Sari la conținut

Util


Serj
 Share

Postări Recomandate

Salut. Intrebare adresata ghinionostolor carora le'au fost ridicate masinile, si defapt nu numai.

Azi dimineata o vecina comunista a chemat RADP'u sa ridice masina care, zise ea bloca masina fiicei ei, in fine (detaliile nu mai conteaza). Am platit cei 415 Ron sa recuperez masina, si intrebarea mea ii, am vreo sanasa sa recuperez ceva din suma respectiva daca depun contestatie? La prima vedere nu am nimic de pierdut dar, din cate am inteles, si de la politie trebe sa iau 120 de lei amenda si 3 puncte la carnet. Insa, daca ii explic la domnu' politist, imi zise unul de'a lor, am sanse sa scap de amenda, iar daca depun contestatia respectiva, amenda e sigura.

So, depun contestatie sa recuperez 415? Sau mai adaug 120, asa sa fie bine?

 

Adi

 

Din cate stiu eu, procedura de contestare a oricarui proces verbal include plata amenzii. Banii se recupereaza in cazul castigarii procesului dupa ce sentinta e definitiva. Asta se aplica la procesele verbale incheiate de politie, dar banuiesc ca se supun acelorasi legi. Eventual citeste si hotararea consiliului local cu privire la ridicatul masinilor din oras. Cu alte cuvinte, faptul ca ai platit nu inseamna ca ti-ai recunoscut vina, si da, banii se pot recupera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu eu, procedura de contestare a oricarui proces verbal include plata amenzii. Banii se recupereaza in cazul castigarii procesului dupa ce sentinta e definitiva. Asta se aplica la procesele verbale incheiate de politie, dar banuiesc ca se supun acelorasi legi. Eventual citeste si hotararea consiliului local cu privire la ridicatul masinilor din oras. Cu alte cuvinte, faptul ca ai platit nu inseamna ca ti-ai recunoscut vina, si da, banii se pot recupera.

Gresit. Contestarea nu presupune plata amenzii, decat in cazul in care sentinta nu iti este favorabila, iar temenul de 48 de ore se aplica din momentul in care esti instiintat cu privire la rezultatul procesului...sau actionarii in instanta, cum vrei sa-i spui.

---------

Un avocat mi-a spus: un proces poate sa inceapa cu sanse reale de o parte si se poate temina bine pt cealalta parte..deci este alegerea ta. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Intrebare adresata ghinionostolor carora le'au fost ridicate masinile, si defapt nu numai.

Azi dimineata o vecina comunista a chemat RADP'u sa ridice masina care, zise ea bloca masina fiicei ei, in fine (detaliile nu mai conteaza). Am platit cei 415 Ron sa recuperez masina, si intrebarea mea ii, am vreo sanasa sa recuperez ceva din suma respectiva daca depun contestatie? La prima vedere nu am nimic de pierdut dar, din cate am inteles, si de la politie trebe sa iau 120 de lei amenda si 3 puncte la carnet. Insa, daca ii explic la domnu' politist, imi zise unul de'a lor, am sanse sa scap de amenda, iar daca depun contestatia respectiva, amenda e sigura.

So, depun contestatie sa recuperez 415? Sau mai adaug 120, asa sa fie bine?

 

Adi

Aici sunt mai multe detalii pe care nu le-ai indicat. Sunt foarte multi de "daca" si cel mai bine ar fi sa discuti cu un avocat sau vreun jurist cu ceva experienta in materie de contraventii pentru o evaluare a sanselor de admitere a unei contestatii. Nu inteleg "consultatia" data de acel unul de-al lor. E cel putin ciudata afirmatia potrivit careia daca formulezi contestatie impotriva procesului verbal privind ridicarea masinii, atunci vei primi o amenda si de la politie.

 

Din cate stiu eu, procedura de contestare a oricarui proces verbal include plata amenzii. Banii se recupereaza in cazul castigarii procesului dupa ce sentinta e definitiva. Asta se aplica la procesele verbale incheiate de politie, dar banuiesc ca se supun acelorasi legi. Eventual citeste si hotararea consiliului local cu privire la ridicatul masinilor din oras. Cu alte cuvinte, faptul ca ai platit nu inseamna ca ti-ai recunoscut vina, si da, banii se pot recupera.

 

Orice proces verbal de constatare si sanctionare a unei contraventii poate fi contestat si se va judeca potrivit regulilor din O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor. Atat ordonanta cat si Codul Rutier prevad ca plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti. Asta inseamna ca pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti irevocabile nu esti obligat sa platesti nicio amenda. De asemenea, plangerea si orice cereri incidente sunt scutite de taxa judiciara de timbru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva GPS Mio Moov 500 ?

Poate impartasi o parere obiectiva legata de acest GPS?

Doresc sa cumpar cel tarziu maine un astfel de GPS si doresc si o alta parere , nu doar a vanzatorului.

 

;)

Mesaj completat

Mi l-am cumparat de la Euro GSM ...399 lei ;)

 

O alta intrebare: niste review-uri de la posesori de Nikon L 110 se poate?

Are cineva asa ceva ? Merita 200 euro ?

 

nikon_coolpix_l110.jpg

 

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva GPS Mio Moov 500 ?

Poate impartasi o parere obiectiva legata de acest GPS?

Doresc sa cumpar cel tarziu maine un astfel de GPS si doresc si o alta parere , nu doar a vanzatorului.

 

:rolleyes:

Mesaj completat

Mi l-am cumparat de la Euro GSM ...399 lei :D

 

O alta intrebare: niste review-uri de la posesori de Nikon L 110 se poate?

Are cineva asa ceva ? Merita 200 euro ?

 

nikon_coolpix_l110.jpg

 

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu stie nimeni unde as putea gasi sa cumpar bucati de placaj (ca si ala pentru traforaj) de dimensiunile unei foi A4? Am fost la baumax si au zis ca nu au, am fost la ambient si nu aveau decat bucati imense de 2 metri pe nu stiu cat la 50 de lei (e drept ca apoi puteau fi taiate la ce dimensiuni vreau eu dar nu as da deocamdata 50 de lei.. )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu stie nimeni unde as putea gasi sa cumpar bucati de placaj (ca si ala pentru traforaj) de dimensiunile unei foi A4? Am fost la baumax si au zis ca nu au, am fost la ambient si nu aveau decat bucati imense de 2 metri pe nu stiu cat la 50 de lei (e drept ca apoi puteau fi taiate la ce dimensiuni vreau eu dar nu as da deocamdata 50 de lei.. )

Libraria Universitatii, insa e posibil ca acolo sa te coste 50 de lei placajul A4 ... + aparatul de traforaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta intrebare: niste review-uri de la posesori de Nikon L 110 se poate?

Are cineva asa ceva ? Merita 200 euro ?

Merci de raspunsuri

L-am cumparat :rolleyes:

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspunsuri

L-am cumparat :rolleyes:

 

de unde l-ai luat ? vreau sa imi iau si eu un aparat high zoom si ma gandesc la fuji s1600 , s 1700 , s 1800 , nikon l110 ,si mai era un olimpus nu stiu ce model , m-am uitat la ele cam in toate magazinele mari : flanco, domo... acuma cel mai mult depinde de partea aia mai dificila a finantelor.

ce parere ai despre el , asa ca de inceput ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Careffour...800 lei cu geanta , card 4G si 4 acumulatori cu incarcator si mini trepied inclus in pret.

E fff tare aparatul, chiar imi place. Pt cunostintele mele foto e lux :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles toti.Esti bogat.Asteptam cu nerabdare sa vedem care este urmatoarea chestie pe care ti-o cumperi. :rolleyes:

 

 

De ce esti rau ba?!?!? Zi si tu ca asteptam sa ude chestiile pe care le-o luat, nu alea/alea...

Stie si el ca daca nu le uda, nu tin...

Asa ca mai bine il colindam de sarbautori, sa dee ceva de beut, sa nu i se crape lentila. Nu ca te-ar interesa pe tine alcoalele, dar macar asa, un suc :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles toti.Esti bogat.Asteptam cu nerabdare sa vedem care este urmatoarea chestie pe care ti-o cumperi. :rolleyes:

 

Cu forta asta puteai sa nu scrii nimic!

 

Eu la fel :rolleyes: :D

 

Admin, invoca magia craciunului si fa sa dispara posturile acestea, inclusiv al meu! Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
:) Salutare ! Stie cineva de pe aici unde se fac inveliri cu folie de carbon? Daca da, si la ce pret eventual? Merci. Editat de judas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...