Sari la conținut

Primul meu accident !


Kawaba
 Share

Postări Recomandate

Totul sa intamplat asa mergeam pe un drum cu 2 benzi cu circulatie din ambele sensuri , eu aveam intentia sa virez la stanga in parcarea unui bloc , aveam viteza mica circa 20 km/h dau semnal si ma-am asigurat in fata totul era ok ma asigur in spate am vazut o masina neagra dar la distanta incep sa virez la stanga ma uit usor in partea stanga si ce vad ? Masina neagra langa mine , trag repede dreapta dar nu am reusit sa evit ,

 

Undeva nu se pupa lucrurile...la distanta? ce distanta? cat de mult ai apreciat tu distanta intre blocuri, cum spui mai sus/alei de bloc sau ce-or fi fost ele?

Stiu ca o sa-mi sara toaaata lumea in cap dar eu prefer sa stau 30 secunde sa treaca prostul si apoi fac virajul. Din punctul MEU de vedere a intrat intentionat in tine, dar tu nu poti demonstra asta ... (semnal aveai, viteza mica, intentia de a vira, ..etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

KOS36, nu ma leg de faptul daca avea sau nu masina voie sa depaseasca in acea zona, sau daca motociclistul avea voie sa faca stanga. Insa, nu ti se pare ca accidentul lui Kawaba seamana izbitor cu accidentele in care soferul unei masini vireaza stanga/intoarce/schimba banda si accidenteaza un motociclist, doar ca acum rolurile sunt inversate?

Eu cel putin asta inteleg, motociclistul s-a asigurat, aparent in spate avea o masina la distanta care nu l-ar fi incurcat deloc in manevra, iar la inceperea manevrei de virare stanga, surpriza, masina era langa el.

era obligata sa opreasca in spatele lui in ideea in care era o banda pe sens, el deja se asigurase si daduse semnal .... unii mai sunt si prosti la volan ... cum sunt mai toate vagaboantele care conduc masini pe strazile bucurestiului... a nu se generaliza .... nu am nimic cu femeile ... iubesc femeile... dar unele nu trebuiesc lasate decat la cratita...

 

Undeva nu se pupa lucrurile...la distanta? ce distanta? cat de mult ai apreciat tu distanta intre blocuri, cum spui mai sus/alei de bloc sau ce-or fi fost ele?

Stiu ca o sa-mi sara toaaata lumea in cap dar eu prefer sa stau 30 secunde sa treaca prostul si apoi fac virajul. Din punctul MEU de vedere a intrat intentionat in tine, dar tu nu poti demonstra asta ... (semnal aveai, viteza mica, intentia de a vira, ..etc)

din ce spune el nu are nici o vina... sper sa se faca dreptate ... lumea din ziua de azi a devenit din ce in ce mai nesimtita... nu numai cu masinile si perpedes... pe jos...

 

Daca ai camion..... urca-te pe ei!

ceva de genul asta :

http://www.youtube.com/watch?v=plAWBObsbts

daca ai stii cate hartoage trebuie sa fac daca se intampla sa fiu implicat intr-un eveniment rutier... nici nu iti vine sa crezi ... de aia mai bine prefer sa ii las sa se bage si sa se duca mancand c...t decat sa dau in ei ... plus ca la o viteza de 60 la ora si incarcat ... daca imi iese in fata si nu am cum sa il mai evit... greutatea masinii + incarcatura dubleaza viteza la impact... ...daca intru in ei nu ii mai ia decat smurd dupa ce constata decesul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Descrierea accidentului este neclara, si initiatorul de topic ar trebui sa clarifice:

1)pe ce banda a drumului principal se afla el inainte sa se asigure ca sa faca stanga? ...banda 1 sau 2?

2)Unde a avut loc accidentul? Pe drumul principal, sau pe contrasens pe traiectoria de intrare pe bretea(alee)?

 

Eu am inteles 2 posibile variante:

 

A)Motociclistul mergea pe banda 1 a drumului principal si vrand sa faca stanga a inceput manevra pt. intrarea pe breteaua dintre blocuri trecand pe banda 2; s-a asigurat, cum a spus, a vazut masina neagra departe, si cu viteza mica (20 km/h) a inceput sa se bage pe banda 2 a drumului principal si s-a trezit cu masina in stanga sa, care l-a lovit cu dreapta.

Aici apare intrebarea (si trebuie sa ne raspunda motociclistul) daca masina circula pe directia inainte si el i-a taiat fata, si deci moto e de vina, ca nu a apreciat corect viteza conservei cand s-a asigurat.Cand te deplasezi cu 20 km/h e greu sa faci fata unei conserve care vine cu 70-90 km/h sau mai mult.

 

B)Sau masina voia sa intre si ea pe bretea, si astfel motociclistul a fost impins de pe trasa sa de masina care a vrut sa i-o ia inainte prin stanga, si e de vina soferita.Unde a avut loc contactul fizic? Pe banda 2 a drumului principal sau pe contrasens ori pe bretea?

 

Sa ne spuna motociclistul: dupa accident unde a oprit soferita? In fata pe drumul principal, sau pe breteaua din stanga. Si asa se vede clar vinovatul.

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca esti ok si nu s-a intamplat nimic mai rau.

 

Off: Unii dintre noi suntem cu capsa pusa asa ca daca ai putea sa ne zici si un numar de inmatriculare si modelul masinii poate stim sa ne ferim sau sa-i dam un pic de carne in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costix, nu te contrazici cumva?

Odata zici ca dai in ei fara discutie, apoi ca ai multe hartii de completat si mai bine ii lasi sa treaca...

Cat despre soferul ala de bus din Rusia, e un bolnav mintal.

lasa-ma sa rectific:)) dau in ei cu masina mea :)) nu cu cea de la munca :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa : Era drum cu 2 benzi cu circulatie in ambele sensuri , eu vroiam sa fac stanga in parcarea unui bloc eram pe axu drumului cu semnalul pus si viteza de circa 20-30 km/h m-am asigurat in fata si in spate in oglinzi era in spatele meu la circa 30-40 metri am franat mai tare si am inceput sa execut manevra am trecut de axul drumului , eram in manevra si scurt intorc capul si o vad langa mine pe contrasens trag tare dreapta si ma agata cu toata partea dreapta a masini .....

 

 

Va multumesc tuturor ! Astazi am studiat motoru si cel mai tare ma doare de rezervor....



Imi pare bine ca esti ok si nu s-a intamplat nimic mai rau.

 

Off: Unii dintre noi suntem cu capsa pusa asa ca daca ai putea sa ne zici si un numar de inmatriculare si modelul masinii poate stim sa ne ferim sau sa-i dam un pic de carne in trafic.

SB06EME sau ENE ceva gen nu mai retin exact dar ma uit pe harti si iti spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa : Era drum cu 2 benzi cu circulatie in ambele sensuri , eu vroiam sa fac stanga in parcarea unui bloc eram pe axu drumului cu semnalul pus si viteza de circa 20-30 km/h m-am asigurat in fata si in spate in oglinzi era in spatele meu la circa 30-40 metri am franat mai tare si am inceput sa execut manevra am trecut de axul drumului , eram in manevra si scurt intorc capul si o vad langa mine pe contrasens trag tare dreapta si ma agata cu toata partea dreapta a masini .....

 

 

Va multumesc tuturor ! Astazi am studiat motoru si cel mai tare ma doare de rezervor....

 

SB06EME sau ENE ceva gen nu mai retin exact dar ma uit pe harti si iti spun

No daca e asa, si ai si martor (parca asa ai zis, ca ati fost 2 pe motor...sau confund eu topicurile?!) esti nevinovat...erai pe banda corespunzatoare virarii la stinga, aveai semnalul pus, ai facut cum trebuie (apropo, sper ca nu erau linii continue intre sensurile de circulatie)...fulga, naiba stie ce o fi fost in capul ei, dar ea e de vina. Faza nasoala e ca se cunoaste cu politaiul, si poate sustine ca ea era bine mersi pe banda ei, si tu ai schimbat banda fara sa te asiguri, si de aia te-a atins cu partea dreapta.

Acum nu am inteles ce si cum e cu schita accidentului pe care ai facut-o...am inteles ca tu ai facut pe care o stiai tu, si politaiul ti-a zis ca nu e bine asa, ca e mai bine sa o faci cum zice el, ca altfel o patesti mai rau (asa ai zis parca, nu?)..pana la urma cum a ramas cu desenul si imprejurarile in declaratie? Cum ai zis tu sau cum ti-a zis politistul ca e bine? Iar din cite am inteles eu ati cam fost tavaliti un pic...trebuia sa suni la 112, sa te vaiti ca te doare aia aia, sa vina salvarea. Altfel se petrec lucrurile cind vine salvarea la locul accidentului. Am inteles ca ai sunat la 112 de citeva ori si aia te-au indrumat la tamponari...le-ai spus ca esti ranit si ca curge sange din tine ca din butoi? Pt ca daca ai zis asta, si vacuta de la 112 tot o tinea una si buna cum ca se te duci la biroul lu peste, si aia o poate incalta mai mult sau mai putin.

Acum na, la rece e usor sa ti se spuna ce sa faci, dar imediat dupa accident e posibil sa fi foarte influentabil (mai ales daca nu ai mai avut de-a face cu politia si accidente) , si faptul ca ai semnat/desenat (daca ai facut) dupa dictarea politistului s-ar putea sa te fi bagat in mare kaka.

Oricum, de facut ceva valuri ai putea sa faci, chiar daca tu pici vinovat. Erau pe aici neste topicuri cu avocati care dadeau sfaturi (unul parca este userul pochemon, sper sa nu ma insel).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa : Era drum cu circulatie in ambele sensuri, o singura banda pe sens , eu vroiam sa fac stanga in parcarea unui bloc eram pe axu drumului cu semnalul pus si viteza de circa 20-30 km/h m-am asigurat in fata si in spate in oglinzi era in spatele meu la circa 30-40 metri am franat mai tare si am inceput sa execut manevra am trecut de axul drumului , eram in manevra si scurt intorc capul si o vad langa mine pe contrasens trag tare dreapta si ma agata cu toata partea dreapta a masini .....

 

 

Va multumesc tuturor ! Astazi am studiat motoru si cel mai tare ma doare de rezervor....

 

SB06EME sau ENE ceva gen nu mai retin exact dar ma uit pe harti si iti spun

 

Modificat... o singura banda pe sens, eu asta am inteles.

Cati ani ai? Esti major? Fizic ai ceva? Prietenii care au fost martori vin 100% sa te sustina in caz de proces? Raspunde-mi la intrebarile astea, te rog, si mai vedem dupa cum e situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot e cam greu de inteles unde erai tu cand ai inceput manevra. Unde te aflai cu motocicleta cand ai pus semnalul? Pe prima banda? Intre prima si a doua banda? Pe axul drumului ce desparte sensurile de mers?

 

Auto in ce directie se deplasa? Acelasi sens cu tine sau venea din sens opus?

 

Eu am inteles asa: Circulai pe banda doi aproape de axul drumului ce desparte sensurile de mers cand ai pus semnal, rulai cu 20km/h, te-ai asigurat in fata daca vine ceva de pe contrasens si apoi in spate. Auto era la distanta si ai inceput manevra de virare moment in care ai fost surprins de auto si ai tras dreapta de ghidon astfel evitand impactul direct dar ai fost acrosat cu oglinda si tarat. In momentul impactului auto venea din spate cu directia inainte si trecuse de axul drumului fiind partial sau total pe contrasens.

Eu as depune plangere pentru tentativa de omor sau vatamare corporala grava din culpa. Certificat la IML si toata distractia. Vaca a vrut sa va omoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are ce plangere sa depuna momentan... el nici macar la spital nu a fost. Astept un raspuns la ce am intrebat mai sus... si in functie de asta mai vedem.

Eu am inteles ca era drum cu o singura banda pe sens, circulatie in ambele sensuri. El pe banda lui de mers, ajuns pe axul drumului, semnal stanga, incetinit, asigurat, virat si poc. Daca e cum am inteles eu, e vina conducatoarei auto.

Si singura cale de a anula procesul verbal si declaratia data de tine e sa mergi pe certificat IML cu cat mai multe zile de ingrijiri (eventual o "atentie" doctorului) si sa-ti iei un avocat care sa conteste procesul verbal, mergand pe tulburarea psihica cauzata de accident. Vezi ca apelurile la 112 sunt inregistrate si pot fi cerute de judecator ca proba.

Daca esti minor, se simplifica treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa : Era drum cu 2 benzi cu circulatie in ambele sensuri , eu vroiam sa fac stanga in parcarea unui bloc eram pe axu drumului cu semnalul pus si viteza de circa 20-30 km/h m-am asigurat in fata si in spate in oglinzi era in spatele meu la circa 30-40 metri am franat mai tare si am inceput sa execut manevra am trecut de axul drumului , eram in manevra si scurt intorc capul si o vad langa mine pe contrasens trag tare dreapta si ma agata cu toata partea dreapta a masini .....

 

 

Va multumesc tuturor ! Astazi am studiat motoru si cel mai tare ma doare de rezervor....

 

SB06EME sau ENE ceva gen nu mai retin exact dar ma uit pe harti si iti spun

 

serios doar de rezervor te doare?

nu te doare ca a dat una peste tine, pe urma a venit si s-a (cuvant urat) cu totu pe integritatea ta si ti-a adus un politist manarit care te-a jucat cum a vrut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

 

Eu tot nu inteleg(e ceva "putred in Danemarca")...ceva nu suna bine; daca motociclistul era pe axul drumului semnalizand ca face stanga, de ce masina nu si-a vazut de drum pe banda pe care era, fara sa schimbe deloc directia de mers?...In cel mai rau caz, atingea motociclistul cu oglinda stanga nu dreapta, sau il depasea pe dreapta si nu-l mai atingea deloc. Depasindu-l pe stanga si-a pus viata in pericol, sa intre in ceva de pe contrasens, sau pe trotuarul din stanga ei....de ce sa fi facut asta?

Cred ca a fost fortata de motociclist, care-i tot venea din dreapta, ea tot evita, deplasandu-se in stanga pana cand SB 69 PLM a fost chiar in fata ei, fortand-o pe contrasens ca sa nu-l ia in plin. Asa se explica si reactia suparata a soferitei, mai ales ca i-o fi vazut si numarul haios.

 

Asa ca nu vad decat 2 variante:1)motociclistul e vinovat ca i-a taiat fata, deoarece nu a apreciat suficient viteza masinii si distanta la care era, nu i-a acordat prioritate. 2)Soferita f. proasta si contrar reflexelor, vazand un motociclist pe axul drumului, s-a gandit sa-l depaseasca prin stanga pe contrasens. Uneori femeile au sinapsele invers, si confunda stanga cu dreapta.

 

Ori cum e f. bine ca nu s-a lasat cu RIP, ci doar cu o lectie de atentie.

 

Fierul se face, invataturile sunt bune pt toti: decat sa risti un accident mai bine ii lasi sa treaca pe toti, si apoi te bagi si tu linistit si netulburat. Graba strica treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa semnalizati cu 50 de metri inainte de a schimba directia si franati usor pe distanta asta. Uitati-va in oglinda sa vedeti daca si cel din spate a redus viteza. Asta e confirmarea ca a vazut ce vreti sa faceti.

 

In rest, bine ca nu a fost mai rau !

 

Ca si vinovatie eu cred ca e valabila varianta 2 din postul de mai sus: Gagica trebuia sa fdepaseasca prin dreapta, asadar e vinovata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faze de astea e de preferat sa ramai intins pe jos pana suna cineva la 112 si odata venita salvarea politia si tot tacamul nu mai poate face vinovatul mare lucru! te doare nu te doare ceva nu te ridici deloc..motorul ti-l da cineva deoparte oricum..faptul se consemneaza si ai parte de o judecata cat de cat mai corecta! in cazul asta jegoasa te cauta cu bani sa iti inchida gura deja..e moda! puteai si tu sa emiti pretentii ca de ex un alt motor la fel intact..plus durerile..cam asa vad eu nush altii..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modificat... o singura banda pe sens, eu asta am inteles.

Cati ani ai? Esti major? Fizic ai ceva? Prietenii care au fost martori vin 100% sa te sustina in caz de proces? Raspunde-mi la intrebarile astea, te rog, si mai vedem dupa cum e situatia.

17 ani deci nu sunt major . Prieteni vin 100 % si ei au mai avut porbleme si stiu ce inseamna asta !

 

Nu are ce plangere sa depuna momentan... el nici macar la spital nu a fost. Astept un raspuns la ce am intrebat mai sus... si in functie de asta mai vedem.

Eu am inteles ca era drum cu o singura banda pe sens, circulatie in ambele sensuri. El pe banda lui de mers, ajuns pe axul drumului, semnal stanga, incetinit, asigurat, virat si poc. Daca e cum am inteles eu, e vina conducatoarei auto.

Si singura cale de a anula procesul verbal si declaratia data de tine e sa mergi pe certificat IML cu cat mai multe zile de ingrijiri (eventual o "atentie" doctorului) si sa-ti iei un avocat care sa conteste procesul verbal, mergand pe tulburarea psihica cauzata de accident. Vezi ca apelurile la 112 sunt inregistrate si pot fi cerute de judecator ca proba.

Daca esti minor, se simplifica treaba...

Exact cum ai scris aicia sa intamplat !

 

la faze de astea e de preferat sa ramai intins pe jos pana suna cineva la 112 si odata venita salvarea politia si tot tacamul nu mai poate face vinovatul mare lucru! te doare nu te doare ceva nu te ridici deloc..motorul ti-l da cineva deoparte oricum..faptul se consemneaza si ai parte de o judecata cat de cat mai corecta! in cazul asta jegoasa te cauta cu bani sa iti inchida gura deja..e moda! puteai si tu sa emiti pretentii ca de ex un alt motor la fel intact..plus durerile..cam asa vad eu nush altii..!

Esti pre-a tulburat in momentele alea ... dupa ce gandesti la rece ai alta viziune asupra lucrurilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam dificila situatia, am fost martor la o faza de gen acuma mai multi ani. Atunci sofer care facea stanga a iesit vinovat, pentru ca s-a considerat ca celalta masina era in depasire regulamentara. Si cand esti depasit, ai niste obligatii cum ar fi sa nu schimbi directia de mers si sa maresti viteza. Depasire in intersectie parca e permis daca e semnalizata sau are semafori, dar trebuie vazut ce scrie in codul rutier. Pe unde s-a lovit masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri continuu pana la terminarea manevrei. initiatorul topicului este vinovat conform regulamentului, chiar daca masina neagra era in depasirea lui. singura lui scapare de 50%(culpa comuna) ar fi ca in dreptul (inainte si dupa intare) intersectiei respective sa fie linie continua cu intreupere pentru virajul la stanga. daca e linie discontinua este vinovat 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri continuu pana la terminarea manevrei. initiatorul topicului este vinovat conform regulamentului, chiar daca masina neagra era in depasirea lui. singura lui scapare de 50%(culpa comuna) ar fi ca in dreptul (inainte si dupa intare) intersectiei respective sa fie linie continua cu intreupere pentru virajul la stanga. daca e linie discontinua este vinovat 100%.

 

De ce? Ai voie sa depasesti in intersectie nesemaforizata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

era drum cu o singura banda pe sens, circulatie in ambele sensuri. El pe banda lui de mers, ajuns pe axul drumului, semnal stanga, incetinit, asigurat, virat si poc.

Exact cum ai scris aicia sa intamplat !

Accidentul s-a intamplat exact cum este descris mai sus, pe o alee intre blocuri, vad ca unii dau exemple de intersectii si reguli aferente, ce legatura are cu ceea ce se discuta?

 

Ceea ce ma frapeaza pe mine este faptul ca ai vazut masina in oglinda si era departe(tu pomenesti de 30/40 metri!), apoi ai inceput manevra de schimbare a directiei catre stanga si cind te-ai uitat cu coada ochiului masina era deja in dreptul tau dupa care te-a acrosat imediat.

Fiind o alee intre blocuri si masina fiind condusa de o femeie ce viteza sa fi avut??.

Vreau sa spun ca aleile dintre blocuri sunt atat de inguste si de strangulate de masini parcate unele chiar in paralel incat nu am vazut pe nimeni sa o arda cu viteza, mai ales femeie!

Nu stiu de ce raman la impresia ca masina era foarte aproape de tine, probabil angajata chiar in depasire si tu ai facut chiar atunci stanga!

Nu dau cu parul, se poate sa ai dreptate, dar asta cu distanta mare si imediat dupa doua secunde masina este in paralel nu prea se leaga!.

 

Poate cineva bun la matematica sa calculeze, de curiozitate ce viteza avea masina aflata la 40 metri si dupa 2/3 secunde aceasta a ajuns chiar in dreptul motociclistului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu iesi vinovat, si sunteti raniti, ar fi bine o vizita la spital (certificat medico legal), ca daca tanti a parasit un loc de accident cu victime, e cam grav pentru ea.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum varianta confirmata. Soferita este in culpa oricum o dai. Chiar si in spatele tau daca mergea lipit e vina ei pentru ca nu are voie sa depaseasca prin stanga! Irelevant ce marcaj era intre sensurile de mers odata ce te-ai incadrat si ai semnalizat din timp.

3. Depasirea Art. 45


(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.
(2) Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.
...
(5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a incadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stanga se depaseste prin partea dreapta.

 

Si regulament:

 

3. Depasirea Art. 118

Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;
B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Art. 120

(1) Se interzice depasirea vehiculelor:
a) in intersectii cu circulatia nedirijata;


Recomandarea mea ramane: plangere penala pentru tentativa de omor. Asta nu mai e de accident ci o intentie criminala. Eu asta as face.

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...