Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci sa înțeleg că nu am nici o șansă să dau de permis..

pentru A nu mai poti ,acuma sa vad si eu ca sunt programat luna asta dar in conditiile astea nu am cum sa dau si trebuie sa fac o alta programare mai in vara si nici la mn nu e sigur daca pot sa dau poate ma pune naibi sa astept pana la 24

 

La examenul moto ar trebui introdus si urmatorul test: Scrieti dupa dictare!

e pl... ar fi prea fain :)))

Editat de Hard Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru A nu mai poti ,acuma sa vad si eu ca sunt programat luna asta dar in conditiile astea nu am cum sa dau si trebuie sa fac o alta programare mai in vara si nici la mn nu e sigur daca pot sa dau poate ma pune naibi sa astept pana la 24

 

Eu nu mai inteleg, daca ai facut scoala pe vechea lege dai sau nu pt A ?

Editat de MassimoWest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am 21 ani si vreau sa imi bag si eu scoala

Dupa cate am citit pe net ....de la 20 ani pot sa iau "A2"...ce motor pot sa conduc cu A2 ? cati cc?

Daca eram modelator te ucideam virtual .

Scoala poti "s-o bagi" la pierderi , deoarece ai pierdut timpul si daca ai si liceul ma sinucid.

Sper sa-ti cumperi SS si sa fii "jmeker".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este....si daca se baga permis pentru scuter, o sa fie mai bine ? Daca politia nu ia masuri, degeaba e lege. Asa e lege si sa dai semnal inainte sa schimbi directia de mers, sa nu depasesti pe linie continua, etc samd...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vazu'... spaga e in floare :))Nu ma mai mira nimic...

Acum cativa ani a fost scandal in presa cu niste "cetateni de etnie rroma" care isi luasera permise de conducere, dar erau analfabeti si nici macar cu scoala generala terminata.

Si atunci astia stiu regulile de circulatie? Stiu sa conduca un "ceva", orice, pe drumuri publice? Nu! Stiu cat stie si o maimuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu la mana...Legea e lege,gata scrisa!

Doi la mana,daca esti pasionat si vrei cu adevarat ceva ,OMULE te interesezi din timp.Eu avem 20 de ani siintrebam despre asta cu 24 de ani undeva anu trecut prin Mai pe la scolile de soferi si mi s-a raspuns clar ce scrie in lege!m'am inscris in iunie si abia in 24 Noiembrie 2012 parca am prins loc la poligon,asta se intampla in cluj,deci va da-ti seama cati eram cu A'ul disperati sa il luam,cu toate astea mi'am luat un motor de 45 cp,fiecare cu ale lui,mie imi ajunge,nu fac pe stunter'u.Ca si concluzie :NIMENI nu sta sa te traga de maneci sa iti spuna BAA FA A'ul.II in Totalitate vina voastra ca nu va-ti interesat si in plus nu iti iei motor ce 'enshpemi' de cai si dupaia permis ca dude'ul de mai sus.Ca nu ai varsta...sau posibilitatea...e altceva.Hai noroc si voie buna!



Si DA...ma bucur enorm de AM,toata ziulica numa prosti si tarani(nu am refer la cei care muncesc pamantul) pe scutere si nici macar nu stiu cu ce se mananca legislatia,dar bine ca sunt accidente si oameni nevinovati care fac puscarie.




Eu nu mai inteleg, daca ai facut scoala pe vechea lege dai sau nu pt A ?

DA,pana in data cand intra legea noua in vigoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect, va rog si eu sa ma lamuriti cu urmatoarea problema, care este adevarul in legatura cu noua lege a permiselor (categoria A ), mentionez ca in martie implinesc 22 de ani am permis categoria B de la 18 ani si categoriile C+E de 1 an, lucrez ca sofer pe camion in spania, imformatiile pe care le-am gasit pe net nu ma lamuresc, unii spun 22 de ani, altii 24, chiar nu conteaza deloc ca sunt pe sosea de la 18 ani ca si amator si de 1 an de zile lucrez pe un camion de 41 de tone, nu ma poate ajuta cu nimic in obtinerea categoriei A inainte de 24 de ani, astept un raspuns va rog frumos

ps. consider aceasta lege absolut cretina, nu vad cu ce il ajuta pe un viitor motociclist varsta de 24 de ani daca el nu a mai fost niciodata pe drum cu un vehicul, greseli fac si cei de 18 si cei de 24, ar trebui sa se punca mai mult accent pe experienta in trafic nu pe varsta ...

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect, va rog si eu sa ma lamuriti cu urmatoarea problema, care este adevarul in legatura cu noua lege a permiselor (categoria A ), mentionez ca in martie implinesc 22 de ani am permis categoria B de la 18 ani si categoriile C+E de 1 an, lucrez ca sofer pe camion in spania, imformatiile pe care le-am gasit pe net nu ma lamuresc, unii spun 22 de ani, altii 24, chiar nu conteaza deloc ca sunt pe sosea de la 18 ani ca si amator si de 1 an de zile lucrez pe un camion de 41 de tone, nu ma poate ajuta cu nimic in obtinerea categoriei A inainte de 24 de ani, astept un raspuns va rog frumos

ps. consider aceasta lege absolut cretina, nu vad cu ce il ajuta pe un viitor motociclist varsta de 24 de ani daca el nu a mai fost niciodata pe drum cu un vehicul, greseli fac si cei de 18 si cei de 24, ar trebui sa se punca mai mult accent pe experienta in trafic nu pe varsta ...

 

multumesc

ti-am mutat postarea aici unde se discuta despre noua lege. vei gasi aici necesarul de informatii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru cei care sunt curiosi despre cum se va desfasura proba de traseu pentru moto, cam asa arata propunerea de modificare a regulamentului (e cam veche, dar nu cred ca si-au schimbat parerea):

 

http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/HG_1391.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect, va rog si eu sa ma lamuriti cu urmatoarea problema, care este adevarul in legatura cu noua lege a permiselor (categoria A ), mentionez ca in martie implinesc 22 de ani am permis categoria B de la 18 ani si categoriile C+E de 1 an, lucrez ca sofer pe camion in spania, imformatiile pe care le-am gasit pe net nu ma lamuresc, unii spun 22 de ani, altii 24, chiar nu conteaza deloc ca sunt pe sosea de la 18 ani ca si amator si de 1 an de zile lucrez pe un camion de 41 de tone, nu ma poate ajuta cu nimic in obtinerea categoriei A inainte de 24 de ani, astept un raspuns va rog frumos

ps. consider aceasta lege absolut cretina, nu vad cu ce il ajuta pe un viitor motociclist varsta de 24 de ani daca el nu a mai fost niciodata pe drum cu un vehicul, greseli fac si cei de 18 si cei de 24, ar trebui sa se punca mai mult accent pe experienta in trafic nu pe varsta ...

 

multumesc

 

Am mai spus-o, dar o repet: Poti sa iei A2 si sa mergi cu motociclete de 750cc. Chiar atat de mica vi se pare o motocicleta de 750cc?

Ai impresia ca o motocicleta cu cai putere cati are camionul tau este chiar atat de usor de pilotat? Iti spun eu ca mai greu mori cu camionul ala decat calare pe motocicleta.

 

Am vrea si noi, astia care avem A-ul de mai bine de 10-20 de ani, dar inca nu avem B-ul, sa dam direct de C+E, fara B. Ce zici, avem destula experienta in trafic?

 

Da, stiu, multora vi se pare ca motocicletele sunt un fel de "biciclete" pentru care n-ar trebui permis. E, ca sa vezi dezamagire, motocicletele sunt mult mai periculoase decat masinile si in consecinta se inaspresc si Legile cu privire la acestea.

Trebuia la 18 ani sa iei A-ul si sa lasi conservele pentru mai tarziu.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vorbit la o scoala de pregatire pt. obtinere permis cat. A , tarif: 700 ron fara cheltuieli de analize medicale si celelalte. Dupa 1 martie, tarif mult mai mare deoarece , zice ca scolarizarea pe motor se face asistata de o masina prin telecomunicatie cu instructorul, deci cheltuiala cu benzina /scoala mult mai mare . Asta am aflat eu, daca aveti alte noutati , va rog sa le comunicati . Cu mult respect , SERBAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...