Jump to content

Recommended Posts

Acum 4 ore, hora09 a spus:

ca grafica de pe castile RPHA...! man! sunt o gramada de grafici atat de diferite si exceltional executate, Shoei.. Arai.. sunt zero barat, mai bine zis o rusine, da na asa sunt jaopnejii.. uite si la masini si motoare cum arata comparat cu altii :)

fixed!

Acum 2 minute, The Flying Dutchman a spus:

unde pareai ca dai dovada de inteligenta...

eu am zis de multe ori ca aparentele inseala 😉

Acum 3 minute, The Flying Dutchman a spus:

doar arata urat -> referitor la graficele (desene) oferite

fixed x2 :)

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, megamotoreta a spus:

Orice casca noua e stransa si trebuie sa se lase dupa un timp,dar trebuie purtata mai mult,sa se muleze polistirenul si buretele pe forma capului.

Ideea e ca RPHA 70 sunt recunosute ca fiind putin mai stranse fata de marimile normale. In general daca porti M, trebuie sa-ti iei L.

4 hours ago, hora09 said:

Acu' mai vii pe acasă.

Totuși, partea estetică este un subiect foarte... subiectiv. Ceea ce ție ți se pare urât, altuia i se pare state of the art. Exemplul cel mai potrivit se numește Fiat Multipla.😉

Acum 17 ore, The Flying Dutchman a spus:

Am citit asta mai de dimineata, dar mi-a trebuit ceva mai mult timp sa asimilez informatiile.

Deci Shoei si Arai nu sunt bine de nimic, iar masinile si motocicletele japoneze sunt praf (sau poate doar arata urat?).

Si cand ma gandesc ca ti-am citit pe ici-colo alte posturi unde pareai ca dai dovada de inteligenta...

@hora09told ya 🤣

Acum 31 minute, MrD a spus:

told ya

greseala din partea mea la cum am structurat textul, se intampla in viata si mai "interesante" --> vezi premier Viorica Dancila

Acum 13 ore, The Flying Dutchman a spus:

Fiat Multipla

Aicea a fost o lectie de aur a lui Roberto Giolito care a desenat Multipla, urmarind 100% functionalitatea, forma doarpe locul doi si trei.. nu a placut, a dat kix.
Cu lectia invatat, nenea asta si prietenii sai au facut Fiat 500 (noul fiat 500), si lumea a innebunit, inclusiv eu (conduse doar la inchiriere, pozitia si scaunele m-au facut sa nu pot cumpara; vorbim de Abarth ca sa nu ne incurcam 😏).

Revenind la Shoei, mda, cum ziceam, grafica e slaba rau si nu vreau sa cred ca tine de gusturi.
Dar asta sa ne fie problema, ceea ce doare un pic la ei este viziera (cum mai ziceau si altii), sistem greoi de actionat si montant/demontat; pe cand hjc, scorpio, altii, e o nimica toata si un mare plus la cum se simte si aude.
Nu bag Arai in discutie, desi a mai chizda viziera cu aerisirile incorporate, cand am avut RX-7 Corsair, evident ca am reusit sa rup urechile alea de stau peste sistemul de prindere pe lateral.. horror show desinul pentru a interactiona cu el.

Edited by hora09

Distribuitorul din UK tocmai mi-a dat mail spunandu-mi sa trimit casca inapoi la reseller ca sa-i schimbe padding ul. Nu prea vad sensul, schimbi paddingul cu un padding identic, presupun, deci care-i faza? 

Banuiam ca asta o sa zica, si eu am casca tot din UK luata

Dar aveti idee cine face service autorizat la Shoei in RO ?

naspa asta ... mersi de raspuns

desi parca stiam ca Shoei dadeau garantie worldwide ... probabil cu niste multe asterix uri 🙂

Acum 3 ore, peter99_ro a spus:

Banuiam ca asta o sa zica, si eu am casca tot din UK luata

Dar aveti idee cine face service autorizat la Shoei in RO ?

da, Infinity Motorcycles.

Mi-au raspuns si ei, recomandandu-mi alt padding:

https://www.infinitymotorcycles.com/product/shoei-gt-air-2-centre-pad/grey

https://www.infinitymotorcycles.com/product/shoei-gt-air-2-cheek-pads/grey

Acum 39 minute, peter99_ro a spus:

dar ce legatura are padingul cu viziera si problemele ei de inchidere ?

nu prea are, am mentionat de dragul exemplificarii politicii celor de la Shoei. Basically ar trebui sa iei legatura cu distribuitorul Shoei pe Romania si sa ii explici situatia. Garantia din ce stiu eu e internationala.

Shoei Competence Center si Dealer - > Mymoto 060115 - Bucuresti

Dealeri:

-> SC Motor Team s.r.l.61472 - Bucuresti

- > bbmoto75100 - Otopeni - la ei am tot fost si pasagera si eu sa probam si sunt foarte amabili si dispusi sa ajute.

-> Moto24.ro500177 - Brasov

-> Est Bike Adventure srl900154 - Constanta

Edited by lacroyx
  • 2 weeks later...

Aveti idee daca eventualele probleme cu inchiderea vizierei sunt acoperite de garantie?

Am testat Neotec II pentru a vedea cum se aseaza pe cap, dar intentionez sa cumpar GT Air II. Acum citind discutiile de mai sus ma gandesc sa cumpar Neotec II doar din motive de fiabilitate.

BBMoto din Otopeni are Neotec II disponibil pentru drive test. Am comunicat foarte bine cu personalul din magazin. Puncte bonus pentru faptul ca au pe site un numar de telefon la care si raspund.

Edited by therocketscientist1
Acum 32 minute, therocketscientist1 a spus:

Aveti idee daca eventualele probleme cu inchiderea vizierei sunt acoperite de garantie?

Am testat Neotec II pentru a vedea cum se aseaza pe cap, dar intentionez sa cumpar GT Air II. Acum citind discutiile de mai sus ma gandesc sa cumpar Neotec II doar din motive de fiabilitate.

BBMoto din Otopeni are Neotec II disponibil pentru drive test. Am comunicat foarte bine cu personalul din magazin. Puncte bonus pentru faptul ca au pe site un numar de telefon la care si raspund.

Pai in teorie Shoei se cam laudă cu 5 ani garanție, mă gândesc că ar trebui sa acopere defecte de genul , asta 8n condițiile în care nu a fost scăpată, accidentata etc.

Acum 8 minute, lacroyx a spus:

Pai in teorie Shoei se cam laudă cu 5 ani garanție, mă gândesc că ar trebui sa acopere defecte de genul , asta 8n condițiile în care nu a fost scăpată, accidentata etc.

Exact la teorie ma gandeam si eu cand am intrebat. Pentru ca in practica s-ar putea sa spuna ca nu a fost exploatata in mod corespunzator. Speram sa fie aici cineva care a utilizat garantia pentru astfel de probleme.