Sari la conținut

sfat supermoto mai vanos + enduro


cnairda
 Share

Postări Recomandate

Mai trag cu ochiul din cand in cand pe la sectiunea asta, rabdator cum sunt pana mi se potrivesc socotelile la anul si o sa ajung si la supermoto :)

Ideea e in felul urmator: nefiind foarte practic sa tin 2 sau mai multe mobre, imi fac damblaua cu fiecare pe rand. Momentan sunt la tourer, cu care vreau sa mai bag anu' asta niste mii de kilometri si apoi sa schimb putin macazul. In afara de weekenduri (cand se poate si-n alea) si una-doua ture de 2 saptamani pe an, nu folosesc varadero cum ar trebui. Vreau supermoto ca sa:

 

- traga tare atunci cand o frec 40-60 de minute zilnic prin oras

- nu am probleme de masochisti cu supraincalzire/manevrabilitate/lovit c_oaie de rezervor, etc (tot in oras)

- pot baga ocazional o cheia in weekend :)

- ii pot pune roti de enduro ca sa o pot lua si prin padure. doar peisagistic, nimic hard.

 

Vreau ceva pe injectie si mentenanta la nr. de km. In afara de ktm-ul asta nou 690, nu imi vine nimic in minte. As vrea sa ma incadrez in vreo 4000 de euro.

Principala nedumerire e daca pot pune roata de 21" pe un astfel de sm. In afara de asta, imi scapa vreun detaliu esential?

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supermoto vanos + injectie + mentenanta la nr. de km, mai greu.

Intr-adevar KTM-ul de 690 e o optiune, daca nu te deranjeaza extrem look-ul sau faptul ca e KTM.

O alta optiune este Yamaha XTX 660. Alternative mai putin ideale ar fi Husqvarna SM 610, Honda FMX 650, BMW X-moto sau, din alta categorie, WR450.

 

Sa stii ca poti sa faci lejer enduro peisagistic cu un supermoto, atata timp cat "peisajul" e uscat. Investitia in roti SM complete nu e de neglijat. Nu e de neglijat nici timpul si efortul necesar schimburilor de roti (presupunand ca pinioanele se potrivesc si nu trebuie umblat la lant).

 

Deci eu recomand un XTX 660 cu cauciucuri gen dunlop mutant sau pirelli mt60. Si vezi apoi peste inca 1 - 2 ani incotro vrei sa o apuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place chiar foarte mult ktm-ul si toti mi-au zis ca e bestie si trage de rupe :) Din auzite asa, multe motoare "trag de-ti intind mainile" si cand te sui pe ele constati ca se misca cel mult decent...un bun exemplu fiind varadero 2004-le din dotare. Trage bine dar nu te da pe spate.

Ma tot agat de chestia asta cu puterea si reprizele pentru ca vreau s-o folosesc strict pentru fun in loc sa ma enerveze, 80% din timp pe asfalt. Deci partea de sm ma intereseaza mai mult decat cea enduro.

 

Mersi de sugestia cu xtx, o iau un considerare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place chiar foarte mult ktm-ul si toti mi-au zis ca e bestie si trage de rupe :) Din auzite asa, multe motoare "trag de-ti intind mainile" si cand te sui pe ele constati ca se misca cel mult decent...un bun exemplu fiind varadero 2004-le din dotare. Trage bine dar nu te da pe spate.

Ma tot agat de chestia asta cu puterea si reprizele pentru ca vreau s-o folosesc strict pentru fun in loc sa ma enerveze, 80% din timp pe asfalt. Deci partea de sm ma intereseaza mai mult decat cea enduro.

 

Mersi de sugestia cu xtx, o iau un considerare.

eu am hornet de 95 de cai, si un prieten avea ktm 640 de 50 de cai, care tragea grav in primele doua trepte, se ridica din gaz pe o roata, lucru imposibil de facut cu hornetul (doar din gaz).

In oras, trage oricand mai tare un 690 decat un SS600.

Chiar trag monocilindrele astea mari de la KTM.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mai arunc cate un ochi la piata supermoto, inca nu sunt hotarat, dar imi plac mult Aprilia SXV550 si Aprilia Dorsoduro 750.

Poate sunt posesori prin zona (este un baiat in Tm care le-a avut pe amandoua) poate e binevoitor sa lase niste impresii pe aici. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut sa mai editez ca am vrut sa scriu sa o iei sub forma de gluma.

Defect de fabricatie poate sa apara la orice moto sau orice utilaj din Europa sau Japonia.

Motoru' a fost schimbat pe garantie si am mai facut cu el 30k frumosi atat oras cat si turing.

Il recomand pt sm-iala.

+ ca omu' vrea sm vanos nu xtx,610,drz etc. :crack:

Editat de fra'su
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a durut ce am vazut pe topicul cu 690-ul ala :eek: ...daca dai niste mii bune de euro pe mobra sh si-ti crapa motorul, ala esti!

pe de alta parte ma gandesc ca dac-a trecut de rodaj, a mers 2-3-4 ani si nu sesizezi nimic suspect la proba de cumparare, sunt mai mici sansele sa te trezesti ca-ti zboara bucati din ea.

 

va rog eu renuntati la samanta de scandal. nu o sa-mi iau sm pana nu dau vaca, si asta se va intampla la anu'...dar imi fac temele de pe acum :)

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca omu' vrea sm vanos nu xtx,610,drz etc. :crack:

 

 

Da, daca mentenanta la nr. de km nu e un factor asa important, exista solutia WR450, pe care am inclus-o in primul post. Nu o fi la fel de vanos ca un EXC dar nici la fel de perisabil.

Eu zic ca XTX-ul e o mobra suficient de vanoasa pentru oras, mai ales comparata cu alde Varadero. Ieftina, intretinere usoara, fara bube. Si apoi, in functie de concluzii, exista SM-uri de 450 / 510 / 530 / 570 / 650, care-s mai vanoase decat 690-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

daca vrei pista si huliganism (dar performanta costa) sxv, husqyurile de 450 si ala ceva mai mare, 530 parca (nu 610), husaberg

daca vrei si pista si huliganism si enduro crf, wr, kawa, tm, ktm transformate din enduro in sm (cu roti si-si)

daca vrei si plimbarica si un pic spre performanta husky de 610

daca vrei mai mult spre plimbarica xt, 690, dorsoduro....

Editat de doctoroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRF sau DRZ , 450cmc.

Extraodrinare.

Nu vorbesc dpdv al unui invechit al supermoto-ului, insa testele facute de mine pe cele 2 modele m-au incantat teribil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...