Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Am dat si eu ieri examenul pentru A, la Ilioara. Au fost 3 examinatori si cateva scoli moto. Am avut emotii, dar am luat examenul. Pe poligon a fost usor, pentru ca exersasem mult inainte. Au fost care au picat la poligon, de la Moto Louis o persoana cel putin. La traseu a fost usor. Am fost "plimbat" vreo 20-25 minute si fara intentia examinatorului de a ma pica. Am fost ajutat de instructor, care imi dadea indicatii pe parcursul traseului (fara ca examinatorul sa observe). Sfaturi: Nu va grabiti pe poligon, aveti mult timp la dispozitie. Pe traseu sa fiti atenti la trecerile de pietoni si aveti grija cum semnalizati. Concluzii: Scoala Adi Moto si-a meritat banii. Adi e super de treaba si desi te cearta, ajungi sa ii multumesti :) Trebuie sa il asculti si te descurci fara nicio problema pe traseu. Bafta si ne vedem in trafic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am dat si eu ieri examenul pentru A, la Ilioara. Au fost 3 examinatori si cateva scoli moto. Am avut emotii, dar am luat examenul. Pe poligon a fost usor, pentru ca exersasem mult inainte. Au fost care au picat la poligon, de la Moto Louis o persoana cel putin. La traseu a fost usor. Am fost "plimbat" vreo 20-25 minute si fara intentia examinatorului de a ma pica. Am fost ajutat de instructor, care imi dadea indicatii pe parcursul traseului (fara ca examinatorul sa observe). Sfaturi: Nu va grabiti pe poligon, aveti mult timp la dispozitie. Pe traseu sa fiti atenti la trecerile de pietoni si aveti grija cum semnalizati. Concluzii: Scoala Adi Moto si-a meritat banii. Adi e super de treaba si desi te cearta, ajungi sa ii multumesti :) Trebuie sa il asculti si te descurci fara nicio problema pe traseu. Bafta si ne vedem in trafic :)

 

Subscriu, si mie mi-a facut intructorul capul patrat in cele 2 zile iesite in trafic.

Dar in ziua examenului totul a mers snur, fara nici o greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, legat de posibilitatea de a te mai apuca acum de scoala - da, se poate!

Programarile la DRPCIV sunt deschise pana pe 27 noiembrie. Daca e vremea OK se mai pot prelungi cu inca 1 saptamana, cel putin. Daca te inscrii acum si te tii de cursuri ai timp. Eu tocmai ce am terminat scoala, o saptamana legislatie si 3 saptamani pe moto. Timpii sunt clar stabiliti de legislatie, incepand cu prima zi dupa aprobarea dosarului de catre ARR ai un termen de minim 1 saptamana pentru legislatie, fara aceasta saptamana nu te poti sui pe motor, iar restul pana la 4 saptamani termenul minim ca sa ai dosarul de scoala inchis si liber pentru programare sala si restul...

Bafta!

 

PS: sau varianta sa faci acum scoala si sa dai examen chiar cum se deschide sezonul...

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bucuresti (fara nici o aluzie) nu trimite nici dracu prin posta :)) te prezinti la ghiseu, de obicei in cateva ore e gata.

legal, nici nu au voie sa trimita prin posta/curier/porumbel calator... e un act de identitate, se preda doar personal, doar cu dovada identitatii (CI) si cu semnatura. ma mir ca se practica asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bucuresti (fara nici o aluzie) nu trimite nici dracu prin posta :)) te prezinti la ghiseu, de obicei in cateva ore e gata.

legal, nici nu au voie sa trimita prin posta/curier/porumbel calator... e un act de identitate, se preda doar personal, doar cu dovada identitatii (CI) si cu semnatura. ma mir ca se practica asa ceva...

 

Eu cand am dat A-ul, dupa ce am terminat examenul, politisul mi-a retinut permisul si mi-a spus sa merg dupa dovada, daca am nevoie.

Noul permis l-am primit prin posta dupa vreo 3 zile.

 

Spunea cineva mai sus ca acum are doua permise. Ma mir ca nu ia fost retinut cel vechi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de ora la care s-a terminat examinarea (nu a ta personal, important e cand ajunge examinatorul la drpciv cu dosarele), poti sa-ti iei si permisul in aceeasi zi... permisul e gata in 2-3 ore teoretic, depinde si la ce ora ajung dosarele acolo si cate permise sunt de facut. cel mai simplu: ai rabdare pana a 2a zi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce ai vrea sa-ti spuna? :) oricum termini examenul destul de tarziu, poti sa mai ai putina rabdare pana a 2a zi dimineata... si permisul vechi nu se preda, cel putin nu la bucuresti, deci poti conduce masina linistit.

bafta maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cel mai rau caz, il predai la ridicarea noului permis, nu inainte. dar, cum spuneam, eu am 2 acum :)) unul "vechi", doar cu B-ul... si unul nou, cu A, A1, A2, AM si B. l-am intrebat pe tipul de la permise daca nu il vrea pe cel vechi, a zis ca nu... sa-l pastrez si sa fac ce vreau cu el :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal daca iei examenul o sa ti-l ridice pe cel vechi si in 2-3 zile iti vine prin posta cel nou. daca circuli si te opreste politaiul doar ii spui, ei verifica si e ok.

 

Geo, chiar daca ai doua permise, cel vechi e anulat in sistem, asa ca la o verificare... e doar un plastic...

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...