Sari la conținut

Politia Romana - camera ascunsa


nervOptik
 Share

Postări Recomandate

Poate atitudinea ta e de vina ... poate ar trebui sa critici mai putin spusele celorlalti. Pe tine defapt te irita cand cineva scrie ceva cu care tu nu esti de acord ... si aici ar trebui sa iei in calcul ca esti de 1 an pe 2 roti, si nu cred ca ai un glob de cristal in care ai aflat ca ceilalti sunt de anul asta.

Atitudinea (fals) flegmatica nu ajuta cu nimic ...

Eu am apaludat si felicitat aceasta actiune a politiei, cu gandul ca va continua si isi va mari efectivele. Strada e plina de melteni care au coborat din caruta direct in SUV ... e plina de soferi cu probleme medicale oculare, e plina de nesimtiti si smekeri. Raman la parerea ca e un lucru bun daca nu se termina prea curand, in schimb tie iti place sa stai la loja si sa bombani ca aia nu e bine si aia nu e bine ...

 

Legat de northen_freyja ... m-am cam saturat de intamplarile ei ... "extraordinare" ... cu care a inundat orice topic de pe forumul asta, de la accidente pana la motociclisti in timpul liber ... intamplari ce altii le au de 3-4 ori pe zi ... si basca ca mai sunt fete motociclste aici care o patesc si mai grav si nu se miorlaie p'aici.

Deci tu ai voie sa te iei de freya ca a descoperit apa calda dar eu nu am voie sa comentez, asta pentru ca am un an pe 2 roti. Te credeam mai destept de atat, dar vad ca inteligenta ta se concentreaza pe mistouri, aluzii si insinuari. Un fel de cocos dar cu frica de zbor.

 

Apoi ce vrei sa zic despre un clip? Ca-mi pare bine ca au iesit politistii la treaba? Ca i-au "molestat" p-aia micii de ascultau si ei muzica in caldura torida a orasului si se bagau la misto in fata altor masini? Nu se face primavara cu un logan si doi motopolitisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Adrian

melciu: pot sa scrii cat de elaborat vrei si cat de colorat vrei, tot la statutul de hater banal ramai..

 

Inteleg ca aia pripita a fost voita,dar chiar si-asa, sa crezi ca unu' ti-ar da un bocanc in oglinda ca sa impresioneze nu stiu ce pixda, inseamna ca amandoi aveti probleme la mansarda...


te las in continuare sa traiesti intr-o fantezie in care tu crezi ca eu iti dau dreptate la vreun aspect.


Iti doresc somn placut in continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traficul e de rahat, zice supapa mai sus care-i calea dreapta daca vrei sa-i spui asa. Smecherii sunt mai putini decat crezi tu, dar mai trage un pic din cuiul ala cu formol si mai iesi si tu la o plimbare ca forumul nu te invata ce tu oricum nu vrei sa pricepi.

 

Trei-sferturi conduci tu prost, un sfert conduc ei prost ;)

 

 

 

Faza cu traficul de rahat se pare ca o intelegem amandoi si probabil si aproape toti ceilalti motociclisti. Singura problema pe care o am cu postarea ta este ca probabil ai impresia ca vorbesti cu un alt pusti care o arde dubios in weekend pana la terasa. Eu, personal sunt zilnic pe motocicleta, si nu ca majoritatea ''pilotilor'', la 12 noaptea cand e mai liber ci in cele mai aglomerate ore si in cele mai nasoale ambuteiaje. Daca ai impresia ca vorbesti cu un samantzar de Victoriei, sau un reisar de weekend te sfatuiesc sa-ti revizuiesti ''evaluarea'' ;)

Nici macar ''motociclist de tastatura'' nu pot sa fiu pentru ca am 60 de posturi in 3 ani, restul timpului petrecandu-l in trafic cu acei '' smecheri mai putini decat ii cred eu'' si incercand sa pricep ce nu ma invata forumul.

 

De mers prost ... nu neg ... probabil ca merg chiar mai mult de trei sferturi prost ... dar, din princina acestui fapt sper sa apuc batranetea pentru ca nu prea-mi ingadui vitejii inconstiente ...

 

P.S. sa nu se inteleaga ca ma laud a fi cine stie ce motociclist ... vreau doar sa nu fiu bagat in oala gresita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

incepe si topicul asta sa puta a gunoi. nu ia nimeni masuri?

 

asta e contributia ta utila aici pe topic?

 

sau ce-ar trebui sa se discute concret, ca sa fie pe placul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma iau de fryja ... sunt doar plictisit de vaicareala ei ... drept pt care e pe ignore de acum. N-are nicio legatura cu ce ti-am zis tie ...si asta nu ma face ipocrit, drept urmare raman in continuare destept. da? :D

 

Cred ca n-ai prins esenta in ceea ce priveste clipul politiei. Acel clip nu e de pus pe iutube si de facut reclama ca se plimba ei pe strazi. Din clipul asta trebuie sa intelegi doar ca prin aceasta "tactica" - si anume a filmatului, au probe legale de necontestat.

 

Poate nu ai idee ce procent imens de amenzi sunt contestate din cauza legislatiei de cacao. Orice smeker poate sa conteste orice si sa taraganeze procesul o gramda de vreme. Dupa cum stii, pana la proba contrarie se considera nevinovat, drept urmare are drept de condus pana se da sentinta definitiva.

Cam asta era de inteles ... doar modalitatea prin care se inputineaza numarul contestatiilor.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Eu nu ma iau de fryja ... sunt doar plictisit de vaicareala ei ... drept pt care e pe ignore de acum. N-are nicio legatura cu ce ti-am zis tie ...si asta nu ma face ipocrit, drept urmare raman in continuare destept. da? :D

 

Cred ca n-ai prins esenta in ceea ce priveste clipul politiei. Acel clip nu e de pus pe iutube si de facut reclama ca se plimba ei pe strazi. Din clipul asta trebuie sa intelegi doar ca prin aceasta "tactica" - si anume a filmatului, au probe legale de necontestat.

 

Poate nu ai idee ce procent imens de amenzi sunt contestate din cauza legislatiei de cacao. Orice smeker poate sa conteste orice si sa taraganeze procesul o gramda de vreme. Dupa cum stii, pana la proba contrarie se considera nevinovat, drept urmare are drept de condus pana se da sentinta definitiva.

Cam asta era de inteles ... doar modalitatea prin care se inputineaza numarul contestatiilor.

 

 

Daca-mi pun camera pe un trepied intr-o intersectie in zona unde locuiesc eu si duc cardu cu filmarea la militie, ar trebui sa lase fara permis cred ca 30 de indivizi pe o filmare de o ORA.

 

Crezi ca se uita careva la mine? Cred ca se vor uita flegmatic ca la un bezmetic si-mi vor arata politicos usa.

 

Sau daca se duce un motociclist care a fost accidentat, cu filmarea de pe go pro ul sau, cu dovada CLARA a nevinovatiei sale, crezi ca e luata in seama?

 

Adica de ce filmarea militienilor e de necontestat, dar tu ca cetatean,daca prezinti o filmare in care au loc infractiuni sau contraventii,nu esti bagat in seama?

 

Sunt de acord cu actiunea lor,si cum a mai zis cineva, de-ar continua mai mult, dar eu nu sunt de acord cu favorizarea unor categorii.....

 

Ori e lata pentru toti ,ori pt niciunul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jeezez ... Hadrianeee ... ce dracu de legislatie inveti la Iasi acolo ? :D

Trebuie sa fie organul si sa-ti dea amenda in momentul ala cu proba video la care sa se vada numarul de inmatriculare si infractiunea savarsita.

Asa sunt camere de la primarie puse pe blocuri sau stalpi ... da' se vede un cacao pe ele ... se vede doar daca faci o intoarcere pe linie continua ... dar nu se vede numarul de inmatriculare. si organul trebuie sa sanctioneze atunci peloc, nu a doua zi cand se developeaza filmul.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum se face ca l-au sanctionat pe ala de merge cu aprox 250 km/h (sau ceva de genul) pe tronsonul de autostrada Turda - Gilau, de postase filmarea pe youtube ca prostu. a fost acu vreo 2 ani la stiri, parca.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

jeezez ... Hadrianeee ... ce dracu de legislatie inveti la Iasi acolo ? :D

Trebuie sa fie organul si sa-ti dea amenda in momentul ala cu proba video la care sa se vada numarul de inmatriculare si infractiunea savarsita.

Asa sunt camere de la primarie puse pe blocuri sau stalpi ... da' se vede un cacao pe ele ... se vede doar daca faci o intoarcere pe linie continua ... dar nu se vede numarul de inmatriculare. si organul trebuie sa sanctioneze atunci peloc, nu a doua zi cand se developeaza filmul.

 

M3n, eu ma refer la o filmare in care se vede totul clar, nu k.k.turile alea pixelizate de la camerele primariei...

 

De la numaru de inmatriculare pana la manevra contraventionala executata de bidon in trafic (bonus in cadru si mufa lui eventual). Pun vreo 2-3 dslr uri pe trepied in 2-3 puncte din intersectie si fac un colaj video din fata/spate, cum pun baietii pe youtube :)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum se face ca l-au sanctionat pe ala de merge cu aprox 250 km/h (sau ceva de genul) pe tronsonul de autostrada Turda - Gilau, de postase filmarea pe youtube ca prostu. a fost acu vreo 2 ani la stiri, parca.

Asa a fost sanctionat si tir-istul ala de dansa in cabina si era cu picioarele pe bord ... etc ...

Nu cnosc prea bine, dar cred ca trebuie sa existe un procuror din cadrul politiei care sa sesizeze si apoi se baga la cercetare. Astea sunt cazuri de abatere grava, ca si tiristul ... dar nu poti sa pui o camera intr-o intersectie si a doua zi sa te apuci sa faci sute de dosare de cercetare ... cand poti sa dai amenda pe loc ... fara cercetare. Mi se pare logic.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt complicate rau caile justitiei. unde se mediatizeaza, imediat se actioneaza, iar cazurile nemediatizate le lasa de izbeliste....(CRED)

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahh da, problema e ca am aparut pe topicul TAU, care nu ma inghiti din motive de tine stiute. Nu-mi pasa daca ma citesti sau nu, amenintarile cu ignore sunt de gradinita. Frustrarea e la tine in teren, eu nu am nimic cu nimeni. Curaj adevarat intr-adevar, arunci piatra si fugi...

 

Nu cred ca am fost mai aiurea decat altii. E un forum, toti scriu la toate sectiunile ce ii taie capul. Eu nu am deschis topic de "primul meu accident", "prima mea cazatura", "nu esti motociclist daca nu cazi" in care sa caut atentie sau aplaudaci pentru curaj sau compatimire. Am scris la "patanii in trafic" pentru ca poate va mai invata cineva de tampeniile pe care le-am facut si care puteau iesi nasol. Imi pare rau sa dezamagesc ca nu sunt ca alte fete motocicliste care au patit-o mai nasol. Imi cer scuze ca nu mi-am rupt nimic, stiu ca nu e cool si deci se vede ca o vaicareala.

 

Pe tine te deranjeaza "userul" meu (nu pot zice "persoana mea" pentru ca nu ne cunoastem) dintr-o raca mai veche, cand te-ai luat de mine si nu ti-a convenit ca ti-am servit toate mingile inapoi. Daca esti ranchiunos, este alegerea ta. Eu nu o sa ma justific in fatza ta pentru ce postez. Nu-ti place, go ahead and ignore. Asta poate spune ceva numai despre tine.

 

Si cu asta am terminat cu offtopicul si cu postarea pe orice topic deshis de @nervOptik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Astea sunt cazuri de abatere grava, ca si tiristul ... dar nu poti sa pui o camera intr-o intersectie si a doua zi sa te apuci sa faci sute de dosare de cercetare ... cand poti sa dai amenda pe loc ... fara cercetare. Mi se pare logic.

 

Intersectia de care vorbesc eu e una mare/larga. Iar mu1stii nu forteaza semaforu', ci trec dupa ce s-a facut rosu de 1-2 secunde pt ei, iar cand ajung in partea cealalta a intersectiei,pietonii au verde deja de 3-5 secunde.

 

Au fost si sunt mereu accidente cu oameni luati pe sus, pe trecere.

 

Eu intr-o noapte (era dupa ora 12 cred) am vazut o neacordare de prioritate ce s-a soldat cu rasturnarea unui X5,de-a mers ala pe cupla cu scantei vreo 30 metri pana in dreptul statiei RATP.... Atunci erau pe intermitent semafoarele,fiind noapte.

 

Dar ziua,e JALE. Cand trec cu motorul prin intersectia aia mereu belesc ochii cat cepele, ca sa nu ma ia vreun dobitoc pe sus.

 

Eu cred ca asta e un aspect destul de GRAV ce MERITA filmat si sanctionat..

 

Nu suntetm toti sfinti, multi dintre noi incalcam legea de multe ori cu buna stiinta, si nu vreau sa ma declar eu vreun etalon in emis judecati sau ceva de genu', dar cred ca putem fi de acord ca e mult mai grav sa treci pe rosu intr-o intersectie circulata decat sa ai 70-80 intr-o localitate pe un drum pe care ai vizibilitate. Probabil un moralist o sa-mi spuna ca vai, daca-mi sare o baba sau un copil in fata la 70 la ora. Sa nu uitam totusi , ca daca e sa fim carcotasi,sunt unii care nu sunt in stare sa franeze nici la 40 km/h si tot te iau pe capota/ghidon.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma apuca disperarea cand citesc pe northen_freyja

nu ma inghiti din motive de tine stiute

.....

Si cu asta am terminat

 

Amandoi VRETI, dar nu stiti cum sa v-o spuneti frumos, elegant, civilizat :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma apuca disperarea cand citesc pe klux si northen_freyja ... trebuie as refolosesc "ignore-u" pe care-l il foloseam asupra lui Adrian.B ... care acum e fara .B :))

 

:goodposting:post-27956-0-76461600-1377086306_thumb.jpg

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......

 

Eu: - Da' tare ne mai grabim...

El: - Haideti ca ocupati toata banda, trebuia sa mergeti mai pe margine! Noi ne grabim tare, mai primim si comenzi...

Eu: - Sunt cu un vehicul, ca si dumneavoastra, nu merg cu scuterul ca sa merg pe margine. Haideti sa fim un pic mai toleranti in trafic, de asta se intampla atatea accidente...

 

.....

 

Scuterele nu plutesc si nici nu sunt inauntru unei bule.

Incearca sa mergi cu scuterul pe marginea benzilor, in Bucuresti, sa vezi atunci distractie.

 

Ori ramai fara dinti de la toate gurile de canal, ori te faci afis pe vreo masina care iese de pe o straduta/parcare, ori-ori-ori.

 

 

Atat timp cat scuteristii circula legal, nu vad de ce si-ar pune integritate corporala in pericol doar pentru ca unii se grabesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observatii:

1. imi plac la nebunie standardele duble pe care si le asuma "comunitatea motociclistilor" de la noi: e ok ca un calaret de mobra sa mearga cu numarul ascuns, dar o masina nu; e ok sa rupa oglinzile masinilor, dar nu e ok ca un sofer sa ii rupa oase; e ok sa mearga cu o toba "sport" (ce gluma, ati fost de curand pe vreun circuit omologat sa vedeti ce reguli de zgomot au acolo?) dar e cocalareala ca un covrigar sa mearga cu maneaua la maxim in masina, etc etc etc.

 

2. civilizatia peste tot in lumea asta se face prin pedeapsa, nu prin recompensa, exact ca la animalele de cea mai joasa speta: ai gresit - ti-o iei peste bot grav. Nicaieri in lumea asta oamenii nu sunt civilizati din oficiu - au fost civilizati cu forta, prin pedeapsa. Cu cat sunt pedepsele mai mari cu atat efectul este mai rapid - cu timpul, in cateva generatii, mentalitatea se schimba si bunele maniere se intiparesc in constiinta.

 

3. singura greseala a politiei romane este una singura dar si foarte grava: inca se accepta spaga. In rest, orice actiune de educare a populatiei este binevenita.

 

PS: radare in boscheti puse acolo special pentru a face norma de amenzi sunt peste tot in lumea asta. Daca tot vi se pare atat de nasol in Romania, mergeti in UK sa vedeti motociclete civile, cu politisti in civil, care provoaca intentionat "raceri" de bulevard la intreceri - rezultatul este inchisoare pentru "racer" si motocicleta confiscata - totul pentru depasirea vitezei cu mai mult de x km/h peste limita. O sa vedeti politisti care stau cu radare laser - pistol - in dube nemarcate, in trafic. O sa vedeti camere radar montate la fiecare 2km pe sosea, etc etc etc. Mergeti in Elvetia si o sa vedeti cat va costa lipsa dB-killerului la toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melciu: pot sa scrii cat de elaborat vrei si cat de colorat vrei, tot la statutul de hater banal ramai..

 

Inteleg ca aia pripita a fost voita,dar chiar si-asa, sa crezi ca unu' ti-ar da un bocanc in oglinda ca sa impresioneze nu stiu ce pixda, inseamna ca amandoi aveti probleme la mansarda...

 

te las in continuare sa traiesti intr-o fantezie in care tu crezi ca eu iti dau dreptate la vreun aspect.

 

Iti doresc somn placut in continuare...

 

I sees you rollin'... and 'm hating. Tu stii sa abstractizezi o informatie sau vrei sa-ti dau toate posibilitatile? Te fixezi pe aia cu bocancul. Vrei sa-ti scriu mot-a-mot toate posibilele marlanii pe care un reisar cacaner de Piata Vitoriei le poate face in trafic. te rog, nu ma face sa-mi pierd speranta ca doar te prefaci.

 

si da, e ok sa avem puncte de vedere diferite. nu te pot forta sa ai dreptate. ;)

 

Daca-mi pun camera pe un trepied intr-o intersectie in zona unde locuiesc eu si duc cardu cu filmarea la militie, ar trebui sa lase fara permis cred ca 30 de indivizi pe o filmare de o ORA.

 

Crezi ca se uita careva la mine? Cred ca se vor uita flegmatic ca la un bezmetic si-mi vor arata politicos usa.

 

Sau daca se duce un motociclist care a fost accidentat, cu filmarea de pe go pro ul sau, cu dovada CLARA a nevinovatiei sale, crezi ca e luata in seama?

 

Adica de ce filmarea militienilor e de necontestat, dar tu ca cetatean,daca prezinti o filmare in care au loc infractiuni sau contraventii,nu esti bagat in seama?

 

Sunt de acord cu actiunea lor,si cum a mai zis cineva, de-ar continua mai mult, dar eu nu sunt de acord cu favorizarea unor categorii.....

 

Ori e lata pentru toti ,ori pt niciunul...

 

cati reisari din astia de bulivar ca tine sunt intre astia 30? pentru trecutul pe rosu nu se ascunde cumva numarul?

 

Legea prevede ca aparatul sa fie omologat tocmai pentru a te proteja pe tine ca cetatean de toti bagatorii-n seama care se apuca sa te filmeze cand faci prostii.

 

Lasa-ma sa ghicesc, daca pui deselereurile alea iti tragi si tu numarul la loc?

 

Intersectia de care vorbesc eu e una mare/larga. Iar mu1stii nu forteaza semaforu', ci trec dupa ce s-a facut rosu de 1-2 secunde pt ei, iar cand ajung in partea cealalta a intersectiei,pietonii au verde deja de 3-5 secunde.

 

Au fost si sunt mereu accidente cu oameni luati pe sus, pe trecere.

 

Eu intr-o noapte (era dupa ora 12 cred) am vazut o neacordare de prioritate ce s-a soldat cu rasturnarea unui X5,de-a mers ala pe cupla cu scantei vreo 30 metri pana in dreptul statiei RATP.... Atunci erau pe intermitent semafoarele,fiind noapte.

 

Dar ziua,e JALE. Cand trec cu motorul prin intersectia aia mereu belesc ochii cat cepele, ca sa nu ma ia vreun dobitoc pe sus.

 

Eu cred ca asta e un aspect destul de GRAV ce MERITA filmat si sanctionat..

 

Nu suntetm toti sfinti, multi dintre noi incalcam legea de multe ori cu buna stiinta, si nu vreau sa ma declar eu vreun etalon in emis judecati sau ceva de genu', dar cred ca putem fi de acord ca e mult mai grav sa treci pe rosu intr-o intersectie circulata decat sa ai 70-80 intr-o localitate pe un drum pe care ai vizibilitate. Probabil un moralist o sa-mi spuna ca vai, daca-mi sare o baba sau un copil in fata la 70 la ora. Sa nu uitam totusi , ca daca e sa fim carcotasi,sunt unii care nu sunt in stare sa franeze nici la 40 km/h si tot te iau pe capota/ghidon.....

 

io-te vezi. pai si astia care fac asa n-=ar fi mai bine sa-si ascunda numerele sub sa? ;)

 

pai si legea e de acord cu tine. 70 km/h se lasa cu amenda, trecut pe rosu se lasa cu permis... your point is?

 

sau incerci sa ne spui ca ar trebui urmarite contraventiile in functie de gravitate? ca in cazul asta am pixdito grav. Nu de alta dar pana termina astia cu crimele ... violurile or sa fie la liber. si intre timp furturile or sa fie chiar incurajate. :))

 

abia ACUM topicul asta devine o laba....

 

daca ai inceput sa o freci cu numerele sub sa fiind "blande" normal ca s-a transformat in laba.

 

Uite militienii n-o freaca, ei fuck direct tot ce prind, fara discriminari. direct la numar se duc

 

Darrr in UK sunt Circuite, nu ca la noi. Si au isle of man la o aruncatura de batz. Pai asa imi convine si mie...

 

sa mori tu ca poti sa arunci batzul pana pe Isle of Man?

 

si daca da, ce? ai impresia ca acolo "e curse" nonstop? Daca iti fac circuit imi dai 150 de lire pe zi cat costa un track day? adica vreo 700 de lei sa te dai. Te bagi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...