Sari la conținut

problema acceleratie suzuki.


Postări Recomandate

Am o problema cu suzuki gsx 750f din 91, azi am iesit cu el la o tura prima data dupa aceasta iarna si am observat ca daca il duc mai lejer in ture si pe urma il accelerez dinr-o data undeva pe la 4 mii de ture cade o data in nas si pe urma creste turatia. Iar daca il duc tot asa mai lejer si il accelerez incet nu mai face acea figura sa cada in nas. Ce ar putea fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu nu are pompa este modelul din 91 ii vine benzina prin cadere. M-am gandit sa dau carburatoarele jos sa le curat probabil s-o depus cum o stat peste iarna. Ma gandesc ca nu s-or fi desincronizat singure cum o stat. Filtrul de aer este nou. Si sa mai verific odata fisele la bujii daca fac contact bine, bujiile sunt aproape noi anul trecut le-am luat si nu am facut mai mult de 3 mii de km cu ele. Cu ce sa curat carburatoarele cu decarburol sau cu diluant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincronizarea nu este mama tuturor reparatiilor la carburatie. Dupa cum s-a mai spus, curatat bine, se mai depune si mizerie prin ele si eventual verifica si robinetul de benzina care banuiesc ca si ala e vacumatic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curata carburatoarele, si regleaza nivelul de benzina! cand ai sa desfaci carburatoarele ai posibilitatea de a verifica in ce stare sunt o-ring-urile plutitoarelor! plutitoarele trebuie sa stea fixe in carburator, altfel trebuiesc schimbate(o-ring-urile)! apoi cand ai sa desfaci jicloarele principale ai posibilitatea sa scoti si tuburile emulsoare! de obicei au prostul obicei de a se uza extrem de repede! asa arata unul uzat http://www.factorypro.com/tech/needle_jet_wear.html! cand scoti tuburile emulsoare, ai sa gasesti un alt o-ring in partea de sus a acestora (de fapt pe chestia de plastic pe care 'culiseaza' subarul)! acela trebuie schimbat de fiecare data cand sunt desfacute! cauta dimensiunea apropiata pentru ca nici macar nu apar in schite, deci nu le poti comanda oem nici sa vrei!

 

ps:-daca o-ring-urile sunt uzate vei fi nevoit sa le schimbi, altfel nu vei avea nici un 'control' asupra reglajelor!

-cand verifici nivelul asigurate ca plutitoarele sunt corect montate si nu incerca sa pui orice o-ring-uri ce iti pica la indemana pentru ca nu va functiona!

 

succes-uri! :bike-037:

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Decarbusolv' sau gasesti spray de curatat carburatoare! dar sa desfaci tot ce este cauciuc din carburatoare (membrane, o-ring-uri)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dupa ce se incalzeste bine adica vreo 20, 30 km mers sportiv nu mai face figuri. L-am desfacut acuma si urmeaza sa curat carb, bujiile le-am curatat si sa vad ce se intampla. Mi-am cumparat spary de curatat carb, vreau sa-mi iau si aditiv pentru benzina si dupaceia sa vad cum se comporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut ! Facea asa GSXR SRAD 600 al unui prieten ! Avea probleme cu pompa de benzina ! Nu stiu daca al tau are pompa de benzina ! Poti verifica si asta !

figurile astea mi le face si mie,mai exact a1a trage liniar,si a2a (cateodata face figuri) ma pune in bot si dupa trage daca tin acceleratia maxim(trage chiar f tare) dar daca trag usor abia ma ridica si balbaie...carburatia este facuta,oringurile de la scaune sunt schimbate ca erau gata,mai ramane sa verific pompa, sa improvizez ceva sa aiba benzina din cadere ar merge? repet doar pt a proba daca mai face sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge cu benzina prin cadere SRAD-ul pentru ca are camera de la carburatoare foarte mica ca si volum.

Nu o sa poti alimenta prin cadere cat consuma motorul in ture!



figurile astea mi le face si mie,mai exact a1a trage liniar,si a2a (cateodata face figuri) ma pune in bot si dupa trage daca tin acceleratia maxim(trage chiar f tare) dar daca trag usor abia ma ridica si balbaie...carburatia este facuta,oringurile de la scaune sunt schimbate ca erau gata,mai ramane sa verific pompa, sa improvizez ceva sa aiba benzina din cadere ar merge? repet doar pt a proba daca mai face sau nu

Ce filtru de aer ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am o problema cu suzuki gsx 750f din 91, azi am iesit cu el la o tura prima data dupa aceasta iarna si am observat ca daca il duc mai lejer in ture si pe urma il accelerez dinr-o data undeva pe la 4 mii de ture cade o data in nas si pe urma creste turatia. Iar daca il duc tot asa mai lejer si il accelerez incet nu mai face acea figura sa cada in nas. Ce ar putea fi?

 

Cu motorul rece sau la cald?

Cat timp o lasi sa se incalzeasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie si din cauza ca este prea frig afara si are motorul o racire prea tare

mda, dar mai ales asociat cu un amestec sarac .

Are indicator de temperatura pt apa ? daca arata ala 1/2 si da in nas este carburatia

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul nu ajunge chiar la temperatura lui cand plec cu el dar dupa ce se incalzeste bine am avut impresia ca nu mai face. Am sa vad acuma dupa ce ies iara cu el sa vad cum se comporta. Cam 5 min stau cu el sa se incalzeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai verificat tuburile emulsoare?! este o problema binecunoscuta a carburatoarelor mikuni bst, fie ele de gsxf, f650, aprilia pegaso....spor!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e racit pe aer. Are in fata un radiator care imi raceste uleiul din motor. Dar tot nu inteleg cum se da singura peste cap. Ininte sa o pun la iernat mergea foarte bine si acuma face figuri poate trebuie umblata mai mult sau sa-i fac o sincronizare la carb. nici nu mai stiu :(



Alea ce mai sunt tuburile emulsoare? unde se afla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...