Sari la conținut

Frana Blocata


JMoto
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Am un piston pe etrieru dreapta la f2 care a ramas blocat, blocat in sensu ca nu se mai duce inapoi, deci cand apas frana ramane blocat pe disc! Am desfacut am curatat cat am putu dar cred ca trebuie desfacut complet si scos pistonu de acolo ! Acuma as vrea sa stiu si eu unde gasesc pompa de vid (vaccum) pt schimbu de ulei ? sau exsista alte soluti pt schimbu de ulei ! sau poate isi da drumu pistonu daca il curat cumva .. aveti idei ! ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbu de lichid de frana poate, nu de ulei. Ala nu-i ulei.

Merge si fara pompa de vacuum iti trebuie doar un furtunas transparent pe care sa-l atasezi la aerisitor si o a treia mana care sa-l stranga cand dai la maneta.

 

Da, isi poate da drumul.

Dupa intrebarile pe care le pui mai bine du-te la cineva care a mai desfacut un etrier.

Daca chiar ai talent la mestereli si te pricepi o sa-ti dai seama singur care e chestia pe-acolo.

 

Cu toate astea cred ca un set de garnituri noi o sa rezolve problema ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbu de lichid de frana poate, nu de ulei. Ala nu-i ulei. Merge si fara pompa de vacuum iti trebuie doar un furtunas transparent pe care sa-l atasezi la aerisitor si o a treia mana care sa-l stranga cand dai la maneta. Da, isi poate da drumul. Dupa intrebarile pe care le pui mai bine du-te la cineva care a mai desfacut un etrier. Daca chiar ai talent la mestereli si te pricepi o sa-ti dai seama singur care e chestia pe-acolo. Cu toate astea cred ca un set de garnituri noi o sa rezolve problema ta.

 

Da corect lichid de frana scz..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Am un piston pe etrieru dreapta la f2 care a ramas blocat, blocat in sensu ca nu se mai duce inapoi, deci cand apas frana ramane blocat pe disc! Am desfacut am curatat cat am putu dar cred ca trebuie desfacut complet si scos pistonu de acolo ! Acuma as vrea sa stiu si eu unde gasesc pompa de vid (vaccum) pt schimbu de ulei ? sau exsista alte soluti pt schimbu de ulei ! sau poate isi da drumu pistonu daca il curat cumva .. aveti idei ! ? :)

 

Un inel de praf umflat sau pistonul corodat. Posibil sa fie pistonasul respectiv iesit o idee cam mult si cand ai incercat sa il apesi sa se fi pozitionat oblic. Asa nu mai intra la loc. trebuie "gadilat" putin.

Nu ai nevoie de pompa de vid pt schimbul de lichid de frana. Doar la pompe radiale trebuie armata pompa cu vid. La tine nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit aceeasi chestie,dai jos etrierul de pe disc si pompezi frana pana iese de tot pistonasul,cureti calumea inauntru entrierului si pistonasul ,vezi sa nu mai aiba urme de rugina sau praf,pui umpic de vaselina si il presezi inapoi.Vezi sa iti fie buna garnitura dintre piston si etrier !succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El are doua pistonase pe etrier, in cazul de fata trebuie sa-l tina blocat pe cel care se misca mai usor in asa fel incat sa-l faca pe cel blcocat sa iasa afara.

De fapt trebuie sa-i tina pe amandoi blocati alternativ si sa apese frana treptat ca sa le poata scoate pe amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic vorbind... cat uzezi garniturile cu 20-30 de "pedale"? Nu inseamna nici 1% din viata lor... banuiesc ca pompa ajuta si usureaza munca, atat.

practic "frecatul frinei la aerisire" duce la uzura prematura,fata de actionarea frinelor in regim de mers obisnuit.

informatia am preluata din folclorul urban!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In cazul meu n-a fost folclor urban.

LT-ul are ABS si un sistem de conducte lungi si intortocheate, asa cum a spus si George TNG mai sus.

Daca iti intra aer in instalatie este deranj, oricite pompe ai face tot ramane aer.

I-am dat de cap abia dupa ce am aerisit normal, am iesit cu ea in trafic, cu frane dese, apoi am aerisit inca odata.

A doua zi am luat-o de la capat, cu etrierii scosi, cu distantiere de lemn intre placute sa scot tot aerul si cu aerisit de jos in sus!

Pompa am folosit-o doar pe final, la aerisirea de jos in sus, cu o zi inainte facusem pedale si manete la greu, a doua zi am observat ca imi supura pe la maneta, la pistonas..a trebuit sa comand pistonasul.

 

 

De atunci folosesc doar pompa de vid..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparativ cu de cate sute de mii de ori folosesti maneta de frana in mod obisnuit atunci cand aerisesti e frectie.

In plus, de fiecare data cand dai 7 mil de manete pe loc si nu se intareste e clar ca ceva nu e in regula si tre sa intervii undeva. In mod normal la o aerisire corecta in 5-6 manete n-ai ce face.

In plus, intotdeanua cand schimbi lichidul cel mai simplu e sa nu bagi aer in sistem, desi multi o sa zica ca nu-i asa ca bla bla. Nu taticu, nu bagi aer de pomana, scurgi din paharel pana ajunge la limita, bagi lichid nou si tot asa. IT WORKS!

 

l.u.v - la tine o fi fost vreo coincidenta ciudata, dar cum ziceam daca dai 7 mil de manete si nu se intareste ar trebui sa-ti pui intrebari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La schimbarea lichidului de frana nu ramane niciodata aer, procedez cum ai spus.

La mine s-a intamplat de doua ori, prima data am scos unitatea de ABS, am reparat ceva la ea, am montat-o si am aerisit si a doua oara, dupa citeva luni cind a facut figuri si am inlocuit-o, unde a necesitat aerisire din nou.

Deci m-am lovit de doua ori, nu este coincidenta, modelul asta se aeriseste foarte greu.

Vorbesc de LT, nu stiu cum este la la alte mobre.

Crede-ma ca nu am doua maini stangi, mentenanta mi-o fac singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie WD40 (sau echivalent), o periuta de dinti pentru curatat pistonasele si spray-ul de frane la final pentru clatire. Cu WD40 dizolvi in mare parte depunerile si le cureti cu periuta. Sprayul de curata franele singur nu face minuni.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa fierbinte cu sapun si periuta de dinti ca sa nu dai cu wd40 pe semeringul ala? Nu e mai safe? Intreb doar :D.

Sincer, chiar NU conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa fierbinte cu sapun si periuta de dinti ca sa nu dai cu wd40 pe semeringul ala? Nu e mai safe? Intreb doar :D.

Nu am incercat niciodata cu apa fierbinte pentru ca mi-ar fi fost aproape imposibil sa lucrez fara sa ma oparesc. Nu stiu daca voi incerca vreodata :)

Inelul de etansare de praf nu e afectat de WD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai in gluma, mai in serios... e bun wd-ul, dar exista si solutii mai bune. WD40-ul isi pierde rapid proprietatile de ungere si "water displacement".

Pt metal corodat/ruginit, eu am "descoperit" Detartrantul. Dar atentie, unele metale le pateaza, iar cele poroase sunt usor atacate.

Iar pt garnituri... wd40 sau ce spray asemanator am avut la indemana... sau apa cu sapun, la chiuveta, daca eram in casa.

Pistonasele de frana de la etrieri le-am curatat mereu cu smirghel fin si cu lichid de frana sau detartrant. Interiorul etrierului clatit, dupa ce se scot TOATE garniturile, tot asa, bagat si un betisor pt urechi prin canale, cat se poate... La montaj un strat f subtire de vaselina pe pistonas, ca sa alunece usor in locul lui, aerisitorul scos complet, curatat si el ca sa nu existe probleme, dupa aerisire si strangere pus un strop de vaselina pe filetul ramas in aer ca sa nu mai rugineasca... la fel si pe garniturile anti-praf, putin gresate, le prelungeste viata si elasticitatea. Exista si vaselina speciala pt garniturile de frana, din seu de oaie, dar eu am folosit mereu vaselina clasica, normala... si nu am avut probleme.

post-69984-0-70349500-1360140038_thumb.jpg

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...