Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, apriliacluj said:

s-a emotionat la primul pole dupa aproape 2 ani

 

A uitat cum este să nu mai vezi pe nimeni în față :) 

 

Nesperată evoluția celor de la McLaren. Nu știu ce au schimbat, erau absolut pe nicăieri la începutul sezonului, se băteau cu Williams. Bravo lor.

 

Mercedes din ce în ce mai confortabili pe locul 2 la echipe. Aston Martin vor fi depășiți probabil și de către Ferrari până la sfârșitul campionatului. Victoria la care visa Alonso la început de sezon pare din ce în ce mai îndepărtată.

 

Ricciardo l-a surclasat din prima cursă pe Tsunoda. Sergio Pérez trebuie să fie atent.

 

În rest, încă o etapă din "Cupa Verstappen". Cel mai bun monopost (de departe) cu (probabil) cel mai bun pilot. Pare simplu.

 

Urmează Spa. Mă aștept la încă o demonstrație din partea lui Max și a celor de la Red Bull. Sper măcar la ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

...., erau absolut pe nicăieri la începutul sezonului, se băteau cu Williams. Bravo lor.....

ti-am zis eu la inceputul sezonului ca McLaren vor termina pe la mijloc, nu vor fi ciuca batailor :) :)

________________

 

 

 

pe de alta parte, nu stiu de ce merge Russel asa de slab....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O scurtă furtună, se amână cursa cu 30min, se pleacă în spatele SC-ului, se parcurge aproape jumătate din Sprint în ritm de avarie până când pista este aproape uscată. În ritmul ăsta, în F1 se va concura doar pe uscat, în rest fiind "prea periculos". Absolut penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mare 💩!

Să scoată gumele de ploaie și intermediarele (alea despre care maestrul putinică zice că scot mai multă apă fiind un circuit rapid :moron:) și să meargă ca Nascar-ul, numai pe uscat.

Când a pierdut Niki Lauda titlul mondial în Japonia s-a alergat pe ploaie torențială, acum zici că sunt eleve de pension... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, PzKpfW said:

Partea cea mai interesantă din curse a ajuns să fie dialogul și contrele dintre Verstappen și Lambiase. Îmi aduce aminte puțin de schimburile dintre Vettel și Rocquelin.

 

image.thumb.png.bf1f8841498f9e14475c9326794ad762.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Foarte puțin probabil ca avantajul celor de la RBR să se fi rezumat la flexibilitatea aripilor. Se așteptau să sufere la Singapore, spune și-n articol. Circuitul de aici este unul lent oricum, iar problemele celor de la Red Bull au fost legate de tracțiune la viteze mici.

 

Vom vedea săptămâna viitoare la Suzuka cum stau de fapt, un circuit cu viraje rapide unde aerodinamica este importantă. Cel mai probabil se vor întoarce unde erau și până acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă așteptam la tupeul de borfaș al bronzatului, cum a țâșnit el pe scurtătură după start! Și nu e vorba că i-a cedat poziția lui Russel, e vorba că nici pe celălalt (Ocon?) nu l-ar fi depășit dacă nu ar fi avut target scurtătura. Iar oficialii flaușați s-au făcut că usturoi n-a mâncat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferrari și-au pus iar singuri piedică. Pentru a câta oară? Cel mai rapid monopost, 1-2 în prima parte a cursei, vor prinde probabil doar un loc 3.

 

Pentru cei de la Red Bull, tot ce putea să meargă prost a mers. Și totuși Verstappen va termina probabil pe locul 6.

 

6 minutes ago, PzKpfW said:

vor prinde probabil doar un loc 3.

 

M-a corectat Sainz. Cât de bine a gândit-o. Bravo! Ce sfârșit de cursă!

Sainz merită DotD!

 

10 minutes ago, PzKpfW said:

Și totuși Verstappen va termina probabil pe locul 6.

 

Chiar pe 5 datorită unui Russell care și-a arătat limita sub presiune. Și la 2 zecimi de locul 4. Impresionant totuși.

 

image.thumb.png.26a8d57fe7853f7811792ee253f49a53.png

 

 

Norris a atins și el razant bariera de pe drepata cu roata spate, Russell a lovit-o bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

A 3-a poziție nu prea mi s-a părut că ar fi cedat-o.


Cam cate ai fi vrut sa cedeze?!

Si a cedat-o si pe a treia, aia a lu' Russel, daca nunprimea de la boxe interzis il depasea demult. Si pe el si pe Noris.

Mie driveroftheday mi s-a parut Leclerc. Fara el nu castiga Junioru'. Cu toata tactica lui senzationala de pe ultimele ture. Chiar, sclipitor Carlito, l-a dus capu'.

Oricum, m-am simtit bine azi, nu i-am vazut deloc boticul beizadelei...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...