Sari la conținut

Accident ... sau nu?


rockfest
 Share

Postări Recomandate

Azi dimineata la un semafor am reusit sa intru sub o masina cu motorul (frana scurta din partea masinii si distanta prea scurta din partea mea).

Motorul e ok in mare, curgea niste apa la radiator si ceva zgarieturi. Ideea e ca masina nu avea nimic, a intrat sub ea si cand a plecat s-a auzit rascaind ceva la motor deci a prins ceva sub ea. Tipul a fost ok, m-a intrebat daca sunt bine si intr-adevar, nu am patit mai nimic in afara de o zgarietura la picior. Dupa ce l-am intrebat cum facem si daca e ok masina (nu se vedea absolut nici o urma) a plecat.

 

Acum nu stiu ce sa fic, practic masina nu stiu daca a avut vreun contact cu motorul (aparent) si nu stiu daca trebuie sa declar incidentul la politie. Voi ce parere aveti?

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata la un semafor am reusit sa intru sub o masina cu motorul (frana scurta din partea masinii si distanta prea scurta din partea mea).

Motorul e ok in mare, curgea niste apa la radiator si ceva zgarieturi. Ideea e ca masina nu avea nimic, a intrat sub ea si cand a plecat s-a auzit rascaind ceva la motor deci a prins ceva sub ea. Tipul a fost ok, m-a intrebat daca sunt bine si intr-adevar, nu am patit mai nimic in afara de o zgarietura la picior. Dupa ce l-am intrebat cum facem si daca e ok masina (nu se vedea absolut nici o urma) a plecat.

 

Acum nu stiu ce sa fic, practic masina nu stiu daca a avut vreun contact cu motorul (aparent) si nu stiu daca trebuie sa declar incidentul la politie. Voi ce parere aveti?

Vezi-ti de drum. Daca ala a zis ca e OK si nici tu n-ai observat vreo urma, nu-i niciun bai. Ai observat sa-ti fi luat numaru de la mobra sau ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt linistea ta....ai putea sa declari accidentul la politie.nu de alta dar poate respectivul are niste zgarieturi pe ....locul unde a avut impactul sau in alta parte si merge el sa declare.daca nu ti a vazut numarul....ai putea sa nu te duci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea avea cum sa-mi vada numarul, a stat numai in fata. Sa fiu sincer tipul avea o stare "pasiv-nervoasa" (ceva de genul: "numai de asta nu am chef acuma"). Parea mai mult ingrijorat de starea mea.

 

Daca ar fi doar din punctul nostru de vedere nu m-as duce dar era o zona aglomerata si am inteles ca daca cineva a vazut si a sunat la 112 e nasol. Cat am mai stat 5 minute pe acolo sa ajut o tanti sa iasa cu masina moarta din intersectie nu a venit nimeni dar trecuse o patrula de rutiera in regim normal fara sa bage de seama.

 

Ma rog, cel mai bine cred c-o las asa, sa fiu sincer nici timp nu prea am sa ajung pe la politie. Si culmea ironiei eram si in drum spre cursul de perfectionare de la amckart.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca declari tu si nu declara si el il bagi la belele.

Exact. Cand el de fapt a fost baiat de treaba.

 

Daca ar fi doar din punctul nostru de vedere nu m-as duce dar era o zona aglomerata si am inteles ca daca cineva a vazut si a sunat la 112 e nasol.

Relaaax, din partea asta. Nu suna nici dreaqu la 112 pentru asa ceva daca te-a vazut ridicandu-te de jos. Cei carora chiar le-ar pasa sunt suficient de inteligenti incat sa stie ca 112-ul nu e neaparat un bine pentru un mobrist cazut, mai ales daca a sarit in picioare in secunda 2. Iar celorlalti nu le pasa.

Deci, cum spuneam, vezi-ti de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si declara la politie, mentioneaza ca nu ai pretentia la despagubiri sau sanctionarea celuilalt participant la trafic.

 

Risti sa ramai fara permis daca se duce el primul si declara, chiar daca la prima vedere a fost amabil, s-au mai vazut cazuri.

 

Plus ca vei primi autorizatie de reparatie pt pagubele tale, fara astea e nasol in trafic, accident nedeclarat sau te pot acuza altii ca ai fost implicat intr-un accident dand vina pe aceste urme.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si declara la politie, mentioneaza ca nu ai pretentia la despagubiri sau sanctionarea celuilalt participant la trafic.

Si chiar o sa ma asculte? Tind sa cred ca nu o sa insemne nimic mentionarile mele. In orice caz, vina a fost in totalitate a mea, nu vad de ce as avea pretentii la despagubiri.

 

Plus ca vei primi autorizatie de reparatie pt pagubele tale, fara astea e nasol in trafic, accident nedeclarat sau te pot acuza altii ca ai fost implicat intr-un accident dand vina pe aceste urme.

Masina e deja la service sa se repare fisura aia pe unde curgea apa. Si din pacate nu e prima data cand l-am scapat, avea ceva urme de inainte cand am scapat-o singur si am zis ca le las asa mai bine fiindca e posibil sa o mai scap (bine am facut). O s-o curat de zgarieturi in in iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si declara la politie, mentioneaza ca nu ai pretentia la despagubiri sau sanctionarea celuilalt participant la trafic.

 

Risti sa ramai fara permis daca se duce el primul si declara, chiar daca la prima vedere a fost amabil, s-au mai vazut cazuri.

 

Plus ca vei primi autorizatie de reparatie pt pagubele tale, fara astea e nasol in trafic, accident nedeclarat sau te pot acuza altii ca ai fost implicat intr-un accident dand vina pe aceste urme.

 

Bafta!

Nu mai zapaci omu', frate.

Ce sa declare ala daca n-are numaru mobrei?

Ce autorizatie? Daca te intreaba vreun gabor de zgarieturi ii spui ca acum ai scapat-o de pe loc si te duci la politie sa decalri.

 

Si chiar o sa ma asculte? Tind sa cred ca nu o sa insemne nimic mentionarile mele. In orice caz, vina a fost in totalitate a mea, nu vad de ce as avea pretentii la despagubiri.

 

Masina e deja la service sa se repare fisura aia pe unde curgea apa. Si din pacate nu e prima data cand l-am scapat, avea ceva urme de inainte cand am scapat-o singur si am zis ca le las asa mai bine fiindca e posibil sa o mai scap (bine am facut). O s-o curat de zgarieturi in in iarna.

O sa te alegi doar cu o amenda si ala cu permisu' luat ca a fost baiat de treaba. Si data viitoare cand o sa-i faca asta un mobrist o sa-l ia la plui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo man!!!

Ala cu masina baiat bun nu vrea nimic, iar tu vrei sa ti-o tragi singur!

 

1. In primul rand daca a existat impact intre auto si motocicleta ta, cel mai probabil vinovat de producerea accidentului esti tu. Daca te duci si declari evenimentul la politie, vei fi sanctionat contraventional .

2. In cazul evenimentelor rutiere fara victime ( fara vatamari corporale sau deces), exista varianta "intelegerii amiabile"

 

Stai linistit , nu te duce nicaieri... mai mult rau iti faci.

Judeca logic, daca soferul vroia ceva , daca avea vreo pretentie si-o exprima atunci. Fie iti cerea sa faceti " amiabila" , fie iti zicea sa mergeti la politie ( asta in cazul in care nu iti recunosteai vina ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit acasa. Chiar daca ala declara la politie, dar la constatare nu are nicio zgarietura il trimite politistul acasa.

In schimb, tu iti iei amenda pentru nepastrarea distantei si probabil cercetare pt autovatamare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, cel mai bine cred c-o las asa, sa fiu sincer nici timp nu prea am sa ajung pe la politie. Si culmea ironiei eram si in drum spre cursul de perfectionare de la amckart.

 

 

Eu am avut 2 accidente in 2 zile consecutive fix "in drum spre cursul de perfectionare de la amckart". Asta dupa 3 ani de mers fara vreun incident in oras, dar la alte ore.

 

Traficul la ora aia e extrem de periculos, e plin de soferi grabiti, agitati, nervosi, adormiti, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta I

El se gandeste azi totusi sa se duca la un service sa vada ce are lovit dedesubt, gaseste o belea (mica/mare) si cum nu stie cum sa dea de tine sa faca amiabila, se duce la Politie sa declare. Sau e sfatuit de colegi/prieteni sa declare - cam ceea ce ai facut si tu aici. Tu nu te duci sa declari, iti vine citatie, nedeclararea accidentului in 24h = 30 zile pe bara + amenda + RCA

 

Varianta II

El nu a patit nimic si e baiat de treaba si nu se duce la Politie. Tu te duci sa declari accidentul azi, totusi, chit ca esti vinovat. Iei amenda de nepastrarea distantei + RCA. El se trezeste cu citatie acasa, nedeclararea accidentului in 24h = el ramane 30 zile pe bara + amenda + mwe la toti motociclistii bulangii :) si primeste RCA-ul tau cu care oricum nu are ce face daca nu are paguba :)

 

Varianta III

Nici unul nu declara nimic la Politie si isi vede de viata.

 

 

Acum alege tu din astea unde te incadrezi.

 

Un schimb de nr de telefon ar fi rezolvat situatia mult mai rapid, decat sa iasa astfel de situatii. Sau o amiabila facuta pe loc, cu semnatura fiecaruia, facuta doar ca sa nu se apuce unul dintre voi sa se duca la Politie dupa. Chit ca amiabila nu ajunge la asiguratorul tau, asta doar ca document "garantie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta I

El se gandeste azi totusi sa se duca la un service sa vada ce are lovit dedesubt, gaseste o belea (mica/mare) si cum nu stie cum sa dea de tine sa faca amiabila, se duce la Politie sa declare. Sau e sfatuit de colegi/prieteni sa declare - cam ceea ce ai facut si tu aici. Tu nu te duci sa declari, iti vine citatie, nedeclararea accidentului in 24h = 30 zile pe bara + amenda + RCA

 

Varianta II

El nu a patit nimic si e baiat de treaba si nu se duce la Politie. Tu te duci sa declari accidentul azi, totusi, chit ca esti vinovat. Iei amenda de nepastrarea distantei + RCA. El se trezeste cu citatie acasa, nedeclararea accidentului in 24h = el ramane 30 zile pe bara + amenda + mwe la toti motociclistii bulangii :) si primeste RCA-ul tau cu care oricum nu are ce face daca nu are paguba :)

 

Varianta III

Nici unul nu declara nimic la Politie si isi vede de viata.

 

 

Acum alege tu din astea unde te incadrezi.

 

Un schimb de nr de telefon ar fi rezolvat situatia mult mai rapid, decat sa iasa astfel de situatii. Sau o amiabila facuta pe loc, cu semnatura fiecaruia, facuta doar ca sa nu se apuce unul dintre voi sa se duca la Politie dupa. Chit ca amiabila nu ajunge la asiguratorul tau, asta doar ca document "garantie"

la varianta I. ce declara ala daca nu ii stie numarul de inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la varianta I. ce declara ala daca nu ii stie numarul de inmatriculare?

Daca tu ai un accident si nu te uiti sa vezi ce si cine te-a lovit... e problema ta. Orice om normal se uita sa vada cine/ce l-a lovit. Acum ca te "bazezi" ca nu tine minte nr. de inmatriculare... succes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit.

A fost vina ta,dar ai intalnit pe unul grabit si totusi nu s-a intamplat mare lucru.

E totul ok,nu mai baga politia,ca numa batai de cap si permise suspendate vei pati.

Ati scapat ieftin amandoi,aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai un accident si nu te uiti sa vezi ce si cine te-a lovit... e problema ta. Orice om normal se uita sa vada cine/ce l-a lovit. Acum ca te "bazezi" ca nu tine minte nr. de inmatriculare... succes :)

 

pai dupa ce altceva sa-l identifice? dupa modelu de pe casca?

 

as sta chill in locu tau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai un accident si nu te uiti sa vezi ce si cine te-a lovit... e problema ta. Orice om normal se uita sa vada cine/ce l-a lovit. Acum ca te "bazezi" ca nu tine minte nr. de inmatriculare... succes :)

Mai nu a fost chiar asa. Imi amintesc ca l-am si intrebat: "cum facem, e ok masina?" si el a ridicat mana si a plecat. In momentele alea eram destul de panicat, nu stiam ce si cum. Daca mai ramanea un pic sunt sigur ca mi se reasezau neuronii si luam logic ce si cum.

 

Orice om normal se sperie un pic, mai ales ca nu am trecut prin mea multe chestii din astea pana acum.

Editat de rockfest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai de ce sa te duci la politie. accidentele de genul asta se rezolva prin amiabila daca cel lovit are vreo pretentie. dupa cum zici tu, omul n-a avut nici o pretentie deci poti sa stai linistit.

daca te duci la politie nu faci decat sa-ti pierzi timpul si eventual sa te amendeze pentru accident produs pe fondul nepastrarii distantei ....etc. si te amendeaza pentru ca tu declari asta ...ei constata pe baza declaratiei tale si te amendeaza :) . eu am facut o chestie similara prin 2002. daca nu ma duceam la politie n-aveam nici o treaba :) . asa ei au fost de treaba si pe baza declaratiei mele m-au ars :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am patit si eu ceva similar cand am raschetat un stalp (de ciment) cu masina. Paguba nu a fost mare dar a fost. Ca sa fiu baiat bun si sa nu ma intrebe politistii cum am facut urma aia asa frumoasa m-am dus la politie si ... mi-am luat amenda :| N-am inteles nici pana acum de ce ca stalpul oricum nu avea nimic dar nah. A si ras politistul care a facut poze la masina cand a vazut pentru ce am venit eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...