Sari la conținut

Accident Bucuresti Sambata seara


pik
 Share

Postări Recomandate

Ma suna samabata un prieten din Suceava sa ma invite la o ieseala pe Transalpina pe la sfarsitul lunii august, si zic ca il chem si pe unul din prietenii mei. M-am luat cu treaba, si nu l-am sunat sambata. Duminica primesc vestea, a avut accident. Un baietas i-a sarit in fata, a traversat strada prin loc nepermis, iar prietenul meu zice ca i-a iesit din scurt, erau copaci pe marginea drumului si nu l-ar fi vazut. Ca, sa nu dea in el sa-l omoare, s-a aruncat de pe motor, a mers conform masuratorilor 40 de m pe spate, dupa care s-a lovit cu capul de bordura (NU AVEA ECHIPAMENT, doar casca). Se ridica, are impresia ca nu are nimic, si o ia la fuga dupa dobitocul care l-a trantit dar care o luase la fuga, il prinde, cheama lumea politia, si pentru el distractia se cam termina, incepe sa se resimta. Il duce smurd-ul la spital, spatele praf, iar piciorul stang belit pana la rotula, a fost operat si e bine. Concluzia: PURTATI ECHIPAMENT CA NU SE STIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

70-80km/h



Daca avea un scut cel putin era mult mai bine, iar in ce-l priveste pe vinovat, lipsa de caracter, omu sare de pe motor sa nu te omoare, se face praf si el si motorul, iar tu ca un las o iei la fuga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce am impresia ca aa era un tigan , bine acum dac a zici ca era un baietas, cred ca orice s-ar fi speriat, si o lua la fuga. Mai ales un copil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce era, un baiat de vreo 20 si ceva de ani, homeless sigur nu era. Daca asta nu se putea ridica, nu-l mai gasea nimeni niciodata, bine ca l-a prins si i s-a facut dosar penal. Sa-si revina, si sa iasa din spital, restul se rezolva. Saptamana asta isi scosese motorul la vanzare, satul de traficul din Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa il vedem pe cel care zicea de condusul preventiv fara experienta pe circuit ce manevra preventiva nascocea la faza asta...

Insanatosire grabnica riderului!

 

Hah .. ca tare multe obstacole si pietoni gasesti in ziua de azi pe circuit .. daca taceai filozof ramaneai :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, d-aia nu mai poate lumea sa mearga cu motoarele pe strada, ca nu se da pe circuit! Bah voi va auziti?? :crack:

 

ON-TOPIC: sunt curios cum i s-a facut dosar penal pietonului. A fost sau nu contact?? Au existat martori, maybe? Dar si asa, din cate stiu daca nu e contact nenea politistu' poate sa te intrebe ce-ai cautat sa te arunci de pe motocicleta.

 

Oricum, insanatosire grabnica si pazeasca-ne sfantu' de vite de-astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, d-aia nu mai poate lumea sa mearga cu motoarele pe strada, ca nu se da pe circuit! Bah voi va auziti?? :crack:

 

ON-TOPIC: sunt curios cum i s-a facut dosar penal pietonului. A fost sau nu contact?? Au existat martori, maybe? Dar si asa, din cate stiu daca nu e contact nenea politistu' poate sa te intrebe ce-ai cautat sa te arunci de pe motocicleta.

 

Oricum, insanatosire grabnica si pazeasca-ne sfantu' de vite de-astea!

 

Autor moral, din cate se pare.

Si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A nu se intelege gresit, in 90% din situatii mersul preventiv e suficient, dar in cazurile alea foarte rare cand chiar nu ai ce sa previi, franezi tare si eviti din reflex, asa-i? Ei, fara antrenament serios, franatul asta din reflex duce la cazatura sigura, pardon, la "aruncat de pe motor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai ridicati asa repde dupa cazaturi/lovituri sa o luati la fuga sau sa ridicati motorul. Atunci nu simti nimic, dar te poti accidenta mai tare. Eu l-am troznit pe unu avand piciorul rupt din cauza adrenalinei. Bine, tibia fisurata, nu fractura completa. Dupa vreo 10 minute mi-am dat seama ca-i rupt si nu mai pot sa merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce a sarit de pe motor? Pietontul, oaia, traversa prin loc nepermis. Frana cat se poate si luat pe sanie. Atunci cu siguranta platea, asa, mai greu fara martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce a sarit de pe motor? Pietontul, oaia, traversa prin loc nepermis. Frana cat se poate si luat pe sanie. Atunci cu siguranta platea, asa, mai greu fara martori.

ai incercat vreodata sa te infigi in ceva cu motorul constient?

eu unu, da. si desi am vrut in capul meu sa ma infig in nesimtita exact in usa ei, binenteles ca instinctele au preluat controlul si am eschivat, franat... facut tot ce am putut sa evit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai incercat vreodata sa te infigi in ceva cu motorul constient?

eu unu, da. si desi am vrut in capul meu sa ma infig in nesimtita exact in usa ei, binenteles ca instinctele au preluat controlul si am eschivat, franat... facut tot ce am putut sa evit...

 

Pai si la el tot instinctele au preluat controlul. A vazut ca loveste un om si a incercat sa ia distanta cat mai mare de eveniment, a "fugit" de la locul faptei. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca, sa nu dea in el sa-l omoare, s-a aruncat de pe motor, a mers conform masuratorilor 40 de m pe spate, dupa care s-a lovit cu capul de bordura [...]

Cum pana mea vine asta? S-a aruncat de pe motor sa nu dea in el sa-l omoare? Pai si motorul un' s-a dus? Nu si-a continuat traiectoria initiala chiar daca ala a sarit de pe motor? Eu nu reusesc sa le inteleg pe astea...eu cred ca de fapt s-a infipt in frana fata si s-a pus pe foale instant = s-a aruncat de pe motor sa nu-l omoare. Nu exista asa ceva, oricat ai vrea instinctul este sa eviti pana in ultimul moment, nu te arunci voluntar de pe motor, si cand o faci, o faci de fapt, involuntar...Multa sanatate ii doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost martori, iar baiatul a traversat prin loc nepermis, fiind cauza indirecta a unui accident soldat cu vatamare corporala. Pe spate e ca ars, la piciorul stang a fost operat, nu stiu exact ce a avut, doar ca i se vedea rotula. Cum se va solutiona ramane de vazut. La vazut foarte tarziu, asta i-a venit sa faca, pentru a-l evita



Masini din cate stiu nu a lovit, motorul a cazut o data cu el, si si-a schimbat traiectoria



Anonimule, ai dreptate, nu era cel mai experimentat, avea permisul de anul trecut, se descurca, nu se arunca de nebun daca nu trecea ala fara sa se asigure. Cea am vrut sa accentuez ii IMPORTANTA COSTUMULUI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, stim toti (cei ce citim acest topic) ca oricind ne poate sari in mod neasteptat un pieton, un animal mascat de obiectele de pe marginea drumului. Nu stiam, acuma stiu. Surpriza, nu?

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Jagi crezi ca prietenul meu nu stia? sau ti-am lasat cumva impresia ca sunt de alta parere! Eu am deschis acest topic pentru a scoate in evidenta importanta costumului sau a protectiilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...