Sari la conținut

Transfagarasan tips&tricks


Vizitator little wayne
 Share

Postări Recomandate

maine ploua

asa ca investeste 20 ron in floricele si noteaza curbe la dr si curbe la stanga

 

 

 

Am fost eu cu pasagera acum 2 weekenduri pe transfagarasan+transalpina in aceeasi zi, pe 954, deci pozitie sport si nu am avut probleme sa merg tare pe transfagarasan, a fost putin nisip in 3 curbe dar nimic periculos. Deci se poate. Dar tre sa ai gume bune, altfel mergi mai usurel.

nu mai da idei.......

 

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator little wayne

gata,am notat.am facut si pachetelul cu mancare,un nestea de 1.5,un energizant si un salam de biscuiti,de rest am luat pachet de ciunga sa nu ma plictisesc pe drum



astept sa fac tura asta de 2 ani,ca sa intre unu cu bocancii in visele mele si sa imi spuna ca nu am eu voie pe transfararasan,vad TV pe taraf tv intr un videoclip in care behaie el o manea de valoare pentru adevarati

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumose filmarile facute de un expert, daca nici de aici nu invatati ceva este mare pacat.

 

Decit sa plecati la drum si sa agresati soferii auto cu depasiri pe stinga si dreapta simultan, cu tobele goale si lipsa de respect pentru toti ceilalti, mai bine stati la calculator si cititi, daca puteti sau priviti!

 

Din cauza vitezistilor inconstienti au ajuns toti motociclisti sa fie uriti de oricine, este nedrept, contribuie legile timpite si dealerilor care aduc toate gunoaiele de la tiganii de italieni, luate ca deseuri si vindute la preturi de vedete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumose filmarile facute de un PASIONAT, daca nici de aici nu invatati ceva este mare pacat.

 

Decit sa plecati la drum si sa agresati soferii auto cu depasiri pe stinga si dreapta simultan, cu tobele goale si lipsa de respect pentru toti ceilalti, mai bine stati la calculator si cititi, daca puteti sau priviti!

 

Din cauza vitezistilor inconstienti au ajuns toti motociclisti sa fie uriti de oricine, este nedrept, contribuie legile timpite si dealerilor care aduc toate gunoaiele de la tiganii de italieni, luate ca deseuri si vindute la preturi de vedete.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti bati joc de tine de GSXR de timpul tau si de benzina ta daca te duci pe Transfagarasan .............e USELESS.

Cu R 1200 R care e MULT mai comfortabila pe setarea " comfort " ti se duce tot cheful de motociclism 30% e frumos, restul bagi **** in el de Transfagarasan, hai ca nisipul din curbe nu reprezinta o problema atat de mare precum GROPILE UMPLUTE de Dorel si DENIVELARILE.

 

 

Off topic :

 

In septembrie caut un weekend cu vreme buna, imi iau cazare pe langa Transalpina ( ce o fi nu conteaza ). La ora 6 ma trezesc Duminica si de la 6:30 pana la ora 8 cand apar participanti la trafic, o ard cat tine, e pacat de asfaltul ala bun si de traseul frumos. Peisajul il poti gasi pe GOOGLE nu ma intereseaza.

Poate se mai alatura cineva , think about it.

 

Decat sa ma duc pe Grossklochner acum prefer sa profit de asfaltul inca BUN si NOU de pe Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti bati joc de tine de GSXR de timpul tau si de benzina ta daca te duci pe Transfagarasan .............e USELESS.

Cu R 1200 R care e MULT mai comfortabila pe setarea " comfort " ti se duce tot cheful de motociclism 30% e frumos, restul bagi **** in el de Transfagarasan, hai ca nisipul din curbe nu reprezinta o problema atat de mare precum GROPILE UMPLUTE de Dorel si

 

Decat sa ma duc pe Grossklochner acum prefer sa profit de asfaltul inca BUN si NOU de pe Transalpina.

uite ce pierzi.....

 

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu R 1200 R care e MULT mai comfortabila pe setarea " comfort " ti se duce tot cheful de motociclism 30% e frumos, restul bagi **** in el de Transfagarasan, hai ca nisipul din curbe nu reprezinta o problema atat de mare precum GROPILE UMPLUTE de Dorel si DENIVELARILE.

 

ia-ti GS! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti GS! ;)

Never GS, sti dc :rusinica: .

 

Dimineata pe racoare................eu scot moto la plimbareeeee! E ok si Transalpina si are destule viraje frumoase, peisajul il vad si eu apoi pe camera de filmat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau daca aveti timp, cititi despre excursii facute de motociclisti adevarati, sa vedeti ce si cum, nu liniute pe bulevard.

:lol:

 

unul din cele mai penale comentarii :)

 

nu toata lumea are K de la bemve si o gramada de bani de benzina. Omul vrea sa faca un drum calumea fara sa greseasca drumul sau altele de genul.

 

nu te mai baga ca musca, daca n-ai nimic de spus care sa ajute, citeste si tu ceva despre excursii facute de motociclisti adevarati, :makeout:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pricina problemelor cu cervicala, eu vand CBR-ul, care de departe e mai comod ca gixerul. M-am orientat catre o mobra potrivita :)

 

Sfaturi legate de traseu nu-ti dau, ca deja esti pe drum, daca te tii de planul de ieri, si nu cred ca stai prin benzinarii sa rasfoiesti forumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata,am notat.am facut si pachetelul cu mancare,un nestea de 1.5,un energizant si un salam de biscuiti,de rest am luat pachet de ciunga sa nu ma plictisesc pe drum

 

astept sa fac tura asta de 2 ani,ca sa intre unu cu bocancii in visele mele si sa imi spuna ca nu am eu voie pe transfararasan,vad TV pe taraf tv intr un videoclip in care behaie el o manea de valoare pentru adevarati

Prietene, ti-am dat indicatii, repere, sfaturi despre traseu intr-un post mai sus de ar fi nimerit si Ray Charles TF... Ce-ti mai bati capu' sa te iei in gura cu lumea. Baga la cap ce ti-am spus (sau da-i un print) si du-te! Altfel peste doi ani iar o sa ceri indicatii din cauza ca ai gresit drumul la Vidraru.

Go!

 

Cat despre mobra...nu te mai plange. Daca ti-ai luat "mobra de circuit", cum spui tu, ca sa te dai pe soselele romanesti, greseala a fost a ta. Poti s-o corectezi oricand schimband mobra. Ceea ce te si sfatuiesc.

 

Mars ma, asta ai scos-o din toba?

Mestere, iar dai cu mucii-n fasole... Io zic sa te abtii. Ai uitat ca de-abia te-ai suit pe mobreta?!

 

Frumose filmarile facute de un expert, daca nici de aici nu invatati ceva este mare pacat.

Vezi ca exagerezi. Nu zic ca n-ai dreptate in multe privinte, dar exagerezi si nici nu e aici locul potrivit pentru asemenea dezbateri. Totusi omu', chiar daca n-a facut mare lucru pe mobra pana acum si e, se pare, destul de slab pe partea de orientare, harti, drumuri, etc, vrea sa faca o tura. Ceea ce e foarte bine. Si tu nu l-ai ajutat cu nimic. Ba dimpotriva.

Cat despre invatat din filari...mie mi se pare aiurea. Ce sa invete daca nu-i explica nimeni?! Gandeste-te ca el n-a nimerit TF de la Vidraru in sus, ce vrei sa prinda dintr-o filmare pe TF? Genul asta de mobristi au doua variante: ori invata pe pielea lor (rugandu-se sa se termine bine!), ori au norocul unui prieten care sa le explice ce si cum.

 

Wayne, da-ne de veste daca te-ai intors cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am uitat, se pare totusi ca tu ai uitat de la mana pan' la gura de cand ai zis ca nu te mai intersectezi cu mine. Ti-ai terminat lecitina sau predici ce nu faci tu? Ca popii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am uitat, se pare totusi ca tu ai uitat de la mana pan' la gura de cand ai zis ca nu te mai intersectezi cu mine. Ti-ai terminat lecitina sau predici ce nu faci tu? Ca popii.

Hai ca iar devii obraznic. Ce cauti pe topicul asta? Ai dat omului ceva indicatii sfaturi privitor la TF? Nu. Doar te-ai luat la harta cu oamenii. Hai zat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Frumose filmarile facute de un expert, daca nici de aici nu invatati ceva este mare pacat.

 

Decit sa plecati la drum si sa agresati soferii auto cu depasiri pe stinga si dreapta simultan, cu tobele goale si lipsa de respect pentru toti ceilalti, mai bine stati la calculator si cititi, daca puteti sau priviti!

 

Din cauza vitezistilor inconstienti au ajuns toti motociclisti sa fie uriti de oricine, este nedrept, contribuie legile timpite si dealerilor care aduc toate gunoaiele de la tiganii de italieni, luate ca deseuri si vindute la preturi de vedete.

Vezi ce tampenii debitezi cand o iei pe ulei la ceas de seara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Gata,e si tura asta bifata pe lista facuta in urma cu 2 ani,ma dor mainile,cocozaurul si am gatul in pioneze(mi am pus gulerul cervical imediat ce am ajuns acasa)

Transfagarasanul e superb,drumul e infect pentru o vitezana

la 7.00 am iesit pe autostrada dupa ce am facut plinul iar prima oprire a fost la 19km inainte de a ajunge la curtea de arges.Am alimentat 8.5l(163km) in curtea de arges dupa care am oprit in centru sa caut de haleala.Am cautat atat de bine ca am ajuns sa cumpar intr un tarziu 4 covrigi ca imi ghiortaiu matele de foame

Pe la 9.30 am plecat spre vidraru si am inceput sa indur voiniceste toate gropile in care am dat cu mobra....am oprit de 5-7 ori sa fac poze pana la vidraru...si lacul a avut rezervat 30min din timpul meu pentru pozne si cascat gura

Mii de blesteme si injuraturi dupa plecarea de la vidraru,soseaua e de a dreptul infecta,decopertata,peticita si plina de gropi..lucrau si alde dorel intr o mare scarba la asfaltat

In ultima parte a traseului spre balea aproape ca opream dupa fiecare curba sa fac poze,pe portiunea aia am uitat de soseua proasta cu toate ca nu mergeam mai repede de 40 si abordam curbele cu 20-25km.h...singurul tampit cu viteaza pe transfagarasan...am fost depasit de toti motociclistii de pe sensul meu de mers si de majoritatea conservelor

Nu stiu cum dar motociclistii romani au fost minoritari azi pe TA,Pe semne au citit blogul lui fisting lente si au dat navala la balea polonejii,ienglejii si alte natii

 

Pe coborare dansau rotile sub mine si mobra alegea singura trasa pe viraje datorita santurilor paralele de a lungul benzii.Am intrat in sibiu sa alimentez( 8.4-8.5l curtea de arges sibiu) si am plecat spre bucale obosit si cu dureri

Traseul Sibiu -Rm valcea e dificil datorita tirurilor care merg unu in cwurul altuia si nu poti sa depasesti pe curbe fara sa risti putin

La valcea am ratat un indicator si m-am invartit putin precum un ccoi in caldare dar am iesit la fix dupa ceva balbaiala

Pe dealu negru deabia mai stateam pe mobra sa nu pic de oboseala iar autostrada am parcurs o cand pe o buca cand pe ailalta si cu gatul intepenit...

Nu cred ca mai repet vreodata traseul asta de peste 550km cu gixxerul

 

Kali...e prima dragoste,deaia nu vreau sa il vand cand toti ma sfatuiesc sa scap de el,urmeaza un scuter mai puternic sa pot face plimari lungi fara sa ma chinuie problemele de sanatate,iar pe asta il tin pentru plimbari scurte sau foarte scurte

 

Speedy,in urma cu 3 ani ieseam cu mobra si imi algeam traseele la plezneala,fara sa verific hartile online,ajungeam la destinatie ok,nu asjungeam,ma multumeam cu plimbarea...nefinalizata.acu' sunt pretentios...vreau tot tacamul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff...frustrat si obosit mai esti, mai !

Faci de ras pe unii care or sa zica ca ti-ai luat un BMB-eu rasuflat doar ca sa faci parte si tu dintr-un ”club” ca in celelalte nu te primeste nimeni...Atunci, despre tine ce sa zic ca esti, meltean cu Logan sau cocalar cu Ursulet ? Mai ai si 53 de ani...pff..

Frumose filmarile facute de un expert, daca nici de aici nu invatati ceva este mare pacat.

 

Decit sa plecati la drum si sa agresati soferii auto cu depasiri pe stinga si dreapta simultan, cu tobele goale si lipsa de respect pentru toti ceilalti, mai bine stati la calculator si cititi, daca puteti sau priviti!

 

Din cauza vitezistilor inconstienti au ajuns toti motociclisti sa fie uriti de oricine, este nedrept, contribuie legile timpite si dealerilor care aduc toate gunoaiele de la tiganii de italieni, luate ca deseuri si vindute la preturi de vedete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...