Sari la conținut

accident grav pe Dudesti (Bucuresti)


anonymous
 Share

Postări Recomandate

Am promis ca o sa va spun cum decurge toata povestea.

 

Ei bine, fiecare isi va repara fieratania pe banii lui, NIMENI nu a fost raspunzator sau gasit vinovat, nu s-a lasat cu "abecedare la amanet" sau altele. Si din cate am inteles ambele parti ...IE fericite ... Cum naiba o veni asta ...nu ma intrebati ca nu stiu sa va raspund.

Nu-i bai si nici vreo paguba ...

 

Pana una alta, SARBATORI FERICITE tuturor motoristilor ...si aveti grija de trupul vostru ... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din ce-mi aduc aminte era vorba de o vatămare corporală, înseamnă că fomeia cu vaporu` a marcat banu` şi se pune batista pe ţambal.

Tinind cont ca nu plinge NIMENI pe aici - este clar ca s-a rezolvat Romaneste toata treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,

Nu e asa, din cate stiu eu ...doamna de la volan NU A DAT NICI UN LEU, nici spaga si nici despagubiri. Si nici motociclistii ei sau altcuiva.

 

Din cate am inteles exista varianta ca doamna sa dea in judecata pe motociclisti sa o despagubeasca si motociclistii asisderea...sau ceva de genul ...n-am inteles de ce ...dar s-au renuntat la orice fel de pretentii ...avand casco la masina si probabil motociclistii casco la caprele lor ...si atunci ...a ramas ...ca in gara ...fiecare cu trenul lui.

 

Adica in traducere dpdv al legii...CULPA COMUNA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Hmm,

Nu e asa, din cate stiu eu ...doamna de la volan NU A DAT NICI UN LEU, nici spaga si nici despagubiri. Si nici motociclistii ei sau altcuiva.

Oricum, frumos din partea ta ca ne-ai tinut informati pina la capat, indiferent de rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hmm,

Nu e asa, din cate stiu eu ...doamna de la volan NU A DAT NICI UN LEU, nici spaga si nici despagubiri. Si nici motociclistii ei sau altcuiva.

 

Din cate am inteles exista varianta ca doamna sa dea in judecata pe motociclisti sa o despagubeasca si motociclistii asisderea...sau ceva de genul ...n-am inteles de ce ...dar s-au renuntat la orice fel de pretentii ...avand casco la masina si probabil motociclistii casco la caprele lor ...si atunci ...a ramas ...ca in gara ...fiecare cu trenul lui.

 

Adica in traducere dpdv al legii...CULPA COMUNA!

...o doamna milostiva totusi :) . motociclistii ma indoiam ca aveau casco...aveau doar musca pe caciula si au facut ciocu mic cand au venit rezultatele politiei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati citit barem o data codul rutier? Daca cineva vine chiar si pe contrasens si te loveste pe tine care intriipe strada respectiva stiti cine este vinovat? Neasigurarea la patrunderea in intersectie este infractiune ... circularea pe contrasens este contraventie ...Totul este foarte simplu ... daca ai intrat in intersectie fara sa te asiguri si esti lovit sau lovesti la randul tau .. esti VINOVAT. Daca totul s-a linistit sigur a fost ceva intelegere la mijloc.

In pagina 2 este o poza in care se vede ca drumul nu are marcaj cu linie continua ... deci nici daca erau pe contrasens motociclistii nu savarsisera o INFRACTIUNE.....

Sarbatori fericite si multa sanatate la toata lumea.

Editat de calimero2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati citit barem o data codul rutier? Daca cineva vine chiar si pe contrasens si te loveste pe tine care intriipe strada respectiva stiti cine este vinovat? Neasigurarea la patrunderea in intersectie este infractiune ... circularea pe contrasens este contraventie ...Totul este foarte simplu ... daca ai intrat in intersectie fara sa te asiguri si esti lovit sau lovesti la randul tau .. esti VINOVAT. Daca totul s-a linistit sigur a fost ceva intelegere la mijloc.

In pagina 2 este o poza in care se vede ca drumul nu are marcaj cu linie continua ... deci nici daca erau pe contrasens motociclistii nu savarsisera o INFRACTIUNE.....

Sarbatori fericite si multa sanatate la toata lumea.

Sper ca nu ai permis de conducere. Nu o zic cu rautate.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ai permis de conducere. Nu o zic cu rautate.

 

Acelasi lucru sper si eu despre tine ... si eu chiar nu o zic cu rautate.In cazul lor verdictul este clar CULPA COMUNA intruct amandoi au savarsit o infractiune ... numai ca atunci cand exista victine in caz de culpa comuna ... cel care a provocat accidentul (deci cel care a lovit) se alege cu dosar penal de vatamare corporala. In cazul lor nu poate fi vorba de condus pe contrasens ... si specifica la un moment dat unul dintre autori ca din fata venea o masina de scoala care a asistat la intregul eveniment. Locul impactului cu cel de-al doilea motociclist este sub semnul intrebarii ... asta daca era vorba de 2 masini ... dar fiind vorba de motociclist este altceva aici. Daca tie iti iese cineva in fata si franezi ca sa eviti si in acel moment cazi ... cine ste vinovat? ... nu ai fost lovit de nimei ... dar nu inseamna ca daca nu ai produs automat o tamponare nu te faci vinovat de producerea unui accident. Intereseazate si o sa vezi ca legea are destule portite care sunt special lasate pentru a prinde persoane care provoaca accidente fara a fii implicate fizic.

Atat timp ca nu stim nici unii ce s-a consemnat in procesul verbal nu are rost sa ne dam cu parerea ... dupa imaginii si descrierea evenimentului de catre domnisoara motociclista pt mine este f clar ...doamna cu masina este vinovata. Ca cel de-al doilea a lovito pe contrasens este irelevant din punctul meu de vedere ... asta nu inseamna ca el mergea pe acolo ... acolo poate a ajuns incercand sa evite tamponarea.... ca si tu daca iti iese unu in fata si tragi de volan sa eviti si dai intr-o masina parcata pe dreapta asta nu inseamna ca mergeai pe trotuar).

In fine ... la datul cu parerea , noi romanii, suntem campioni mondiali.... dar asa cum am zis ... realitatea nu trebuie neaparat sa fie consemnata pe procesul verbal ... iar organul constatator poate sa scrie ce vrea el acolo ... daca nu iti convine ai instanta care te poate lamurii ... el oricum nu va fi sanctionat daca a gresit in interpretarea datelor ci numai daca a sustras sau ascuns anumite date ... ceeace este f greu de demonstart.... sunt convinsa ca acea doamna avea cel putin un barbat cu multa putere financiara care sa poata aranja lucrurile asa cum trebuie ... mai greu doamne care sa fi facut atatea bani cu capul si nu cu alte parti ale corpului.

Numai bine si sarbatori fericite la toata lumea.

Editat de calimero2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru sper si eu despre tine ... si eu chiar nu o zic cu rautate.In cazul lor verdictul este clar CULPA COMUNA intrucat amandoi au savarsit o infractiune ... numai ca atunci cand exista victine in caz de culpa comuna ... cel care a provocat accidentul (deci cel care a lovit) se alege cu dosar penal de vatamare corporala. In cazul lor nu poate fi vorba de condus pe contrasens ... si specifica la un moment dat unul dintre autori ca din fata venea o masina de scoala care a asistat la intregul eveniment. Locul impactului cu cel de-al doilea motociclist este sub semnul intrebarii ... asta daca era vorba de 2 masini ... dar fiind vorba de motociclist este altceva aici. Daca tie iti iese cineva in fata si franezi ca sa eviti si in acel moment cazi ... cine este vinovat? ... nu ai fost lovit de nimeni ... dar nu inseamna ca daca nu ai produs automat o tamponare nu te faci vinovat de producerea unui accident. Intereseazate si o sa vezi ca legea are destule portite care sunt special lasate pentru a prinde persoane care provoaca accidente fara a fii implicate fizic.

Atat timp ca nu stim nici unii ce s-a consemnat in procesul verbal nu are rost sa ne dam cu parerea ... dupa imaginii si descrierea evenimentului de catre domnisoara motociclista pt mine este f clar ...doamna cu masina este vinovata. Ca cel de-al doilea a lovito pe contrasens este irelevant din punctul meu de vedere ... asta nu inseamna ca el mergea pe acolo ... acolo poate a ajuns incercand sa evite tamponarea.... ca si tu daca iti iese unu in fata si tragi de volan sa eviti si dai intr-o masina parcata pe dreapta asta nu inseamna ca mergeai pe trotuar).

In fine ... la datul cu parerea , noi romanii, suntem campioni mondiali.... dar asa cum am zis ... realitatea nu trebuie neaparat sa fie consemnata pe procesul verbal ... iar organul constatator poate sa scrie ce vrea el acolo ... daca nu iti convine ai instanta care te poate lamurii ... el oricum nu va fi sanctionat daca a gresit in interpretarea datelor ci numai daca a sustras sau ascuns anumite date ... ceeace este f greu de demonstart.... sunt convinsa ca acea doamna avea cel putin un barbat cu multa putere financiara care sa poata aranja lucrurile asa cum trebuie ... mai greu doamne care sa fi facut atatea bani cu capul si nu cu alte parti ale corpului.

Numai bine si sarbatori fericite la toata lumea.

Nici eu nu cred ca ai permis de conducere din moment ce nu stii sa faci diferenta intre contraventie si infractiune si nici nu prea stii sa te exprimi corect.

post-39952-0-41489000-1387753733_thumb.jpg

Editat de cobra_00711
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Taci ca omu are potential,lasa l sa se desfasoare.Sa vezi ce posturi de mare angajament citim

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru sper si eu despre tine ... si eu chiar nu o zic cu rautate.In cazul lor verdictul este clar CULPA COMUNA intruct amandoi au savarsit o infractiune ... numai ca atunci cand exista victine in caz de culpa comuna ... cel care a provocat accidentul (deci cel care a lovit) se alege cu dosar penal de vatamare corporala. In cazul lor nu poate fi vorba de condus pe contrasens ... si specifica la un moment dat unul dintre autori ca din fata venea o masina de scoala care a asistat la intregul eveniment. Locul impactului cu cel de-al doilea motociclist este sub semnul intrebarii ... asta daca era vorba de 2 masini ... dar fiind vorba de motociclist este altceva aici. Daca tie iti iese cineva in fata si franezi ca sa eviti si in acel moment cazi ... cine ste vinovat? ... nu ai fost lovit de nimei ... dar nu inseamna ca daca nu ai produs automat o tamponare nu te faci vinovat de producerea unui accident. Intereseazate si o sa vezi ca legea are destule portite care sunt special lasate pentru a prinde persoane care provoaca accidente fara a fii implicate fizic.

Atat timp ca nu stim nici unii ce s-a consemnat in procesul verbal nu are rost sa ne dam cu parerea ... dupa imaginii si descrierea evenimentului de catre domnisoara motociclista pt mine este f clar ...doamna cu masina este vinovata. Ca cel de-al doilea a lovito pe contrasens este irelevant din punctul meu de vedere ... asta nu inseamna ca el mergea pe acolo ... acolo poate a ajuns incercand sa evite tamponarea.... ca si tu daca iti iese unu in fata si tragi de volan sa eviti si dai intr-o masina parcata pe dreapta asta nu inseamna ca mergeai pe trotuar).

In fine ... la datul cu parerea , noi romanii, suntem campioni mondiali.... dar asa cum am zis ... realitatea nu trebuie neaparat sa fie consemnata pe procesul verbal ... iar organul constatator poate sa scrie ce vrea el acolo ... daca nu iti convine ai instanta care te poate lamurii ... el oricum nu va fi sanctionat daca a gresit in interpretarea datelor ci numai daca a sustras sau ascuns anumite date ... ceeace este f greu de demonstart.... sunt convinsa ca acea doamna avea cel putin un barbat cu multa putere financiara care sa poata aranja lucrurile asa cum trebuie ... mai greu doamne care sa fi facut atatea bani cu capul si nu cu alte parti ale corpului.

Numai bine si sarbatori fericite la toata lumea.

Mult Stimata colega de forum.

Tin sa te dezamagesc amarnic deoarece am permis si chiar cu ceva categorii pe el :D

Acu revenind la subiect, nu mi-ai zis cum vine treaba cu infractiunea in intersectie, ca sincer eu am chiulit la lectia aia. Sfatul meu umil si dezinteresat e sa mai citesti odata partea cu contraventiile si infractiunile din codul rutier, poate chiar tot codul, se poate dovedi util.

Si doi cred ca esti una dintre campionii\campioanele la datul cu parerea deoarece pot sa pun pariu ca nu stii cum arata acea strada nici macar din poze dar la fel ca altii sari sa stabilesti vinovati si nevinovati dupa ureche.

Si ce ma deranjeaza cel mai mult e ca sari repede si afirmi (ca si altii dealtfel) ca soferita a aranjat ca sa iasa culpa comuna.

Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Doar pentru ca ea conducea masina si altcineva motocicletele? Trebuiesc niste fapte(reale) care sa te fi convins ca e asa sper.

La fel care e problema ta cu ce a facut banii??? Adica daca a facut banii cu altceva decat capul obligatoriu nu stie sa conduca? Poate i-a mostenit sau poate i-a furat..ce treaba are asta cu felul in care conduce sau cu modul in care s-a produs accidentul????Gijas nici macar nu cunosti omul si deja l-ai categorisit.

Din punctul meu de vedere culpa comuna nu e trasa de par mai ales ca sunt multe detalii pe care nu le stim si mai ales n-au fost spuse pe forum.

Sarbatori fericite.

 

Superbec are dreptate,violarea babelor nu este infractiune, este un gest de caritate !!! :crack:

Acu depinde cum se pune accentul.

Daca e asa http://www.macmillandictionary.com/pronunciation/british/babe sunt de acord :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati citit barem o data codul rutier? Daca cineva vine chiar si pe contrasens si te loveste pe tine care intriipe strada respectiva stiti cine este vinovat? Neasigurarea la patrunderea in intersectie este infractiune ... circularea pe contrasens este contraventie ...Totul este foarte simplu ... daca ai intrat in intersectie fara sa te asiguri si esti lovit sau lovesti la randul tau .. esti VINOVAT. Daca totul s-a linistit sigur a fost ceva intelegere la mijloc.

In pagina 2 este o poza in care se vede ca drumul nu are marcaj cu linie continua ... deci nici daca erau pe contrasens motociclistii nu savarsisera o INFRACTIUNE.....

Sarbatori fericite si multa sanatate la toata lumea.

 

INFRACTIUNE = faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârşirea, cu vinovăţie, a unei abateri de la legea penală, şi care este sancţionată de lege.

 

Contraventie = incălcare a dispoziţiilor unei legi, a unui regulament etc., care, având un grad redus de pericol social, este sancţionată cu o pedeapsă uşoară.

 

Avand in vedere definitiile de mai sus, care este infractiunea comisa de catre motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...