Sari la conținut

Accident mortal scuter Constanta


jupanu77
 Share

Postări Recomandate

Stirea a fost la Pro TV in seara asta.

Din pacate, nu am reusit sa o gasesc si pe site-ul lor de stiri.

Am vazut ca este si o inrtegistrare.

 

Pe net am gasit doar aici:

 

http://www.impactnews.ro/News/Accident-mortal-pe-drumul-spre-mare.-O-ma%C8%99in%C4%83-a-lovit-un-scuterist-93974



Si video:

 

http://www.agendadeiasi.ro/video/16-continut/35854-un-grav-accident-s-a-produs-astazi-01082013-pe-dn3-intre-valu-lui-traian-si-constanta-un-scuterist-a-murit-dupa-ce-un-sofer-i-a-taiat-calea-video.html

 

Nu ca ar avea importanta dar, desi soferul auto pare a fi vinovat, scuteristul de 62 ani nu avea permis de conducere, nicio categorie.

 

RIP

Editat de jupanu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din film se vede ca ala a intrat in benzinarie ca la curse, nici vorba de asigurat ...

asta e situatia in care cauciuri, abs, conduita preventiva sau orice alte masuri ti-ai lua, sunt toate degeaba ... daca ai noroc un pic, in functie de cum lovesti si cum esti echipat, poti si sa nu mori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din film se vede ca ala a intrat in benzinarie ca la curse, nici vorba de asigurat ...

asta e situatia in care cauciuri, abs, conduita preventiva sau orice alte masuri ti-ai lua, sunt toate degeaba ... daca ai noroc un pic, in functie de cum lovesti si cum esti echipat, poti si sa nu mori

Nenea cu scuteru nu avea de niciunele, nici macar permis. Culpa comuna, si unul si celalat au gresit, nu cred sa pateasca ceva conservarul.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Si cu ce il ajuta in cazul de fata plasticul in buzunar...il transforma in superman sa treaca prin masina? Debitati numai tampenii.pentru instinctul de autoconservare se elibereaza permis?

Dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...și tot îl lovea idiotul

Mai priveste filmul pana intelegi(nu a fost lovit de masina). Actiune cunoscuta, repetata la nesfarsit... un distrat vireaza fara asigurare, inloc nepermis, etc incalcand mai multe reguli de circulatie... Apoi un "nevinovat" care isi lasa viata in mana altuia... se duce ca un berbec fara sa mai apuce sa franeze, sa faca ceva... pentru viata lui(chiar nu a schitat nimic).

 

Daca masina intra pe contrasens in el... era no comment.

 

Viteza? ...poate prea mare pentru unul lipsit de experienta, care a intrat singur intr-o situatie fara iesire!

 

Toti ne confruntam zilnic cu astfel de situatii si dam RIP-uri la "nevinovatii" vitezomani...

 

Aveti grija de voi, nu va lasati vietile in mana altora crezand ca acestia va respecta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles accidentul, vorbeam la modul general, probabil m-am exprimat gresit. idee e ca idiotul cu masina nu l-a vazut ...si asta nu pt ca scuteristul nu avea permis. eu zic ca aspectul asta nu ar trebui sa conteze la momentul pedepsirii soferului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in C-ta inca se circula cu scuterul fara permis. Sunt o gramada de oameni care fac naveta cu scuterul, pt. care scuterul lor reprezinta un lucru absolut necesar si le-au mai dat si astia cu legea in cap (e si un lucru bun legea asta, dar e alta discutie). Unii sunt de conditie modesta, nu isi permit echipament 'full'. Pe mine nu m-au incurcat astia niciodata, in schimb tot felul de cretini cu masina, da. Se merge ca la circ in constanta, unde indesi vreo 10 maimute in masinute si dupa le urmaresti cum se ciocnesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...idee e ca idiotul cu masina nu l-a vazut ...si asta nu pt ca scuteristul nu avea permis...

Sau poate l-a vazut dar l-a ignorat tocmai fiindca este scuterist! Evident, soferul este vinovat si trebuie sa plateasca!

Dar intr-un proces datele accidentului sunt altfel privite... avocatii vor cauta sa demonstreze ca scuteristul avea viteza... ca daca circula cu viteza legala acest accident nu ar fi avut loc si bla, bla, bla... culpa comuna.

 

...Unii sunt de conditie modesta, nu isi permit echipament 'full'.....Se merge ca la circ in constanta...

Sunt de acord, dar nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija de tine.... si peste tot se circula aiurea!

 

Daca ai sa privesti in urma pe topicurile cu decese, ai sa constati ca toate sunt cauzate de alti participanti la trafic... si finalizate de motociclisti "nevinovati"... dar in toate cazurile acestia din urma aveau o viteza ce nu le-au mai permis sa-si controleze motoarele.

Aceasta este o realitate... restul sunt vorbe!

Si vom da RIP-uri la nesfarsit... acuzand tirurile, pomii, femei ce vorbesc la mobil, taximetristi si parapetii de pe marginea soselei.

 

... eu zic ca aspectul asta nu ar trebui sa conteze la momentul pedepsirii soferului..

Ba conteaza! In oras asigurarea din spate se face rapid: 30-50 m(ce este mai departe nu conteaza - nu ai timp de analiza) si nu vine nimic, te mai asiguri o data din fata si incepi manevra... in acel moment inta in tine un berbec cu 100 la ora - care desi a vazut semnalul tau crede ca tu l-ai vazut si il lasi sa treaca... A mizat viata lui pe grija ta... bietul idiot.

Nimeni nu se poate asigura la rachete!

Daca din raportul intocmit de politie reiese ca el avea peste 90 km/h, un avocat te "scoate"... si poate ca aceasta relatare iti va pune un semn de intrebare!

 

Si daca chiar treci printr-o astfel de situatie(Doamne fereste) sa sti ca sigur ve-i privi altfel lucrurile. Pentru ca totusi in final viteza ucide!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate l-a vazut dar l-a ignorat tocmai fiindca este scuterist! Evident, soferul este vinovat si trebuie sa plateasca!

Dar intr-un proces datele accidentului sunt altfel privite... avocatii vor cauta sa demonstreze ca scuteristul avea viteza... ca daca circula cu viteza legala acest accident nu ar fi avut loc si bla, bla, bla... culpa comuna.

 

Sunt de acord, dar nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija de tine.... si peste tot se circula aiurea!

 

Daca ai sa privesti in urma pe topicurile cu decese, ai sa constati ca toate sunt cauzate de alti participanti la trafic... si finalizate de motociclisti "nevinovati"... dar in toate cazurile acestia din urma aveau o viteza ce nu le-au mai permis sa-si controleze motoarele.

Aceasta este o realitate... restul sunt vorbe!

Si vom da RIP-uri la nesfarsit... acuzand tirurile, pomii, femei ce vorbesc la mobil, taximetristi si parapetii de pe marginea soselei.

 

:10:

Mai priveste filmul pana intelegi(nu a fost lovit de masina). Actiune cunoscuta, repetata la nesfarsit... un distrat vireaza fara asigurare, inloc nepermis, etc incalcand mai multe reguli de circulatie... Apoi un "nevinovat" care isi lasa viata in mana altuia... se duce ca un berbec fara sa mai apuce sa franeze, sa faca ceva... pentru viata lui(chiar nu a schitat nimic).

 

Daca masina intra pe contrasens in el... era no comment.

 

Viteza? ...poate prea mare pentru unul lipsit de experienta, care a intrat singur intr-o situatie fara iesire!

 

Toti ne confruntam zilnic cu astfel de situatii si dam RIP-uri la "nevinovatii" vitezomani...

 

Aveti grija de voi, nu va lasati vietile in mana altora crezand ca acestia va respecta!

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contează cu ce viteza a venit scuterul în cazul acesta. Șoferul nu avea voie sa facă virajul la stânga. Erau semne de circulație și linie continua.

Da, ai dreptate... RIP pentru scuterist! Soferul nu avea voie... Maine o sa fie altul... n-ai invatat nimic.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

estes ma, nu avea permis... adica ce, acu ca a murit sarmanul nu mai e infractor.... plm daca omora el pe cineva???? aaaaa atunci sareati de poponeata in sus ca nu avea permis.... tipic romanica.

pacat de sarman ca a merlit dar atitudinea asta ca nu conteaza ca avea sau nu permis e de condamnat!!!



mda, si mai e ceva : nu conteaza cu ce viteza a venit scuteristul.... sa mori tu! daca venea la 60 avea timp sa franeze pana pe la vreo 15-20 si sa isi rupa doar mainile nu si capu'.... te-ai gandit la asta??? lasa frate ca militienii e prosti si ne-a pus limitari de viteza ca la pensionari....

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede în filmare cum omul cu mașina e deosebit de prost, el nu s-a asigurat într-o zonă în care se circulă destul de tare. Ar trebui să i se anuleze permisul fără drept de redobândire. Unii chiar nu vor să înțeleagă că nu toți oamenii sunt capabili să conducă.

 

O fază asemănătoare am pățit la ieșirea din Constanța spre Ovidiu, o tută vroia să facă stâga să intre în peco prin fața mea. Am anticipat intenția ei, am băgat frână grav și am evitat prin spatele ei. Efectiv se uita la mine și băga stânga fără să schițeze nici un gest. I-am zis că are mizerie între urechi da` nu s-a prins.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Am anticipat intenția ei, am băgat frână grav și am evitat prin spatele ei...

Asa-i, dar tu ai putut sa o faci... el nu... pentru ca viteza a depasit experienta pe care el n-a avut-o...

 

Intrebarea este cat poate sa fuga un scuter ...... trasa de par nu prinde 70.

Totusi daca scuteristul avea permis nu ii taia calea?....viata nu sta intr-un plastic .

Statistic la un impact frontal cu peste 40/h nu supravietuiesti!

Daca-ti omora pe cineva drag, nu mai puneai problema asa... corect? Viata?...asa-i nu sta intr-un plastic, depinde doar de tine sa ai grija de ea, sa nu fi berbec!

 

Vezi, ai dreptate cu "amandoi sunt vinovati"! Cand esti pe doua roti trebuie sa fi constient ca doar tu platesti indiferent cine-i de vina, el a ignorat acest lucru.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MA LEG DE PERMISUL SCUTERISTULUI

NU MA LEG DE LINIA CONTINUA

 

CI DOAR DE INDIFERENTA SOFERULUI CAND SE DA JOS DIN MASINA.........CAT DE CALM este

 

URMARITII MISCARILE SI PRIVIREA

 

PRIMA DATA CAND AJUNGE IN SPATELE MASINII SE UITA LA CE PAGUBA ARE EL LA AUTO SI APOI SE DUCE LA SCUERIST

 

ASTA NU E "OM"!!!!!!!!!!

 

http://www.agendadeiasi.ro/video/16-continut/35854-un-grav-accident-s-a-produs-astazi-01082013-pe-dn3-intre-valu-lui-traian-si-constanta-un-scuterist-a-murit-dupa-ce-un-sofer-i-a-taiat-calea-video.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...