Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Proiectul Ordinului ministrului afacerilor interne pentru modificarea şi completarea Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere se află în dezbatere publică timp de 10 zile.

 

http://www.zf.ro/auto/schimbare-radicala-la-examenul-auto-proba-de-traseu-poate-fi-repetata-fara-a-o-sustine-din-nou-pe-cea-teoretica-10674935

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg procedura. Eu credeam ca va avea candidatul legatura radio cu politistul care il supravegheaza din masina. Dar se pare ca legatura radio va fi prin instructorul care va sta pe motocicleta ca pasager. Sincer nu stiu cum se vor intelege !

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum, necum... sa se hotarasca odata si sa dea drumul la inscrieri. La fel cum, teoretic, elevii trebuiau sa stie de noua lege de ceva timp, la fel si autoritatile trebuiau sa faca din timp regulamentele de aplicare. Ca la noi, la nimeni... dau legea si uita de ea. Vine vara si noi tot nu apucam sa ne luam permisul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a conduce in Anglia trebuie sa fii posesor de permis de conducere. Permisul de conducere poate fi emis de tara de origine Romania sau poate fi obtinut in Anglia sau poate fi permis de conducere britanic obtinut in urma schimbului permis romanesc-permis de conducere Anglia. In orice circumstanta condusul in Marea Britanie trebuie sa fie in conformitate cu varsta minima admisa pentru soferi in Anglia si anume:

  • 17 ani : motociclete
  • 18 ani: masini si microbuze
  • 21 ani pentru camioane (de tonaj mare) si autobuze

Read more at http://noiromani.co.uk/permisul-de-conducere-in-anglia-permis-de-conducere-britanic/#YWjMRf6RBdyzYol6.99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

 

Ca sa vezi, domnule, motocicletele de 125cc sau 250cc nu sunt motociclete, sunt partaitori.

Mie nu mi-au mai stat in gat Minskul de125cc, Tula de 200cc sau Simsonul de 250cc. Acum orice r.ah.at cu ochi primeste bani de la mamica si isi permite direct japoneza de 1000.

Ca sa nu mai spun ca, din cate inteleg, cu categoria A2 poti calari o motocicleta cu o putere de 35kw. Adica poti merge linistit cu motoare de 650cc, cum sunt Suzuki LS650 Savage (23kw), Kawasaki KLR650 (31kw) si altele.

A, nu mai putem domnule sa mergem direct cu 1000RR. Zace Rossi in noi si astia nu ne dau voie sa ne dezlantuim pe drumurile publice.

Mai lasati ba.sinile!!!

 

Eu nu puneam limita de KW, ci de capacitate cilindrica. 35kw este prea mult. Trebuia maxim 250cc.

Subscriu!

 

Pentru a conduce in Anglia trebuie sa fii posesor de permis de conducere. Permisul de conducere poate fi emis de tara de origine Romania sau poate fi obtinut in Anglia sau poate fi permis de conducere britanic obtinut in urma schimbului permis romanesc-permis de conducere Anglia. In orice circumstanta condusul in Marea Britanie trebuie sa fie in conformitate cu varsta minima admisa pentru soferi in Anglia si anume:

  • 17 ani : motociclete
  • 18 ani: masini si microbuze
  • 21 ani pentru camioane (de tonaj mare) si autobuze
Read more at http://noiromani.co.uk/permisul-de-conducere-in-anglia-permis-de-conducere-britanic/#YWjMRf6RBdyzYol6.99

Aici se incadreaza si zecile de permise false!

Nu stiu daca acum mai merge magaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat astazi sala pentru categoria "A" si am fost programat pe data de 26 aprilie 2013 pt proba practica!

Proba practica se va desfasura in poligon,dupa spusele celor de la instructor+examinatorul de la sala(am terminat scoala in noiembrie-decembrie anul trecut).

Nu am putut da sala cand am terminat scoala deoarece imi expira buletinul!

Sper sa fie utila informatia pentru cei care se gandesc sa dea pt categoria A!

Inteleg frustrarile celor care au carnet de cca 5-10 ani, sa spuna ca sa innaspreasca conditiile pentru obtinea permisului(daca si ei la randul lor au dat poligon) dar eu care mi-am facut scoala in poligon e corect sa dau in poligon!Daca faci ore(la scoala de soferi) in trafic atunci este cu totul altceva.

Acum cand "motociclistii" sunt cu sacii in caruta nu-i mai intereseaza cum se obtine(dar il vor sa se obtina cat mai greu).La fel dupa ce iei de ex bac-ul generatia viitoare ai vrea sa nu poata lua in aceleasi conditii ca si tine(ci muuuult mai grele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca am sa dau si proba in oras nu ma deranjeaza si o consider a fi chiar utila, imi fac probleme legat de costul scolii in noile conditii impuse de lege si timpul care va mai tece pana acestea se vor conforma.

Daca afla cineva un pret nou, va rog postati aici, de dragul comparatiei.

 

Merci si bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog frumos pe cei care au obținut categoria A anul acesta să posteze o poză cu data obținerii acesteia

știu că sunt câțiva care au obținut anul acesta cat. A după ce au susținut sala anul trecut

cei de la permise din judet la mine refuză sa examineze elevi pe motiv că nu sunt niște norme... și că așa este peste tot în țară

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am prezentat astăzi la poligon, iar polițistu m-a refuzat pe motiv că nu s-a publicat metodologia de examinare...

rog pe cei care au obținut categoria A anul acesta să posteze o poză cu data obținerii cat. A, știu ca Tizzle și Fac de pe acest forum au obținut-o, poate mai sunt și alții

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am prezentat astăzi la poligon, iar polițistu m-a refuzat pe motiv că nu s-a publicat metodologia de examinare...

rog pe cei care au obținut categoria A anul acesta să posteze o poză cu data obținerii cat. A, știu ca Tizzle și Fac de pe acest forum au obținut-o, poate mai sunt și alții

Poti sa-mi spui cand te-au programat pt poligon,ce-i de la examinari?De unde esti?Cand ai luat sala?

Editat de ursubv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Școala de șoferi (A) am început-o pe 1 octombrie, sala am luat-o pe 6 decembrie, prima dată fiind programat la poligon pe 7 ianuarie iar a2-a oară azi, jud. Suceava

 

menționez că mai erau 2 elevi la peste 30 de ani care nu s-au prezentat la poligon în august și nici eu nu au susținut examinarea

Editat de Andrei74n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Școala de șoferi (A) am început-o pe 1 octombrie, sala am luat-o pe 6 decembrie, prima dată fiind programat la poligon pe 7 ianuarie iar a2-a oară azi, jud. Suceava

 

menționez că mai erau 2 elevi la peste 30 de ani care nu s-au prezentat la poligon în august și nici eu nu au susținut examinarea

daca ai luat sala pana pe 19 ianuarie normal e sa dai si poligonul!!! eu asa am facut si am permis. ti-am dat poza pe privat .dar nu stiu ce o sa rezolvi cu ea.poate sa te lamuresti ca trebuie sa fie o greseala din partea alora. (eu am dat sala pe 16 ianuarie si m-a programat pe 26 februarie si am permis!!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

instructorul mi-a zis ca daca se aproba proiectul asta de lege el dubleaza sau chiar tripleaza pretul scolii si trebuie sa achit diferenta....

e frustrant ca nu s-a dat lege noua dar nici cea veche nu se mai foloseste, asta nu pot sa inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...