Sari la conținut

Parere kit lant, uzat sau mai merge ?


Sanim
 Share

Postări Recomandate

Salutari, e primu meu an cu motoru, si vreau sa fiu cat mai sigur cand o sa ies cu el pe strada, deci, o sa atasez poze cu kitu de lant, mie mi se pare ca e cam uzat.. las pe cei care au habar sa-mi dea niste ideei daca merita schimbat sau daca o mai duce sezonu acesta.

Daca se poate sa imi recomandati pe vreun user de pe forum care aduce kituri bune la preturi decente , eu am gasit la fmracing.ro la mine in oras la 544 lei .

Doresc deasemenea sa mi-l schimb eu kitu, ce riscuri imi asum, daca e complicat sau daca merita sa-l duc in service sa mi-l schimbe.

DSCN2356.jpg

DSCN2355.jpg

Editat de Sanim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uzat destul de bine din ce se observa in poze... normal foaia nu tre sa aibe dintii asa de ascutiti si mici... Eu personal zic ca este de schimbat si destul de repede. De fapt nu stiu de lant dar pinionul este praf... deis cand sschimbi pinioanele, ar fi bine sa schimbi si lantul.

Poti sa iei si de la alfred daca este langa tine dar mai poti cere oferte si de la cei care se ocupa cu asa ceva...eu persnal o mare parte din consumabile le iau de ia http://www.sprintmotors.ro/

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai bineinteles ca schimb tot, deaia am facut poze doar la pinionu spate, ma gandesc ca cel mic nu o sa fie nou , lantu e intins pana la penultima liniuta marca pe furca de la roata spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum arata pinionul pe spate concluzia e una singura. KIT de LANT iti trebuie

mai aveai putin si faceai o flansa in loc de pinion



Am un kit de lant de la un bandit de 650 din in stare foarte buna ( max 13000 km este original ) daca te intereseaza este disponibil la un pret destul de accesibil

/index.php?/topic/704395-dezmembrez-suzuki-bandit-600-an-2007/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe motooutlet, ceva de genu, la pretu de 362 ron tot kitu , cu reducere.. cred ca o sa-l si comand, cat despre montare, ma pot apuca singur ? e greu?

Editat de Sanim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să nu te chinui cu scosul lanțului...poți să îl tai...ai avea nevoie de o cheie dinamometrică să te uiți exact în manual să vezi cât trebuie să strângi piulițele...m-am chinuit cu un amic că desfacem un pinion de atac de la un sv650 vreo jumătate de oră...a fost strâns de un voinic...și a mai pus și pastă blocatoare...dacă nu ai habar de mecanică...vorbește cu un amic care mai știe sau mai bine mergi la un mecanic moto...sunt de părere că acolo unde nu te pricepi, mai bine apelezi la cineva care cu asta se ocupă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul are o zala dinaia ce se poate scoate , deci nu e chin, sa vad daca am vreun prieten cu cheie dinamometrica.. cat despre mecanica nu-s chiar bata :D, la masina eu imi schimb filtre, placute , discuri , curatat egr , tubulaturi etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala e cel mai uzat pinion spate pe care l.am vazut anul acesta! Ai un premiu de la mine! Schimba urgent kitul de lant! Cauta un service moto sa iti faca treaba asta, e destul de complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinionul de atac se desface cu pistol de impact imediat. Daca nu ai, te duci la primul service de masini/tiruri si ii dai lu' nenea 5 lei si ti-l da jos cu pistolul. Il strangi cat sa te intorci cu moto incet acasa. La mine primul service de genul asta e la 500 de m. Daca vezi ca nu merge din prima cu cheia de mana te duci frumos unde am zis, asa ai mai putine sanse sa strici cutia de viteze/ lant/ piulita/ zburat cheia si prelungitoare prin garaj/ nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti trebe nici o dinamometrica....lasa lantul vechi montat..baga o bara la roata din spate care sa se sprijine pe bascula dintr-o parte in alta..pune carpe sub ea ca sa nu zgarie janta etc.....pune o tubulara buna sau o inelara pe piulita si da-i biceps...ar trebui sa reziste lantul si sa desfaci piulita.eu asa le desfac toate...dupaia tai lantul sau whatever...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti trebe nici o dinamometrica....lasa lantul vechi montat..baga o bara la roata din spate care sa se sprijine pe bascula dintr-o parte in alta..pune carpe sub ea ca sa nu zgarie janta etc.....pune o tubulara buna sau o inelara pe piulita si da-i biceps...ar trebui sa reziste lantul si sa desfaci piulita.eu asa le desfac toate...dupaia tai lantul sau whatever...

subscriu..E modul cel mai elegant de a desface piulita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu..E modul cel mai elegant de a desface piulita.

Pai in cazul acestei metode ... lantul ar trebui sa fie intins la maxim .. nu ?

 

Adica sa nu aiba burta .. ca e fix pix .. si f000ti cutia ...

 

Mai e o metoda .. daca n-ai scule .. sa te duci la service .. dai 10 lei .. daca nu cunosti pe nimeni .. si iti repari ce vrei cu ce scula vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in cazul acestei metode ... lantul ar trebui sa fie intins la maxim .. nu ?

 

Adica sa nu aiba burta .. ca e fix pix .. si f000ti cutia ...

 

Mai e o metoda .. daca n-ai scule .. sa te duci la service .. dai 10 lei .. daca nu cunosti pe nimeni .. si iti repari ce vrei cu ce scula vrei.

Daca o lasi pe liber nu are treaba cutia, chiar si in viteza nu are treaba. Daca e lantul cu burta o sa mearga juma de tura/1 tura cheia in gol pana dispare burta, apoi poti desface linistit. Cand am mai avut nevoie si era posibil mergem intai la vulcanizare cu tot cu tubulara si il desfaceam acolo apoi il strangeam la mana cat sa ajung acasa si acolo faceam operatia ... la final curatat, loctite, strans, ura si la gara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantu nu are burta deloc, deci nu cred ca o sa stric ceva, daca las cutia pe liber ce sa ii stric.. , pun bara cum mi-a zis colegu si aia e, n-am pistol si cel mai apropiat service e in 17km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala e cel mai uzat pinion spate pe care l.am vazut anul acesta! Ai un premiu de la mine!

dar de asta ce zici (e pinion fata)?

post-34332-0-85202500-1396257782_thumb.jpg

 

daca o mai duce sezonu acesta.

cum au spus si colegii, nu mai e de mers asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...