Sari la conținut

schita stander fata


Postări Recomandate

Așa o tentație am avut și eu pt că un prieten priceput voia să mi le facă. Dar au apărut la LIDL cu 100 lei spatele, fața parcă tot așa pe Ebay și am terminat. Cel mai greu mi s-a părut să găsesc roți rezistente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci frumos un ax la strung pentru un rulment si il prinzi cu surub si piulita si aia e roata rezistenta. nu e ala cel mai greu lucru la un stand, ci sa indoi teava daca vrei sa-l faci dintr-o sg bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am chinuit si eu impreuna cu cineva sa facem. cel de fata cu prinderea in jug e chin mare.

cel de spate a iesit ok, destul de repede.

fata te omoara. pana la urma a iesit o tentativa, mi-am facut treaba.

ca sfat incearca sa il faci cu motocicleta intreaga (nu ca mine cu fata demontata). nu a mai venit dupa ce am terminat de asamblat moto, trebuie modificat

cauta roti destul de mari si rezistente pt cel de fata.

pe spate am folosit niste roti de la un skateboard vechi :D

 

 

daca nu ai prin casa ce iti trebuie iti recomand sa cumperi unul. chiar era cineva care facea "la comanda"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am chinuit si eu impreuna cu cineva sa facem. cel de fata cu prinderea in jug e chin mare.

cel de spate a iesit ok, destul de repede.

fata te omoara. pana la urma a iesit o tentativa, mi-am facut treaba.

ca sfat incearca sa il faci cu motocicleta intreaga (nu ca mine cu fata demontata). nu a mai venit dupa ce am terminat de asamblat moto, trebuie modificat

cauta roti destul de mari si rezistente pt cel de fata.

pe spate am folosit niste roti de la un skateboard vechi :D

 

 

daca nu ai prin casa ce iti trebuie iti recomand sa cumperi unul. chiar era cineva care facea "la comanda"

tocmai de asta am cerut o schita , ca sa nu il mai am de facut dupa motoreta, il fac la dimensiuni stat si gara , roti am , fier am ,scule am , si chiar am nevoie de asa ceva , nu as de 300 de lei pe o chestie de genu cand pot sa-l fac la costuri infime !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu ai stander de fata , eu de acela am nevoie ca de spate am , si pentru cei de mai sus . chiar sunt convins ca m-ar costa mult mai putin sa-l fac decat sa-l cumpar, pentru ca eu nu vreau acel model cu prinderi pe paharele de la furca , ci acela cu prindere in jug, mai complicat de construit de altfel , dar si mai scump de cumparat @

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

iti masori frumusel roata si te orientezi cu dimensiunile mai din glezna, pastrnd proportiile din fotografii. unghiurile le poti masura cu aproximatie destul de buna de pe desen direct. altfel...nu prea gasesti schite explicite cu dimensiuni si unghiuri. spor la treaba!

Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut eu o schita masurand pe langa motor , cadrul de sus ar trebui sa aibe cam 60 de cm in inaltime si 60 in latime , latimea am luato de la standeru de spate . bara de care se prinde boltu ar fi cam de 25 de cm din ce am masurat mai ramane cadrul de jos , care ar avea cam 20 de cm inaltime , 40 de cm lungime si 60 latime , inaltimea am calculato asa fel incat sa ridice motocicleta cu 10 cm, inatimea pana la jug fiind 70 de cm !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai tare stand de fata e asta http://www.louis.de/_20e092062f9bf33c2c0dda79e211f913c4/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10002685

 

daca tot copiezi unul copiaza ceva bun.

 

oricum ai nevoie si de unul pentru spate

pana la urma cred ca o sa-l fac asta , in fond . daca ii fac o urche in exterior la partea aia care trebuie sa se ridice , o pot ridica cu un cric , ii fac niste gauri unde sa pot baga un bolt sa o bloichez la o anumita inaltime si ii gata treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut eu o schita masurand pe langa motor , cadrul de sus ar trebui sa aibe cam 60 de cm in inaltime si 60 in latime , latimea am luato de la standeru de spate . bara de care se prinde boltu ar fi cam de 25 de cm din ce am masurat mai ramane cadrul de jos , care ar avea cam 20 de cm inaltime , 40 de cm lungime si 60 latime , inaltimea am calculato asa fel incat sa ridice motocicleta cu 10 cm, inatimea pana la jug fiind 70 de cm !

vezi ca il faci cam pitic! la tine insumeaza cam 80cm. dar trebuie sa ai grija, ca nu e pe verticala. fiind sub un un unghi care pare undeva intre 70 si 75 de grade. adica trebuie sa imparti inaltimea dorita la sinusul unghiului ca sa obtii lungimea totala. trebuie sa mai iei in considerare ca suspensia se destinde cand standerul preia greutatea prin jug. deci trebuie sa fie mai mult de 80cm daca vrei sa-ti ramana roata la 10cm de sol, avand 70cm pana la jug. calculeaza si masoara de 10 ori pana sa tai o data ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...