Sari la conținut

Furca De Motocicleta Pe Bicicleta


Narko
 Share

Postări Recomandate

Am de gand sa-mi pun pe bicicleta mea o furca de motocicleta...pentru k vreau sa reziste la socuri mari, dar nu stiu daca se poate asa ceva, eu am un cadru kona scrap pe oversize, (prefer o furca de motocicleta veche, nu cred ca e asa scumpa). Prinderea rotii mele de pe fata este exact ca la motocicleta. Aici e si o poza cu bicicleta mea

picture018zi1.th.jpg

Editat de Narko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de gand sa-mi pun pe bicicleta mea o furca de motocicleta...pentru k vreau sa reziste la socuri mari, dar nu stiu daca se poate asa ceva, eu am un cadru kona scrap pe oversize, (prefer o furca de motocicleta veche, nu cred ca e asa scumpa). Prinderea rotii mele de pe fata este exact ca la motocicleta. Aici e si o poza cu bicicleta mea

picture018zi1.th.jpg

 

 

 

Si ma rog.. tu vrei sa faci dirt cu o furca de motor ? nu crezi ca ai cadea direct in cap (adica s-ar da bicla direct pe fata ) ?

 

Nu am idee daca se potriveste, dar totusi frate.. ce vrei sa faci tu cu bicla ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge pusa ... rulmentii nu au dimensiuni standard la toate moto si sunt mult mai mari decat cei de pe bicla. Poate doar sa rectifici axul de directie la strung dar e mult material de dat jos si nu stiu ce rezistenta va mai ramane ...

Roata nu se va potrivi, prinderile nu sunt standard nici intre toate moto, dar cu bicle :burnout: Deci va trebui si roata si sistemul de frana de moto (disc+etrier+maneta).

Unde mai pui ca o furca de motocross cantareste cat toata bicla ta ... In jur de 12 kg ... Mai pui si roata care si aia e mai grea ...

Concluzie, cauta pe ebay un shiver dc or something, o sa te duca si mai putin la bani per ansamblu si e o solutie si mai buna pt bicla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic ce si-a facut un "custom" d'asta...it sucks...el a pus si roti de moto...e tot ok...dar la partea de suspensie...furca moto a fost prevazuta pentru o anumita greutate si nu prea lucreaza tinand cont de diferenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca faci furca aia sa functioneze ok la greutatea si viteza unei motociclete, e mult prea grea. Ce faci, iti angajezi sclav care sa dea cu tine in tandem la pedale ? ;) Ridica de jos o furca de moetocicleta ( mica) si vei vedea ca aproape egaleaza greutatea bicicletei :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O SA SE INDOAIE CADRUL CAND PUI FRANA SI VA FI FOARTE GREA

 

 

Raspuns nedocumentat si dat din avion de dragul de a scrie ceva. Nu se stramba nimic cand franezi, fii sigur. Cadrele de bicicleta nu sunt din plastelina.

 

Nu vad cum afecteaza greutatea furcii cadrul in mers sau la dinamica franarii. Sau mai bine zis care e diferenta intre o furca de bicicleta si una de motocicleta puse pe un cadru de bicicleta la dinamica franarii? Nici una. Poate doar inertia mai mare a ansamblului in miscare, dar momente incovoietoare suplimentare pe cadru te asigur ca nu ai.

 

La sarituri se schimba complet foaia. Centrul de greutate al biclei se modifica. Poti avea surpriza ca la o saritura mai ampla sa incepi sa cazi cu capul inainte.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns nedocumentat si dat din avion de dragul de a scrie ceva. Nu se stramba nimic cand franezi, fii sigur. Cadrele de bicicleta nu sunt din plastelina.

 

Nu vad cum afecteaza greutatea furcii cadrul in mers sau la dinamica franarii. Sau mai bine zis care e diferenta intre o furca de bicicleta si una de motocicleta puse pe un cadru de bicicleta la dinamica franarii? Nici una. Poate doar inertia mai mare a ansamblului in miscare, dar momente incovoietoare suplimentare pe cadru te asigur ca nu ai.

 

La sarituri se schimba complet foaia. Centrul de greutate al biclei se modifica. Poti avea surpriza ca la o saritura mai ampla sa incepi sa cazi cu capul inainte.

 

Este si o logica ... Furca de motocicleta este mult mai lunga => se mareste parghia asupra cadrului. La o franare nu o sa se rupa, dar e posibil la o saritura mica sa se rupa tubul pe unde intra axul de directie de pe cadru ...

Din cauza aia pt. cadrele hard-tail de genul celui din poza nici nu prea este recomandata o furca cu o cursa mai mare de 130 mm ... Mai sunt unii care pun si furci de 170mm or so, unora le merge jucaria, altora li se mai rupe (e plin netul de poze cu hardtailuri cu furci junior t si altele de 170 mm rupte :burnout: )... dar la 300mm cat are furca de moto se rupe sigur la dh sau sarituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ... o sa raman la furca mea zoom ... dar nu stiu cat mai rezista ;) , multumesc pentru sfaturi. in principiu eu vroiam sa fac downhill sau freeride cu furca de motor...si totusi, o odata si odata tot o sa-mi pun eu furca de motor pe bike :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

furca, ca furca, dar am vazut pe undeva ca vrei sa-ti pui si roti de motocicleta. iti dai seama cat de greu o sa dai la pedale cu roti si furca de moto pe bicla?? ;)

 

 

Mai grele decat Double Trackurile mele ? :D :D

 

Glumeam..so man, vezi ca multi de aici zic acelasi lucru ( e f grea pt un bike) si multe alte lucruri ( nu e compatibila, prea rigida.. bla bla bla)..

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...