Sari la conținut

Tacanit motor Honda CBR


mehrdad
 Share

Postări Recomandate

Supapele tacane? Nu stiam... nu zic ca nu o fi asa, ci doar ca nu stiam. Nu am mai auzit...

Eu cred ca tachetii sunt, se incarca mai greu... parerea mea.

Tacane din cauza jocului necorespunzator intre piesa care actioneaza supapa si supapa in sine, nu conteaza ca e tachet sau cama. Probabil zgomotul in sine difera ca sunet dar tot tacanit e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapele tacane? Nu stiam... nu zic ca nu o fi asa, ci doar ca nu stiam. Nu am mai auzit...

Eu cred ca tachetii sunt, se incarca mai greu... parerea mea.

Lasa,... se incarca repede daca esti mai iute, glumesc.

Da, tacane, pastilele din capul tijei supapelor.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intinzatorul 100% a fost motorul meu....a inceput sa tzacane si am schimbat cu unul second...a mers un sezon si jumatate....nu stiu cat de ok a fost si cel second....cu supapele cade treaba..(jocul la supape obliga motorul sa mearga prost..sa dea rateuri...asta ca sa linistim si proprietarul si colegii de pe forum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intinzatorul 100% a fost motorul meu....a inceput sa tzacane si am schimbat cu unul second...a mers un sezon si jumatate....nu stiu cat de ok a fost si cel second....cu supapele cade treaba..(jocul la supape obliga motorul sa mearga prost..sa dea rateuri...asta ca sa linistim si proprietarul si colegii de pe forum..

:crack: Stai jos, 4.

 

Jocul la supape nu obliga nimic vizibil(gen rateuri, etc) in comportamentul motorului. Daca exista o problema la supape sau distributia e decalata unu, doi dinti sau e uzata intradevar da rateuri si merge aiurea, dar atunci nu mai vorbim de joc la supape ci de altele; si totusi treaba cu distributia uzata care rezulta rateuri am observat-o doar la monocilindrice asa ca in cazul asta cade.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine...sa zicem k ai dreptate...dar motocicleta asta am avuto mult timp si stiu ce are...intinzatorul...iti va confirma proprietarul...asa ca nu are rost sa rasfoim mecanica motoarelor...principii si banuieli...

Sa zicem :)) faptul ca la tine a fost aia nu inseamna ca e general valabila. Pana acum singura chestie in comun e ca fac/faceau zgomot, in cazul tau zici ca a fost de la intinzator, dar in cazul de fata daca dispare cand se incalzeste e destul de clar ca sunt supapele. Culmea ca nu-s singurul care a zis asta si totusi tii cu tot dinadinsul sa te contrazici desi ti-am explicat clar cum stau lucrurile acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii astia sunt super amuzanti :crack: lo ho ho ho ho holl :crack:

"Se aude ceva ciudat din zona x a motorului stie cineva ce poate fi ? " de parca motorul are fi facut numai din 5 suruburi si 2 piulitze care se pot defecta .

Pune tataie un video sa vada si sa auda omu poate poate isi da seama cineva unde e problema. asa sa ne dam cu presupusu e ca in povestile alea cu Pacala si Tandala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii astia sunt super amuzanti :crack: lo ho ho ho ho holl :crack:

"Se aude ceva ciudat din zona x a motorului stie cineva ce poate fi ? " de parca motorul are fi facut numai din 5 suruburi si 2 piulitze care se pot defecta .

Pune tataie un video sa vada si sa auda omu poate poate isi da seama cineva unde e problema. asa sa ne dam cu presupusu e ca in povestile alea cu Pacala si Tandala.

 

 

cand este vorba de tacanit la motor,decat sa stai sa pierzi vremea aici pe forum,unde omul intreaba ceva si alti se ia de altele,mai bine te duci la mecanic si rezolvi problema....scurt si repede.

 

Omu a luat nr lui TNG si o sa se duca la el, e asa greu sa cititi? ca fiecare, vroia doar o parere in plus.

 

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tzacanitul este intre ghidon si sa...

Tare m-as amuza sa ai o problema la motor (aceias intr-un caz banal) si sa vine cativa sa-si lustruiasca bombeul la bocanc de fundul tau.

 

Omul va duce motorul la TNG, de acum incolo topicul e istorie, gata, daca apare o alta problema, o sa-si mai dea oamenii alte pareri.......Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare m-as amuza sa ai o problema la motor (aceias intr-un caz banal) si sa vine cativa sa-si lustruiasca bombeul la bocanc de fundul tau.

Era o gluma nevinovata. Chil. Nu mai pune tu atatea puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca totusi sa strangi putin galeriile de la evacuare.Uneori o mica neetansare a galeriilor de evacuare poate genera sunet de genul "tacanit".

Daca ai un drum spre Ploiesti da-mi un tel sa o ascult si eu live.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o gluma nevinovata. Chil. Nu mai pune tu atatea puncte.

Nu, era o gluma obosita, de doi lei.Nu-ti pot recomanda sa o pui nici la un topic cu bancuri si glume ca tre sa ma gadil sa ma amuz.

Cate puncte vrei sa-ti pun acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sigur,,si ieri am fost la ploiesti si sap trecuta,si poate ne vedem la sab in buc sambata daca nu sambata dau o fuga pe la tine! thx :troll: :peace:



fratilor viata e mult pera scurta! haideti sa fim mai prietenosi!in loc sa ne certam sau ma rog sa,,,,! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Sunt posesorul unei Yamaha Thundercat, an fabricatie 2000. Motorul se comporta foarte bine, dar doar ca si colegul nostru am aceeasi problema...la rece, in zona motorului se aude un tacanit, nu zornait, asta pana se incalzeste, dupa aceea zgomotul dispare, in ture nu se aude nimic din ceea ce nu ar trebui...Uleiul este Motorex Top Speed 10w40, schimbat in urma cu trei saptmani plus filtre. Mentionez ca nu e nevoie sa completez cu ulei si nu da cu fum...

Big problem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...