Sari la conținut

Bucharest - Nordkapp - Bucharest, 10days


Tsunami
 Share

Postări Recomandate

that's it. did it..

 

Day 1

Bucuresti - Oradea

 

Day 2

Oradea - Lublin, Polonia

 

Day 3

Lublin - Haademeeste, Estonia

 

Day 4

Haademeeste - Ferry Tallinn-Helsinki - Viitasaari, Finland

 

Day 5, absolute record, 1,420km

Viitasaari - NORDKAPP - Alta, Norway

 

Day 6

Alta, Norway - Naamijoki, Finland

 

Day 7

Naamijoki - Galve, Sweden

 

Day 8

Galve - Trelleborg, Sweden, Ferry overnight to Rostock

 

Day 9

Rostock - Arad

 

Day 10

Arad - Bucharest

 

A fost o cursa contra cronometru.

Initial plecasem cu mandra pe 19 iulie cu motocicleta.

La Comarnic se auzeau zgomote suspecte, la Brasov, am aflat ca ma lasase rulmentul spate.

Baietii de la MyMoto din Brasov de nota 10++++

 

Am lasat motocicleta acolo, ne-am intors in Bucuresti si am plecat cu masina si cu ciuoaia la cap nord.

Am ajuns pe o vreme de vis. 21°C fara noapte si fara vant, am "facut" fiordurile pana cand preturile ne-au speriat de-a binelea.

Am fost si pe jos pana la cel mai Nordic punct, dupa 9km de mers pe jos (plus inca 9 la intoarcere). Ciuoaia, acest bear hunter ne-a protejat de ursii polari si de muste. Practic pentru ce e mai mic decat o musca, she's a real devil alive...

Am ajuns inapoi iun Bucuresti pe 6 august, seara.

Pe 7 am luat motocicleta de la Brasov, am pus inapoi cutiile si am plecat sa ating capul nord cu motocicleta pe 9 dimineata.Are alt gust.

De data asta nordul si-a aratat fata adevarata. 70km/h vant si 3°C. Cred ca mi-am paradit mainile. de 2 nopti ma dor si trebuie sa le tin la caldura.

Strategia a fost sa ating capul nord cu motocicleta si sa ajung cat mai repede inapoi.

Am reusit-o in 10 zile. A fost si noroc.

 

Pe drum am intalnit lacuste poloneze, va scriu eu cu alta ocazia ce e cu ele. Sute de masini comuniste au plecat spre nordkapp si efectiv ocupau toate campingurile intalnite..

Asa ca din Viitasaari, am rezervat o camera in Alta, Norvegia. €103 ci mic dejun. Strategia era ca daca e vreme nasoala merg direct in Alta urmand ca urmatoarea zi sa ating capul.

In Rovaniemi era o vreme excelenta si am luat decizia sa-l atac direct, hotelul fiind deschis 24/7, si fiind vara ma asteptam sa fie si lumina.

In dimineata aia m-am trezit la 3:45 in camping. Dusurile erau inchise din cauza polonezilor, chiar si poarta era inchisa asa ca am abuzat de claxon. Tot am mai pierdut o jumate de ora.

Cand iti rupi din somn si ai nevoie s-o tai cat mai repede, chestia asta te usuca la suflet.

Capul a fost atins marti seara la ora 9Pm, ora locala. Ora 12:45AM ajungeam pe noapte de data asta (cu 2 saptamani in urma se vedea inca soarele la 2AM) la hotel. Ametit.

Era sa scap ursoaica pe jos pana s-o pun pe cric.

As fi vrut sa-l sun pe ianachim de la cap, dar vantul si temperatura erau inhumane. Si mai inumana era tanti de la intrarea in parc ademenindu-ma sa mai platesc inca o data €160 doar pentru dreptul la poza de dincolo de poarta.

Pe ianachi l-am sunat the very next day.

Nu pot spune de ce, dar nici justifica aceasta cursa, dar ma simt al dracu de fericit c-am reusit

 

Am avut parte de 42°C in Tg Mures, vineri cand am plecat spre Oradea, si 3°C la cap nord. Poate in tunel sa fi fost mai putin, dar eram atent sa n-o dau pe jos, aluneca destul de rau..

Am avut ploi, aproape zilnic, reci pe la 10°C si au culminat cu o torentiala cu piatra la iesirea din Helsinki, care mi-a pus camera contour pe linie moarta. In timpul fenomentului am costatat ca motorul s-a racit brusc, practic au disparut toate liniutele de la temperatura. Era multa ghiata pe cilindrii, ca ametitii astia de finlandezi au redus viteza la sub 30km/h si toata ploaia si ghiata venea vertical.

 

Un radar in Romania la plecare cu 28km/h peste si nesanctionat si cu urari de drum bun, un eveniment in polonia cand mi-a sarit unu in depasire fara semnal cand eu eram deja la coltul masinii lui.., anticipasem asa ca totul a fost okay.

un ren care rumega intins pe sosea, in drum spre Alta a mai adugat un incdent fara urmari dar cu frana si dureri de mana de la frig...

Distanta minima, 400+ km dupa Alta caci eram terminat dupa ziua precedenta. Am oprit de 4 ori in 400km

Distanta maxima 1,420km din care vreo 30-40 pe autostrada

 

Cam asta e.

Sunt terminat. Ma asteapta patul.

Tsunami reporting, over 'n out for now

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator MosRahao

wow! e impresionant. acesta e un performance! in sensul... acrobatic al cuvantului.

 

vezi, desi motociclismul de tip "iures" nu e nici pe de parte stilul ce ma pasioneaza, ce ai facut tu nu e deloc la indemana oricui. tu ai izbutit. e mare lucru. acum, dupa ce te dezmortesti de la drum (dupa cateva zile, ca deh...) sunt sigur ca ne vei povesti pe larg. poze nu cred ca ai avut timp sa faci prea multe insa pana la urma ce vezi cu ochii este cel mai important.

 

felicitari si un mare BRAVO ! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..da' am si eu niste nelamuriri, ca mie-mi scapa niste lucruri, care-i treaba si unde este placerea in graba asta, vreti sa doborati recorduri sa suspine marea masa a pulimii de pe motociclism.ro, va goneste cineva de-acasa sau alergati sa prindeti fericirea din urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..da' am si eu niste nelamuriri, ca mie-mi scapa niste lucruri, care-i treaba si unde este placerea in graba asta, vreti sa doborati recorduri sa suspine marea masa a pulimii de pe motociclism.ro, va goneste cineva de-acasa sau alergati sa prindeti fericirea din urma?

 

hahahahahahahahahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..da' am si eu niste nelamuriri, ca mie-mi scapa niste lucruri, care-i treaba si unde este placerea in graba asta, vreti sa doborati recorduri sa suspine marea masa a pulimii de pe motociclism.ro, va goneste cineva de-acasa sau alergati sa prindeti fericirea din urma?

Cu scuzele de rigoare ca intrerupem sirul felicitarilor cu carcoteli, eu am niste nelamuriri si mai mari: adica era deja in Norvegia si s-a intors ca l-au speriat preturile, deci fara sa duca excursia pina la cap. Se intoarce in Romania si se duce pe moto inapoi de unde a venit (adica inteleg ca mai erau niste bani de cheltuit) cu scopul de a bifa Nordkapp pe 2 roti (poate era mai simplu sa inchirieze un motor o ora, daca tot era acolo). Se intoarce paradit si obosit, dar macar omul este implinit sufleteste.

Oricum, n-a contat ca abia s-a dat jos de pe sa si era rupt, prima grija a fost sa scrie pe motociclism.ro, ca la trezirea din pat sa culeaga laurii pentru acest drum inutil.

Probabil acum o sa intervina unul care viseaza non stop la remorca mea sa ne spulbere nelamuririle (chestii legate de libertate, vant in plete etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..da' am si eu niste nelamuriri, ca mie-mi scapa niste lucruri, care-i treaba si unde este placerea in graba asta, vreti sa doborati recorduri sa suspine marea masa a pulimii de pe motociclism.ro, va goneste cineva de-acasa sau alergati sa prindeti fericirea din urma?

 

am si zis ca nu pot sa explic.

imi planificasem sa fac asta de 3 ani. n-am putut sa-mi inmatriculez motorul din canada si l-am cumparat p-asta. anul trecut m-a "lasat" in ukraina, anul asta mandra ma anunta ca vrea si ea cu mine. schimb set-up-ul, mai renunt la bagaje, ies in probe cu ea 250km pe diverse tipuri de terenuri cu ea + inca 65kg de bagaje, facut rezervari pe la hoteluri, ca nu am pretentie sa se bucure in conditiile in care eu eram okay, totul era gata de start, all lights, green. ma lasa dupa 150km.

nu era planificata iesirea cu motocicleta, dar asta am vrut sa fac dupa ce m-a sunat john de la mymoto sa-mi zica de motor, la vreo 4 zile inainte sa ajung in bucuresti.

scopul pentru mine a fost atingerea punctului care parea de neatins. nu imi planificasem s-o fac asa repede, dar "i-am dat" si mi-a iesit. am anuntat pe toti prietenii ca va fi un race. nici la servici nu stiu ca saptamana trecuta eu de fapt eram pe coclauri, dar a ajuns sa nu ma mai intereseze. nu (mai) puteam trai cu esecul asta in suflet. intelegi ca pentru asta am luat motorul asta? si pentru mongolia, care se pare ca nu mai e timp pentru ea..

iar daca vroiam s-o fac repede, de ce sa nu sune ca un raliu? existau toate conditiile, cel mai important, eram singur, eram singurul raspunzator de plan, de cum imi asez in bagaje echipamentul de ploaie sa dureze cat mai putin pauza, i was back in the army, cu avantajul ca eram singur... si ce dracu face un rider cand e singur cu calul lui, decat sa calareasca? (si sa puna benzina)

 

eram la viitasaari (de fapt un pic mai jos la un camping intalnit..) si ma saturasem de polonezi care in periplul lor te obliga sa te cazezi pe la 6PM cand ma mai asteptau km buni si mi-am planificat Alta, Norway. 900km. okay daca pleci dimineata, apoi, 1100km daca mergi prin rovaniemi spre nkapp,l apoi 1,300km daca mergi si mai sus spre nkapp. mi-am trasat punctele de decizie pe harta uramand sa aleg o varianta sau alta in functie de cum ma simt si de cum e afara, mai ales de cum a afara. n-as fi mers direct daca ploua sau ningea.

 

o sa scriu mai incolo cum ma simteam cand ma depaseau bikersii cu motoare, din fericire in special cu harleys.

placerea intiala s-a transformat in ambitie si o faceam oricum. nu-mi cereti sa gandesc normal. nu e nimic logic in atingerea unui punct. dar e ceva ce mi-ar fi stat in cap pentru restul vietii, un esec de proportii

un idiot.

 

Cu scuzele de rigoare ca intrerupem sirul felicitarilor cu carcoteli, eu am niste nelamuriri si mai mari: adica era deja in Norvegia si s-a intors ca l-au speriat preturile, deci fara sa duca excursia pina la cap. Se intoarce in Romania si se duce pe moto inapoi de unde a venit (adica inteleg ca mai erau niste bani de cheltuit) cu scopul de a bifa Nordkapp pe 2 roti (poate era mai simplu sa inchirieze un motor o ora, daca tot era acolo). Se intoarce paradit si obosit, dar macar omul este implinit sufleteste.

Oricum, n-a contat ca abia s-a dat jos de pe sa si era rupt, prima grija a fost sa scrie pe motociclism.ro, ca la trezirea din pat sa culeaga laurii pentru acest drum inutil.

Probabil acum o sa intervina unul care viseaza non stop la remorca mea sa ne spulbere nelamuririle (chestii legate de libertate, vant in plete etc).

 

am incercat sa iau o roata de la motocicleta cu mine in portbagaj s-o pun jos la nkapp. n-am mai avut loc. d-asta a trebuit sa merg si cu motocicleta

 

vezi c-ai scris "day" in loc de "ziua" ;)

 

:grinbandit:

 

vad, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ma GRAURE !!!!

sa fii tu mai cu mot sa te duci de 2 ORI la nord in aceeasi vara ....

 

se vede ca nu poti sa te inspiri deloc

te intorceai acasa , puneai mobra pe remorca, ajungeai la NORDKAPP cu masina si moto pe remorca .... o dadeai jos ... 2-3 poze ... luai sampon si sapun cu miros de ren in portbagaj si gata tura.... FRAIERE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..

 

fals, spre deosebire de mine ala mai pune si poze. chiar tari.

io, o sa vad azi ce-am facut, poate trisez nitel si pun si cateva facute cu masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps acum daca tot a zi luv ca mergi ca mine e cazul sa ne cunaostem si noi la berea aia.... asa ca intre FRAIERII care merg cu motocicleta pe strada si nu pe REMORCA.... pana la NORDKAPP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ma GRAURE !!!!

sa fii tu mai cu mot sa te duci de 2 ORI la nord in aceeasi vara ....

 

se vede ca nu poti sa te inspiri deloc

te intorceai acasa , puneai mobra pe remorca, ajungeai la NORDKAPP cu masina si moto pe remorca .... o dadeai jos ... 2-3 poze ... luai sampon si sapun cu miros de ren in portbagaj si gata tura.... FRAIERE

 

bagami-as...

si mi-a zis mandra.. suna-l bah (cuvant jignitor) pe ianachim, poate vine c-o idee, te duci ca idiotu sa-ti mananci zilele si sa ma trimiti in tabara de vaduve...

 

ps acum daca tot a zi luv ca mergi ca mine e cazul sa ne cunaostem si noi la berea aia.... asa ca intre FRAIERII care merg cu motocicleta pe strada si nu pe REMORCA.... pana la NORDKAPP

 

unde-o facem?

ulaan baatoor?

am auzit ca e tren pan-acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mancarime in palme de un PELOPONEZ....

 

da sa mai vand din lucruri sa mi ajunga banii de gaz ca vreau sa o intind la 2 sapt pe acolo

 

Bravo, bine ca te-ai intors sanatos, ia-te da mana cu Ianakim ca si el merge in acelasi stil..da' am si eu niste nelamuriri, ca mie-mi scapa niste lucruri, care-i treaba si unde este placerea in graba asta, vreti sa doborati recorduri sa suspine marea masa a pulimii de pe motociclism.ro, va goneste cineva de-acasa sau alergati sa prindeti fericirea din urma?

bai bulibasa mic

de la oslo la nordkapp sunt 2000 km

 

eu cu ungurul bulan am facut 4500 de nu mai intelegea unguru cum dracu nu mai ajungem.....

 

unde i graba????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

... luai sampon si sapun cu miros de ren in portbagaj si gata tura....

 

de tren ... DP style... :D

 

care-i treaba si unde este placerea in graba asta?

 

ce conteaza? important e ca si-a facut omul damblaua.

i s-a nazarit si n-a mai avut nici o rabdare. pe cai si gata. iata:

 

scopul pentru mine a fost atingerea punctului care parea de neatins. nu e nimic logic in atingerea unui punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Probabil acum o sa intervina unul care viseaza non stop la remorca mea sa ne spulbere nelamuririle (chestii legate de libertate, vant in plete etc).

Ia-l de-acilea.. :crack:

(... ...) ne cunaostem si noi la berea aia.... asa ca intre FRAIERII care merg cu motocicleta pe strada si nu pe REMORCA.... pana la NORDKAPP

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e taxa, e jeg-maneala.

€160.

am vorbit c-o norvegianca in alta si a ramas si ea surprinsa.. imi zicea ca acum vreo 10 ani cand a fost acolo, era free...

 

apropos, cat timp am stat acolo, vreo 5 minute, un autocar iesea si alte 2 au intrat.. la tine m-am gandit...

 

cand a iesit aia pe geam din booth sa-mi faca semn pe unde sa intru, m-a bufnit rasul, zgomotos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...