Sari la conținut

Modificare toba


Postări Recomandate

Salut,am tobita asta a mea care e prea lunga si la sarituri,sau damburi mai mari imi atinge in etrier si o indoaie. Doresc sa o tai de la jumate si o nituiesc din nou,este posibil? Se schimba sunetul? in rau ?

 

 

Multumesc anticipat!

post-74497-0-03080400-1372167608_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca se poate, doar trebuie sa te duci la cineva care stie, daca chiar esti din SV, cum e numarul, cauta cineva de acolo :) daca nu, in Bucuresti sunt destui priceputi :)

Adevaru e ca iti terbuie 3 facultati sa cati o toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru e ca iti terbuie 3 facultati sa cati o toba.

 

Vrea sa o modifice, cu toate astea, i-a fost omului mai usor sa scrie aici, decat sa caute...Nu toti sunt asa destepti...dar na, in loc sa indrumi omul / sa ii dai o idee...te gandesti la cate facultati au unii..

 

PS catre initiatorul topicului, sper ca ignori aceste mesaje :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum oare atinge toba aia in etrier?? :what:

 

In fine, daca e cursa suspensiei chiar asa de lunga eu mi-as face griji pt etrier nu pentru toba..

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de toba , desi avem acelasi etrier eu imi fac griji pentru toba nu pentru etrier , si cu toate astea am atins si eu etrierul

post-54162-0-47086300-1372177063_thumb.jpg

Editat de LCA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau toba noua,daca doream una noua nu mai incepeam topicul inutil,am dat 180 de euro pe ea second si nu cred ca mai iau nici jumate daca e lovita,deci O TAI ! bag flexu in ea si o duc la niste baieti sa mi-o nituiasca cum trebuie,atata am vrut sa stiu,sa nu ii stric sunetul placut ce il are,ca suna mai gros,e ok.

 

In concluzie,am sa o scurtez si multumesc pentru pareri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau toba noua,daca doream una noua nu mai incepeam topicul inutil,am dat 180 de euro pe ea second si nu cred ca mai iau nici jumate daca e lovita,deci O TAI ! bag flexu in ea si o duc la niste baieti sa mi-o nituiasca cum trebuie,atata am vrut sa stiu,sa nu ii stric sunetul placut ce il are,ca suna mai gros,e ok.

 

In concluzie,am sa o scurtez si multumesc pentru pareri!

Nu o taia direct, desfa un capac si vezi cum sunt internele, s-ar putea teava aia din sita de pe centru sa fie mai lunga un pic decat partea exterioara a tobei si daca o tai direct la drept nu o sa se mai "mufeze" cu capacul. La fel vezi sa nu fie conica partea aia interioara, daca e conica o sa trebuiasca sa o modifici un pic pe capat sa vina bine pe capac .

 

 

Vrea sa o modifice, cu toate astea, i-a fost omului mai usor sa scrie aici, decat sa caute...Nu toti sunt asa destepti...dar na, in loc sa indrumi omul / sa ii dai o idee...te gandesti la cate facultati au unii..

 

PS catre initiatorul topicului, sper ca ignori aceste mesaje :)

Nu e vorba de desteptaciune aici ci doar de faptul ca ai pus problema initial ca si cum ar fi ceva NASA si nu oricine isi baga nasul acolo. Si tu cum ai indrumat omul, i-ai zis un fel de "Cauţi dreptatea frate? Caută uşa şi ieşi!"

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vad eu, daca tai din ea, ca sa nu mai atinga in etrier, ramai cu 2 degete, va arata ciudat. mai bine o schimbi cu una mai subtire sau o vinzi si iti face visci una la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am tobita asta a mea care e prea lunga si la sarituri,sau damburi mai mari imi atinge in etrier si o indoaie. Doresc sa o tai de la jumate si o nituiesc din nou,este posibil? Se schimba sunetul? in rau ?

 

 

Multumesc anticipat!

incearca sa montezi toba putin mai in exterior eu asa am rezolvat cu etrierul dar am parcat prea aproape de o bordura si am julito si pe partea cealalta (toba fiind din carbon ) si chiar ma gandeam sa o scutez putin cu un flex si 3-4 poc nituri sa ne pui poze si pareri dupa ce o scurtezi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu pe cineva care a facut 'miscari cu toba (la un XT660) si dupa mergea naspa,consuma mai mult ,mergea mai rau da' ce sunet meserie aveau! A ajuns la concluzia ca cele originale erau perfecte dar cand a aflat cat fac (in $) a renuntat .



Asa ca poate gasesti o solutie sa eviti etrierul (ex : tragi toba mai sus -gen Hoinar) .

Editat de mottofreee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la filtrul de aer iar daca maine introduc astia dinamometre mobile (nemtii au ,e de marimea unei valize si se conecteaza la laptop cu camera -in timpul masuratorii filmeaza cum rolele sunt aplicate pe roata spate a motocicletei cu numarul ...) sau audiometre (de masoara nivelul de zgomot )

De asemenea ,mai cunosc pe cineva care care a reusit sa adapteze o toba (la CB400) dar dupa mai multe incercari si filtre - el lucra la o firma cu strung,freza si aparate de sudura .

Mai intai intereseaza-te cat e o toba originala pt XT , la XT660 tobele (au caralizator) sunt 2400$ ; disponibilitate si dupa aia taie - eu tot la parerea cu modificarea minora a traseului evacuarii sunt . Chestile astea sunt calculate ,testate ,optimizate/modificate din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca alea sunt "dinamometre"? :huh:

 

Dinamometrul este un instrument de masurat fortele, arata ca un cantar de-ala cu arc si e cat se poate de mobil.

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1433&bih=652&q=dinamometru&oq=dinamome&gs_l=img.1.0.0l5j0i24l5.1065.2517.0.4901.8.8.0.0.0.0.88.613.8.8.0...0.0...1ac.1.18.img.GQN2jrtDqjQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce ai dorit sa zici cu "dinamometrul" ala,eu tot stiu ca e un fel de cheie de masurat forta cu care strangi suruburile. si nu inteleg de ce ar afecta cumva daca tai toba in jumate si asa e goala,adica e traseul drept,are sita aia in mijloc care tine vata aia speciala si atat,o tia in doua,o nituiesc frumos inapoi si lungesc cotul de la toba,ar trebuii sa apara probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e cheie dinamometrica, se foloseste pentru a strange suruburi la un anumit cuplu.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...