Sari la conținut

Mortal-Satu Mare


Nocturnus85
 Share

Postări Recomandate

in urma cu 10 min a postat un prieten de pe facebook ca tocmai ii vanduse motorul de o zi si acuma sa il vada rupt in doua pe toate siteurile online, tipul avea permisul de 4 zile, foarte trist, odihneasca-se in pace

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/destin-frant-pe-motor-un-politist-de-26-de-ani-a-murit-in-chiar-prima-sa-cursa-cu-motocicleta.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe motor tre sa o iei incet. Esti incepator pana la 30.000. km, cel putin. Bagati la cap. RIP

 

si dupa aia esti incepator cu peste 30,000km

 

Tin minte ca-mi spunea instructorul ca atunci cand merg cu motocicleta, sa folosesc frana spate ca ea e cea mai importanta ,...

e ceea ce spuneam referitor la scoala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spun si eu parerea mea..politist fiind permisul luat cu treaca merge si el nu stia cum se ia o curba cu motocicleta la viteza mai mare si sa ales cu ceva pana la urma...pai cum...cine-i ca el da lectii de circulatie cand te opreste si el nu stie sa se incline in curba..

vorbesti si tu sa fie vorbit

judeci omu fara sa stii ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A gresit, a platit...

Pacat de tineretea lui.

Si mai pacat de femeia de la volan si copilul ei. Sper sa nu ramana cu traume din acest accident

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tragic accident atat, dar din pacate foarte previzibil. Faptul ca era politist nu este relevant, poate ca nici nu era agent de circulatie. RIP! Ce avem de invatat de aici? NU VA LUATI SS ca primul motor! De ce? Pentru ca astea nu iarta greselile incepatorilor. In general nu va luati SS daca va puteti abtine. Motociclismul este frumos cu sau fara adrenalina asta scump platita. Luati-va motorul pe care stiti in forul vostru interior ca il puteti stapani, chiar daca e de 125cmc, sau chopper. Asa aveti maximum de sanse sa va tineti intr-o zi nepotii pe genunchi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCEPATOR esti TOATA VIATA .......

Tu poate, unii mai trec si clasa.

 

--------------------------------------------------

 

Asta e rezultatul faptului ca legea cu MAXIM 22KW in primul an nu se pune in aplicare. :)

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu poate, unii mai trec si clasa.

 

--------------------------------------------------

 

Asta e rezultatul faptului ca legea cu MAXIM 22KW in primul an nu se pune in aplicare. :)

Proiectul vizează, începând cu data de 19 ianuarie 2013, reglementarea vârstei minime pentru obţinerea permisului de conducere astfel: pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E, 18 ani împliniţi; pentru categoriile AM, A1 şi B1 - 16 ani; 20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau cel puţin 24 de ani pentru motocicletele din categoria A.

 

Un tragic accident atat, dar din pacate foarte previzibil. Faptul ca era politist nu este relevant, poate ca nici nu era agent de circulatie. RIP! Ce avem de invatat de aici? NU VA LUATI SS ca primul motor! De ce? Pentru ca astea nu iarta greselile incepatorilor. In general nu va luati SS daca va puteti abtine. Motociclismul este frumos cu sau fara adrenalina asta scump platita. Luati-va motorul pe care stiti in forul vostru interior ca il puteti stapani, chiar daca e de 125cmc, sau chopper. Asa aveti maximum de sanse sa va tineti intr-o zi nepotii pe genunchi.

indiferent de MODEL, nu faci primele iesiri PE STRADA

mergi in POLIGON sau pe zone FARA CIRCULATIE SI OBSTACOLE IN MISCARE

 

cati dintre noi au reusit sa reziste tentatiei sa se dea primi km cu o motocicleta in ZONE SIGURE????

cati dintre noi imediat dupa ce si au luat NOUA MOTOCICLETA au revenit in poligon si au repetat cateva manevre SA SE OBISNUIASCA CU CICLISTICA, FRANELE ?????

 

asta ar trebui RETINUT din acest TRAGIC ACCIDENT.....nicidecum ca ERA POLITIST!!!'mnmnnnnn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu poate, unii mai trec si clasa.

 

--------------------------------------------------

 

Asta e rezultatul faptului ca legea cu MAXIM 22KW in primul an nu se pune in aplicare. :)

 

daca nu esti "incepator" inseamna ca nu mai ai ce invata, inseamna ca s-a terminat cu "fun"-ul, te apuci de planorism...

"incepator" nu este obligatoriu sa fie antonimul lui "are experienta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa-i dati voi oricate conotatii doriti, incepator inseamna cel care incepe sa invete.

Incepator este antonimul lui experimentat.

 

Daca tu esti mega bazat, s.e.m intr-un anumit domeniu si incepi lucrul intr-o companie noua asta nu te face incepator.

 

Cand mai ai ceva de invatat nu inseamna ca esti incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCEPATOR esti TOATA VIATA .......

In cazul de fata el chiar a fost.

 

Off-topic: nu mai tot dati vina pe scoala moto! Da, suntem de acord - e o chestie facuta la limita minimei rezistente din care nimeni nu invata mai nimic. Pe de alta parte, aproape toti userii de pe aici au facut cam aceeasi scoala moto. Cu toate astea unii au trecut si de prima iesire, si de primul sezon si de prima suta de mii de km.

Prin urmare nu scoala e problema cea mai mare ci ceea ce e sub casca.

 

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu poate, unii mai trec si clasa.

 

--------------------------------------------------

 

Asta e rezultatul faptului ca legea cu MAXIM 22KW in primul an nu se pune in aplicare. :)

comentariul tau nu-si are rostul aici...nici daca ai fi Valentino...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comentariul tau nu-si are rostul aici...nici daca ai fi Valentino...

Eu chiar sunt Valentino, vrei un facsmile cu buletinul? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: nu mai tot dati vina pe scoala moto! Da, suntem de acord - e o chestie facuta la limita minimei rezistente din care nimeni nu invata mai nimic. Pe de alta parte, aproape toti userii de pe aici au facut cam aceeasi scoala moto. Cu toate astea unii au trecut si de prima iesire, si de primul sezon si de prima suta de mii de km.

Prin urmare nu scoala e problema cea mai mare ci ceea ce e sub casca.

 

Corect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: nu mai tot dati vina pe scoala moto! Da, suntem de acord - e o chestie facuta la limita minimei rezistente din care nimeni nu invata mai nimic. Pe de alta parte, aproape toti userii de pe aici au facut cam aceeasi scoala moto. Cu toate astea unii au trecut si de prima iesire, si de primul sezon si de prima suta de mii de km.

da, cu mult bulan, un gram de creier, un pic de talent si iar mult bulan am reusit sa supravietuim

 

cu cat iesi mai pregatit din scoala cu atat ai nevoie de mai putin bulan pana acumulezi ceva experienta, scoala nu-ti garanteaza supravietuirea 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut noroc ca am mers gradual, am avut de 50cc, apoi de 125cc, abia apoi de 600...

Dar chestia asta s-a datorat faptului ca nu aveam bani, daca aveam bani de dat pe motorete cred ca-mi luam si eu 600 din prima, si poate ca acum va scriam de pe lumea cealalta.

 

Trebuie sa existe un factor de constrangere, altfel toti, mai ales cand suntem la 20 si ceva de ani ne-am arunca cu capul direct in cea mai tare motoreta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare sau moale, conteaza foarte mult ce ai in cap. Parerea mea. Sunt unii care si-au luat miar drept prima motocicleta.. si inca traiesc. Poti sa mori si cu un scuter de 50 cm3. Referitor la ce spunea un coleg, ca SS ca prima motocicleta.. din imagini pare a fi un Hornet.. e SS? Mie-mi pare mai mult spre sport-touring (poate gresesc).

 

Eu am SS de 600 drept prima motocicleta... inca traiesc. Si sper s-o fac in continuare. Asfalt uscat!

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista tendinta eronata a politistilor tineri (si nu numai) in special de la rutiera(sau o perioada petrecuta p-acolo) de a crede ca strada se mananca la dejun cu paine prajita.

Ete ca nu-i chiar asa.

Iertare de-am oparit pe cineva cu remarca asta dar si pa mine ma enerveaza agentu' de se da cu quad in buricu noptii pe banii publici pentru ca... automobile.

 

Sper sa nu ramana copilul cu sechele de la perceptiile ce le-a avut la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am SS de 600 drept prima motocicleta... inca traiesc. Si sper s-o fac in continuare. Asfalt uscat!

O ai de juma de an, din care 4 luni nu s-a mers ca era iarna. Multa bafta la acumulat experienta si mare grija in continuare! Hornet e naked, dar motorul e destul de potent.

 

In alta ordine de idei, da, conteaza si ce ai in cap, dar conteaza si experienta (si felul in care o accumulezi) si poate si norocul. Eu chiar daca merg incet, tot am dat cu fundul de asfalt o data si am scapat mobra dintre picioare alta data, fericirea mea a fost ca in ambele situatii aveam viteza (foarte) mica; ambele din vina mea, in primul an de motociclit, experienta sau un motor mai usor m-ar fi salvat. Mai am un amic tot cu 600, s-a speriat a intrat fix intr-unul de nu i-a cedat prioritate: mobra mare, grea, el mergea crispat ca nu o poate stapani 100%, dar situatia era de evitat cu o frana, o evitare si injuratura. Eu pana sa am o mobra de 125cc am avut vreo 2 (400 si 650), dar am invatat pe 125cc ala cat nu am invatat pe alea 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista tendinta eronata a politistilor tineri (si nu numai) in special de la rutiera(sau o perioada petrecuta p-acolo) de a crede ca strada se mananca la dejun cu paine prajita.

Ete ca nu-i chiar asa.

Iertare de-am oparit pe cineva cu remarca asta dar si pa mine ma enerveaza agentu' de se da cu quad in buricu noptii pe banii publici pentru ca... automobile.

 

Sper sa nu ramana copilul cu sechele de la perceptiile ce le-a avut la fata locului.

 

A mai fost acum un an sau doi un accident similar cu un politist incepator care s-a imbratisat cu un stalp si a mierlit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista tendinta eronata a politistilor tineri (si nu numai) in special de la rutiera(sau o perioada petrecuta p-acolo) de a crede ca strada se mananca la dejun cu paine prajita.

Ete ca nu-i chiar asa.

Iertare de-am oparit pe cineva cu remarca asta dar si pa mine ma enerveaza agentu' de se da cu quad in buricu noptii pe banii publici pentru ca... automobile.

 

Sper sa nu ramana copilul cu sechele de la perceptiile ce le-a avut la fata locului.

 

asta e desprinsa din stereotipurile pe care le inghiti nemestecate de la stiei?

politistul nu era in timpul serviciului, deci, nu era politist.

ai auzit politist in timpul liber penalizat de colegi de-ai lui? da!, deci se poate.

 

nu numai politistii cred ca strada se mananca pe pesmeti, ci toti care se urca pe motocicleta

apropo, mai nou, am auzit ca cei mai nebuni dintre toti sunt strungarii. ce zici de chestia asta?

 

judeci un om numai prin prisma meseriei lui?

ia fa-te mare si gandeste

 

A mai fost acum un an sau doi un accident similar cu un politist incepator care s-a imbratisat cu un stalp si a mierlit.

 

si politistii sunt tot dintre noi, de ce ar fi diferiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt diferiti cu nimic, dar la cata disciplina necesita job-ul lor ai putea sa te gandesti ca sunt mai responsabili pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...