Sari la conținut

za inchidere lant


csman
 Share

Postări Recomandate

Sal, mi-am luat o za de legatura sa imi inchid lantul dupa ce o sa fac niste modificari. Am fost la motoroute sa fac operatiunea dar nu aveau scula potrivita pentru zaua mea. M-am mai documentat pe net dar nu am vazut nicaieri o za ca a mea sau o scula potrivita.

 

post-6196-0-89385700-1398586388_thumb.jpg

 

Dupa cum se vede nu are acele gaurele pe mijloc si placuta care trebuie sa intre peste nituri nu prea intra cred ca trebuie fortata.

Stie cineva ce scula trebuie pentru zaua asta ? sau cum sa intreb cand ma duc la service ? am cautat si in catalogul did dar ei zic ca ZJ e tipul nituit dar peste tot unde caut gasesc numai zale cu gaurele. Nici in manualul KMR500(scula oficiala did) nu prezinta tipul asta de za.

Za-ua este DID 525 VX.

 

 

Eu stiam ca toate zalele cu nit sunt asa si nu am dat importanta am comandat za de legatura cu nit:

 

post-6196-0-50687100-1398586457_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scula cu care se nituieste acea za se numeste capuitor. Mie o za asemanatoare mi-a nituit-o un baiat care nu mai e pe forumul asta fiiind eliminat. Nici nu stiu daca mai face mecanica dar intreaba pe celalat forum ca acolo inca mai activeaza.

Totusi un meserias o poate lua la ciocan. Nici zaua de lant de distributie nu are gaura pe nit si tot la ciocan se face.

Dar mai simplu cumperi za cu gaura in nit si se face mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un lant Tsubaki cu za din aia, a tesit cineva capul cuielor cu o presa de lant. Nu cred ca era facuta special pt. tipul asta de za dar a putut sa-i teseasca capul cit sa se tina placa.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scula cu care se nituieste acea za se numeste capuitor. Mie o za asemanatoare mi-a nituit-o un baiat care nu mai e pe forumul asta fiiind eliminat. Nici nu stiu daca mai face mecanica dar intreaba pe celalat forum ca acolo inca mai activeaza.

Totusi un meserias o poate lua la ciocan. Nici zaua de lant de distributie nu are gaura pe nit si tot la ciocan se face.

Dar mai simplu cumperi za cu gaura in nit si se face mai usor.

Intradevar se nituieste capul, exista scula speciala, pana sa am acces la scula am nituit vreo 2 lanturi la ciocan si nu am avut treaba ... la distributie principiul e altul iar nituirea in sine nu influenteaza asa tare, in fine nu are rost sa dezvolt aici.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...de la min. 10..

Merge si asa cum e prezentat in clip,dar cel mai bine este ca nituirea sa se faca cu lantul nemontat pe pinion pt.ca exista riscul de a fi deformat in timpul nituirii,sau nituirea sa se faca pe un pinion vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti oricand sa cumperi o za de inchidere de cealalta, cu gaurele in capatul bolturilor. Se vand separat.

 

Iar placuta intra intr-adevar fortat peste cele doua bolturi, se baga cu presa, orice presa de lant are o parte speciala pentru impins placuta simultan peste cele doua bolturi.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca in general o za de la o firma nu intra intr-un lant de la o alta firma. nu mai tin minte exact care, dar unele au boltul mai gros.

De obicei is standard, singura diferenta ca grosime a boltului am gasit-o la lanturi facute pentru za de inchidere cu clips, acolo nu iti intra alt tip de za de inchidere, in rest astea cu nituire poti pune de care tip vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A se citi informatia scris cu rosu in partea de jos a tabelului:

 

usaSpecs2013.jpg

 

vezi ca in general o za de la o firma nu intra intr-un lant de la o alta firma. nu mai tin minte exact care, dar unele au boltul mai gros.

 

Nu stiu de unde ai dedus tu ca i-a sugerat cineva sa cumpere o za de inchidere (master link) pentru alt tip de lant sau alt producator.. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...