Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Hardware-ul este identic cu cel al echipei oficiale. Ceea ce poate diferi este software-ul. Însă cel mai important lucru este faptul că Mercedes face atât partea de propulsor cât și partea de șasiu "sub același acoperiș". Pot astfel să modeleze constant și dinamic un element în funcție de celălalt pentru a avea o simbioză perfectă. Când ești echipă client logica este simplă: primești pachetul propulsor, iar tu trebuie să faci monopostul în jurul lui. Nu poți fi la fel de eficient și agil pentru că nu poți influența partea de design și packaging al PU-ului. Motiv pentru care o echipă client nu va mai câștiga curând în F1 și motiv pentru care toate echipele (non-constructor) caută un rol de partener oficial - așa cum a fost/este Red Bull cu Honda și cum va deveni McLaren cu Porsche/Audi.

:agree: Si tocmai din aceasta cauza niciodata nu vor putea implementa Williams si ceilalti solutiile Mercedes,precum sustineai.Chiar daca au aceeiasi filozofie de design.Ti-ai raspuns singur :P

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Bun, ambele scenarii sunt la fel de scandaloase. Doar că în cel care s-a materializat a câștigat pilotul care a meritat mai mult.

Absolut deloc.Cum poti spune asa ceva?

Una este sa ai noroc (desi repet,nu cred in asa ceva - norocul este atunci cand oportunitatea intalneste pregatirea),si sa iei un campionat.

Alta este cand Race Direction iti viciaza clar rezultatul unei curse (ok ok nu a vrut,stiu,dar asta nici nu conteaza),si inclina hotarator balanta spre celalalt pilot.Incidental a inclinat balanta spre pilotul care intradevar anul asta a pilotat mai bine,dar asta n-are a face.La fel de bine putea fi invers - Verst sa fi fost furat de un titlu de catre Masi desi el era the better pilot,atunci ar fi fost ok?

Nu poti pune egal intre a avea noroc (un termen...filozofic deja) si vicierea unui campionat de catre oficialii FIA.No way.

 

O sa astepti mult si bine confirmari oficiale cu privire la arhitectura motorului venite de la Ferrari.

 

Acum 32 minute, apriliacluj a spus:

deci Wax nu prinde nici macar podiumul in acest sezon? (adica ma refer la clasamentul general la final de sezon)

 

hai colegule, ca pariez pe o bere ca va prinde podiumul!

:agree:

Verst nu ca podium,ci prim candidat.E the man to beat.Cel putin teoretic,pana ne dam seama de nivelul fiecarei echipe.

 

Meanwhile principesa Hamilton ne ameninta ca va fi mai agresiv anul asta.Cam tarziu s-a trezit,dupa ce i-a luat cocosul mamaliga din mana,vorba batranilor.Dar mai bine mai tarziu decat niciodata.Penibila declaratia oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Method said:

O sa astepti mult si bine confirmari oficiale cu privire la arhitectura motorului venite de la Ferrari.

 

Așa cum au venit de la Honda și de la Renault, de ce nu?

 

2 hours ago, Method said:

Si tocmai din aceasta cauza niciodata nu vor putea implementa Williams si ceilalti solutiile Mercedes,precum sustineai.

 

Sunt sigur că în timp ar putea dacă și-ar propune. Dar dacă merg în continuare pe aceeași variantă ca Mercedes vor fi tot timpul în urma lor. Eu am spus doar că abordarea este similară între Williams și Mercedes, nu și execuția.

 

1 hour ago, Method said:

Deci sa inteleg dupa FP1 ca toata lumea isi tine cartile la piept?

 

Majoritatea erau încă în "test mode" - vezi Ferrari care a venit cu un nou diffuser și folosește grila cu tuburi Pitot pentru evaluare.

 

În FP2 ne-am mai apropiat de adevăr:

 

uw5t3vnj26o81.thumb.jpg.797a90bc1ef57e9ec487952e60c9a861.jpg

 

Indicativ, sunt încă la 2 secunde de pole-ul de anul trecut. În mod realist diferența ar trebui să fie între 0.5 și 1s. Se formează totuși un trend:

 

Red Bull (Verstappen) și Ferrari sus, Mercedes mai jos.
Haas surprinzător de sus, în mid field, împreună cu McLaren, Alpine și Alfa Romeo.

Alpha Tauri, Aston Martin, Williams - jos.

 

Între timp:

 

 

Pentru cei care nu știu - da, este fiul lui Mick.

 

 

Mercedes chiar sunt în dificultate. Cam același ritm cu Alfa Romeo - Red Bull sunt la 8-9 zecimi în față, Ferrari la cel puțin jumătate de secundă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verstappen este în față, pe el aș pune banii. Pérez nu are ultima evoluție a monopostului. Victoria va fi treabă între Ferrari și Red Bull.

 

Mercedes este departe, 7-8 zecimi.

 

Deocamdată surpind pozitiv cei de la Haas. Și Hülkenberg: fără teste, fără pregătire (n-a mai participat la niciun fel de ursă de mai bine de 1 an), se suie în monopost pentru prima dată vineri dimineață și-l bate pe Stroll. Bam!

 

McLaren dezamăgitori. Aston Martin la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă uit pe mute, cu comentariul de la Sky :) 

Ce diferențe în top 3

 

image.thumb.png.b651f6c6c2bf757d2754823f36b26e68.png

 

Se pare că Mercedes "și-au dat pantalonii jos" (au mers full speed) deja în Q2. Sunt departe...

 

Ferrari - Red Bull
Ferrari - Red Bull

Cursă faină în perspectivă. Și "surpriză" - Mercedes nu au mers la bluff. Nu sunt la bătaie pentru victorie. Peste 5 zecimi handicap pe tur.

 

Russell: greșeală în primul viraj, a pierdut 1s acolo.
Wolff: suntem a 3-a echipă la momentul de față. Problemele ne obligă să mergem cu mai multă apăsare aero decât ceilalți (se vede cu ochiul liber la aripa față și spate).
Verstappen: a avut o mică problemă în ultimul viraj, a pierdut ceva timp acolo. Spune că au o mașină foarte bună în ritm de cursă.

Sainz: nu m-am obișnuit încă cu monopostul, nu sunt destul de rapid.

Pérez: am anticipat prea mult ultimul viraj. Am pierdut puțin acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Tzitzicat said:

Ferrari nu au piloti de campionat

De o cursa, poate

 

De văzut. Chiar nu știu ce să zic. Leclerc pare destul de solid, dar și-a luat-o de câteva ori pe față de la Verstappen. Să vedem cum stă când are (probabil) o mașină cu care să se bată pentru titlu.

Sainz este o necunoscută și mai mare: nu a avut niciodată monopost cu adevărat bun. Cam greșește vineri și sâmbătă, dar în curse nu stă rău. Plus, anul trecut l-a bătut pe Leclerc chiar din primul an cu Ferrari.

 

Să vedem cum stă Ferrari în cursă, cu rezervorul plin, cu uzura gumelor, etc. Personal tot pe Verstappen rămân.

 

Hamilton: fericit cu locul 5, nu se putea mai mult. Cei 4 din față sunt în altă ligă, cam la 1s pe tur în ritm de cursă. Ne vom bate cel mai probabil cu cei din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, PzKpfW a spus:

Leclerc pare destul de solid, dar și-a luat-o de câteva ori pe față de la Verstappen

Corect

Sa vedem cu masina de pole ce face in cursa

Eu tot il vad ca un boschet cu roti, dar sa vedem ce va fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom ști mai multe mâine pe vremea asta. Dar primul viraj va fi interesant, cu Leclerc, Verstappen, Sainz, Pérez și poate și Hamilton (pleacă de pe partea curată) la bătaie acolo.

 

Între timp, o super cursă de sprint la Formula2. De văzut mâine și cursa principală.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Tzitzicat a spus:

Ferrari nu au piloti de campionat

De o cursa, poate

Chiar cu o masina buna nu cred ca fac fata un sezon

Dupa primele calificari, Verstapen sta bine, fara concurenti reali

Leclerc este un pilot cu potențial de campion mondial.

Echipa Ferrari fata de echipa RBR...în somn și la orice ora RB e superior.

Daca masinile vor fi egale castiga Verst relaxat.

 

Eu tot mai sper insa ca Ferrari sa aiba un edge si RBR sa se bata cu AMG pt locurile 3-5.

Fingers crossed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar cu 1s/tur mai lenți Mercedes, doar că acum se vede ce strategii slabe au. Încercarea aia cu Hard a fost cea a unei echipe fără soluții. Nu a mers rău Hamilton în rest.

 

Bătălia mare în campionat este între Red Bull și Ferrari. Sunt foarte apropiați ca performanță. Mercedes nu se pot implica - deocamdată cel puțin. Victoria lui Leclerc mertitată, pe un circuit pe care-l apreciază, unde a mai obținut pole în trecut și a fost foarte aproape de prima victorie. Interesant de văzut ce ar fi reușit Verstappen pe final fără problemele pe care le-a avut. Vedem săptămâna viitoare la Jeddah mai bine cum stă treaba între Ferrari și Red Bull.

 

Super cursă pentru Magnussen. Îmi pare rău pentru Mick Schumacher care a terminat la limita punctelor.

 

Aston Marti, McLaren și Williams pe nicăieri.

 

Doar 3 abandonuri, toate ale echipelor Red Bull.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Tzitzicat said:

Ciudat rau cu hard-ul ala

Si parca a schimbat inaintea lui Perez pe soft-uri

 

Au încercat ceva pentru că erau prea lenți. Nu a funcționat. S-au repliat. Noroc chior pentru locurile 3 și 4. Mai ales pentru Hamilton. Pe Russell l-au ucis cât l-au ținut aiurea pe Hard: la un moment dat era cu 3s/tur mai lent decât Hamilton.

 

1 minute ago, Method said:

Blestemele de anul trecut la RB 🤣

 

Își vor reveni. Ferrari sunt mult mai predispuși să se înfunde singuri. Neașteptat este faptul că Ferrari are cel mai puternic motor. Sunt în poziția în care a fost Mercedes de-a lungul ultimelor sezoane: au îndeajuns de mult avantaj pe partea de putere încât sunt capabili să meragă cu mai multă apăsare decât adversarii.

 

Îmbucurător este faptul că a fost o cursă cu spectacol și depășiri. Noul regulament pare să facă ceea ce a promis. Iar DRS-ul oferă un avantaj enorm. Încercările de depășire ale lui Verstappen au venit de nicăieri pe linia dreaptă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...