Sari la conținut

accident Seini Maramures


kharly
 Share

Postări Recomandate

nu stiu prea mult doar :

ACCIDENT – Motociclist ranit grav in urma unei coliziuni petrecute in Seini

Un motociclist a fost accidentat grav din cauza unui sofer care nu i-a acordat prioritate. Ieri, 11 martie, pe DN 1C, in orasul Seini, un barbat in varsta de 84 de ani din satul Viile Apei, la punerea in miscare a autoturismului de pe loc nu s-a asigurat, nu a acordat prioritate unei motociciclete si a intrat in coliziune cu aceasta.

In urma accidentului, motociclistul, un baimarean in varsta de 56 de ani, a fost ranit grav. Atat conducatorul auto, cat si cel al motocicletei au fost testati cu aparatul etilotest si s-a constatat ca nu se aflau sub influenta bauturilor alcoolice. Cercetarile continua.
daca aveti mai multe informatii starea sau numele motociclistului ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

84 ani ? ce (cuvant urat) cauta ala la volan ? insanatosire colegului.

stii ce cauta ? cauta ce cautam toti. viata, lumina, bucurie. vrei sa iti arat un om de 80 de ani care este mai VIU si mai CU MINTE decat 80 % din troaca de aici ?....

 

sa ii pupi mana..

 

on topic - da, asta e tara in care traim..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate acesta de 86 de ani...nu cred ca era prea viu si nici cu prea MULTA minte de a uitat regulile de circulatie si anume "cedarea de prioritate in unele cazuri..."

te rog...era tinerel, avea doar 84. O fi facand parte din grupul celor care s-au inghesuit inainte sa se dea legea noua si si-au prelungit 'abonamentul' pe inca vreo 10 ani, cand nu era obligatoriu sa faci analizele medicale. Cati din astia la 75+ stiu si eu...numai ca ei nu sunt asa vii ca cel laudat de fox.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...l-am facut cu doi ani mai batranel,saracul...oricum Fox...nu iti doresc ca unu de varsta asta sa-ti taie calea...fara sa te loveasca,doar sa-ti taie calea,sa vad daca-l injuri...sau te duci si ii pupi manutza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care sunt extrem de lucizi si energici si la 80+ ani. Insa marea majoritate sunt din pacate cu un picior in groapa... De aceea e buna o testare o data la un an pentru cei ce au atins un anumit prag in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii ce cauta ? cauta ce cautam toti. viata, lumina, bucurie. vrei sa iti arat un om de 80 de ani care este mai VIU si mai CU MINTE decat 80 % din troaca de aici ?....

 

sa ii pupi mana..

 

on topic - da, asta e tara in care traim..

Sa fim seriosi....Nu stiu pe cine cunosti tu la 84 de ani sa fie atat de viu, stiu si eu persoana care la 67 alearga mai mult ca mine si are numa gagicute de 30 ani...dar sa ai reflexe la 84 ca unu de 20 30...cam greu..acu daca lumea moto "pute" si da pe afara de antitalente ce sa ii faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre tatal sau bunicul vostru tot asa vorbiti?

Daca sti ca nu e capabil sa conduca , a uitat regulile de circulatie da, INCHIS IN CASA ! , ca se omoara si pe el si pe alti.

Pe ala de 86 de ani il cauta moartea pe acasa si el e cu masina ?!

Am o ciuda pe batrani astia , anu trecut, merg linistit cu masina , si intr-o curba mica, vizibilitate mai mare de 100m , o baba se uita pe geamu din stanga la holda de grau sau ce era, si era pe banda mea deja, a trebuit sa ies de pe asflat sa nu lovesc masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic personal cu batranei de 80+ dar ciuciu reflexe si vedere cat ar fi el de sanatos varsta-si spune cuvantul, insanatosire grabnica colegului nostru. Am vazut tot asa un mos care a intors pe trecerea de pietoni si a omorat un prieten motociclist si a primit cu suspendare(adica poate sta bine acasa mananca bea si tanarul nostru coleg nu a apucat sa se bucure de viata)asa ca nu inteleg ce mai cauta la volan toti bosorogii orbi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii ce cauta ? cauta ce cautam toti. viata, lumina, bucurie. vrei sa iti arat un om de 80 de ani care este mai VIU si mai CU MINTE decat 80 % din troaca de aici ?....

 

sa ii pupi mana..

 

on topic - da, asta e tara in care traim..

Am sa il respect intodeauna pentru varsta pe care o are, nu am criticat faptul ca are 84 ani, doar ca persoanele de o varsta atat de inaintata nu au ce cauta la volan. Chiar as dori sa cunosc o persoana de 80 ani care nu are probleme cu vederea, care gandeste mai lucid ca unul de 40, care are reflexele unuia de 20 .

 

Prietene ori u ai 80 ani ori nu cred ca realizezi ce ai scris, nu cred ca mai erai de aceasi parere daca un "batranel" de 80 ani te dadea cu craci-n sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai cum s-au intalnit octogenarii ! Caci nici cu ala de 56 ani nu imi este rusine ! Problema e alta: sigur nu e vorba de de vreun scuter implicat in accident , caci sincer motociclist zdravan care sa fie pe post de matura si foras pe vremea asta cand inca conditiile de mers in siguranta pe un drum curat fara material antiderapant persistent inca si cu o temteratura accectabila , ma refer aici tot la temp asfaltului ,care sa sporeasca aderanta inca nu sunt si trebuie sa recunoastem , noaptea e totusi frig ! Asa ca inchei cu replica : atentie la neatentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

84 de ani + masina = bomba cu ceas.

Sa ai 84 de ani si sa te urci la volan mi se pare prea mult.

Unii (batranei) chiar nu stiu cand sa renunte.

Daca ar muri numai ei la volan, iti zici: "asta e, tataie si-a facut-o cu mana lui". Dar cand STII ca POTI sa omori si pe altul care e NEVINOVAT... E cam nasol.

In loc de concluzie: cat de important este sa fii RESPONSABIL (tataie, la varsta lui de 84 de ani, a fost clar IRESPONSABIL) .

Insanatosire grabnica motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi....Nu stiu pe cine cunosti tu la 84 de ani sa fie atat de viu, stiu si eu persoana care la 67 alearga mai mult ca mine si are numa gagicute de 30 ani...dar sa ai reflexe la 84 ca unu de 20 30...cam greu..acu daca lumea moto "pute" si da pe afara de antitalente ce sa ii faci?

Fara nici o legatura cu batranelul, baza intr-o conducere sigura nu este reflexul ci conduita preventiva.Pana la reflex sunt o gramada de lucruri care trebuiesc aplicate.Reflexul este ultimul lucru care ne poate salva la un moment dat dintr-o situatie .

 

Daca siguranta in trafic s-ar baza doar pe reflexe atuci toti am circula numai in viraje si smunceli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reflex, coordonare, vedere la distanta, aprecierea distantei,timpi de reactie toate astea scad o data cu varsta

 

mie mi-a lovit un bosorog din asta masina in parcare, a dat cu spatele virat maxim , a facut 180 grade si poc.... dupa care a schimbat din marshariere in a-1a, a indreptat volanul si a intrat intr-o dala de beton din fata lui... incredibil dar adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reflex, coordonare, vedere la distanta, aprecierea distantei,timpi de reactie toate astea scad o data cu varsta

 

mie mi-a lovit un bosorog din asta masina in parcare, a dat cu spatele virat maxim , a facut 180 grade si poc.... dupa care a schimbat din marshariere in a-1a, a indreptat volanul si a intrat intr-o dala de beton din fata lui... incredibil dar adevarat.

Azi am scos un pic motorul ,o fuga pana la calugareni si inapoi,mai mult de verificare ,si era cat pe ce sa am un motiv serios pt asta, circulam linistit prin 30 dec aproape de ax ,cand una care se tara pe banda 1 o vad la cativa metri in fata mea de-a latul pe banda 2,m-am dus cu ea spre stanga pana pe contrasens ,claxoane ,doua degete spre ochi ,chioara ce oi mai fi zis eu dincolo de viziera,nici ca s-a oprit,calare peste mine.M-ar fi linistit o mana sus,un scuza-ma ,un nu te-am vazut ,nimic,nici nu se uita de parca eram invizibil.Mi-au trecut toate nenorocirile prin cap,un pumn in plafon ,un picior in usa,o laba peste oglinda , dar n-am facut nimic din toate astea.Imi doream o bucata de magnet lipit pe ghidon dar poate ca a fost mai bine ca nu l-am avut.Asa ca am mai injurat in mintea mea cat am mai injurat si mi-am vazut de drum.Daca aveam viteza sigur mai aparea un topic la sectiunea accidente.Drum bun la toti,si lasati-o incet pana se obisnuiesc cu noi,macar in localitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...