Sari la conținut

Accident Lascar Catargiu 02.04.2013


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Ei vezi, d-aia n-are ursul coada si d-aia suntem o tara de moluste, pe care le poate incaleca oricine, oricand. D-aia orice smecher isi permite orice. Pentru ca desi toti tuna si fulgera impotriva hotilor de la putere, cand au ocazia sa fie verticali isi arata adevaratul caracter, de om cumparabil.... pentru pretul corect.

 

 

Adevarul este insa ca atata vreme cat va exista pe lume cel putin un om care nu se-ndoaie dupa ele, ele sunt nule.

 

Oi fi tu incoructibil dar esti inadaptat. Nu o spun la modul jognitor. Pur si simplu in viata trebuie sa te adaptezi situatiei. Mie imi pare ca tu nu ai facut armata asa ca nu aveai de unde sa inveti sa te adaptezi.

Norocul tau este ca traiesti intr-o tara semicivilizata. Aici iti permiti sa fii vertical si sa ramai in viata fara sa castigi nimic. Doar esti vertical si atat.

Intr-o tara bananiera aia verticali mor primii.

Doar intr-o tara civilizata ai ceva sanse sa castigi un proces si vinovatul sa primeasca o pedeapsa corecta.

 

Mai jos un coleg de-al nostru a sintetizat foarte bine.

La noi nu castigi nimic si nici vinovatul nu pierde nimic. Tu ramai cu sechele pe viata el doar cu disconfortul de a nu avea permis 3 luni si o amenda minora.

Daca primea ceva parnaie si anulare de permis cu restrictie de obtinere 2-3 ani si tu poate il faceai scapat printr-o intelegere mai ziceam sa fii incorpuptibil ca sa primeasca vinovatul ce merita. Dar asa, cand e doar un disconfort minor eu zic ca merita sa ii iei tot ce poti cat poti.

Sa vezi cum e sa nu ai ce sa iei de la vinovat. Eu stiu fiindca am facut pe incoruptibilul l-am dat in judecata si am obtinut executare silita. Si surpriza ala nu avea nimic pe numele lui, nu avea salariu fiindca lucra la negru si eu am ramas cu cheltuieli de judecata, cu timp pierdut dar cu dreptatea in erectie in mana dreapta. El a avut doar permisul suspendat si eu am ramas cu sechele pe viata si cu motorul reparat jumatate pe banii de la asigurari. Nu mai spun de banii pe la doctori.

 

 

 

ce legatura are verticalitatea cu despagubirea????

cand statul pizdii nu-mi poate oferi dreptatea, am doua optiuni:

1. ma duc si-i tai gatul aluia de m-a accidentat

2. obtin ce pot de la ala care m-a accidentat astfel incat sa-mi minimalizez dauna (de orice tip o fi ea)

intelegerea amiabila se practica in toate tarile...de la germania pana la japonia via SUA.

 

Da...hai sa refuzam despagubire...sa mergem pe cale legala, si dupa procese de ani si ani in care nu obtinem absolut nimic, luam mooie! really?

Pe bune!?? Nu vad nimic demn si vertical in a ramane si fwtut si cu banii luati....ce mare chacat castigi cu presupusul tau ne-moluscism? Ca sta Mr. Succesuri 3 luni fara permis...IL DOARE-N PLUA! Isi ia sofer...dupa 3 luni e inapoi la volan! In schimb tu, daca mergi pe varianta presupusului tau nemoluscism...ai de tras nenica, si cu glezna si cu mobra.

Ti se urca smecheru' in cap daca ii permiti...in momentul in care il ai la mana si TU DICTEZI conditiile, eu nu vad lipsa de coloana.

Daca sistemul ar fi facut a.i. sa fie totul ca inainte de accident da...let justice do her thing (bwahahahaha)...dar asa?

 

Referitor la cazul Nistorescu: treaba lor, nu sunt in pielea lor sa stiu....EU NU AS FI ACCEPTAT, dar...cel putin la prima vedere, de la Mr. Succesuri as fi acceptat o intelegere, PT CA APARENT A AVUT CU TOTUL ALTA ATITUDINE!

 

iti spun eu problema, romanii au prostul obicei de a exagera cu orice pret, mai ales cand e vb de accidente auto/moto...vezi cazul Huidu, cand pulimea ii vroia capu' intr-un batz ridicat la Pta Unirii...HO BA! mai cititi legile...nu mai exagerati ca tzatzele pe marginea santului.

si inloc sa o arda paranoic cu "Huidu scapa de puscarie" (normal idiotilor, ca asa e legea)...mai ar cere in cor servicii de asigurari auto si medicale mai bune.

 

ma rog, mai e de discutat pe tema "romanul si verticalitatea"

 

aici nu e vorba de votat USL pt o galeata de plastic, mai coace-o putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu eram serios. Chiar eram curios. Merci.

 

Tu n-ai raspuns la ce te intrebasem pentru ca nu vrei sau pur si simplu...asa?

 

In seara asta a fost stire pe Pro. Nimic nou, aia oricum au dat doar ce-i interesa pe ei: ca ala e ginerele lu Basescu. de parca asta schimba cu ceva datele accidentului... Nici macar o simulare grafica decenta n-au putut. Le zice clar mosu ca el era pe banda 3 si ei fac o grafica cu doua benzi pe sens. Niste tarani!

Zici ca mi-ai pus o intrebare.Nu stiu nimic de asa ceva.Adica de intrebare.

 

Am gasit intrebarea.Scuze nu am citit tot.

Am discutat cu Constantin si mi-a relatat cum a fost.In zona este o politie si un hotel.Deci exista probe video.Constantin,avand in vedere delicatetea problemei,nu a facut niciunfel de declaratii presei.Cand eram cu el au sunat cei de la Antena 1 si Constantin i-a refuzt politicos.Cel mai bine astept ca Domnu Profesor sa relateze el cum a fost.Altfel putem intra pe teritoriul "telefonului fara fir" si stim ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<p>Ca deobicei, discutiile pe forum se impart intre "cei care il cunosc personal pe X..." si "cei care nu". Cand nu cunosti omul personal e foarte simplu sa-ti dai cu parerea cat de vehement poti, cand stii ca dai ochii cu omul nu o faci la fel.</p>

<p> </p>

<p>E adevarat ca scad reflexele odata cu varsta, nu cred ca e si cazul lui,cel putin nu inca...</p>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

<p>Ca deobicei, discutiile pe forum se impart intre "cei care il cunosc personal pe X..." si "cei care nu". Cand nu cunosti omul personal e foarte simplu sa-ti dai cu parerea cat de vehement poti, cand stii ca dai ochii cu omul nu o faci la fel.</p>

<p> </p>

<p>E adevarat ca scad reflexele odata cu varsta, nu cred ca e si cazul lui,cel putin nu inca...</p>

 

Da, dar scaderea reflexelor odata cu varsta este compensata (si de multe ori mult mai mult), cu acumularea experientei si mai ales cu prelucrarea INTELIGENTA a acesteia; analizezi mult mai bine orice situatie, o suprapui pe ce ai vazut, auzit, patit, documentat, in trecut, emiti noi judecati, scenarii si presupuneri noi si te comporti ca atare. Adica devii mai prevazator si inteligent, cu tot acesta bagaj in spate (e adevarat, nu toata lumea). Plus ca stii ca iti scad reflexele, si mergi cu totul altfel ca sa previi chestiile neplacute.

 

Dupa cum se constata, accidentele de tot felul in care sunt implicati motociclsti pana in 30 ani sunt majoritare si mult mai numeroase fata de cele in care sunt implicati motociclisti peste 40 ani, la care se presupune ca incep sa le scada reflexele.

 

Sunt unii care au reflexe slabe si la 25 ani, iar altii si la 80 ani le au f. bune; depinde de la caz la caz; Va asigur ca dl.Constantin sta f. bine cu reflexele si conduce impecabil pe drumurile publice, mult mai bine decat multi motociclisti pe care-i vad zilnic.

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa vad care din bosorogii aia de 70j de ani de merg prost cu conservele, cu care il "asociati" pe accidentat, ar avea cuaiele sa se urce pe mobra. exact, nici unu. aia sunt alta categorie, sunt batrani, cu reflexe slabite care isi ridica cu greu picioarele peste pragu masinii si pe urma nu mai conteaza nimic.. ei sunt in siguranta.. aici avem un om care se urca pe mobra stiindu-si prea bine abilitatile si limitarile. cred ca va trantea syda pe oricare dintre voi daca v-ati fi gasit in situatia aia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

aici avem un om care se urca pe mobra stiindu-si prea bine abilitatile si limitarile. cred ca va trantea syda pe oricare dintre voi daca v-ati fi gasit in situatia aia..

 

Da, sunt sigur ca daca in loc de dl.Constantin ar fi fost un "Zmeu" din ala de e plin Bucurestiul, de isi "partzaie" motorul la semafor si apoi tasnesc si ajung la urmatorul semafor cu 150 km/h, unde franeaza brusc, s-ar fi lasat cu RIP si titlurile pe burtierele televiziunilor ar fi fost:

"Sida a ucis un motociclist in mers"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit intrebarea.Scuze nu am citit tot.

Am discutat cu Constantin si mi-a relatat cum a fost.In zona este o politie si un hotel.Deci exista probe video.Constantin,avand in vedere delicatetea problemei,nu a facut niciunfel de declaratii presei.Cand eram cu el au sunat cei de la Antena 1 si Constantin i-a refuzt politicos.Cel mai bine astept ca Domnu Profesor sa relateze el cum a fost.Altfel putem intra pe teritoriul "telefonului fara fir" si stim ce se intampla.

Merci. Am vazut ca n-a vrut sa discute, si foarte bine a facut. Sacalii abia asteptau sa iasa scandal cat mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar scaderea reflexelor odata cu varsta este compensata (si de multe ori mult mai mult), cu acumularea experientei si mai ales cu prelucrarea INTELIGENTA a acesteia; analizezi mult mai bine orice situatie, o suprapui pe ce ai vazut, auzit, patit, documentat, in trecut, emiti noi judecati, scenarii si presupuneri noi si te comporti ca atare. Adica devii mai prevazator si inteligent, cu tot acesta bagaj in spate (e adevarat, nu toata lumea). Plus ca stii ca iti scad reflexele, si mergi cu totul altfel ca sa previi chestiile neplacute.

 

Dupa cum se constata, accidentele de tot felul in care sunt implicati motociclsti pana in 30 ani sunt majoritare si mult mai numeroase fata de cele in care sunt implicati motociclisti peste 40 ani, la care se presupune ca incep sa le scada reflexele.

 

Sunt unii care au reflexe slabe si la 25 ani, iar altii si la 80 ani le au f. bune; depinde de la caz la caz; Va asigur ca dl.Constantin sta f. bine cu reflexele si conduce impecabil pe drumurile publice, mult mai bine decat multi motociclisti pe care-i vad zilnic.

 

daca atunci cand esti pe motor te bazezi pe reflexe, n-o sa mai mergi prea mult timp. si da, folosirea reflexului ar trebui adaugat material gramada la experienta. inseamna ca esti prost de nu te-ai gandit la situatia respectiva si te-a salvat reflexul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca atunci cand esti pe motor te bazezi pe reflexe, n-o sa mai mergi prea mult timp. si da, folosirea reflexului ar trebui adaugat material gramada la experienta. inseamna ca esti prost de nu te-ai gandit la situatia respectiva si te-a salvat reflexul.

Corect, in esenta. Ar trebui ca ratiunea+experienta sa primeze in fata norocului+reflexului. Ultimele ar trebui sa reprezinte doar ultima salvare in cazuri imposibil de prevazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa vad care din bosorogii aia de 70j de ani de merg prost cu conservele, cu care il "asociati" pe accidentat, ar avea cuaiele sa se urce pe mobra. exact, nici unu. aia sunt alta categorie, sunt batrani, cu reflexe slabite care isi ridica cu greu picioarele peste pragu masinii si pe urma nu mai conteaza nimic.. ei sunt in siguranta.. aici avem un om care se urca pe mobra stiindu-si prea bine abilitatile si limitarile. cred ca va trantea syda pe oricare dintre voi daca v-ati fi gasit in situatia aia..

 

man, multi oameni sunt morti de la 40 de ani, cu toate ca tu-i vezi ca ei traiesc, merg la piata..., daca-i intrebi, ei asteapta pensia. aia sunt dead men walkin'

si sunt altii care refuza sa imbatraneasca sa se maturizeze, care se lupta cu natura sa traiasca. aia, tot respectul pentru ei, or sa moara in salt (aveam eu o gluma cu catelul unui prieten la tara care era asa de batran ca nimeni nu-i mai stia varsta, si care alerga dupa masini, intr-o zi a pronit dupa inca o masina si in salt si-a dat duhul, i-a cedat inima)

 

Corect, in esenta. Ar trebui ca ratiunea+experienta sa primeze in fata norocului+reflexului. Ultimele ar trebui sa reprezinte doar ultima salvare in cazuri imposibil de prevazut.

 

acuma, incerci si singur sa iti stabilesti probabilitatile de accident.

si eu, si tu si dom' profesor are perioade in care nu e la fel de alert, cand probabilitatea sa se intample ceva e f. mica.

cum ar fi sa alergi cu 130 pe autostrada sa prevezi ca-ti sare unu in fata de pe contrasens? e posbil, dar probabilitate f. mica.

ala e ghinion. ala ti-l asumi ca se poate intampla, dar tu totusi iti iei raspunderea asta.

ghinionul n-are varsta. experienta are..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cel putin 1 camera fix pe zona respectiva, nu stiu cum de nu s-au scapat la presa :)
ivn7ylK.jpg?1

Deci exista probe video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off, mamica, se pare ca pentru unii e greu sa inteleaga ce citesc.

@ Nico : daca la mine te refereai sa sti ca imi sustin ideile si afirmatiile indiferent daca il cunosc pe respectivul sau nu. asa consider eu ca este ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate multa si recuperare rapida domnule profesor

bunu, nu mai cobi cu carjele alea

Mai ,nu cobesc.In carje am ajuns la Constantin.

 

Domnilor colegi de pasiune si toti mai tineri decat mine si Constantin.Aveti mare dreptate cand vorbiti de reflexe ca se diminueaza cu varsta.Asa este.Dar sa stiti ca daca Constantin nu avea reflexe de Bruce Lee era la ora asta varza sau poate si mai rau.cCand o povesti cum a fost, eu spun ca o sa va convingeti de ceeace spun.

Acum totusi,mai conteaza si norocul.Am sa dau exemplul lui Tibi Troia care-i mai tanar ca mine,fost alergator de curse,reflexe pe el cu duimu,experienta cu duiumu.Acu doi ani ,mergand el linistit cu motorul pe Bd.Magheru,a intors de pe contrasens un cocalar cu masina chiar in fata lui.Si sa-l vezi pe Tibi la urgenta cu cracu atarnat in tavan si alte contuzii si mai stiu eu ce.Nu mai spun de tanarul care venea si el linistit pe podul de la Otopeni si a venit nebunul cu masina de pe contrasens si l-a omorat.Nici nu cred ca a apucat sa-l vada pe criminal ca vine peste el.Deci ,dupa cum vedeti mai este vorba si de "karma".Si pentru ca tot vorbim de karma si noroc sa vedeti ce a patit Tibi la Urgenta.Noi tot il sunam si el nu raspundea.Bai sa vezi ca Tibi e grav si nu poate vorbi.Hai la el sa-l vedem.Ajungem la el la solon ,il depistam si dupa ce-i stringem una din maini,nu mai stiu care,se da Tibi jos din pat si iesim afara ca sa nu-i deranjam pe ceilalti pacienti.Dupa ce ne conversam si ne bucuram ca e mai bine si cu moral ridicat,il intrebam dece nu raspunde la telefon.Bai,zice Tibi,cand m-au adus aici si m-au legat fedeles,am pus si eu telefonul pe noptiera.Intr-o seara,zice el,cand stateam treaz si ma dureau toate alea,intra in salon un tzigan si dupa ce da ocol pe la toate noptierele,aduna nonsalant telefoanele care i-au placut.Eu zice Tibi ,am inceput sa strig incet:baaaai,baaaii,baaaa lasa..................Omu inmpasibil,s-a uitat in ochii lu Tibi si p-aci ti-e drumul.Si pune-te pe urma cu Tibi si fa haz de necaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Bai,zice Tibi,cand m-au adus aici si m-au legat fedeles,am pus si eu telefonul pe noptiera.Intr-o seara,zice el,cand stateam treaz si ma dureau toate alea,intra in salon un tzigan si dupa ce da ocol pe la toate noptierele,aduna nonsalant telefoanele care i-au placut.Eu zice Tibi ,am inceput sa strig incet:baaaai,baaaii,baaaa lasa..................Omu inmpasibil,s-a uitat in ochii lu Tibi si p-aci ti-e drumul.Si pune-te pe urma cu Tibi si fa haz de necaz.

 

Tot e bine ca tiganu` ala n-avea la el un patent cu care sa le scoata si dintii de aur din gura pacientilor imobilizati in pat...

 

Sanatate d-lui Constantin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reflexe bune sau nu, treaba e ca pericolul e pretutindeni.

Intradevar prin experienta, pana la o anumita limita se pot evita accidentele sau se pot reduce pagubele / vatamarile, dar aceasta limita e minima atunci cand cocalarul (de la volan) isi autodepaseste conditia.

 

Sanatate maxima si recuperare usoara.

Sper sa ne vedem sanatosi la MAN!

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io ce plm am zis mai devreme ? S-au gasit destui destepti sa-mi dea in cap ca m-am legat de zeul lor ... Ai zis bine, barfa partinitoare ... frate, are 73 ani, pentru mine, ca participant la trafic, e un potential pericol. Nu stii cand face un infarct sau accident vascular, la varsta asta totul e posibil ... nu ma intereseaza cati km a facut pe moto, putin imi pasa ce-a facut el in viata lui, n-a facut nimic pentru mine si nici nu i-am cerut ceva, deci parerea mea e perfect obiectiva. Am un respect relativ pentru el ca vad ca e stimat de multa lume dar asta nu nu inseamna sa ne ascundem dupa deget si sa negam niste lucruri perfect normale si reale. Pentru el (si pentru mine) e mai safe sa stea acasa, zau asa ... Insanatosire grabnica !

 

Edit: puteti sa injurati, ma doare la basca ca sa nu zic in gaura c...lui. Eu nu socializez pe forum si nu ma intereseaza parerea altora despre mine

Conform articolasului asta, s-ar putea ca un rider de 70 de ani sa fie mult mai "apt" decat un sofer de aceeasi varsta :)

http://www.motorcycleinsurance.com/this-is-your-brain-on-a-motorcycle/

 

Sanatate multa dl-ui Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nemernicii de la Antene,s-au dus la Constantin ,cu o camera ascunsa ,doar,doar o zice Constantin ceva urat sau compromitator despre Base si familia.Au luat plasa.Constantin nu le-a spus nimic.Bravo dom profesor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate d-lui Constantin ! Si de ce ma rog, a fost nevoie de o camera ascunsa...Miroase un pic a ticalosie...Dl Constantin e un domn si nu e fraier, omul e uns cu alifii,are scoala vietii nu se va implica in mizeriile lor. Altul nedus la biserica le lua familiile in pwula sa le piara cheful de filmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nemernicii de la Antene,s-au dus la Constantin ,cu o camera ascunsa ,doar,doar o zice Constantin ceva urat sau compromitator despre Base si familia.Au luat plasa.Constantin nu le-a spus nimic.Bravo dom profesor.

am inteles din surse sigure ca ar exista un comando pregatit de "felix the cat" pentru rapirea d. profesor

vor sa l faca sa depuna marturie impotriva lui base

rog formarea unor echipe de motociclisti de contracarare a atacului iminent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat că-s aşa rari oamenii de bun simţ, majoritatea în asemenea situaţie ar "sări ca prostul din baie" şi şi-ar pune poalele în cap bucuroşi că sunt vedete la TV.

 

 

P.S.

Pentru cine nu a înţeles expresia "a sări ca prostul din baie" există Google cu o explicaţie foarte bună,nu-i nicio ruşine. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...