Sari la conținut

Primul meu accident !


Kawaba
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca e asa cum ai spus tu, soferita are toata vina. Faptul ca tu esti minor si politistul te-a pus sa semnezi si sa dai declaratii, anuleaza acele declaratii si pv. Avea nevoie de parintii tai, tu inca nu ai capacitate totala de exercitiu si discernamant (sper ca m-am exprimat bine, sunt obosit).

Din exprimarea ta inteleg ca ai fost lovit, du-te repede (azi) la IML cu unul (sau ambii) din parinti, ia si hartogaraia de la Politie cu tine, si cere un certificat medico-legal. Intelege-te (pricepi tu ce vreau sa spun) cu doctorul sa-ti treaca cel putin 10 zile de ingrijiri medicale (cred ca don-soara se incadreaza la vatamare corporala din culpa; daca nu ar fi fost din culpa, adica fara intentie ca e accident, putea fi incadrata la vatamare corporala pt minim 20 zile de ingrijiri medicale, sau vatamare corporala grava pt peste 60 zile).

Procesul verbal poate fi atacat si anulat in instanta. Asta ca sa nu ramai tu vinovatul, ca asta inteleg ca a facut domnul militan.

Parerea mea, dupa ce iti iei certificatul medico-legal, vorbeste cu un avocat (onorariul lui il poti negocia ca procent din despagubiri) daca vrei sa ai sanse de reusita mari si sa o storci de bani pe don-soara.

In orice alt caz, nu asi fi dat sfaturile astea, pt ca a fost un accident... dar la cum s-a comportat ea, merita sa-si vanda si parul ca sa te plateasca sa o lasi in pace.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a intamplat exact cum este descris mai sus, pe o alee intre blocuri, vad ca unii dau exemple de intersectii si reguli aferente, ce legatura are cu ceea ce se discuta?

 

Ceea ce ma frapeaza pe mine este faptul ca ai vazut masina in oglinda si era departe(tu pomenesti de 30/40 metri!), apoi ai inceput manevra de schimbare a directiei catre stanga si cind te-ai uitat cu coada ochiului masina era deja in dreptul tau dupa care te-a acrosat imediat.

Fiind o alee intre blocuri si masina fiind condusa de o femeie ce viteza sa fi avut??.

Vreau sa spun ca aleile dintre blocuri sunt atat de inguste si de strangulate de masini parcate unele chiar in paralel incat nu am vazut pe nimeni sa o arda cu viteza, mai ales femeie!

Nu stiu de ce raman la impresia ca masina era foarte aproape de tine, probabil angajata chiar in depasire si tu ai facut chiar atunci stanga!

Nu dau cu parul, se poate sa ai dreptate, dar asta cu distanta mare si imediat dupa doua secunde masina este in paralel nu prea se leaga!.

 

Poate cineva bun la matematica sa calculeze, de curiozitate ce viteza avea masina aflata la 40 metri si dupa 2/3 secunde aceasta a ajuns chiar in dreptul motociclistului?

:10:

la 60km/h face 16.6 m/s///deci cam atat trebuia sa aiba masina... cel mai probabil e ca intre blocuri tanarul motociclist nici macar nu s-a asigurat si soferita era angajata de mult in depasire sau nu a semnalizat. O sa urmeze topicuri in care se analizeaza depasirile neregulamentare in curtile proprii la intersectia din drumul catre garaj si drumul catre magazie. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa luam "de buna" ce a zis el, decat sa speculam inutil? Sa nu uitam ca multe soferite (dar si unii soferi) incurca dreapta cu stanga, nu vad la mai mult de 2 m in fata botului masinii si calca acceleratia in loc de frana.

Daca el a mers incet spre axul drumului si peste el, incercand sa faca manevra, viteza masinii putea sa fie si mai mica. Deci?! Depinde si ce strada... sunt alei mici, unde poti merge cu 10 km/h, sunt strazi circulate, dar tot intre blocuri, unde se poate merge si cu 50-60 km/h, chiar daca nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai nu speculeaza nimeni, eu am subliniat ce nu mi se pare mie in regula, am si spus ca se poate sa aiba dreptate..

Cert este ca la 17 ani nu ai experienta, cunostintele, ochiul format si reflexele formate si te poti pacali usor cind apreciez un lucru, eveniment sau distanta!


Dau exemplu aceasta descriere, la cum erau de dezbracati dupa accident trebuiau sa fie morti, cum poti sa ai toate hainele rupte, sa ramai in chiloti si totusi sa nu ai mai nimic?

sau rupt hainele pe noi am ramas pur si simplu in boxeri si in sosete la un picior puloverul sa rupt tot franjuri era ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e usor de explicat, s-au rostogolit pe asfalt, hainele s-au jupuit de pe ei,dar au avut norocul sa nu se loveasca de vreun stalp de metal.( cazul celor doi cu pietonul). S-au ridicat ametiti nitel doar si juliti pe antebrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Ti-a dat de te-a julit. Motor ti-a trebuit...

 

Daca nu vrei s-o dai in avocati (lucru pe care il recomand dealtfel in astfel de situatii), io zic sa-i bagi mortu-n casa zilnic, ca stii pe unde sta. Cu tovarasii tai. Pana-ti repara motorul. Vinovata sau nu in PV, tot te-a tavalit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

e usor de explicat, s-au rostogolit pe asfalt, hainele s-au jupuit de pe ei,dar au avut norocul sa nu se loveasca de vreun stalp de metal.( cazul celor doi cu pietonul). S-au ridicat ametiti nitel doar si juliti pe antebrat.

Sigur, usor de explicat unora care nu stiu cu ce se mananca, altfel sper ca realizezi ca este o explicatie subtire, nu? :))

In accidentul in care am fost implicat acum cinci ani am fost lovit perpedicular pe motocicleta cu aprox.60 km/ora de catre un Logan care a avut toata fata zob, am zburat de pe motor, m-am rostogolit, am avut incheietura mainii rupta(60 zile in ghips, 50/55 zile de ingrijiri, conform certificatului IML) si de pe echipamentul meu textil nu a zburat o ata!

Hai sa fim seriosi si daca discutam sa o facem la obiect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depasirea este permisa in intersectiile dirijate. Deci daca erau indicatoare pt dirijare, avea voie sa depaseasca. Daca nu, nu avea voie.

 

Stiu 3 accidente similare. In toate 3, vinovat a fost gasit cel care a virat la stanga, pt ca nu a acordat prioritate vehicului angajat in depasire. Cu greu dovedesti tu ca defapt te-ai asigurat dar nu era nimeni, si cand ai inceput sa virezi, a intrat cel din spate in depasire. E ca si cum ai incerca sa dovedesti ca cel din fata a franat fara motiv, si daia ai intrat in el (binenteles ca o sa fii vinovat pt ca nu ai pastrat distanta regulamentara). Asa si in cazul acestui accident, politia o sa iti spuna ca vehiculul din spate ERA DEJA angajat in depasire, in momentul in care tu ai virat la stanga. Sa nu uitam ca semnalizarea nu iti da prioritate. Degeaba semnalizezi... in momentul in care schimbi banda, sau virezi, trebuie sa acorzi prioritate.

 

Uite aici un exemplu: http://www.trafictube.ro/concurs-accident-zoso/ - vinovat a fost gasit loganul care a virat la stanga.

 

Imi pare rau pt acest accident. Daca in realitate s-a intamplat asa cum ne-ai descris, ca politistul te-a pus sa declari cum a vrut el, si s-au comportat in halul ala cu tine, atunci e foarte GRAV. Dar sincer mie imi e cam greu sa cred. Cand suni la 112 si spui de accident cu victime (inteleg ca ai ajuns la urgente pana la urma), imposibil sa iti spuna "lasa-ne bah in pace, du-te si tu la politie" . Nu exista asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Depasirea este permisa in intersectiile dirijate. Deci daca erau indicatoare pt dirijare, avea voie sa depaseasca. Daca nu, nu avea voie.

Inca odata, nu este vorba de nicio intersectie in accidentul asta, ce tot pomeniti de intersectii???

In rest sunt perfect de acord cu tot ce ai spus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hainele sau rupt .... mai putin puloverul .... nu purtam echipament , blugi erau foarte subtiri ( de vara ) , papuci erau ceva foarte subtire gen tenesi ...

mam ales doar cu zgarieturi

 

 

Tipa nu era angajata in depasire in momentul cand eu am inceput manevra !

Editat de Kawaba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: esti sigur? de ce?

 

Da, in cazul acela din link-ul pus de mine, a confirmat chiar autorul clipului ca Politia l-a gasit vinovat pe soferul Loganului.

 

Inca odata, nu este vorba de nicio intersectie in accidentul asta, ce tot pomeniti de intersectii???

In rest sunt perfect de acord cu tot ce ai spus!

 

Ai dreptate. Am recitit, si am observat ca motociclistul a virat stanga spre parcarea unui bloc. Deci nu era intersectie.

 

 

 

Tipa nu era angajata in depasire in momentul cand eu am inceput manevra !

 

Eu te cred, dar la politie e greu de dovedit. Ti-am spus, eu cunosc cateva cazuri identice. O cunostinta, care a virat stanga sa intre intr-o benzinarie, iar in spate avea o duba. Duba a franat, dar din spatele ei, o alta masina a intrat in depasire (fara sa vada ce e in fata dubei). In acelasi timp, el a inceput manevra, si asa s-a intamplat accidentul. Si vinovat a fost gasit cel care a virat la stanga.

 

Eu nu vreau sa te descurajez. Tu stii mai bine decat toti ce s-a intamplat acolo, si daca tu consideri ca esti nevinovat, ar fi bine sa nu te dai batut.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul a spus ca vira stanga pe o alee intre blocuri. Nu este evidenta intersectia in T dintre alee si strada pe care circula motociclistul? Eu asa am inteles c-ar fi configuratia drumului unde s-a petrecut evenimentul. Probabilitatea mare ca aceasta intersectie sa fie si nedirijata. Don'soara circula in spatele motociclistului si ea se angajeaza in depasire cand? Oare a dat semnal cand a inceput manevra? A dat semnal inaintea motociclistului? Vorbim de linie intrerupta in dreptul aleii spre stanga sau linie continua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in cazul acela din link-ul pus de mine, a confirmat chiar autorul clipului ca Politia l-a gasit vinovat pe soferul Loganului.

dimpotriva autorul spune: "Dau premiu amenda pe care am luat-o azi..."...deci?....+ dinamica evenimentului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Totul sa intamplat asa mergeam pe un drum cu 2 benzi cu circulatie din ambele sensuri , eu aveam intentia sa virez la stanga in parcarea unui bloc

motociclistul a spus ca vira stanga pe o alee intre blocuri. Nu este evidenta intersectia in T dintre alee si strada pe care circula motociclistul? Eu asa am inteles c-ar fi configuratia drumului unde s-a petrecut evenimentul. Probabilitatea mare ca aceasta intersectie sa fie si nedirijata.

 

:stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, greseala mea. Tocmai reveneam sa corectez :D

 

Intrebarile mele raman valabile:

 

Don'soara circula in spatele motociclistului si ea se angajeaza in depasire cand? Oare a dat semnal cand a inceput manevra? A dat semnal inaintea motociclistului?

Editat de klux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dimpotriva autorul spune: "Dau premiu amenda pe care am luat-o azi..."...deci?....+ dinamica evenimentului!

 

 

Se referea la alta amenda. In descrierea clipului era link in care povestea pe larg cele intamplate: http://www.trafictube.ro/dupa-accident-consideratii-si-idei/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pentru a evita atâta ambiguitate cu privire la configurația locului accidentului, kawaba ar putea sa faca un printscreen de pe google earth/maps sau să scrie clar care era intersecția și cine de unde venea, că se vede pe goagăl poate chiar streetview și nu ar mai sta aici colegii să descifreze arhitectura intersecției.

2. O concluzie utilă, bună de ținut minte: deși e greu de dovedit că a fost într-un fel sau altul (cine a început primul manevra, cine a semnalizat și cine nu etc), în cazuri de acest gen poliția îl scoate vinovat pe cel care a făcut stânga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate da, cel care face stanga este de regula in culpa pentru ca el trebuia sa se asigure DAR don'soara circula pe acelasi sens cu el. Eu sunt curios ce a determinat-o sa depaseasca asa "vartos" si de ce prin fata vehiculului care schimba directia de mers? In cazul asta era linie continua? Ca e culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Kawaba,

 

Te rog clarifica:

 

Descrierea accidentului este neclara, si initiatorul de topic ar trebui sa clarifice:
1)Cate benzi pe fiecare sens de mers are drumul?pe ce banda a drumului principal se afla el inainte sa se asigure ca sa faca stanga? ...banda 1 sau 2?daca era numai o singura banda pe sens?
2)Unde a avut loc accidentul? Pe drumul principal, sau pe contrasens pe traiectoria de intrare pe bretea(alee)?

Eu am inteles 2 posibile variante:

A)Motociclistul mergea pe banda 1 a drumului principal si vrand sa faca stanga a inceput manevra pt. intrarea pe breteaua dintre blocuri trecand pe banda 2; s-a asigurat, cum a spus, a vazut masina neagra departe, si cu viteza mica (20 km/h) a inceput sa se bage pe banda 2 a drumului principal si s-a trezit cu masina in stanga sa, care l-a lovit cu dreapta.
Aici apare intrebarea (si trebuie sa ne raspunda motociclistul) daca masina circula pe directia inainte si el i-a taiat fata, si deci moto e de vina, ca nu a apreciat corect viteza conservei cand s-a asigurat.Cand te deplasezi cu 20 km/h e greu sa faci fata unei conserve care vine cu 70-90 km/h sau mai mult.

B)Sau masina voia sa intre si ea pe bretea, si astfel motociclistul a fost impins de pe trasa sa de masina care a vrut sa i-o ia inainte prin stanga, si e de vina soferita.Unde a avut loc contactul fizic? Pe banda 2 a drumului principal sau pe contrasens ori pe bretea?Sau pe singura banda?

Sa ne spuna motociclistul: dupa accident unde a oprit soferita? In fata pe drumul principal, sau pe breteaua din stanga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am inteles ca era drum cu o singura banda pe sens, circulatie in ambele sensuri. El pe banda lui de mers, ajuns pe axul drumului, semnal stanga, incetinit, asigurat, virat si poc. Daca e cum am inteles eu, e vina conducatoarei auto.

Exact cum ai scris aicia sa intamplat !

 

Eu am inteles 2 posibile variante:

1.(...)

2.(...)

Altul la rand:))

Doua variante gresite, mai ramane sa suni la un prieten!! :rusinica:

 

Sir, vezi mai sus treaba cu cite benzi erau..

..si mai jos unde vroia sa intre baiatul.. :)))

 

 

eu aveam intentia sa virez la stanga in parcarea unui bloc

 

Nu mai incepeti iar cu "intersectie", "bretele", "cite benzi erau" si alte de-astea ca ma faceti sa inghit algocalminele cu tot cu ambalaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

NU....postarea initiala este echivoca; din ce a spus el, se deplasa pe un drum(nu a spus cu cate benzi pe fiecare sens), si voia sa faca stanga peste axul drumului ca sa intre intr-o parcare de bloc unde-l asteptau pritenii. De pe contrasens nu venea nimic, ca s-a asigurat, din spate s-a asigurat, a vazut masina dar a apreciat prost ca e departe, s-a angajat catre parcarea blocului, si a fost lovit de masina cu oglinda dreapta....in ce portiune a drumului s-a produs contactul fizic????

 

El a fost neclar si doar altii au facut presupuneri, el confirmand, dar fara detalii.

 

Nu vad de ce soferita sa faca ditamai ocolul, riscandu-si viata pe contrasens, sa-l loveasca cu oglinda dreapta, cad era mai simplu sa mearga drept inainte si sa franeze, si sa-l loveasca cu oglinda stanga.

 

Oricum si daca el nu i-a taiat fata masinii, si cu totul altfel s-au intamplat lucrurile, Politia tot il va scoate vinovat considerand:

 

-minor fara experienta

-asigurare insuficienta la schimbarea directiei de mers

-harmalaie cu mica gasca de prieteni la Politie

-numar "simpatic" (PLM)

-nu degeaba soferita s-a interesat de asigurarea baiatului

 

P.S.Am urmarit topicul cu atentie de la inceput, si ca sa fiu sincer as da dreptate de data asta soferitei.

 

Mai ales ca acum cateva zile am patit ceva asemanator; veneam pe Calea Floreasca de la Spring Time; am ajuns la Spit de Urgenta si am ajuns printr-o strecurare in urma unuia cu o "sportiva" primii la semafor; amandoi in fata, eu in fata masinii de pe banda 2, el intre benzi S-a facut verde, am facut amandoi la stanga pe Stefan cel Mare, eu pe banda 3 sa nu-l incurc, si el vira si tot ma inghesuia pe mine, sa se bage peste mine pe banda desi banda 2 era libera si-i apartinea, si aproape m-a impins spre liniile de tramvai, moment in care l-am claxonat si am franat, si am lasat cocalarul sa se duca, (nr. rosu de PH). L-am prins iar la semaforul de la Barbu Vacarescu, dar de sila nu m-am mai apropiat de el, ca sa nu-i fac vreun gest spre casca...asa ca nu mereu au dreptate cei pe 2 roti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o concluzie : atentie MARE pe aleile dintre blocuri ! aici se intampla f. multe accidente "usoare" (din care totusi poti ajunge pe la spital si motorul la atelier ) , din cauza lipsei de semnalizari, conservarii nu dau atentie regulilor de prioritate, sunt distrasi, se grabesc, nu au semafoare , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...