Sari la conținut

Accident grav in Medias


startrek
 Share

Postări Recomandate

 

B.B. .....cati km ai mers tu anul asta pe sosele cu motocicleta?????

 

Cam 3000. Ce legatura are? In alti ani am mers mai mult, in altii mai putini. Alta data am facut 3000 doar intr-o singura tura.

 

 

DAR SUNT SUTE /mii De cazuri in care MURIM LOVITI DE MASINI CARE NU TREBUIAU SA FIE ACOLO ....LEGAL

 

Da omule, complet de acord, dar ce rezolvi in privinta asta urland aici pe forum?

Vezi vreun automobilist aici pe forum? Da, suntem o gramada, dar eu sper ca macar astia care suntem si motociclisti suntem atenti in trafic cand mergem cu masina.

Du-te si urla pe forumuri auto, revolta-te acolo, fa-i cu ou si cu otet.

Aici la cine urli, la luna? Noi stim..

 

Aici pe forum trebuie sa corectam PARTEA NOASTRA de vina, care de cele mai multe ori e viteza neadecvata conditiilor de drum, varsta prea frageda pt un motor puternic.

 

Uite, iti dau un mic exemplu:

 

Am un coleg de munca care are 21 de ani, e din Estonia. Anul trecut si-a cumparat motoreta, o yamaha XJ600N. Am fost cu el sa o aleaga, i-am adus-o acasa, si-a cumparat echipament full.

Toata vara anul trecut ne-am plimbat amandoi.. de cate ori a fost cu mine nu s-a intamplat absolut nimic, am incercat sa-l temperez, am mers in stilul lui. De cate ori a vrut sa se dea zmeu in oras l-am atentionat.

Ei.. in putinele dati cand a iesit fara mine.. a facut motoreta praf de doua ori.

O data s-a izbit de una care i-a franat in fata la o trecere de pietoni, a reparat motoreta si apoi in toamna s-a izbit de unu cu un jeep intr-un rondou, zice el ca nu i-a acordat prioritate.

Traficul aici e ceva gen cum merge mamaia in zilele ele triste.

Eh, zi-mi tu cum a reusit baietu asta sa faca motoreta praf de 2 ori in aceeasi vara?

Io de ce n-am reusit sa ating performanta asta de prin 2009?

Iti zic eu, pt ca e prea tanar, e zbuciumat, "tembel".

Oricum a avut noroc ca a aviut echipament full de fiecare data, la ultima patanie aia de la salvare i-au zis ca e primul motociclist de vara asta pe care l-au cules de pe jos si era cu echipament full.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

 

Aici pe forum trebuie sa corectam PARTEA NOASTRA de vina, care de cele mai multe ori e viteza neadecvata conditiilor de drum, varsta prea frageda pt un motor puternic.

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 3000. Ce legatura are? In alti ani am mers mai mult, in altii mai putini. Alta data am facut 3000 doar intr-o singura tura.

 

 

Da omule, complet de acord, dar ce rezolvi in privinta asta urland aici pe forum?

Vezi vreun automobilist aici pe forum? Da, suntem o gramada, dar eu sper ca macar astia care suntem si motociclisti suntem atenti in trafic cand mergem cu masina.

Du-te si urla pe forumuri auto, revolta-te acolo, fa-i cu ou si cu otet.

Aici la cine urli, la luna? Noi stim..

 

Aici pe forum trebuie sa corectam PARTEA NOASTRA de vina, care de cele mai multe ori e viteza neadecvata conditiilor de drum, varsta prea frageda pt un motor puternic.

 

Uite, iti dau un mic exemplu:

 

Am un coleg de munca care are 21 de ani, e din Estonia. Anul trecut si-a cumparat motoreta, o yamaha XJ600N. Am fost cu el sa o aleaga, i-am adus-o acasa, si-a cumparat echipament full.

Toata vara anul trecut ne-am plimbat amandoi.. de cate ori a fost cu mine nu s-a intamplat absolut nimic, am incercat sa-l temperez, am mers in stilul lui. De cate ori a vrut sa se dea zmeu in oras l-am atentionat.

Ei.. in putinele dati cand a iesit fara mine.. a facut motoreta praf de doua ori.

O data s-a izbit de una care i-a franat in fata la o trecere de pietoni, a reparat motoreta si apoi in toamna s-a izbit de unu cu un jeep intr-un rondou, zice el ca nu i-a acordat prioritate.

Traficul aici e ceva gen cum merge mamaia in zilele ele triste.

Eh, zi-mi tu cum a reusit baietu asta sa faca motoreta praf de 2 ori in aceeasi vara?

Io de ce n-am reusit sa ating performanta asta de prin 2009?

Iti zic eu, pt ca e prea tanar, e zbuciumat, "tembel".

Oricum a avut noroc ca a aviut echipament full de fiecare data, la ultima patanie aia de la salvare i-au zis ca e primul motociclist de vara asta pe care l-au cules de pe jos si era cu echipament full.

 

Perfect de acord cu exemplul !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Voi, cei care va scremeti pe voi cu nevinovatia baiatului mort, puteti sa va dati peste cap de 10 ori, sa faceti 50 de tumbe, sa ma faceti in toate felurile, adevarul e unul singur si pana si voi il stiti in adancul sufletului: a cautat-o cu lumanarea si 90% din cei tineri (18-25ani) care mor cu motoare sport mor din cauza ca nu au maturitatea necesara intelegerii riscurilor la care se expun cand se urca pe motocicleta, chiar si la o tura intre blocuri. Debili care se urca la volan si nu respecta regulile de circulatie sunt peste tot, platesc din pacate cei care nu sunt protejati de o carcasa metalica si nu respecta minimum de masuri de siguranta proprie: viteza adecvata zonei unde circula, legatul castii, cauciucuri OK, s.a.m.d.

 

Unii scapa si invata altii mor din prima fara sa se dumireasca macar in viata asta cu ce se mananca motociclismul ca pasiune. :(

 

:peace:

 

Voi, cei care va scremeti pe voi cu nevinovatia baiatului mort, puteti sa va dati peste cap de 10 ori, sa faceti 50 de tumbe, sa ma faceti in toate felurile, adevarul e unul singur si pana si voi il stiti in adancul sufletului: a cautat-o cu lumanarea si 90% din cei tineri (18-25ani) care mor cu motoare sport mor din cauza ca nu au maturitatea necesara intelegerii riscurilor la care se expun cand se urca pe motocicleta, chiar si la o tura intre blocuri. Debili care se urca la volan si nu respecta regulile de circulatie sunt peste tot, platesc din pacate cei care nu sunt protejati de o carcasa metalica si nu respecta minimum de masuri de siguranta proprie: viteza adecvata zonei unde circula, legatul castii, cauciucuri OK, s.a.m.d.

 

 

:peace:

Adevarat...

De fiecare data cand se intampla un accident ca si cel de-aici, apar o gramada care urla "moarte conservarului"...si il ridica in slavi pe motociclist, desi de multe ori este culpa comuna!

Ultima fraza e cea mai tare:

"Unii scapa si invata altii mor din prima fara sa se dumireasca macar in viata asta cu ce se mananca motociclismul ca pasiune. " ... oricum, nu sunt intru totul de acord ....nu toti au pasiunea asta...am prieteni care si-au bagat motorul la garaj de-o luna (si nu cred ca au facut 1000 km anul asta)....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam 3000. Ce legatura are? In alti ani am mers mai mult, in altii mai putini. Alta data am facut 3000 doar intr-o singura tura.

 

Da omule, complet de acord, dar ce rezolvi in privinta asta urland aici pe forum?

Vezi vreun automobilist aici pe forum? Da, suntem o gramada, dar eu sper ca macar astia care suntem si motociclisti suntem atenti in trafic cand mergem cu masina.

Du-te si urla pe forumuri auto, revolta-te acolo, fa-i cu ou si cu otet.

Aici la cine urli, la luna? Noi stim..

 

Aici pe forum trebuie sa corectam PARTEA NOASTRA de vina, care de cele mai multe ori e viteza neadecvata conditiilor de drum, varsta prea frageda pt un motor puternic.Uite, iti dau un mic exemplu:

 

Am un coleg de munca care are 21 de ani, e din Estonia. Anul trecut si-a cumparat motoreta, o yamaha XJ600N. Am fost cu el sa o aleaga, i-am adus-o acasa, si-a cumparat echipament full.

Toata vara anul trecut ne-am plimbat amandoi.. de cate ori a fost cu mine nu s-a intamplat absolut nimic, am incercat sa-l temperez, am mers in stilul lui. De cate ori a vrut sa se dea zmeu in oras l-am atentionat.

Ei.. in putinele dati cand a iesit fara mine.. a facut motoreta praf de doua ori.

O data s-a izbit de una care i-a franat in fata la o trecere de pietoni, a reparat motoreta si apoi in toamna s-a izbit de unu cu un jeep intr-un rondou, zice el ca nu i-a acordat prioritate.

Traficul aici e ceva gen cum merge mamaia in zilele ele triste.

Eh, zi-mi tu cum a reusit baietu asta sa faca motoreta praf de 2 ori in aceeasi vara?

Io de ce n-am reusit sa ating performanta asta de prin 2009?

Iti zic eu, pt ca e prea tanar, e zbuciumat, "tembel".

Oricum a avut noroc ca a aviut echipament full de fiecare data, la ultima patanie aia de la salvare i-au zis ca e primul motociclist de vara asta pe care l-au cules de pe jos si era cu echipament full.

inca, INCA, inca nu ai priceput ca dupa cate LUPTE' duci sa ne spui cum e cu incepatorii cu moto puternice ..... TOT MAI MOR INCA MULTI!!!!!!

nu intelgi ca nu asta e metoda de a rezolva problema

exact exemplul TAU de mai sus

l ai lasat singur si a facut de cap

daca te agiti pe forum sa le spui sa nu MAI MEARGA CU VITEZA ..... ti se pare ca asta fac??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca la 3000mii nici macar nu ajungi sa te imprietenesti cu motorul...daramite sa ai si ceva experienta .. incepem sa o dam in exemple? mergand legal pe dn a murit un baiat cu un chopper ca a sarit masina peste bordura destul de inalta care desparte sensurile ..

alti motoristi au fost spulberati intr-o curba ca a adormit prostu la volan.. altul cu o busa mergand legal a fost luat in plin de o vita care incerca sa depaseasca un camion intr-o panta .. si mai sunt multe alte exemple in care s-a murit mergand legal .. asa ca de asta tot face gura ianachim pe aici ..pt ca nu ai de unde sa stii ce te asteapta ..

dar ca de obicei adevarul este undeva la mijloc si ai si tu dreptate ..chiar daca nu scapi de moarte nici nu trebuie sa ti-o cauti mergand cu viteza

asa ca oricum va certati aiurea...mereu se va trezi cate un gigi cu caruta care sa nu se asigure si un semizeu care sa-i dea in gura pe strada ca pe circuit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea-s ghinioane rox, si tu stii asta, altfel daca alea ar fi "normalitate", noi doi n-am mai fi aici pe forum.

mai putin ala cu busa... in panta te duci spre dreapta si te astepti sa faca vreunu vreo grozavie.

uite numai ultimul weekend cand mi=am dus-o la cluj, am evitat in genul ala 3 accidente, dintre care 2 filmate.

nici nu le mai iau in seama, pentru ca ma astept si nu sunt putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat cati km a facut pe DRUMURI PUBLICE/sosea anul asta, nu pentru ca experienta sa fie reprezentativa CI sa vad cat s a expus la nebunii de pe sosea..... acum sa tinem cont si de cum se circula acolo unde este el.......

 

eu zic ca numarul accidentelor moto cu implicarea autoturismelor in AUSTRIA este foarte mic comparativ cu ROMANIA

pentru ca intr o tara CIVILIZATA exista atentie, respect in TRAFIC

 

daca ai sti ca vinovat dovedit intr un accident cu omor ai face sigur puscarie, TE AI ASIGURA DE 10 ori ca ai dat PRIORITATE acolo unde indicatorul/legea o cere.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat cati km a facut pe DRUMURI PUBLICE/sosea anul asta, nu pentru ca experienta sa fie reprezentativa CI sa vad cat s a expus la nebunii de pe sosea..... acum sa tinem cont si de cum se circula acolo unde este el.......

 

eu zic ca numarul accidentelor moto cu implicarea autoturismelor in AUSTRIA este foarte mic comparativ cu ROMANIA

pentru ca intr o tara CIVILIZATA exista atentie, respect in TRAFIC

 

daca ai sti ca vinovat dovedit intr un accident cu omor ai face sigur puscarie, TE AI ASIGURA DE 10 ori ca ai dat PRIORITATE acolo unde indicatorul/legea o cere.....

 

mai sunt diferente in comparatia cu austria.., amenzile usturatoare, respectul in trafic, educatia si in primulm rand scoala auto.

in romania e jungla.

te adaptezi (esti pregatit sa feresti greselile altora) si ai sanse mari sa-ti inveti nepotii sa mearga cu motorul, sau te astepti ca toti in afara de tine sa respecte legile de circulatie si sa anticipeze viteza ta, si mori sau pleci de la spital pe rotile.

pana acum anul asta era sa mi=o iau de 2 ori. nu in romania. o data in polonia si a doua in slovenia si am mers mult si in tara si in moldova, vreo 600km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorbesti de mine cumva? :D

COCOSEL'

lasa fetele in pace si hai sa te dai zi de zi un sezon in romania si bucuresti si o sa ti doresti pedeapsa cu moartea pentru soferii idioti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de condus am facut-o in Romania, am fost vara asta si mi-am re-ascutit simturile, nu cred ca pierzi reflexele alea niciodata, e ca mersul pe bicicleta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te bazezi pe reflexe te poti considera mort

scoala nu reflexele nu echilibrul pe 2 roti trebuie sa le cultive, ci condusul defensiv, preventiv cu exemple de ceea ce se poate intampla, cu situatii exemplificate si practica in poligon.

si nu ma refer exclusiv la motociclisti ci si la automobilisti.

 

la mersul pe motocicleta ai nevoie de

indemanare pentru a stapani si conduce motocicleta fluierand, fara sa fii atent la schimbatul vitezelor si a stii cat te duce frana la anumite viteze, ce inseamna o curba, o evitare din scurt

si de

adaptarea la trafic

 

majoritatea celor care mor pe 2 roti au lacune mari in ambele capitole. ceilalti, au ghinion, dar aia sunt putini, ala e riscul pe care ti-l iei inainte sa pui casca pe cap.

 

intr-un accident mi se rupe cine-i vinovat, de fiecare data cand citesc ma intreb unde eram eu in situatia aia. vrei sa traiesti? te protejezi singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nenea, la genul ala de "reflexe" ma refeream: sa fii pregatit pt orice, usor cu viteza, usor prin sate cu cai/boi/vaci/carute/betivi, usor cu curbe fara vizibiliate, nu dilaila ca aici. :D

Semafoarele care se schimba instant de pe o parte pe alta fara pic de timp mort pe rosu in ambele sensuri... pietoni care apar de oriunde, schimbatori de benzi aiurea sau mers printre benzi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nenea, la genul ala de "reflexe" ma refeream: sa fii pregatit pt orice, usor cu viteza, usor prin sate cu cai/boi/vaci/carute/betivi, usor cu curbe fara vizibiliate, nu dilaila ca aici. :D

Semafoarele care se schimba instant de pe o parte pe alta fara pic de timp mort pe rosu in ambele sensuri... pietoni care apar de oriunde, schimbatori de benzi aiurea sau mers printre benzi..

SA FII PREGATIT!!!!!! pentru orice......

vorbe mari din TASTE

pe care multi dintre cei morti nu le au citit inainte sau nu au intrat pe MOTOCICLISM.RO sa i vada / citeasca pe experti

LEGEA INSA ESTE IN "AER" de acolo ar trebui inceputa lectia si APLICATA

asta incerc sa va fac sa intelegeti unde bat!!!!

au murit prea multi MOTOCICLISTI anul asta din cauza SOFERILOR CARE NU RESPECTA LEGEA

 

vreau sa ma plimb cu motocicleta sa ma bucur de drum NU SA FIU PREGATIT.... sa evit PROSTIA, indolenta, indiferenta celor de dupa 2T de fier

DE AICI TREBUIE INCEPUT.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, cind a fost aplicata legea in Romania, in spiritul si litera ei? De la Burebista pina la Basescu, iti aduci aminte ? Nu cred ca poti visa o Romanie locuita de oameni normali, civilizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziceam in general ..dar si la tine ca ai zis de 3000/an... adunand sezoanele tale probabil ca ai avea km facuti de altii intr-un sezon.. ideea e ca astea (km,experienta) vin cu timpul si la traficul nostru nu prea mai ai timp sa le castigi chiar daca mergi legal ..nu m-am luat de tine .. pur si simplu incerc sa-ti explic sa ar trebui sa deschizi ochii si sa vezi cam cum stau treburile mai ales ca nu te ajuta intotdeauna mersul preventiv..ai nevoie si de noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nenea, la genul ala de "reflexe" ma refeream: sa fii pregatit pt orice, usor cu viteza, usor prin sate cu cai/boi/vaci/carute/betivi, usor cu curbe fara vizibiliate, nu dilaila ca aici. :D

Semafoarele care se schimba instant de pe o parte pe alta fara pic de timp mort pe rosu in ambele sensuri... pietoni care apar de oriunde, schimbatori de benzi aiurea sau mers printre benzi..

got it

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziceam in general ..dar si la tine ca ai zis de 3000/an... adunand sezoanele tale probabil ca ai avea km facuti de altii intr-un sezon.. ideea e ca astea (km,experienta) vin cu timpul si la traficul nostru nu prea mai ai timp sa le castigi chiar daca mergi legal ..nu m-am luat de tine .. pur si simplu incerc sa-ti explic sa ar trebui sa deschizi ochii si sa vezi cam cum stau treburile mai ales ca nu te ajuta intotdeauna mersul preventiv..ai nevoie si de noroc

 

repede ai tras tu concluzia... ai facut tu o medie asa..

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013. sezoane moto la mine, am zis ca am facut 3300 intr-o singura tura, in alte ture 2500, in altele 1700 (tura, iesit din casa cu moto, revenit acasa dupa nr ala de km)

2007 cred ca am facut 15.000 apoi in 2008 cam 12.000 apoi a scazut gradual pasiunea.

Cu transalpul am bagat 55.000km, cu actuala 27.000km si cu cele dinainte in jur de 10.000.

Am aproape 90.000km cu moto in 9 sezoane si zilele astea tot cu moto umblu ca e aglomerat pe unde am treaba.

Am dreptu sa comentez ceva sau tre sa mai bag? Mai bag, nici o problema.

Am avut si eu accidente, nu-mi povesti cum e cu mersul preventiv/nepreventiv. Am ars-o si eu pe stradute, tu de ce crezi ca imi permit sa comentez aici, din ce-am visat azi-noapte? Am zis ca inteleg perfect ce-a facut baiatul respectiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

pe mine ma amuza tsunami,care pe alte topicuri (logic, tot legaet de accidente) o dadea in sus cu experienta cu etc..... si acum intoarce foaia si pomeneste de 'ghinion'?

pai cum bai nene, daca ai experienta, daca esti ultras pe motor cu XXX.XXX mii de km, NU ti se poate intampla asta, doar plm,conduci DEFENSIV si PREVENTIV,nu?

 

Tu refuzi sa crezi ca poti sa mori oricand pe motor din motive si aspecte care NU tin de tine. Asta trebuie sa intelegi si sa accepti, si sa nu vii cu morala ieftina la altii.


Aici nu vorbim de cei care si-o cauta, de cei care sfideaza legea si legile fizicii cu motoarele lor, etc.


Vorbim de omuleti care merg legal, preventiv si "defensiv". Da, chiar si ei o pot pati ORICAND.


Dinamica mersului pe motocicleta tine de prea multe aspecte si e mult mai usor sa o stalcesti decat la oricare alt vehicul.

 

SI iarasi, o alta problema, asta cu datul cu parerea....si asumarea unor presupuneri...care e nelipsita pe 99.9% din topicurile de accidente.

 

Functie de tipul de motor condus + varsta , automat moralistii de aici decid verdictul si ne spun noua cum s-a intamplat.....

 

Ca , statistic vorbind, majoritatea care o comit is pustani fara experienta, pe vitezane, asta nu inseamna ca fiecare accident e tras la xerox si fiecare pustan care a murit intr-un accident e un pustan cordit care a scapat la vitezana si la impresii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zair, B.B, bec: Mai puteti de atata ipocrizie?

 

 

Nu inteleg cum puteti lua partea ratatului cu masina sau tentativele voastre penibile de acordare de circumstante atenuante.

 

Cine plm a dat mah circumstante atenuante??!! Ma-ta?? ca de tatal tau nu-mi permit sa vb..

Am spus-o clar : daca mergea regulamentar, nu murea. Vrei sa-ti desenez, sa-ti scriu in alte limbi???

 

Dobitocul ala cu masina, care nici nu era inmatriculata si care n-avea nici permis, a incalcat REGULA de circulatie si a intrat EL primul.

 

cum a intrat in el primul? tu esti cumva si autist? ca neam-prost am sesizat cu totii ca esti.

 

Daca reisarul nostru se infingea ca prostul intr-o masina parcata, era SINGURUL vinovat...

 

nu te apuca de droguri.. asta ti ar mai lipsi

 

Deci cretinul ala a incalcat nu stiu cate legi si reguli de circulatie si voi spuneti ca ...vezi doamne, tot bikeru avea viteza.

 

DA, avea viteza. Negi asta?

 

Erai mai impacat sufleteste si emotional daca il omora un sot responsabil,cu RCA platit, masina inmatriculata, tata a 2 copii si cu o sotie blonda?

 

Macar nu ti mai puteai sustine porcariile de mai sus, in rest.. situatia era aceeasi.

ce viraje sa abordezi ba TU pe ideea ori la bal ori la spital? auzi la el, true shit...... cwaie,ai stat vreodata macar in spital? ai avut vreun accident?

 

Bai carnat de Moldova cu trasaturi intelectuale specifice Rusiei, te iei in gura ca un maimutoi ca la primul post pe care l-ai avut pe motoretism.ro, dand dovada ca n-ai invatat nimic in cei 25 de ani in care ai poluat aerul degeaba cu basini intelectuale. Vezi-ti cuae de cazaturile tale, deoarece doar fanilor tai numarul cazaturilor reflecta maturitatea, skillu' si alte pornaciuni mentale. Dai inca o data dovada de o imaturitate pe care nu stiu cat timp ti-o va mai sustine Barbosul de sus si ramane de vazut cat vei mai avea noroc sa ne scarbesti cu postarile tale de pe aici. Tu daca nu aveai motocicleta stricata.. o mai pateai de cateva ori, dar in asta consta motociclistu din tine. Esti cool bah baiatule.

 

Si ca sa-ti raspund la intrebare : da.. am o tija, tu cate ai?

 

unde ti se pare tie ca-l ia careva pe biker in brate??

 

Pai nu iei tu mortu in brate?!? sau esti instabil psihic??

 

Pt ca esti tu incapabil si nu cunosti legea..pt conducere fara rca se iau numerele si se primeste o amenta de la 500-1000 lei iar pt conducerea pe drumurile cu nr false se pedepseste cu inchisoare pana la 5 ani..dapoi pt ucidere de inculpa..mai citeste si dupa aceea vino aici pe forum si bate clanta.

 

Mai citeste tu odata legea si poate vei invata sa-ti scrii corect ideile.

 

Chiar vrei sa vorbim despre ucidere din culpa?! Nu ti ai gasit persoana..

 

E clar, ati luat-o razna.

Da' de unde stii tu cu cat mergea baiatul?

Ai radare post accident care-ti spun cat avea la ora dupa cat este de indoita tabla la masina sau esti atat de specializat in dinamica accodentelor incat iti dai seam dupa pozitia castii pe asfalt cum o avea prinsa motociclistul?

Ba, numa' specialisti pe aici.

 

 

citeste primul post de pe pagina 4 sau 5.

 

,,De altfel recunosc faptul ca abordez viraje pe ideea ori la bal, ori la spital " :10:

 

 

 

Cel mai bun comentariu pe care l-am auzit de la un motociclist :))))))))))))))))))))))

cu cuvintele tale.. poti fi mai explicit?

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ in panta te duci spre dreapta si te astepti sa faca vreunu vreo grozavie. -Se stie el....

-Si acum pe intelesul tuturor : in rampa( urci ) te duci spre dreapta si te astepti sa faca vreunu vreo grozavie. In panta ( cobori )deja vezi ce vine de jos urcand in rampa...Pana sa ajungi in varf de rampa nu poti sa vezi ce urca din panta, deci...te tragi preventiv spre dreapta sperand sa nu dai de Gigi in depasire, acolo pe sensul tau urcand rampa de peste deal din contrasens...Clar !? Daca faci asa mai ai o sansa, daca nu... nu.

Acum revenind la cazul nostru...ce s-ar fi intamplat daca masina se muta cu o sufa, tractata, fara numere de la alta masina, cu atentie, usor...Nu stiu amaratul asta de copil cata vina are, dar soferul neatent sigur are...Nu il apar pe pusti, nu imi plac oricum cei ce isi afiseaza muschii pe net, dar la varsta lui muschii conteaza...si il inteleg. Condoleante parintilor si prietenilor. Fie-i tarana usoara! Nu imi plac smecherii si smecheriile. Cu atat mai mult smecherii prosti .

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti (unii dintre voi) extrem de intransigenti cu motociclistul din acest caz ! De aceea, imi pare rau, nu pot sa nu intervin.

 

Bun, hai sa derulam un pic faptele. Automobilistul se apropie de intersectia cu pricina. Are cedeaza trecerea si

obligatoriu la dreapta. Totusi, decide sa faca stanga, fara sa se asigure ! Dubla incalcare a legii circulatiei, fara

a lua la socoteala si falsul cu numerele.

 

Ce se intampla cu motociclistul ? El cunoaste intersectia. De unde stiu asta ? Fiindca locuia la 600 m de aceasta

intersectie, mai exact pe strada Teba

http://novatv.ro/2013/11/video-a-plans-si-cerul-pentru-adi-stupar-cortegiul-a-oprit-la-locul-accidentului/#more-51342

 

El stia ca in cel mai rau caz, cineva care nu se asigura la respectiva intersectie ar fi facut dreapta. Adica i-ar fi trecut

in fata lui, ceea ce i-ar fi permis sa il ocoleasca la limita prin stanga. Dar se intampla tragedia. Automobilul care nu s-a asigurat

i se aseaza de-a curmezisul, ocupand orice culoar de scapare. Asadar nu mai poate face nimic.

 

Din punctul meu de vedere motocilistul este 99% nevinovat. Care a fost singura sa vina ? Ca nu si-a legat casca !

 

Eu cred ca cei care doresc sa invete ceva din caz, mai degraba vor invata daca se prezinta corect faptele. Daca nu

vor sa invete, orice exagerare, cum ca motocilistul era desigur vreun sinucigas, tot nu ajuta la nimic.

 

R.I.P. ! Condoleante familiei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Zair, dar de ce-ai luat asa foc ,mai Sandel?:)

Nu trebuie sa faci spume la gura ma:)Pana una alta,eu n-am nici o tija..:)
Daca te oftici si nu esti in stare sa aduci argumente intr-o discutie in contradictoriu si te cobori la injurii si texte cu "ma-ta" & sh|t.....imi demonstrezi exact unde te situezi ca maturitate si cat esti de civilizat.

Si cand ma gandeam sa te chem la o bere cand m-am intalnit cu nervu' in Bucuresti.... se pare ca nu prea am fi avut ce sa discutam :|

Cat de penibil trebuie sa fii sa ajungi sa te legi de locatia/regiunea in care locuieste un om?:) cam ce lipsa acuta de argumente trebuie sa te incerce.....

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...