Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN TG-MURES


suzuki73
 Share

Postări Recomandate

tare departe s-a ajuns cu caterinca.....

pacat ca a murit si un om nevinovat.... (pasagerul din VW oare ce vina a avut?) , mie personal de acel om imi pare rau....

ca s-a urcat in masina la un dobitoc, care s-a intalnit cu un alt dobitoc....., ceasul rau si mâţa neagra....

nu are rost sa vedem ce s-ar fi intamplat DACA conservarul se asigura mai bine, DACA mobristul nu gonea nebuneste, DACA era mai cald, DACA stratul de ozon era altfel, nspe milioane de DACA....

 

personal am trecut de multe ori prin acel loc, (cunosc locul), consider ca avea o vizibilitate buna pt a se asigura conservarul....,

pe de alta parte, nu gonesti ca nebunul pe o sosea AGLOMERATA, sau iti asumi anumite riscuri...., si platesti...., cateodata pretul suprem!

 

inca o data, pacat ca a murit un om nevinovat!!

 

asta e parerea mea personala....

numai bine tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce dracu ai cu cainele?

adica aia pun frana? sa nu imi zici ca e si de spate.

te las pe tine daca te superi asa tare sa-l musti..

poi iti dau un cauciuc ca e tocit doar pe margini pe mijloc e bun si tu il mai poti folosii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Asa-i ca tu , cand esti cu mobra si esti pe drum fara prioritate, daca vezi o masina la 500-1000m departare de tine, stai si ii dai prioritate?!?!

Cam are niste mici lacune rationamentul tau.

Daca nu vezi,inseamna ca nu e nimic de vazut...daca nu vezi dar totusi ar trebui sa vezi ceva acolo,inseamna ca nu ar trebui sa fi conducator/sofer (sau sa iti iei ochelari). Ca nu te uiti si de aia nu vezi, e alta discutie...ca sa vezi trebuie sa te uiti.Daca nu vezi din cauza altuia, te bagi usor pana vezi...asta in timp ce ii umplii frigiderul obturatorului.

Prioritate nu inseamna ca daca vezi pe cineva, sa stai pana trece.

Stii ce intreaba politaii in cazuri de prioritate ,daca nu s-au ciocnit, dar e politia de fata si a vazut faza? Il intreaba pe cel cu prioritatea daca a fost nevoit sa franeze ca sa evite...daca a fost nevoit e neacordare de prioritate...daca nu a fost nevoit, nu e nimic. Asta o spun din ce au postat altii in diferite alte topicuri.

In caz ca nu ai inteles pana acum, circulatia functioneaza bine DACA toti respecta legile, nu doar unii.

Stii tu sigur ca daca motociclistul mergea legal si soferul vw avea timp sa il vada, tot se baga conservarul?

Nu generaliza accidentele....aici se discuta de unul singur.

De curiozitate , ai permis categoria B?

 

da, stai si ii dai prioritate daca nu esti sigur ca ai timp.

tu singur ti-ai dat explicatia: daca prin manevra ta il fortezi pe ala sa franeze sau sa te evite -> neacordare de prioritate.

Tocmai faptul ca vad zilnic soferi care desi ma vad venind, se uita in ochii mei, si tot se baga (desi vin cu viteza legala), asta imi da dreptul sa generalizez si sa cred ca ala cu passat ar fi putut sa se bage si chiar daca il vedea.

Si pentru curiozitatea ta, am B ul de 14 ani...

 

Oricum era bine daca bloca un moderator topicul cu multe pagini in urma. S-a ajuns la off-topic in offtopic (un fel de inception-off-topic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te las pe tine daca te superi asa tare sa-l musti..

poi iti dau un cauciuc ca e tocit doar pe margini pe mijloc e bun si tu il mai poti folosii

esti indeajus de prost incat nu iti dai seama de penibilul posturilor tale si ale copostacului suzuki.

nimeni nu marseaza aici pe skilul lui. nici nu e topicul despre asa ceva. dar cumva voi ati transformat topicul asta intr-un concurs despre cine o are mai mare.....dar in afara de voi doi nu concureaza nimeni.

sa lasi scris zilnic pe unde te dai, sa te ocolim. sa nu ne facem de ras bineinteles.

nu-mi raspunde ca nu ma astept sa intelegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

ce dracu ai cu cainele?

Invidia dom'le....pe iq ul cainelui

 

Nu te stresa cu astia 2,nici cu o trepanatie nu reusesti sa le bagi ceva in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca nu era linie continua unde virat masina. era o intrare undeva intr-o parcare ceva... (linie punctata). Oricum,ideea e ca nu a acordat prioritate.

 

Nu ai nici o scuza pentru a nu acorda prioritate. Asta nu inteleg multi aici pe forumul asta care blameaza motociclistul (nu ca nu ar fi si el vinovat).

 

Unii spun ca e pardonabil sa nu poti anticipa cu ce viteza vine o motocicleta spre tine, sau mai ales daca vine cu viteza foarte mare, ori nu poti estima,ori nu apuci sa o vezi.

 

Pai asta inseamna acordarea de prioritate fratilor. Daca NU vezi, daca NU esti sigur -> nu te bagi. O faci cand esti 100% sigur.

 

Cu ce e mai scuzabil faptul cand un bou iese cu masina si se infinge in el o motoreta/masina care mergea cu viteza mai mare decat cea impusa legal, decat atunci cand un bou iese ,si se infinge in el o motoreta/masina care circula legal ?

 

Acesti boi sunt prezenti la tot pasul si forteaza nota cu fiecare manevra pe care o fac. Ei sunt dobitocii care nu semnalizeaza cand schimba benzile sau cand depasesc, ei forteaza culoarea la semafor, ei nu acorda prioritate.....

 

In vara am ajuns la 5 minute dupa producerea unui accident (intre Iasi si Vaslui). Era un baiat cu o capra ceva enduro.

 

Stiti unde s-a petrecut accidentul? IN LINIE DREAPTA. Era un drum drept (avea cel putin 1 km si ceva de linie dreapta). Dobitocul cu masina a zis cu gura lui (de prost) l-am vazut ca vine, dar am zis ca am timp, ne-am trezit cu el in masina...

 

Daca era ORICE alta motocicleta, as fi zis ca inteleg, o fi vreun vitezoman si plm, SA ZICEM ca a estimat viteza gresit...

 

Dar cum , o CAPRA ENDURO? bag mana-n foc ca ala nu avea nici 80 la ora. Il vezi ca vine si esti atat de dobitoc incat sa te bagi, CREZAND CA AI TIMP, si apoi te miri ca prostu ca a intrat in tine...

 

M-a strans in spate faza pt ca eu veneam dupa ala cu capra, si puteam sa fiu eu in locul lui (eu as fi avut acolo pe putin 130 km/h) pt ca era drum DREPT, cu vizibilitate, si nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca boul cu masina din fata, vazandu-ma, ar fi atat de inconstient sa faca stanga in fata mea..

 

Am atasat poza care vorbeste cat 1000 de cuvinte. Cati dintre voi nu at fi dat BLANA pe drumul ala? (si repet,mobra era o capra care avea maxim 80 la ora)

 

 

Adriane, furi curent RAU! Dar RAU TARE!

ca sa fiu in nota lui BB, acum 2 ani pe Siriu, 50-60 km/h, curba stanga, dreapta, stanga, dreapta si la urmatoarea curba de stanga o caruta perpendiculara pe sensul meu. La momentul in care a inceput manevra de stanga ea s-a asigurat, nu venea NIMENI. Problema e ca pana a executat manevra am aparut eu. Si nu aveam viteza deloc (mare).

Daca ala cu "Voltzvaginul" s-a uitat in spate, iar motociclistul a crosetat 2 masini, nu ar fi putut sa-l vada intr-o 100 de ani!

M-am intrebat si eu de ce CE si nu numai, si USA si mai cam toti la unison striga VITEZA!! Pentru ca ea determina cat de bine si de repede esti vazut de ceilalti. Nu mai abera cu nici o scuza la prioritate cat timp prima greseala facuta este a celui ce merge cu viteza! Ala e primul care incalca legea si este cauza principala pentru care notiunea de VIZIBILITATE capata un sens "difuz" .. am vazut o luminita, dar de unde sa stiu ca vine asa repede!?

Mai sunt cativa carora le-a iesit ceva in cale .. tzusti un TIR, tzusti o combina ... (sper ca stii bancul) .. si nu a fost gluma deloc, ba din contra!

 

Cea mai proasta decizie care poti s-o iei e sa fii SIGUR ca cel din fata te-a vazut!

Assumption is the mother of all fuckups

 

 

Cat despre baietii din Mures.. ii invit sa vina prin Moldova sa se intalneasca cu niste soferi conservari dar obligatoriu din judetele Neamt, Galati sau Suceava ... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i ca tu , cand esti cu mobra si esti pe drum fara prioritate, daca vezi o masina la 500-1000m departare de tine, stai si ii dai prioritate?!?!

Cam are niste mici lacune rationamentul tau.

Daca nu vezi,inseamna ca nu e nimic de vazut...daca nu vezi dar totusi ar trebui sa vezi ceva acolo,inseamna ca nu ar trebui sa fi conducator/sofer (sau sa iti iei ochelari). Ca nu te uiti si de aia nu vezi, e alta discutie...ca sa vezi trebuie sa te uiti.Daca nu vezi din cauza altuia, te bagi usor pana vezi...asta in timp ce ii umplii frigiderul obturatorului.

Prioritate nu inseamna ca daca vezi pe cineva, sa stai pana trece.

Stii ce intreaba politaii in cazuri de prioritate ,daca nu s-au ciocnit, dar e politia de fata si a vazut faza? Il intreaba pe cel cu prioritatea daca a fost nevoit sa franeze ca sa evite...daca a fost nevoit e neacordare de prioritate...daca nu a fost nevoit, nu e nimic. Asta o spun din ce au postat altii in diferite alte topicuri.

In caz ca nu ai inteles pana acum, circulatia functioneaza bine DACA toti respecta legile, nu doar unii.

Stii tu sigur ca daca motociclistul mergea legal si soferul vw avea timp sa il vada, tot se baga conservarul?

Nu generaliza accidentele....aici se discuta de unul singur.

De curiozitate , ai permis categoria B?

 

C O R E C T !!!!

in cazul de fata, WW s-a asigurat, a vazut ca nu vine nimic(doar masini la departare) si ca are timp sa treaca si..... in momentul virarii...HOP a aparut el, motociclistul dupa ce depasise 2 masini......e clar ca nu l-a vazut!!! Si stiu cum e , pt ca de multe ori am facut si eu aceeasi manevra cu masina in acel loc! Putea sa i se intample ORICUI!!!!

 

 

Asta-i cel mai tare topic de la betia panterei incoace. Adica, avem accident mortal + conflicte intre zone (romania vs ungaria) + lectii de gramatica/romana si nu in ultimul rand, cireasa de pe tort, " BAIETII DIN MURESS" baieti care iti fac Mures-Constanta intr-o roata. Deci pe bune, "baietii din mures" sunt noii eroi ai tinerei generatii de "motociclisti". Daca o sa-l intrebi pe Gigel, proaspat proprietar de r1 : " mai Gigele mai, ce vrei tu sa te faci atunci cand o sa fii mare ? Gigel o sa-ti raspunda : paii.. paii.. vreau sa ma fac baiat de muresss, vreau sa fac MOTO-GIPI stradal ca rossi din muress si mai aless vreau sa am 2 fani cum sunt ciprinhio si suzuki73 "

Chiar baietii din mures au taraba cu suveniruri pe undeva ? Tricouri, pixuri, cani poate postere cu ei ? As fi interesat de cateva si daca nu cer prea mult un autograf, se poate ? Ce zici ciprinhio, ma poti rezolva cumva ? platesc in avans.

 

BINE ZIS!

Editat de erinnys
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adriane, furi curent RAU! Dar RAU TARE!

ca sa fiu in nota lui BB, acum 2 ani pe Siriu, 50-60 km/h, curba stanga, dreapta, stanga, dreapta si la urmatoarea curba de stanga o caruta perpendiculara pe sensul meu. La momentul in care a inceput manevra de stanga ea s-a asigurat, nu venea NIMENI. Problema e ca pana a executat manevra am aparut eu. Si nu aveam viteza deloc (mare).

Daca ala cu "Voltzvaginul" s-a uitat in spate, iar motociclistul a crosetat 2 masini, nu ar fi putut sa-l vada intr-o 100 de ani!

M-am intrebat si eu de ce CE si nu numai, si USA si mai cam toti la unison striga VITEZA!! Pentru ca ea determina cat de bine si de repede esti vazut de ceilalti. Nu mai abera cu nici o scuza la prioritate cat timp prima greseala facuta este a celui ce merge cu viteza! Ala e primul care incalca legea si este cauza principala pentru care notiunea de VIZIBILITATE capata un sens "difuz" .. am vazut o luminita, dar de unde sa stiu ca vine asa repede!?

Mai sunt cativa carora le-a iesit ceva in cale .. tzusti un TIR, tzusti o combina ... (sper ca stii bancul) .. si nu a fost gluma deloc, ba din contra!

 

Cea mai proasta decizie care poti s-o iei e sa fii SIGUR ca cel din fata te-a vazut!

 

Assumption is the mother of all fuckups

 

 

Cat despre baietii din Mures.. ii invit sa vina prin Moldova sa se intalneasca cu niste soferi conservari dar obligatoriu din judetele Neamt, Galati sau Suceava ... :cheers:

sper sa nu ajungi NICIODATA sa ti para rau de ce ai spus mai sus.... si sa nu ai parte de NICI o conserva care iti intoarce pe linie continua..... asa mergand LEGAL

si ma refer aici la NUMEROASELE CAZURI nu doar la cel de fatza

 

 

C O R E C T !!!!

in cazul de fata, WW s-a asigurat, a vazut ca nu vine nimic(doar masini la departare) si ca are timp sa treaca si..... in momentul virarii...HOP a aparut el, motociclistul dupa ce depasise 2 masini......e clar ca nu l-a vazut!!! Si stiu cum e , pt ca de multe ori am facut si eu aceeasi manevra cu masina in acel loc! Putea sa i se intample ORICUI!!!!

 

BINE ZIS!

nu cred ca nu exista soferi sau motociclisti care sa nu fi facut manevra de a intoarce peste LINIILE CONTINUE insa nu TOTI au omorat pe cineva......

 

ai fost acolo de stii asa de bine cum s a intamplat ????

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca nu exista soferi sau motociclisti care sa nu fi facut manevra de a intoarce peste LINIILE CONTINUE insa nu TOTI au omorat pe cineva......

 

 

 

I AGREEEEEE !!!!

 

@erinnys: eu zic ca totusi era vizibilitate buna pentru conservar, drumul era drept....

sunt din CJ, nu din MS, dar cunosc bine zona.....

dpmdv ERA VIZIBILITATE!

(dc era supervirajat, nu mergea cu 150-200 mobristul...)

 

dar ambii au fost idioti....

pacat de pasagerul din VW care a murit nevinovat....

 

numai bine tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Adriane, furi curent RAU! Dar RAU TARE!

ca sa fiu in nota lui BB, acum 2 ani pe Siriu, 50-60 km/h, curba stanga, dreapta, stanga, dreapta si la urmatoarea curba de stanga o caruta perpendiculara pe sensul meu. La momentul in care a inceput manevra de stanga ea s-a asigurat, nu venea NIMENI. Problema e ca pana a executat manevra am aparut eu. Si nu aveam viteza deloc (mare).

Daca ala cu "Voltzvaginul" s-a uitat in spate, iar motociclistul a crosetat 2 masini, nu ar fi putut sa-l vada intr-o 100 de ani!

M-am intrebat si eu de ce CE si nu numai, si USA si mai cam toti la unison striga VITEZA!! Pentru ca ea determina cat de bine si de repede esti vazut de ceilalti. Nu mai abera cu nici o scuza la prioritate cat timp prima greseala facuta este a celui ce merge cu viteza! Ala e primul care incalca legea si este cauza principala pentru care notiunea de VIZIBILITATE capata un sens "difuz" .. am vazut o luminita, dar de unde sa stiu ca vine asa repede!?

Mai sunt cativa carora le-a iesit ceva in cale .. tzusti un TIR, tzusti o combina ... (sper ca stii bancul) .. si nu a fost gluma deloc, ba din contra!

 

Cea mai proasta decizie care poti s-o iei e sa fii SIGUR ca cel din fata te-a vazut!

Assumption is the mother of all fuckups

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai nu zau..o dam la pariu pe curbe...auzi frate scutere drujbe si alte oratanii...ba nu ca sar putea..daca scot fisele la 3 pistoane..cred ca asa da

eu zic sa o dati la pariu pe o liniuta.... va face tipa instant!!!

 

https://www.facebook.com/photo.php?v=781035605258510

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Adriane, furi curent RAU! Dar RAU TARE!

ca sa fiu in nota lui BB, acum 2 ani pe Siriu, 50-60 km/h, curba stanga, dreapta, stanga, dreapta si la urmatoarea curba de stanga o caruta perpendiculara pe sensul meu. La momentul in care a inceput manevra de stanga ea s-a asigurat, nu venea NIMENI. Problema e ca pana a executat manevra am aparut eu. Si nu aveam viteza deloc (mare).

Daca ala cu "Voltzvaginul" s-a uitat in spate, iar motociclistul a crosetat 2 masini, nu ar fi putut sa-l vada intr-o 100 de ani!

M-am intrebat si eu de ce CE si nu numai, si USA si mai cam toti la unison striga VITEZA!! Pentru ca ea determina cat de bine si de repede esti vazut de ceilalti. Nu mai abera cu nici o scuza la prioritate cat timp prima greseala facuta este a celui ce merge cu viteza! Ala e primul care incalca legea si este cauza principala pentru care notiunea de VIZIBILITATE capata un sens "difuz" .. am vazut o luminita, dar de unde sa stiu ca vine asa repede!?

Mai sunt cativa carora le-a iesit ceva in cale .. tzusti un TIR, tzusti o combina ... (sper ca stii bancul) .. si nu a fost gluma deloc, ba din contra!

 

Cea mai proasta decizie care poti s-o iei e sa fii SIGUR ca cel din fata te-a vazut!

Assumption is the mother of all fuckups

 

 

Cat despre baietii din Mures.. ii invit sa vina prin Moldova sa se intalneasca cu niste soferi conservari dar obligatoriu din judetele Neamt, Galati sau Suceava ... :cheers:

 

 

Nu stiu unde dracu mai conduci tu...si daca mai conduci ceva, se pare ca eu cand iti spun de tampiti care intorc in fata sau iti fac stanga in fata (indiferent de viteza cu care te deplasezi), tu te miri oripilat, ca si cum as vorbi din niste carti de science fiction....

 

Probabil ma insel,si tu conduci intr-o lume perfecta, unde toti soferii iti acorda prioritate cand trebuie,respecta legea, cainii se caca singuri in punga, si o inmaneaza stapanilor si asa mai departe...

 

Imi pare rau ca nu am investit intr-un GoPro, as fi avut material suficient pentru tine si cei asemeni tie ...

 

Am zis de 30 ori deja, in cazul accidentului cu passatul, discutat aici, vina apartine amandorura. Oricat te-ai da tu peste cap. Au incalcat legea amandoi. Daca unul din ei macar nu ar fi incalcat-o, ar fi existat sansa sa nu se produca accidentul.

 

In rest, cum ti-a zis si ianachim, nu-ti doresc sa ajungi in una din situatiile alea cu prioritatea..... crede-ma, practica bate teoria....

 

Si de asemenea ii invit pe aia din Mures sa se intalneasca si cu niste conservari din Botosani, Iasi,Suceava, Vaslui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca o ardeti aici cu dezbaterea nimicului?

 

1) S-a demonstrat ca era bou si isi incerca norocul des cu toate ca avea pentru ce trai ca om si avea obligatie fata de copii ca tata.

2) Baietii din Mures... Ce sleahta tipica. Se aseamana foarte bine cu negri stunteri din State care o dau pe o roata 3 mile pe autostrazile circulate dupa care se plang ca da un SUV peste ei. Am avut placerea deosebita sa ma intersectez cu ei de cateva ori si nu pot decat sa am 2 sentimente deodata: respect pentru ei ca intr-adevar se pricep si au skill; si frica absoluta pentru ca sunt gloante a cate 300-330 kg pe sosele circulate. Nu pot defini asta decat ruleta ruseasca care poate omori numar aleator de oameni atat in randul lor cat si in randul celor participanti la trafic care habar nu au ca trupa de kamikaze se paropie.

3) Legislatia e facuta de giboni. Asta inseamna ca unele legi si unele aplicatii ale lor au o logica, au o gandire in spate iar altele... is deampwla. Cand e vorba de siguranta si sanatatea ta, legislatia conteaza sau condusul preventiv si adaptarea vitezei la conditiile de drum? Distractia cu motocicletele e pasiunea noastra, pentru mine cea mai draga. Cand ma dau pe motor uit de toate grijile. Trebuie tinut minte ca vine cu pericolele ei si ar fi frumos sa te gandesti ca merita sa te controlezi un pic sa te poti bucura de acest hobby si in alta zi.

4) Nu inteleg efectiv ce legatura au caii cu felul cum TREBUIE exploatat utilajul. Rezerva de putere este un bonus mare in cazuri de nevoie. Abuzarea acestei rezerve se pedepseste cu suruburi in oase in cazurile mai fericite.

5) Punctele 3 si 4 se pot combina si rezulta un tip de pilotaj care nu este neaparat legal dar este relativ safe. Rezulta un mers sportiv cu mult safety margin care consider ca e bine sa il ai.

 

Off Topic:

Ca sa vedeti si cat de frati sunt forjatorii de Mures, pe ruta BV-Sighisoara am avut un mic get off de pe motor din cauza drumului in lucru chiar dupa curba fara vizibilitate si Focusul din fata mea care crede necesara oprirea la banda inchisa chiar daca din sens opus nu vine nimic si are loc in prostie de manevre. Viteza mare nu am avut, urma sa depasesc fordul dupa curba dar spre norocul meu infinit in Romania santeierele stradale se semnalizeaza excelent.... Trebuia evitat cumva dar nu prea aveam unde deoarece avea dunga despartitoare fix intre roti iar langa el era deja nisipul tipic rezervat santierelor pe suprafata mare. Am avut noroc mare cu viteza mica de 80-90 in curba si frane bune, motorul l-am lasat sa pice pe nisip pe la 20kmh si am aterizat in picioare, daune: orgoliul meu si o oglinda cu suportul rupt. Cat timp incerc sa revin din tremurat si ma uit cum sa ridic motorul, iar Fordul pleaca in graba pen ca fapta buna a soferului pe ziua aia era facuta, cine trece pe langa mine? Trupa vesela de MS. Cati au oprit sa ma intrebe de sanatate sau sa vada daca mai ajung acasa cu mobra? Pai, nici unul ca erau prea grabiti sa stabileasca un nou course record pe Sighisoara TT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cand ma gandesc ca in momentele astea sunt oameni care-si plang mortii, asa prosti, boi sau idioti, cum vad ca ii denumiti pe aici..sunt mortii lor, au fost tatii sau fiii unora!!

Ar trebui sa ne fie jena multora dintre noi!

 

Daca as administra site-ul la rubrica "accidente" as permite doar o pagina, atat!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma gandesc ca in momentele astea sunt oameni care-si plang mortii, asa prosti, boi sau idioti, cum vad ca ii denumiti pe aici..sunt mortii lor, au fost tatii sau fiii unora!!

Ar trebui sa ne fie jena multora dintre noi!

 

Daca as administra site-ul la rubrica "accidente" as permite doar o pagina, atat!

luv man

1. regele a murit ...traiasca regele de cand e lumea asa e si firea lucrurilor NU AI CE SA I FACI!!!!!!!!!!!

2. asta cu o pagina permisa per anunt ...merge la ziar la rubrica NECROLOG

3. daca nu discutam/injuram/comentam .......aici ...atunci unde

4. vrei sa ai o suta de pagini cu trandafiri si ripuri?????? la ce folos

5. poti trai cu speranta ca fiind un TOPIC ridicat tot timpul macar unul care incearca sa iasa cu moto sa stea potolit dupa ce vede topicul .........MACAR ATAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5. poti trai cu speranta ca fiind un TOPIC ridicat tot timpul macar unul care incearca sa iasa cu moto sa stea potolit dupa ce vede topicul .........MACAR ATAT

bravo prietene ! LIKE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca nu era linie continua unde virat masina. era o intrare undeva intr-o parcare ceva... (linie punctata). Oricum,ideea e ca nu a acordat prioritate.

 

Nu ai nici o scuza pentru a nu acorda prioritate. Asta nu inteleg multi aici pe forumul asta care blameaza motociclistul (nu ca nu ar fi si el vinovat).

 

Unii spun ca e pardonabil sa nu poti anticipa cu ce viteza vine o motocicleta spre tine, sau mai ales daca vine cu viteza foarte mare, ori nu poti estima,ori nu apuci sa o vezi.

 

Pai asta inseamna acordarea de prioritate fratilor. Daca NU vezi, daca NU esti sigur -> nu te bagi. O faci cand esti 100% sigur.

 

Cu ce e mai scuzabil faptul cand un bou iese cu masina si se infinge in el o motoreta/masina care mergea cu viteza mai mare decat cea impusa legal, decat atunci cand un bou iese ,si se infinge in el o motoreta/masina care circula legal ?

 

Acesti boi sunt prezenti la tot pasul si forteaza nota cu fiecare manevra pe care o fac. Ei sunt dobitocii care nu semnalizeaza cand schimba benzile sau cand depasesc, ei forteaza culoarea la semafor, ei nu acorda prioritate.....

 

In vara am ajuns la 5 minute dupa producerea unui accident (intre Iasi si Vaslui). Era un baiat cu o capra ceva enduro.

 

Stiti unde s-a petrecut accidentul? IN LINIE DREAPTA. Era un drum drept (avea cel putin 1 km si ceva de linie dreapta). Dobitocul cu masina a zis cu gura lui (de prost) l-am vazut ca vine, dar am zis ca am timp, ne-am trezit cu el in masina...

 

Daca era ORICE alta motocicleta, as fi zis ca inteleg, o fi vreun vitezoman si plm, SA ZICEM ca a estimat viteza gresit...

 

Dar cum , o CAPRA ENDURO? bag mana-n foc ca ala nu avea nici 80 la ora. Il vezi ca vine si esti atat de dobitoc incat sa te bagi, CREZAND CA AI TIMP, si apoi te miri ca prostu ca a intrat in tine...

 

M-a strans in spate faza pt ca eu veneam dupa ala cu capra, si puteam sa fiu eu in locul lui (eu as fi avut acolo pe putin 130 km/h) pt ca era drum DREPT, cu vizibilitate, si nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca boul cu masina din fata, vazandu-ma, ar fi atat de inconstient sa faca stanga in fata mea..

 

Am atasat poza care vorbeste cat 1000 de cuvinte. Cati dintre voi nu at fi dat BLANA pe drumul ala? (si repet,mobra era o capra care avea maxim 80 la ora)

 

 

Mai dă-o dracului că iar o dai de gard ca Maica Tereza, cu 100% sigur şi rahaturi, de parcă tu stai într-un sens giratoriu până nu mai vine nici o maşină, după care intrii în acea intersecţie. Eşti mai penibil decât mine când îmi culeg mobra de prin şanţuri.

 

Şi de unde rahat ( partea 2 ) ştii tu că vea ăla cu capra MAXIM 80km/h ? Crezi că dacă nu-i sportivă de o m(u)ie nu prinde peste 100km/h ? Era motocicleta încălţătă cu un set de anvelope care merg liniştit peste 150km/h ( le folosesc ), aşa că nu ar fi avut impedimete de a trece peste limita de viteză SIGURĂ ( de-ţi vine să bagi mâna în foc ) pe care tu o vehiculezi. Probabil că nu avea nici far sau nu-l folosea ( este obligatoriu prin LEGE ! ) acea motocicletă.

 

Da, poate fi în acel caz vina numai şi numai a automobilistului, dar nu mai fi tu sigur de ceea ce spui TU, iar noi ceilalţi suntem nişte PROŞTI pentru că ne susţinem punctul de vedere. Pentru că şi tu faci la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti indeajus de prost incat nu iti dai seama de penibilul posturilor tale si ale copostacului suzuki.

nimeni nu marseaza aici pe skilul lui. nici nu e topicul despre asa ceva. dar cumva voi ati transformat topicul asta intr-un concurs despre cine o are mai mare.....dar in afara de voi doi nu concureaza nimeni.

sa lasi scris zilnic pe unde te dai, sa te ocolim. sa nu ne facem de ras bineinteles.

nu-mi raspunde ca nu ma astept sa intelegi.

vezi ca nu te-am facut prost si poate ne intalnim o data din greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma gandesc ca in momentele astea sunt oameni care-si plang mortii, asa prosti, boi sau idioti, cum vad ca ii denumiti pe aici..sunt mortii lor, au fost tatii sau fiii unora!!

Ar trebui sa ne fie jena multora dintre noi!

 

Daca as administra site-ul la rubrica "accidente" as permite doar o pagina, atat!

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ianachim: si eu sper la fel.

@Adrian: nu am spus ca nu intoarce nimeni, sau ca nu se greseste. vreau doar sa intelegi ca asigurarea depinde de o gramada de factori. Asa cum e imposibil ca cineva sa nu fi trecut peste o linie continua, asa si e imposibil sa nu fi patit sa te asiguri si sa jenezi pe cineva!

 

Pentru amandoi... un TIR nu intoarce tzusti in fata! Asa cum s-a mai spus ... pe un sector de drum cu potential periculos, sa te dai cu 100 km/h e sinucidere curata!

Cat priveste faptul ca ai spus ca vina apartine amandorura .. reciteste-ti postul (citat de mine)!! Ai fost partinitor!

 

PS: paradoxal conduc in Romania, insa am experienta si varsta care sa ma ajute sa nu actionez la impuls, nu mai am cohones mari, nu ma mai intereseaza concursuri, sau ca motorul meu e mai tare ca al altuia, si multe altele. Am constatat ca traiesc mai mult si mai linistit :D Am facut si eu prostii in tinerete ... mi-a ajuns, nu mai vreau.

 

In rest .... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Mai dă-o dracului că iar o dai de gard ca Maica Tereza, cu 100% sigur şi rahaturi, de parcă tu stai într-un sens giratoriu până nu mai vine nici o maşină, după care intrii în acea intersecţie. Eşti mai penibil decât mine când îmi culeg mobra de prin şanţuri.

 

Şi de unde rahat ( partea 2 ) ştii tu că vea ăla cu capra MAXIM 80km/h ? Crezi că dacă nu-i sportivă de o m(u)ie nu prinde peste 100km/h ? Era motocicleta încălţătă cu un set de anvelope care merg liniştit peste 150km/h ( le folosesc ), aşa că nu ar fi avut impedimete de a trece peste limita de viteză SIGURĂ ( de-ţi vine să bagi mâna în foc ) pe care tu o vehiculezi. Probabil că nu avea nici far sau nu-l folosea ( este obligatoriu prin LEGE ! ) acea motocicletă.

 

Da, poate fi în acel caz vina numai şi numai a automobilistului, dar nu mai fi tu sigur de ceea ce spui TU, iar noi ceilalţi suntem nişte PROŞTI pentru că ne susţinem punctul de vedere. Pentru că şi tu faci la fel.

 

Stiu, desteptule, pt ca inainte de accident cu vreo 10 - 15 am oprit in padure sa ma PIS si l-am auzit/vazut cand a trecut si era tot o bucata dreapta si n-avea mai mult de 80-90 la ora (in afara localitatii,drum cu vizibilitate).

 

Dar tu poate stii mai multe decat mine, care eram acolo..

 

Ador desteptii care se contrazic mereu doar de dragul artei de a se contrazice...

 

Stai linistit,fiecare Gica Contra din asta ca tine are un conservar care o sa i-o coaca la un moment dat.........e o chestie de ''cand'' nu de ''daca''..

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, desteptule, pt ca inainte de accident cu vreo 10 - 15 am oprit in padure sa ma PIS si l-am auzit/vazut cand a trecut si era tot o bucata dreapta si n-avea mai mult de 80-90 la ora (in afara localitatii,drum cu vizibilitate).

 

Dar tu poate stii mai multe decat mine, care eram acolo..

 

Ador desteptii care se contrazic mereu doar de dragul artei de a se contrazice...

 

Stai linistit,fiecare Gica Contra din asta ca tine are un conservar care o sa i-o coaca la un moment dat.........e o chestie de ''cand'' nu de ''daca''..

:laugh: buna asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...