nu-i bai, ce-o fi o fi, dar tot TU contezi, ce faci, ce esti, ce aspiratii ai .... si mai ales, de toate acestea, CIT DE COMPETITIV POTI FI, nu stiu citi bani ai pierdut tu...... din banii familiei, eu am pierdut enorm .... dar din cei cistigati de mine .... nu ai familiei. Ca atare, nu-mi dau socoteala decit mie si soatei/copiilor (pe viitor),dar tot am sa decontez.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre Contabile, vorbesti prea codat pentru mine. explica-ne cum naiba sta treaba in cazurile astea.

sa zicem ca eu am un credit si maine dau coltul, n-am copii si nici nevasta, nu am bunuri care sa acopere paguba. cum isi recupereaza banca banii ?

imi executa parintii ???



sau ce sa vorbim de credite....fac naibii un accident cu pagube nasoale si eu dau cotul. ca sa isi recupreze paguba , executorii pe cine executa ?

exista vreo lege care sa lege datoriile de alte neamuri daca nu are cine sa le plateasca ?

....ca mie imi pare absurd dar nu m-a mai mira nimic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ți execută, Sergiu, pe nimeni, „se scoate” banca din asigurarea pe care ai plătit-o la deschiderea creditului! Doar dacă ai GIRANT, atunci e girantul executabil! Și atunci, doar în anumite condiții (le găsești la chestiile scrise la „asterix”!)...

 

Zic și eu, nu dau cu parul... Dar, recunosc,

!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banca recupereaza datoria doar de la rudele care au semnat ca sunt mostenitorii defunctului indatorat. Daca nu semneaza pot sa stea linistiti.

 

Cu alte cuvinte, atentie daca mosteniti pe cineva. Interesati-va mai intai daca era pe plus sau pe minus ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

good point!

n-am de gand sa mor...si nici casa cu credit nu detin...si dorm destul de linistit (de fapt am avut un somn agitat ca nu stiam daca stickerele pe v-strom se pun inainte sau dupa lacuire :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre Contabile, vorbesti prea codat pentru mine. explica-ne cum naiba sta treaba in cazurile astea.

sa zicem ca eu am un credit si maine dau coltul, n-am copii si nici nevasta, nu am bunuri care sa acopere paguba. cum isi recupereaza banca banii ?

imi executa parintii ???

 

sau ce sa vorbim de credite....fac naibii un accident cu pagube nasoale si eu dau cotul. ca sa isi recupreze paguba , executorii pe cine executa ?

exista vreo lege care sa lege datoriile de alte neamuri daca nu are cine sa le plateasca ?

....ca mie imi pare absurd dar nu m-a mai mira nimic ...

 

Nu este greu - la un credit fara garantii exista totdeauna o asigurare de viata egala cu valoarea imprumutata sau mai mare (deci dai coltu' - platesc asigurarile)

-la credit cu garantie (ipoteca, sume blocate, etc.) se executa garantia, dupa care daca mai au ceva de recuperat (bancile) se indreapta numai catre imprumutat/coplatitori/garanti adica cei ce te-au ajutat sa iei creditul.

- singura exceptie de la regulile de mai sus, este cardul de credit care se mosteneste.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice contabil, cam bati campii. Contabilitatea nu presupune studii juridice serioase, dar macar un pic de bun simt iti spune ca:

- exista credite fara garantii si fara asigurare de viata explicita. Daca iti face banca una fara sa stii e problema ei, dar iti spun sigur ca exista credite fara nici o garantie si asigurare.

- cardul de credit nu se mosteneste; este chiar o incalcare a contractului (si motiv de refuzare a decontarii tranzactiilor) sa folosesti un card pe numele altcuiva chiar daca l-ai mostenit

 

Cand cineva moare exista urmatoarele cazuri:

- nu are nici un fel de mostenitori si statul preia bunurile, daca exista; daca exista credite mai intai se sting acestea (banca trebuie sa deschida actiunea) si daca ramane ceva ia statul, daca ramane pe minus e paguba bancii

- are mostenitori: acestia pot deschide succesiunea si pot opta sa primeasca sau nu mostenirea, cu bunuri si datorii cu tot. Daca datoriile sunt mai mari decat valoarea bunurilor si nimeni nu doreste mostenirea banca iarasi ramane cu pierderea

 

Restul sunt povesti - nu executa nici un fel de rude daca nu e facuta succesiune in favoarea lor, nu exista temei legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Amice contabil, cam bati campii. Contabilitatea nu presupune studii juridice serioase, dar macar un pic de bun simt iti spune ca:

- exista credite fara garantii si fara asigurare de viata explicita. Daca iti face banca una fara sa stii e problema ei, dar iti spun sigur ca exista credite fara nici o garantie si asigurare.

- cardul de credit nu se mosteneste; este chiar o incalcare a contractului (si motiv de refuzare a decontarii tranzactiilor) sa folosesti un card pe numele altcuiva chiar daca l-ai mostenit

 

Restul sunt povesti - nu executa nici un fel de rude daca nu e facuta succesiune in favoarea lor, nu exista temei legal.

 

Tare, credite fara garantii/asigurare, uite vezi tu Adriane - eu n-am sa-ti spun ca bati cimpii .... or fi, dar nu pe la camatarii mari (BRD, BCR, RAIF, etc.), poate la provident. Poate n-am fost eu explicit, dar n-am spus ca bancile executa familia implicit, doar ca se indreapta daca imprumutatul nu plateste, cartre coplatitori/garanti/etc - adica cei ce au semnat contractul impreuna cu imprumutatul.

Cit priveste cardul de credit, se mosteneste datoria (daca se face succesiunea), si n-am auzit de sume asa de mari incit sa renunti la o casa din cauza unui card.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardul de credit nu se mosteneste. Daca e un credit nu conteaza daca e cu card sau nu cand se pune problema de mosteniri, asa ca afirmatia "cardul de credit se mosteneste" din postul #67 e o aberatie.

 

Hai sa iti spun cine mi-a dat credit fara asigurare: BRD, ING, Citi. Nu am depus nici o garantie la nici unul din ei si mi-au oferit 10.000 euro pe loc in conditiile in care nu am pe numele meu nici casa, nici motocicleta, nici cont bancar semnificativ. Cand mi-au dat card de credit i-am sunat sa reduca limita de descoperire de cont la jumatate sau o treime ca nu aveam ce face cu ea. Din toate astea eu inteleg ca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna am apreciat posturile de bun simt, faptul ca @Adrian B1 este informat.

Daca accepti succesiunea, pe aceasta cale se transmite si activul si pasivul succesiunii . Citez : ,Patrimoniul care se transmite prin succesiune moştenitorilor legali sau testamentari, fiind o universalitate, va cuprinde nu numai drepturile, ci şi obligaţiile defunctului, transmisiunea vizând, aşadar, atât activul, cât şi pasivul succesoral."

Concluzia, poti sa refuzi sa accepti succesiunea. Nu primesti nimic si nu esti obligat sa platesti datoriile defunctului. Primesti...platesti... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa din betivi "de Vama" ne-am transformat in avocati :)

i-am stricat topicu omului . informatiile expuse sunt interesante si poate are trebui splituit topicul.



si uite asa din betivi "de Vama" ne-am transformat in avocati :)

i-am stricat topicu omului . informatiile expuse sunt interesante si poate are trebui splituit topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa din betivi "de Vama" ne-am transformat in avocati :)

i-am stricat topicu omului . informatiile expuse sunt interesante si poate are trebui splituit topicul.

si uite asa din betivi "de Vama" ne-am transformat in avocati :)

i-am stricat topicu omului . informatiile expuse sunt interesante si poate are trebui splituit topicul.

pai se leaga....

fara bani nu ajungi sa bei in VAMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai se leaga....

fara bani nu ajungi sa bei in VAMA

 

Bani de vama facem noi cumva, macar de 2-3 ori pe an, cred ca la o bere pe plaja ne-am intelege mult mai bine.

 

@ Adrian B1, este foarte posibil sa ai dreptate in ceeace priveste mostenirea cardului de credit .... mai ales daca esti si avocat, eu ce am spus apropo de card este ce am auzit prin departamentele de recuperari - nu aveau aia nici un stres cu ele.

 

In ceeace priveste creditele de nevoi personale fara garantii pe care le ai la bancile mentionate mai sus, sa fi tu sanatos, ca ai asigurare de viata la toate - nu ma crede, verifica cu o intrebare la prima rata care o platesti. Asa ca istoric al asigurarii, la inceput se platea separat de credit si ca atare simteai ca pierzi o suma bunicica si nu-ti spunea nimeni ca daca rambursai creditul mai repede, puteai sa ceri partea din suma platita si neutilizata inapoi. Mai tirziu, i-au dat cu busuiocul se zicea ca-i gratuita, dar a aparut la rata un comision in plus "de risc", apoi "de administrare" dar care adunate faceau mai mult decit asigurarea de la inceput.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

si uite asa din betivi "de Vama" ne-am transformat in avocati :)

i-am stricat topicu omului . informatiile expuse sunt interesante si poate are trebui splituit topicul.

 

Eu zic asa, daca tot bintuiti vara pe la vama, sa bagam pe aici perioada cind "curgem" spre ea, si atunci sa vezi discutii .... pe orice tema, ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...