Sari la conținut

Accident Cluj, o cazatura usoara


SzMartin
 Share

Postări Recomandate

Accidentul sa intamplat acum 4 zile, adica in 08.11.2013 pe la ora 12. Un autoturism marca Renault (B 69 HPM), care venea din sens opus, a depasit neregulamentar pe linie continua, iar masina care merge in fata mea a franat brusc si sa oprit de tot. Eu nu am mai apucat sa ma opresc de tot si am intrat in masina care mergea in fata mea. Am cazut, nu am patit nimic serios si nici motocicleta. Masina pe care l-am lovit numai suportul numarului de inmatriculare sa crapat in bucati si bara sa zgariat putin. Soferul autoturismului nu a cerut nimic de la mine, nici politia nu a fost implicat in acest accident. Renaultul maro care a provocat accidentul nu sa oprit, si-a continuat drumul linistit mai departe.

 

Oare e prea tarziu sa merg la politie cu filmarea? Soferul vinovat va fi pedepsit pentru fapta sa? Sau sa stau acasa si sa ma bucur ca am scapat asa de usor?

 

Voi ce ati fi facut in locul meu?

 

Vezi ca a postat vladf un cadru din film in care se vede numarul aluia...mergi cu clipul asta la politie si cu poza in care se vede numarul aluia si idiotul ramane fara carnet. Daca depui o petitie cu numar de inregistrare sunt obligati sa solutioneze cererea si din propria experienta cazuri de genul asta se rezolva foarte rapid. Gunoaiele care fac ce-a facut ala merita calcate in picioare dar cum asta nu se poate face decat cu anumite riscuri legale lasa-l fara carnet 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da' tu chiar ai vrut sa vezi ce are Clio ala in portbagaj ...

Distanta se pare ca a fost ... reflexe nu prea au fost. Ai redus gazul cand deja erai la mai putin de jumatate din distanta pe care o aveai cursiv inainte de franarea lui, si ai franat pe la 1/4 din dinstanta ...

 

P.S. explica-mi te rog de ce face camera in halul ala dupa accident? parca pivota in jurul tau ... sper ca nu iti facea capul cu tot cu casca asa :)

P.S.2 nu cred ca rezolvi nimic la politie din pacate... a mai fost o discutie pe alt topic referitor la filmarile facute de politie sau camerele consiliului local ... fata de cele ale persoanelor particulare, cele din urma avand nevoie de cercetare ...

 

Bine ca esti santos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa inteleg...ochii unde-ti erau prietene? De asta muriti bai frate pe capete....

 

Cum ma sa te infingi in curu aluia? Te-ai infipt glont in curu lui! Aveai timp si distanta sa opresti cu tiru, nu cu motocicleta!

 

Nimic de zis...ala s-a bagat ca un taran nesimtit in depasire pe linie continua, astia cu Clio putea doar sa traga putin dreapta fara sa calce frana, dar tu? Meditai sau ce faceai? zi merci ca a fost doar atat si ca ai mai apucat sa postezi filmarea.

 

Si lasati-o cu depasirea aluia, ca pana la urma, putea sa fie o groapa de evitat si cel cu clio sa incetineasca foarte mult...ce facem? La fiecare groapa sau obstacol ne infigem in poponeata masinilor?

 

Sunt sigur ca daca ai fi fost tu in situatia lui ai fi franat la timp si nu numai. Poate ai fi reusit sa te si intorci si sa-l "atentionezi" pe cel ce a depasit aiurea.

Cum puteti sa sariti cu comentarii de genul asta ? ORICINE poate sa o comita asa, o clipa de neatentie, atat doar, oclipa. Poti sa fii si Schumacher, dar noh, poate voi sunteti perfecti, sau poate credeti voi asta.

Felicitari celui ce a pus clipul, avem de invatat ceva din chestia asta, pe doua roti trebuie sa fii cu ochii-n patru !!!

Stiti vorba aia, nu sta niciodata prea aproape de un motociclist, ca desi nu are frane mai bune, este mai atent.

Bine ca nu ai patit tu nimic si nici motoru' si asfalt uscat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca a postat vladf un cadru din film in care se vede numarul aluia...mergi cu clipul asta la politie si cu poza in care se vede numarul aluia si idiotul ramane fara carnet. Daca depui o petitie cu numar de inregistrare sunt obligati sa solutioneze cererea si din propria experienta cazuri de genul asta se rezolva foarte rapid. Gunoaiele care fac ce-a facut ala merita calcate in picioare dar cum asta nu se poate face decat cu anumite riscuri legale lasa-l fara carnet 3 luni.

 

 

Mi se pare fascinant ca multi dintre voi inca mai cred in televizor, forumuri si alte surse de minciuni si de "din cite stiu eu", "dupa parerea mea".

In romania, inregistrarile video nu sint utilizabile la nimic, nici in instanta, nici ca proba de catre agentii de circulatie pentru sanctionarea cuiva.

 

Cine nu crede, vorbeste din povesti si il/o invit sa se duca la orice sectie de politie cu orice filmare/foto si sa depuna o plingere. Inevitabil, raspunsul va fi - si va transcriu de pe raspunsul oficial al brigazii rutiere la o astfel de plingere, documentata de mine cu mai multi martori si filmare:

 

"La sesizarea dumneavoastra adresata conducerii Brigazii Rutiere si inregistrata cu nr. xxx din data yyy, va comunicam ca in urma verificarilor efectuate a fost identificat conducatorul autoturismului cu numarul de inmatriculare zzz si invitat la sediul Brigazii Rutiere unde a fost audiat cu privire la aspectele sesizate, acesta fiind atentionat cu privire la modul de conducere a autovehiculelor in trafic.

 

De asemenea, va aducem la cunostinta faptul ca in conformitate cu prevederile art. 109 alin 1 si 2 din O.U.G. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier sau cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, motiv pentru care nu a fost posibila sanctionarea conducatorului auto in cauza, acesta fiind atentionat cu privire la modul de deplasare cu autovehiculul pe drumurile publice."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare fascinant ca multi dintre voi inca mai cred in televizor, forumuri si alte surse de minciuni si de "din cite stiu eu", "dupa parerea mea".

In romania, inregistrarile video nu sint utilizabile la nimic, nici in instanta, nici ca proba de catre agentii de circulatie pentru sanctionarea cuiva.

 

Cine nu crede, vorbeste din povesti si il/o invit sa se duca la orice sectie de politie cu orice filmare/foto si sa depuna o plingere. Inevitabil, raspunsul va fi - si va transcriu de pe raspunsul oficial al brigazii rutiere la o astfel de plingere, documentata de mine cu mai multi martori si filmare:

 

"La sesizarea dumneavoastra adresata conducerii Brigazii Rutiere si inregistrata cu nr. xxx din data yyy, va comunicam ca in urma verificarilor efectuate a fost identificat conducatorul autoturismului cu numarul de inmatriculare zzz si invitat la sediul Brigazii Rutiere unde a fost audiat cu privire la aspectele sesizate, acesta fiind atentionat cu privire la modul de conducere a autovehiculelor in trafic.

 

De asemenea, va aducem la cunostinta faptul ca in conformitate cu prevederile art. 109 alin 1 si 2 din O.U.G. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier sau cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, motiv pentru care nu a fost posibila sanctionarea conducatorului auto in cauza, acesta fiind atentionat cu privire la modul de deplasare cu autovehiculul pe drumurile publice."

 

Da, dupa care dam cu RIP-uri la rubrica accidente nu? Si fara inregistrari video ca cea de genul, auzim clasicul "moarte conservarilor". Nu zic nu, cel cu megane l-a fortat pe cel cu Clio sa se bage mai in dreapta si sa incetineasca.

 

Spune-mi ce a lipsit din ecuatie pentru a te imprastia in halul asta?

 

Asfalt uscat si soare avea.

Loc avea.

Frane avea.

Distanta fata de masina avea.

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"La sesizarea dumneavoastra adresata conducerii Brigazii Rutiere si inregistrata cu nr. xxx din data yyy, va comunicam ca in urma verificarilor efectuate a fost identificat conducatorul autoturismului cu numarul de inmatriculare zzz si invitat la sediul Brigazii Rutiere unde a fost audiat cu privire la aspectele sesizate, acesta fiind atentionat cu privire la modul de conducere a autovehiculelor in trafic.

 

De asemenea, va aducem la cunostinta faptul ca in conformitate cu prevederile art. 109 alin 1 si 2 din O.U.G. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier sau cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic, motiv pentru care nu a fost posibila sanctionarea conducatorului auto in cauza, acesta fiind atentionat cu privire la modul de deplasare cu autovehiculul pe drumurile publice."

1. ca se zicea mai sus de suspendare 1 luna: pt. nepastrarea distantei, nu cred ca se da asa ceva.

2. daca poti sa il freci pe ala, chiar si asa cum zice colegul citat, freaca-l pe dobitoc.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' tu chiar ai vrut sa vezi ce are Clio ala in portbagaj ...

Distanta se pare ca a fost ... reflexe nu prea au fost. Ai redus gazul cand deja erai la mai putin de jumatate din distanta pe care o aveai cursiv inainte de franarea lui, si ai franat pe la 1/4 din dinstanta ...

 

P.S. explica-mi te rog de ce face camera in halul ala dupa accident? parca pivota in jurul tau ... sper ca nu iti facea capul cu tot cu casca asa :)

P.S.2 nu cred ca rezolvi nimic la politie din pacate... a mai fost o discutie pe alt topic referitor la filmarile facute de politie sau camerele consiliului local ... fata de cele ale persoanelor particulare, cele din urma avand nevoie de cercetare ...

 

Bine ca esti santos.

Poate ca daca te duci la ei cu para, sa le zici ca l-ai filamt tu pe unu care parca pe interzis o sa palemze petitia, insa daca te duci sa il reclami ca provocat un accident si a tulit-o iti garantez ca e mancat. In cazul asta dpdv legal SZ Martin poate cere si daune in instanta. Daca are vreo julitura se considera vatamare corporala din culpa si in orice caz faptul ca a depasit pe linie continua si a provocat un accident il lasa garantat fara permis 3 luni de zile.

 

@asdflask: Nu e cazul meu....stiu ce vorbesc. Am solutionat multe chestii in felul asta si daca ai ghnionul sa dai peste niste gabori care fie sunt mana in mana cu persoana reclamata fie sunt doar de (cuvant urat) si n-au chef sa faca nimic, atata timp cat ti-au dat un numar de inregistrare pentru petitie iti ofera o parghie legala destul de puternica daca stii ce faci ca sa ii arzi si pe ei si pe ala pe care il reclami. Iti dau un ex ...in vara am avut o mica altercatie cu doi cocalari dintr-un taxi (soferul si amicul lui topless), cu dat jos si cateva branciuri si injuraturi. Dupa m-am dus sa-l reclam la politie, si dupa o saptamana m-a sunat seful lui sa ma roage sa renunt la plangere .....am picat la invoiala de fata cu politistul care s-a ocupat de caz ca a gresit si ca o amenda pentru deranjarea oridinii e suficienta (aveam optiunea de a merge mai departe in instanta unde ii puteam cere daune, ceea ce ar fi incadrat fapta lui la penal...intr-un exces de zel unul dintre ei a dat cu piciorul in roata motocicletei si in interesctie politia avea camera)...am completat ca nu sunt de accord sa primeasca amenda minima asa ca a luat amenda de 1000 de lei. In 2 saptamani am primit cu mandat postal un plic de la politie in care eram anuntat cum a fost solutionata petitia mea...deci daca vei poti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dupa care dam cu RIP-uri la rubrica accidente nu? Si fara inregistrari video ca cea de genul, auzim clasicul "moarte conservarilor". Nu zic nu, cel cu megane l-a fortat pe cel cu Clio sa se bage mai in dreapta si sa incetineasca.

 

Spune-mi ce a lipsit din ecuatie pentru a te imprastia in halul asta?

 

Asfalt uscat si soare avea.

Loc avea.

Frane avea.

Distanta fata de masina avea.

 

Distanta fata de masina -> prea mica pentru 100km/h. Lipsesc cele doua secunde.

Frine -> prea tirziu -> a fost neatent o clipa, suficient. Alt motiv nu vad, vizibilitatea era perfecta, soseaua la fel.

 

Camera se bitiie in halul ala pentru ca e atirnata de un fir.

Inregistrarile sint foarte bune pentru a invata din ele. Ca probe pentru rutiera/instanta, sint egale cu zero, momentan, pina o sa descopere cineva cum poate sa-si omologheze camera.

 

 

Poate ca daca te duci la ei cu para, sa le zici ca l-ai filamt tu pe unu care parca pe interzis o sa palemze petitia, insa daca te duci sa il reclami ca provocat un accident si a tulit-o iti garantez ca e mancat. In cazul asta dpdv legal SZ Martin poate cere si daune in instanta. Daca are vreo julitura se considera vatamare corporala din culpa si in orice caz faptul ca a depasit pe linie continua si a provocat un accident il lasa garantat fara permis 3 luni de zile.

 

@asdflask: Nu e cazul meu....stiu ce vorbesc. Am solutionat multe chestii in felul asta si daca ai ghnionul sa dai peste niste gabori care fie sunt mana in mana cu persoana reclamata fie sunt doar de (cuvant urat) si n-au chef sa faca nimic, atata timp cat ti-au dat un numar de inregistrare pentru petitie iti ofera o parghie legala destul de puternica daca stii ce faci ca sa ii arzi si pe ei si pe ala pe care il reclami. Iti dau un ex ...in vara am avut o mica altercatie cu doi cocalari dintr-un taxi (soferul si amicul lui topless), cu dat jos si cateva branciuri si injuraturi. Dupa m-am dus sa-l reclam la politie, si dupa o saptamana m-a sunat seful lui sa ma roage sa renunt la plangere .....am picat la invoiala de fata cu politistul care s-a ocupat de caz ca a gresit si ca o amenda pentru deranjarea oridinii e suficienta (aveam optiunea de a merge mai departe in instanta unde ii puteam cere daune, ceea ce ar fi incadrat fapta lui la penal...intr-un exces de zel unul dintre ei a dat cu piciorul in roata motocicletei si in interesctie politia avea camera)...am completat ca nu sunt de accord sa primeasca amenda minima asa ca a luat amenda de 1000 de lei. In 2 saptamani am primit cu mandat postal un plic de la politie in care eram anuntat cum a fost solutionata petitia mea...deci daca vei poti.

 

Luke - in momentul asta nu exista pirghie legala de a folosi inregistrarea video facuta cu camera personala, asta spuneam eu. Faptul ca se apeleaza la tot felul de intimidari, e alta mincare de peste, asa merg lucrurile in tara asta.

 

Singurul lucru pe care-l poti obtine cu plingerea este ca respectivul sa primeasca (telefonic, apoi prin posta) o invitatie la sectie. Daca are un minim de bun simt, o sa vina, o sa fie informat ca nu poate fi sanctionat, o sa fie rugat sa fie mai atent si cam asta-i. Daca nu are, o sa ignore invitatia, o sa o primeasca si pe a doua iar tu o sa primesti o scrisoare cum ca cazul a fost inchis din lipsa de probe.

 

In instanta poti merge pe cale civila, dar doar cu inregistrarea video nu rezolvi nimic, orice avocat ai avea - iti rebuie martori. Daca-i ai pe astia, in instanta teoretic poti obtine ceva. La rutiera, nu.

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va place sa va dati cu parerea din auzite....asta e cea mai mare prostie ca nu sunt acceptate probe video. Cine ti-a zis duma asta? Stii tu vreo lege care zice asta? Vrei sa zici ca motociclistul si soferul din clio depun plangere impotriva soferului din Megane plus filmarea si ala apare in fata gaborilor, zice ca e un fals si gata politia inchide cazul ca si cum filamrea nu ar exista? E adevarat ca ala in instanta poate contesta filmul si cere o expertiza insa daca face asta si se dovedeste ca a minitit contestarea clipului devine marturie mincinoasa. in plus e vorba de mai multi oameni care-l acuza pe cel cu Meganu...motociclistul si soferul din Clio. =>. din start ca doua marturii plus proba video = ala e mancat. Daca n-ati avut nici o data tangente cu sistemul juridic din tara asta macar aveti inspiratia si abtineti-va de la a face pe expertii pe baza unor presupuneri.

In orice caz inainte de alte aberatii de genu tineti cont ca e vorba de un mic accident filmat... ala cand va fi pus in fata probelor video o sa recunoasca fapta si va ramane de buna voie fara carnet. Daca era vorba de moartea Elodiei e normal ca ar fi fost interese mari sa se foloseasca orice chichita avocateasca. Inca o data.... poti contesta filmul in sensul in care ceri o expertiza care sa ateste autenticitatea, caz in care trebuie sa declari ferm ca nu ai fost implicat, insa daca se daca se dovedeste autenticitatea clipului plus mai apar dovezi ca erai in zona la ora respectiva esti mancat ....se sesizeaza procuratura si esti incadrat la fals in declaratii...de la suspendarea permisului ajungi sa-ti risti libertatea. In ciuda impresiei proaste pe care o avem toti despre tara asta tin sa va aduc la conostinta ca din punt de vedere securistic suntem in top cu baietii mari si ca mai peste tot sunt camere de supraveghere....chiar si pe cel mai rupt drum de judetean tot exista o camera de supraveghere a traficului pe undeva. Daca faci prostia sa declari ca erai in alta parte si apari pe camerele din zona dai de belea garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va place sa va dati cu parerea din auzite....asta e cea mai mare prostie ca nu sunt acceptate probe video. Cine ti-a zis duma asta? Stii tu vreo lege care zice asta? Vrei sa zici ca motociclistul si soferul din clio depun plangere impotriva soferului din Megane plus filmarea si ala apare in fata gaborilor, zice ca e un fals si gata politia inchide cazul ca si cum filamrea nu ar exista? E adevarat ca ala in instanta poate contesta filmul si cere o expertiza insa daca face asta si se dovedeste ca a minitit contestarea clipului devine marturie mincinoasa. in plus e vorba de mai multi oameni care-l acuza pe cel cu Meganu...motociclistul si soferul din Clio. =>. din start ca doua marturii plus proba video = ala e mancat. Daca n-ati avut nici o data tangente cu sistemul juridic din tara asta macar aveti inspiratia si abtineti-va de la a face pe expertii pe baza unor presupuneri.

In orice caz inainte de alte aberatii de genu tineti cont ca e vorba de un mic accident filmat... ala cand va fi pus in fata probelor video o sa recunoasca fapta si va ramane de buna voie fara carnet. Daca era vorba de moartea Elodiei e normal ca ar fi fost interese mari sa se foloseasca orice chichita avocateasca. Inca o data.... poti contesta filmul in sensul in care ceri o expertiza care sa ateste autenticitatea, caz in care trebuie sa declari ferm ca nu ai fost implicat, insa daca se daca se dovedeste autenticitatea clipului plus mai apar dovezi ca erai in zona la ora respectiva esti mancat ....se sesizeaza procuratura si esti incadrat la fals in declaratii...de la suspendarea permisului ajungi sa-ti risti libertatea. In ciuda impresiei proaste pe care o avem toti despre tara asta tin sa va aduc la conostinta ca din punt de vedere securistic suntem in top cu baietii mari si ca mai peste tot sunt camere de supraveghere....chiar si pe cel mai rupt drum de judetean tot exista o camera de supraveghere a traficului pe undeva. Daca faci prostia sa declari ca erai in alta parte si apari pe camerele din zona dai de belea garantat.

 

Tocmai asta spuneam si eu, ca multi vorbesc din auzite. Eu am transcris de pe un raspuns oficial al brigazii rutiere, vrei sa-ti fac si poza ca sa ma crezi ? Ai acolo articolul din lege, nimeni nu poate fi sanctionat pentru incalcarea codului rutier folosind o inregistrare facuta cu o camera neomologata, ce n-ai inteles ? Faptul ca il poti intimida pe ala sa recunoasca este egal cu zero, el poate sa vina zimbind sa zica "da, am depasit pe banda continua, si ?". Nici un agent nu il va putea sanctiona, pentru ca nu are baza legala pentru asta, punct.

 

Du-te la politie si intreaba, nu mai vorbi din forumuri si emisiuni tv. Santiunile la codul rutier se fac doar la constatarea DIRECTA a agentului (adica agentul a fost acolo si a vazut cu ochii lui) sau se probeaza cu mijloace de inregistrare video omologate si verificate metrologic. Restul e can can, toata lumea isi da cu parerea, fara sa fi facut vreodata asta.

 

Pentru cultura ta generala, nici camerele de la primarie nu pot fi folosite ca proba pentru sanctiuni la codul rutier. Astazi, 13-11-2013, doar camerele de pe masinile politiei rutiere si cele de la radarele fixe indeplinesc aceste conditii (din nou, daca nu ma crezi, nu mai cauta pe forumuri pareri, mergi la o sectie de politie si discuta concret, pe legi). In lipsa lor, te duci frumos la tribunal pe cale civila si te bati in avocati si martori. Si sa nu iti imaginezi ca un judecator il va considera usor pe ala cu megane vinovat de faptul ca colegul nostru pe doua roti s-a infipt ca musca in clio.

 

Nu ma intelege gresit - mi-as dori sa imi pot omologa camera personala, astfel as putea contribui la raritul idiotilor din trafic. Din pacate, nu este posibil, inca.

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu prea faci distinctie intre proces penal in instanta si garcea de la sectia 10....e adevarat ca Garcea nu poate sa ii dea amenda unuia ca l-ai filmat tu de pe trotuar cand a trecut pe rosu. Cand e vorba de incalcarea codului rutier astfel incat provoci un accident cu daune e cu totul alta mancare de peste. Ala cand se duce la politie o sa fie instiintat ca i se solicita niste daune materiale in urma unui accident pe care l-a cauzat, conform petitiilor semnate de cele doua parti vatamate. Deasemenea i se va aduce la cunostinta ca exista proba video. In mom ala el poate sa conteste si sa spuna ca nu stie, ca nu era acolo si alte bla, blauri. Fie recunoaste ca el a provocat accidentul depasind pe linie continua fara asigurare si atunci pe baza declaratiei va fi sanctionat confrom codului rutier fie neaga acuzatiile si partile vatamate merg mai departe cu plangerea in instanta unde:

http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-341

Daca se ajunge aici si se dovedeste in instanta autenticitatea clipului, va fi obligat sa plateasca eventualele daune, cheltuielile de judecata si procuratura il va deschide dosar de urmarire penala pentru fals in declaratii. Avand in vedere ca e vorba de suspendarea permisului ala fie va incerca sa unga partile vatamate cu ceva cascaval ca sa o rezolve amiabil fie o sa recunoasca sub forma declaratiei la politie moment in care va ramane fara permis.

Ca idee generala...orice caz de accident rutier se bazeaza in prima instanta pe baza declaratiilor celor implicati...daca declaratiile bat unele cu altele politia poate solutiona cazul....daca declaratiile partilor implicate sunt contradictorii din start cazul nu mai e de competenta politiei si se ajunge in instanta. Bieninteles ca politia face inevstigatii ce au rolul de a aduce partile implicate la un consens insa daca acesta nu apare trebuie sa se ajunga in instanta. De ex eu te busesc pe tine ca am trecut pe rosu si declar ca aveam verde....degeaba vine politia si imi arata o filmare in care se vedea ca trec pe rosu, ca daca eu nu-mi schimb declaratia cazul e trimis la judecatorie, unde filmarea respectiva devine proba.


Editat de Luke_highwalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu prea faci distinctie intre proces penal in instanta si garcea de la sectia 10....e adevarat ca Garcea nu poate sa ii dea amenda unuia ca l-ai filmat tu de pe trotuar cand a trecut pe rosu. Cand e vorba de incalcarea codului rutier astfel incat provoci un accident cu daune e cu totul alta mancare de peste. Ala cand se duce la politie o sa fie instiintat ca i se solicita niste daune materiale in urma unui accident pe care l-a cauzat, conform petitiilor semnate de cele doua parti vatamate. Deasemenea i se va aduce la cunostinta ca exista proba video. In mom ala el poate sa conteste si sa spuna ca nu stie, ca nu era acolo si alte bla, blauri. Fie recunoaste ca el a provocat accidentul depasind pe linie continua fara asigurare si atunci pe baza declaratiei va fi sanctionat confrom codului rutier fie neaga acuzatiile si partile vatamate merg mai departe cu plangerea in instanta unde:

http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-341

Daca se ajunge aici si se dovedeste in instanta autenticitatea clipului, va fi obligat sa plateasca eventualele daune, cheltuielile de judecata si procuratura il va deschide dosar de urmarire penala pentru fals in declaratii. Avand in vedere ca e vorba de suspendarea permisului ala fie va incerca sa unga partile vatamate cu ceva cascaval ca sa o rezolve amiabil fie o sa recunoasca sub forma declaratiei la politie moment in care va ramane fara permis.

 

 

 

In codul rutier nu este nici o distinctie intre abateri care provoaca sau care nu provoaca daune. Cred ca tu confunzi de fapt politia cu instanta, din ce scrii. Nici daca declari la politie ca ai depasit pe linie continua nu ti se va suspenda carnetul, pentru ca nu exista prevedere legala care sa permita asta. Tu tot sustii ca se pot face presiuni pentru a nu se ajunge la proces - asta e cu totul altceva decit ce vorbim aici - vorbim despre posibilitatea de a folosi, in mod legal, inregistrarea video a unui eveniment rutier. Faptul ca unii poate cedeaza la presiuni pentru ca habar n-au pe ce lume traiesc sau pentru ca se simt vinovati sau pentru ca n-au timp de pierdut in loc sa conduca in continuare ca animalele, este cu totul alt subiect.

 

Repet, a 3-a sau a 4-a oara: in cazurile despre care vorbim, politia isi va declina competenta cu un raspuns asemanator celui pe care ti l-am citat. Mai departe, reclamantul poate deschide proces pe cale civila, acolo trebuie sa dovedeasca ca celalalt este vinovat, prin martori sau alte mijloace pe care avocatii le cunosc mai bine. Sansa sa obtii o condamnare intr-un proces folosind o inregistrare video facuta cu camera de pe casca este aproape nula.

 

Din experienta, sint aproape sigur ca cel lovit in spate nu se va obosi sa participe la un astfel de proces, deci reclamantul va fi singur cu inregistrarea lui, procesul va fi respins fara prea multe comentarii.

 

Tot din experienta, mai iti povestesc un caz - pe autostrada A1, trafic foarte aglomerat pe ambele benzi. Un baiat depaseste pe banda de urgenta, se baga intre masini pe banda II si frineaza puternic, ca sa le demonstreze celorlalti... ceva. Cei din spate frineaza; primul evita (similar cu Clio din filmul nostru), urmatorii se infig in el si unul intr-altul. In total 5 masini accidentate, 11 persoane prezente in masini. Vinovatul "moral" (similar cu Megane-ul din clipul de mai sus) se cara fin. Este oprit de politie citiva km mai incolo. Toata lumea exaltata, moa, avem filme, avem martori, il rupem pe ala. Ala ridea ca vita - ce-o sa faceti, baieti, pur si simplu nu aveti ce. Politistul a explicat exact ce-ti spun eu de atita timp:

 

1. nu exista prevedere legala prin care respectivul poate fi sanctionat la codul rutier. In plus, din punctul lor de vedere, 4 soferi nu au pastrat distanta intre ei si masina din fata pe autostrada si s-au lovit, celalalt nici nu exista in ecuatie. Cele 4 masini din spate sint vinovate.

2. pagubitii se pot adresa tribunalului pe cale civila, pot aduce martori, la cite persoane erau implicate, sansa de cistig era, poate, de 50%. Ei bine, primul a depus plingere (cel lovit in spate, care nu avea nici o parte de vina in toate astea cf. legii), plingerea a fost anulata pentru ca, ghici, restul de pagubiti nu au vrut sa depuna marturie, desi unii aveau daune serioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tresarit la vederea filmuletului de parca as fi fost eu implicat. Bine ca nu a fost mai rau si esti sanatos !

 

Sfatul meu este ca daca cel din fata (soferul renault-ului albastru) nu doreste sa prezinte filmuletul la politie (nesimtitul care a depasit linia continua a tentat in primul rand la viata sa), sa nu te duci nici tu. Ai putea fi acuzat ca nu ai declarat accidentul in 24 de ore.

 

Referitor la filmarea in trafic, este foarte uitila. Nu este adevarat ca nu e luata in considerare, mai ales in cazurile in care nu exista martori, ramane ca dovada capitala.

Editat de bendix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazuri concrete sunt multe:

- Se pocnesc doi la o intersectie. Amandoi sustin ca au intrat pe verde. Eventualii martori fug ca potarnichile. Derulezi filmul si vezi cine are dreptate

- Depaseste cel din fata ca animalul si trece pe linia continua. Te izbeste frontal. Nu sunt urme de franare ca sa se refaca traseul. Vinovatul sustine ca tu ai trecut linia continua. Derulezi filmuletul si demonstrezi nevinovatia.

Sa mai continui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In codul rutier nu este nici o distinctie intre abateri care provoaca sau care nu provoaca daune. Cred ca tu confunzi de fapt politia cu instanta, din ce scrii. Nici daca declari la politie ca ai depasit pe linie continua nu ti se va suspenda carnetul, pentru ca nu exista prevedere legala care sa permita asta. Tu tot sustii ca se pot face presiuni pentru a nu se ajunge la proces - asta e cu totul altceva decit ce vorbim aici - vorbim despre posibilitatea de a folosi, in mod legal, inregistrarea video a unui eveniment rutier. Faptul ca unii poate cedeaza la presiuni pentru ca habar n-au pe ce lume traiesc sau pentru ca se simt vinovati sau pentru ca n-au timp de pierdut in loc sa conduca in continuare ca animalele, este cu totul alt subiect.

 

Repet, a 3-a sau a 4-a oara: in cazurile despre care vorbim, politia isi va declina competenta cu un raspuns asemanator celui pe care ti l-am citat. Mai departe, reclamantul poate deschide proces pe cale civila, acolo trebuie sa dovedeasca ca celalalt este vinovat, prin martori sau alte mijloace pe care avocatii le cunosc mai bine. Sansa sa obtii o condamnare intr-un proces folosind o inregistrare video facuta cu camera de pe casca este aproape nula.

 

Din experienta, sint aproape sigur ca cel lovit in spate nu se va obosi sa participe la un astfel de proces, deci reclamantul va fi singur cu inregistrarea lui, procesul va fi respins fara prea multe comentarii.

 

Tot din experienta, mai iti povestesc un caz - pe autostrada A1, trafic foarte aglomerat pe ambele benzi. Un baiat depaseste pe banda de urgenta, se baga intre masini pe banda II si frineaza puternic, ca sa le demonstreze celorlalti... ceva. Cei din spate frineaza; primul evita (similar cu Clio din filmul nostru), urmatorii se infig in el si unul intr-altul. In total 5 masini accidentate, 11 persoane prezente in masini. Vinovatul "moral" (similar cu Megane-ul din clipul de mai sus) se cara fin. Este oprit de politie citiva km mai incolo. Toata lumea exaltata, moa, avem filme, avem martori, il rupem pe ala. Ala ridea ca vita - ce-o sa faceti, baieti, pur si simplu nu aveti ce. Politistul a explicat exact ce-ti spun eu de atita timp:

 

1. nu exista prevedere legala prin care respectivul poate fi sanctionat la codul rutier. In plus, din punctul lor de vedere, 4 soferi nu au pastrat distanta intre ei si masina din fata pe autostrada si s-au lovit, celalalt nici nu exista in ecuatie. Cele 4 masini din spate sint vinovate.

2. pagubitii se pot adresa tribunalului pe cale civila, pot aduce martori, la cite persoane erau implicate, sansa de cistig era, poate, de 50%. Ei bine, primul a depus plingere (cel lovit in spate, care nu avea nici o parte de vina in toate astea cf. legii), plingerea a fost anulata pentru ca, ghici, restul de pagubiti nu au vrut sa depuna marturie, desi unii aveau daune serioase.

Treabuia sa-ti pui nick Greauceanu :crack: Tu vrei sa faci pe desteptul sau cum?....uite ce e ...asta e ultima explicatie pe care ti-o mai dau ...daca nici asa nu intelegi atunci crezi ce vrei....eu ma las pagubas.

Revenind la problema noastra...Iti dau un exmeplu mai mult decat simplu ca sa pricepi. Daca noi doi avem un accident...sa zicem ca nu mi-ai cedat trecerea si buf. La politie daca tu declari ca nu mi-ai cedat trecerea si iti asumi vina gaboru iti ia permisu. Daca in incercarea de a te evita eu intru in pom si tu pleci mai departe, daca merg la politie tu vei fi chemat si vei avea doua posibilitati: sa recunosti moment in care iarasi ti se suspenda permisul si poti fi acuzat de parasirea locului accidentului acuzatie pe care o poti demonta declarand ca nu ai observat ca eu am intrat in pom sau sa negi acuzatiile pe care ti le aduc, moment in care politia va face o investigatie pentru a stabili circumstantele evenimentului. Daca pus in fata unor dovezi video sau declaratii ale unor martori tu continui sa nu iti recunosti vina cazul ajunge in instanta.

Deci daca tu nu iti recunosti vina politistul nu te poate sanctiona, insa ajungi la judecata. In momentul in care e vorba de fapte penale cum ar fi provocarea unui accident cu victime si daune materiale si parasirea locului accidentului se sesizeaza automat procuratura care face investigatii....nu e neaparata nevoie ca partea vatamata sa deschida personal o actiune in instanta.

In speta noastra daca ala cu Meganu ajunge la politie unde i se prezinta cererile partilor vatamate (respectiv copia dupa RCA) filmarea si tipul scrie in declaratie ca, da, in data de ora x am depasit pe linie continua fara a ma asigura atunci politia ii suspenda carnetul. Daca el continua sa nege ajunge in instanta unde are mult mai multe de pierdut. Lasand fabulatiile care vad ca iti plac la nebunie, chiar si tinand cont de faptul ca ai avzut tu nush ce comunicat al politiei undeva, nimeni intreg la cap nu o sa nege in fata probelor video...sa riste ca in loc de suspendarea permisului sa fie acuzat penal de fals in declaratii.

Ti-am aratat si articolul din codul civil care arata ca vorbeai prostii in legatura cu neluarea in considerare a probelor video. Politia nu poate solutiona decat cazurile simple in care se stabilesc usor vinovatii si in care acestia isi admit vina....in momentul in care una din parti nu isi recunoaste vina cazul se muta in instanta.

Nu stiu exact daca nu cumva, politistii iti poti aplica prevederile codului rutier chiar si daca negi acuzatiile atata timp cat au delcaratiile unor martori, urmand ca pentru solutionarea celorlalte probleme cele doua parti implicate sa se adreseze instantei

 

 

 

Povestea ta de pe A1 e mai mult decat irelevanta....faptul ca ala care a provocat accidentul radea sfidator si gaboru de la rutiera a zis ca nu stiu ce e irelevant. Poate ala era ca tine convins ca probele video sunt degeaba ca a auzit asta de la baiatu de la spalatorie si ca gaboru de pe masina de politie nu stia nici sa-si lege sireturile de la pantofi. In plus nu exista nici o prevedere a codului rutier legata de franare....vinovat e ala din spate.

 

PS: Cati ani ai? am asa o impresie ca eu ma chinui sa iti explic legi si tu imi povestesti din fratii Grimm

Editat de Luke_highwalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica, sa ne intelegem, eu iti citez dintr-un document oficial, cu trimitere directa la articol de lege, tu sustii in continuare ca eu fabulez si ca scriu lucruri auzite in spalatorii. Incerci sa ma provoci cu jigniri, apoi faci scenarii care nu contin nimic concret, doar "daca". In fata acestor argumente atit de puternice, nu pot sa-ti mai spun nimic, ma retrag.

Cind vei avea un document oficial care dovedeste ca o astfel de inregistrare video a dus macar la o amenda (nu zic suspendare de carnet, pirnaie si ce se mai vehicula pe aici), sint sigur ca vom fi foarte multi interesati sa invatam ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai citi articolul 341 din codul de procedura civila pe care ti l-am postat anterior sub forma de link? Nu-i nimic mai ia-l o data http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-341. scrie destul de clar acolo ca pana acum ai batut campii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmarile pot fi folosite in instanta chiar daca nu sunt facute cu camere "omologate" . chiar zilele astea am vazut o decizie judecatoreasca in care aparea ca proba video a fost admisa ca proba in cazul unui tip care a depasit pe linie continua undeva pe straduta laturalnica din cauza unuia care era bloca banda. politia venea din fata ...girofar si amenda+ permis suspendat. respectivul a facut constestatie si a trimis si DVD-ul cu filmarea la tribunal. DVD-ul a fost acceptat ca proba video in cazul ala. gasiti pe trafictube pe undeva cazul asta.

probabil ca si in cazul asta e cam ciudat sa-l reclami pe unul ca a depasit linia continua dupa cateva zile. nu poti spune ca meganul a provocat accidentul. bine ca nu s-a intamplat nimic grav.

accidentul daca nu e cu victime si partile au facut amiabila, la ce sa fie declarat la politie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filmarile pot fi folosite in instanta chiar daca nu sunt facute cu camere "omologate" . chiar zilele astea am vazut o decizie judecatoreasca in care aparea ca proba video a fost admisa ca proba in cazul unui tip care a depasit pe linie continua undeva pe straduta laturalnica din cauza unuia care era bloca banda. politia venea din fata ...girofar si amenda+ permis suspendat. respectivul a facut constestatie si a trimis si DVD-ul cu filmarea la tribunal. DVD-ul a fost acceptat ca proba video in cazul ala. gasiti pe trafictube pe undeva cazul asta.

probabil ca si in cazul asta e cam ciudat sa-l reclami pe unul ca a depasit linia continua dupa cateva zile. nu poti spune ca meganul a provocat accidentul. bine ca nu s-a intamplat nimic grav.

accidentul daca nu e cu victime si partile au facut amiabila, la ce sa fie declarat la politie ?

stai asa ca e ABERANT

adica TU blochezi strada in dreptul liniei continue

EU te depasesc si pe MINE ma amendeaza politia care a vazut ca boul bloca strada........

 

sa ma Pis.ssss Pe aia care isi iau banii din impozitele noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu, nu a fost raportat accidentul nici la Politie nici nu s-a facut amiabila. Cineva pe prima pagina zicea ca daca nu au fost raniti nu e accident. Fals.

 

Daca te duci acum, dupa x zile, la Politie cu inregistrarea aia, e posibil sa ramai tu fara carnet si cu amenda. Si il mai bagi in belea si pe ala cu Clio, ramane si el fara carnet si cu amenda pentru nedeclararea accidentului. In cel mai rau caz ala cu Megane-ul va primi o apostrofare si atat. Un accident, conform Codului Rutier, pe care ar trebui sa il stim cu totii, se raporteaza in maxim 24 ore. Dupa se lasa cu batai de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, sa pui frana brusca cand vezi pe cineva ca-ti taie calea....e putin aiurea....Incetinesti intr-adevar si tragi de volan cat mai in dreapta. Adica, mai trebuie sa te uiti uneori si in retrovizoare, poate-i vreun "crestin" care sta lipit de tine (uneori, s-ul poate fi scos. sigur...nu e cazul de fata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...