Sari la conținut

Reintoarcere la o veche dragoste ...din adolescenta!


SpiritofMotions
 Share

Postări Recomandate

Contactul principal de Izh (deşi nu-l sufăr) pare să fie suficient de zdravăn încât să n-aibă nevoie de protejare prin releu de putere. Comenzile de scuter sunt şi ele suficient de robuste ca să ducă ce poate aprinde Izh-ul în far cu alternatorul standard, cu toate că nu-i rău să le mai "ierţi" folosind relee. Vezi că se găsesc mufe pentru relee, ca să nu stai cu fire individuale pe cele patru - cinci borne şi să-ţi dai palme dacă-ţi ies şi uiţi care pe unde veneau.

 

După ce am vârât sub rezervorul Niprului meu cinci relee de putere mi-am dat seama că m-am complicat şi că nu-i bine să rezolvi o problemă (comenzile electrice sovietice de pe ghidon) prin crearea alteia (apariţia releelor). Ce-i drept, poate că Skaarj a reuşit să se complice chiar mai mult (şi mai organizat!) la Uralul său.

 

Spor la treabă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am luat deja soclurile pt relee. cat am stat in spital am avut timp suficient sa studiez si sa meditez la instalatie. se pare ca mai trebuie sa trec din nou pe la spital, si atunci ma voi gandi mai clar daca sa fac instalatie pe mufe platic mama/tata. de ex doresc sa schimb comanda el stg, o scot din mufa si montez alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contactul de IJ - circuitele cu plus se trec prin acea lamelă care are rol de rezistenţă

 

Alelalte se leagă la masă! adică circuitul de masă se trece prin contact.

mai explica odata ca nu pricep :(!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles!

am mai lucrat zilele astea, dar merge greu, greu! plina de rugina, nu putrezita, dar are rugina peste tot, acea rugina care se ia cu flexul. am demontat tot cadrul atasului, exceptie facand bascula, neavand joc am evitat sa o mai dau jos!

am gasit un spray de curat vopseaua! 15 lei buc si merge de rupe! dai cu spray, ei zic sa lasi un minut si apoi sa razui, dar lasi un minut si bagi peria de sarma cu flexul. lux, rapid si iese ca nou nout!

seara am mai lucrat pe la semnalizari, far etc. lucruri care merg facute in baie :)! am terminat definitiv cadrul cu bascula si cricul. am vopsit toate elementele cadrului de atas.


post-67387-0-36112100-1396439660_thumb.jpgpost-67387-0-24198700-1396439693_thumb.jpgpost-67387-0-89375600-1396439717_thumb.jpgpost-67387-0-75195600-1396439751_thumb.jpgpost-67387-0-89867500-1396439769_thumb.jpg

 

practic nimic spectaculos, doar munca de rupt spatele si mainile!

deoarece doresc sa montez atasul si la bandit am comandat pe internet priza remorca cu 7 pini pt a putea schimba repede si elegant de pe un motor la altul atasul!

am dat telefoane pt a tapita saua si scaunul de la atas! chiar si la dan de la tm, unde am mai lucrat o sa, impecabila , mi-a cerut 8 milioane. prin bucuresti cam 200e peste tot!

daca aveti idei la bani normali, daca nu - ac cu trei laturi si ata cerata de piele, am toata tapiteria de piele de la un hynday coupe, inclusiv scaunele, youtube vazut cusaturi, si mi le fac singur! 200e nu dau!

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca merge treaba. Bravo ! Poate te vad calare pe IJ la intrunirea de la Siriu.

Pune o poza, te rog, cu spray-ul de curatat vopseaua si spune-mi de unde anume l-ai cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge, dar merge greu deoarece nu am un garaj unde cand ma satur sau obosesc sa las sculele si piesele asa cum sunt si sa ma retrag. oricum sunt un norocos deoarece impart acelasi hobby cu sotia si copiii, asa ca nu e ceva spectaculos in casa la noi sa vezi insirate "mate de motoare" si atarnate de lustre la uscat te miri ce!

mai pe seara fac poza! l-am cumparat din targ de duminica de pe valea cascadelor!



asta e spray-ul care merge ceas pt curat vopseaua! dai cu el, astepti 1 min, vopseaua se umfla, apoi cu peria de sarma te dai ca pe autostrada-merge repede si bine!

post-67387-0-80280000-1396457565_thumb.jpgpost-67387-0-38540800-1396457576_thumb.jpgpost-67387-0-56114800-1396627813_thumb.jpg



ieri am primit puntea de diode si cuplele electrice de remorca. super sunt astea pt a conecta atasul de moto. o sa fac poze!

azi am cumparat lui Vitalie - in traducere: plin de viata, avand vitalitate(am botezat ij-ul aseara in consiliu de familie, deoarece am inceput sa bagam bani in el mai rau ca intr-un membru a familiei) alarma, semnalizatoare (nu le mai reconditionez pe cele de pe el, le pastrez) pe care am montat led-uri, si bineinteles a trebuit sa cumpar releu de semnalizare pt leduri (bine ca l-am gasit), oglinzi - care par solide-poate nu vor vibra, si ce m-a bucurat cel mai mult am achizitionat un buton de avarie super elegant care se va integra perfect in bordul lui Vitalie.

post-67387-0-67532900-1396627461_thumb.jpgpost-67387-0-86071100-1396627475_thumb.jpg

 

si ca o toana sau mai bine zis o incercare am cumparat o pensula daVinci pt tras linii, pt pinstriping. acum sa exersez, cu arta nu prea le-am avut niciodata, dar trebuie sa incerc sa vad ce iese!

post-67387-0-56114800-1396627813_thumb.jpg

 

ceva de genul:

 

maine la SMAEB!

 

 



!

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ...de unde ai cumparat pensula ? , as fi interesat si eu , mai aveau si alte modele ,au un magazin de prezentare in Bucuresti sau ai cumpart de pe net . Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grivitei, nr. 31. cand intri in magazin innebunesti, cel putin eu! nu am stiut si nu am crezut niciodata ca exista un astfel de magazin dotat numai pt arta! eu am luat nr.1, dar au de la nr 0 pana la 7-8, si preturi pana la 160 lei parca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci pofta?! o poza si un pret? eu stiu, poate ma intorc din drum! maine duc scaunele si banchetele de piele de hyundai coupe la tapiter ca sa croiasca pt sa si scaun atas. acum 40 min am vbit cu el.

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tapiterii, nu stiu in ce masura si Dan de la Timisoara dar parca vazusem ceva, au placerea sa personalizeze, sa bage un pic de mioritsa precum dunguta in culoarea motocicletei.
Daca vrei sa faci o maiestrie (care sa continue ce vad intreprins deja pe topicul tau) replici croiala originala si te chinui sa gasesti vinilinul apropiat cat se poate de textura solida a originalului.

Daca vrei sa te simti ca si cand ai calari un maidanez baga cu incredere sa de piele, cel mai bine de-aia intoarsa.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pune piele pt că oricât de bine ar fi tratată trage şi reţine umezeala. Şi putrezeşte.

Am feţe de şa gata făcute. Însă mie personal nu îmi plac că sunt cam subţiri.

Pot face la un cizmar bun replici foarte drăguţe. Şi eu la IJ am făcut. Şi sigur se fac şi pt scaune. Şi nu la scoruri d-astea injuracioase de care văd.

O să va pun mâine o poză cu şaua mea şi duminică cu scaunele.

Posibil să fac în serie vreo 5-6 seturi. Şaua cu scaunele ar costa până în 150 lei. Şi făcute pe culori la cerere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, m-ati innebunit! si care luasem in sfarsit, dupa o saptamana de dat telefoane, o hotarare privind tapiteria - acum constat ca sunt in plop!

dar oare ce m-as face fara voi?!?! va multumesc pt interesul acordat topicului si normal ca va ascult sfaturile! deci pielea cade!

ma intalnesc totusi cu tapiterul maine ca i-am promis, si astept cu interes pozele promise de MotoComuniste!



are idee cineva daca "pantalonii" de la furca care sustin farul de la ij jupiter 4 sunt identici cu cei de ij jupiter 3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci... dupa o saptamana de bibilit, a se intelege flex cu perie si spray curatat vopsea, kit, smirghel, am reusit luni sa vopsesc barca de la atas! am lasat-o pe balcon cu alte maruntisuri vopsite si am plecat sa iau copiii de la antrenamentul de taekwondo. cand am ajuns fii-mea avea mana stanga rupta. fuga la grigore alexandrescu , raze, gips etc. am stat vreo 4 ore mai mult decat am planificat.

intre timp a plouat cu bulbuci! si toata munca mea si a sotiei privind atasul s-a dus pe ploaie! muncesti de rupi si totul e praf! a doua zi am luat hotararea: in ritmul asta anul acesta nu mergem cu motorul asta! si pana nu avem un atelier sau un garaj nu ma mai ocup de reconditionari ever!

deci (din nou.. deci) avand experienta din firma cu vopseaua lovitura de ciocan de la kober am hotarat impreuna cu sotia sa vopsim ij-ul cu aceasta vopsea si de asemenea si piesele deja vopsite(cadrul motor, cadrul atas etc). si aici am avut o problema: nu gaseam culoarea rosie cod 81200. am sunat la kober p. neamt si pana la urma am gasit la ei la depozitul din bucuresti. prin urmare am vopsit absolut toate piesele cu aceasta vopsea 3 in 1, are si luciu, anticoroziva si ce este mai important se usuca in max 5 ore in aer liber.

la kober:

post-67387-0-26872400-1397154311_thumb.jpg

 

atasul :

 

post-67387-0-69030300-1397154648_thumb.jpg

post-67387-0-36737800-1397154807_thumb.jpg

 

restul sunt sus la uscat.

ideea este ca am terminat de curatat rugina si vopsit toate elementele motorului.

mi-am adus aminte de un gard facut la tara de mine si sotie. unde am sudat am dat cu un spray de zinc (care inca il mai am). nici in ziua de azi nu a intrat rigina in sudura respectiva. asa ca am curatat suruburile importante de rugina cu flexul, le-am bagat intr-o sticla cu gura larga, am turnat benzina si le-am amestecat vreo juma de ora. apoi le-am zincat cu sprayul. au iesit brici. nu sare cand pui cheia pe suruburi, filetul e stas, adica nu se ia zincul dupa cateva infiletari iar de stabilitate in timp este deja testat.

post-67387-0-85633300-1397155357_thumb.jpg

ce am mai observat: elementele cromate se curata impecabil, indiferent ce rugina au cu sprayul de curatat vopseau!

azi am dat saua si scaunul si husa de atas la confenctionat. sa vad cum sa iese!

week-end-ul asta sper sa fie gata instalatia electrica si cat mai multe piese asamblate pe motor!

iar de pasti sper sa ne dam cu atasuuuulll!

Editat de SpiritofMotions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Felicitari D-le, in special pentru faptul ca faci asta locuind la bloc, spun asta sincer deoarece eu am "fiert" cca 15 ani cu pasiunea in mine dar cu "stau la bloc!".

Sincer, nu stiu cati au o sotie care permite sa aduci atasul in sufragerie?(nu zic ce varianta e corecta, ori nu, poate au dreptate ele, poate avem dreptate noi sa ne urmam pasiunea, dar.....).

Sincer"ARTA CERE SACRIFICII!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...