Sari la conținut

Accident Yamaha R6 intersectie Precizie cu Valea Cascadelor


hummerro
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

avand in vedere ca este un site public, si au acces si alte persoane(poate nedorite) si citesc diferite lucruri, nu pot spune decat ca TRAIESTE. este suficient de stiu. TRAIESTE.

sanatate voua, sanatate noua!

Editat de hummerro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte simplu : viteza era cu mult peste 30 km/h , suficienta astfel incat sa-l afecteze grav pe motociclist .

 

La viteza mare nu se scapa fara furca indoita, roata sparta.

Cred ca nu esti in masura sa emiti opinii pertinente in aceasta chestiune.

 

Din nou: Nu inteleg cum de a avut urmari atat de grave un accident produs la 30km/h.

 

O intamplare nefericita, atat. Se intampla rar dar se intampla.

Un amic tocmai a cazut pe circuit si s-a ales cu vertebra fisurata, coloana tasata. Pauza un an.

Nici eu nu inteleg cum s-a intamplat tocmai asa de rau dar s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viteza mare nu se scapa fara furca indoita, roata sparta.

aici te contrazic rau de tot. accident aproape frontal cbr 919 rr 1997 vs mecedes. s-a spart motorul, s-a rupt semighidonul. viteze motorul un pic peste 130 km/h , masina cam 120 km/h. roata fata a plecat spre cineva din iasi, nici macar nu s-a desumflat. furca nu avea nici ea nimic. cadrul si-a gasit si el alt stapan.

vezi aici pozele /index.php?/topic/563320-accident-langa-bals-olt-03082010/?p=2545210

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba la cite mii de accidente se intimpla, foarte multe seamana. Uite-te la filmele cu accidentele moto din Rusia, te strici de ris. Crezi ca numai in Ru au loc?

 

HD, bine ca ai punctat esentialul, conduita preventiva. E evident ca riderul implicat aici era carne de tun.

 

Il cunosc personal, nu e genul de motociclist teribilist. Am facut si iesiri pe Amkart impreuna cu el si prieteni de-ai lui.

A cazut extrem de nasol, asa a fost sa fie.

 

aici te contrazic rau de tot. accident aproape frontal cbr 919 rr 1997 vs mecedes. s-a spart motorul, s-a rupt semighidonul. viteze motorul un pic peste 130 km/h , masina cam 120 km/h. roata fata a plecat spre cineva din iasi, nici macar nu s-a desumflat. furca nu avea nici ea nimic. cadrul si-a gasit si el alt stapan.

vezi aici pozele /index.php?/topic/563320-accident-langa-bals-olt-03082010/?p=2545210

Te-as contrazice si eu dar pozele pe care le am sunt prea de tot. Si din experienta am invatat sa nu intru in astfel de dispute.

Multa lume de aici vorbeste din prisma unei experiente relativ limitate. Asta nu inseamna ca toti vorbesc aiurea sau nu au altceva mai bun de facut.

Accidentul frontal, chiar la viteza mica se lasa cu furca stramba de cele mai multe ori. Roata stramba sau descentrata din butuc. Daca motocicleta se duce taras sub masina nu e acelasi tip de accident.

Daca ma ocupam cu excavatoare, semanatori, masini de cusut, nu imi dadeam cu parerea :) Totusi, ma ocup de motociclete, si multe dintre cele care imi trec prin mana au fost accidentate.

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca are dovada de circulatie pana "la finalizarea cercetarilor" ... si o va avea pana cand instanta va da o hotarare definitiva

 

 

Pot sa spun ca femeii nu i s-a mai dat masina de serviciu si nici nu i se va mai da vreodata la firma unde lucreaza. Am inteles ca este o persoana pe care nu o place nimeni acolo si lumea spune ca au ajuns-o blestemele. E foarte aroganta si intepata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca femeii nu i s-a mai dat masina de serviciu si nici nu i se va mai da vreodata la firma unde lucreaza. Am inteles ca este o persoana pe care nu o place nimeni acolo si lumea spune ca au ajuns-o blestemele. E foarte aroganta si intepata.

sper sa am ocazia sa vad cat de aroganta si intepata va fi la declaratii si mai ales in instanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm da-mi voie sa te contrazic si eu..

 

Am avut un incident grav in aprilie, motocicleta mea a intrat in doi stalpi care erau unu mai langa altu cumva daca imi aduc bine aminte, dupa care a zburat pe contrasens,

Viteza cu indulgenta.... 160km, eu stiu ca am dat 3 trepte.

 

Ce crezi, cadrul motocicletei rupt in 4 locuri si cu lipsa bucati din el ? jugurile s-au rupt, semi ghidoane si ce mai vrei tu de pe acolo insa furca e al draqului de dreapta!

 

Multa sanatate baiatului, am trecut prin asta, ( norocul meu ca am avut doar fracturi de oase si nimic la cap/coloana/ ) inca mai trag pt. recuperare, SANTATE!

 

 

La viteza mare nu se scapa fara furca indoita, roata sparta.

Cred ca nu esti in masura sa emiti opinii pertinente in aceasta chestiune.



 

O intamplare nefericita, atat. Se intampla rar dar se intampla.

Un amic tocmai a cazut pe circuit si s-a ales cu vertebra fisurata, coloana tasata. Pauza un an.

Nici eu nu inteleg cum s-a intamplat tocmai asa de rau dar s-a intamplat.

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va salut!

Vreau sa postez un mail primit in aceasta seara de la o persoana care s-a aflat mult mai aproape si mai devreme , decat m-am aflat eu.

este vorba de o persoana care a vazut amanunte importante .

din motive lesne de inteles, nu voi face public numele dansului , si nici mail-ul acestuia.

Sa-i dam drumul !

" Referitor la accidentul de mai sus.
Am vrut sa postez personal pe forum insa moderatorii de acolo nu mi-au aprobat contul, probabil le e frica ca n-au loc de mine ca alt motiv pentru care mi-ar respinge cererea de inregistrare nu vad.

Cred ca am fost prima masina din spatele lui care mergea in acelasi sens cu el. Nu avea viteza, nu stiu daca avea 30km/h dar mai mult de 50-60km/h nu avea sigur. Desi am fost in spate nu am vazut foarte clar dinamica accidentului pentru ca ma asiguram la trecerea de pietoni care este cu cativa metri mai in spate ... aia a facut stanga probabil fara sa se asigure dar nu exact in dreptul strazii pe care vroia sa intre pentru ca motociclistul a intrat in ea(frontal cum ai aratat si tu in poze) pe la mijlocul benzilor de pe sensul lui(motociclistului), asta dupa ce a incercat s-o evite pe aia cu masina - asta este probabil si motivul din cauza caruia a intrat cu pieptul in parbrizul ei -. Cred ca tipa nu a mai avut rabdare si a vrut sa intre pe straduta sa iasa in partea cealalta pe Moinesti sau Timisoara, dar eu cred ca a intrat pe sensul celalalt cu cativa metri mai din spatele strazii.
Motociclistul a trecut pe langa mine in dreptul caii ferate, nu avea viteza nici acolo dovada clara ca in timpul in care el a ajuns in dreptul cladirii Vodafone eu cu masina care mergeam lejer, chiar foarte lejer pentru ca si traficul pe acel sens era lejer, am ajuns la trecerea de pietoni care este cu 50-100m mai in spate.
Am incercat imediat sa sun la 112 insa accidentul era deja anuntat, nu stiu cine a facut-o pentru ca si eu am sunat imediat dupa. Am vazut ca foarte repede a venit un motociclist - probabil tu - si au mai sarit in ajutor si niste pietoni care erau pe trotuar. Erau foarte multi martori. Nu am cunostinte medicale, stiam doar ca nu trebuie miscat dar erau deja acolo multe persoane printre care probabil si tu. Daca nu era niciun alt motociclist opream si ajutam cu ce puteam, dar in perioada in care am stat acolo venisera doi sau trei care mai mult ca sigur stiau ce sa faca mai bine decat mine.
Motociclistul nu mergea pe prima banda, era cam pe la jumatatea celei de a doua daca nu ma insel, impactul s-a produs intre benzi(e greu de spus exact locul) pentru ca din ce imi aduc aminte a incercat s-o evite. Sincer sa fiu nu ma simt in largul meu cu motociclistii si biciclistii in trafic pentru ca intr-adevar sunt multi care nu respecta nicio regula si ii vezi brusc cand sunt langa tine printre benzi in mers, dar tipul nu avea nicio vina acolo. Nici nu se poate pune la indoiala vina celei cu Fordul pentru ca nu avea ce sa caute pe benzile lui, este interzis din cate stiu sa intri pe acea strada cu exceptia autobuzelor ce se duc in autogara iar motociclistul nu avea viteza. Aia daca a vrut sa faca stanga mai din spate probabil a avut ghinionul ca motociclistul sa-i fie in dreptul stalpului iar in dreptul ramei de la ochelari, ori asta ori nu s-a asigurat deloc.
Nu-mi aduc aminte exact dar motociclistul nu avea farul aprins, daca il avea aprins avea mai multe sanse sa fie vazut. Este o zona intunecoasa acolo, eu in spate aveam farurile aprinse daca el nu le avea este posibil sa fi intrat in "peisaj". Nu incerc s-o disculp pe tipa, in mod clare vina ii apartine in totalitate si inventarea unor scuze ar fi doar vorbe in vant. Motociclistul nu avea masina in fata iar eu eram suficient de in spate, nu mergea printre masini pentru ca nu avea printre ce.


Imi pare rau pentru el si sper sa-si revina complet. "

Va salut si voi reveni, cu acordul familiei, cu amanunte lecate de raducu, cat se poate de curand!

Stima si respect voua,noua!

Si Salvati Rosia Montana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...