Sari la conținut

Accident Bucuresti


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unii si-o cauta. Avea voie sa depaseasca, dar ... sa gandeasca intai.Situatie recenta(eram eu cu moto, el cu masina pe toata strada): opreste in mijlocul strazii, cam in dreapta soselei, langa o intersectie si pana sa ajung la el, nu da semnal, nu face nimic, sta cateva secunde. Initial am vrut sa depasesc normal, prin stanga, la cum se pozitionase maimuta credeam ca opreste pe dreapta, dar bine ca am incetinit in spatele lui, ca o zbugheste in stanga. Tigan, patron de pacanele cu mertzan, sta in zona aia. Trebuie un pic mai multa liniste din partea noastra, ca in fond noi o patim mai rau, chiar daca e vina aluia... Unul de la mine de la munca a lovit un mos pe trecere, capul spart. Vai de el batranul, dar din familie de oameni foarte de treaba, nu a cerut decat ce a cheltuit pe medicamente. Au trecut ceva luni, a invatat tembelu nostru ceva? Nu... La fel si in cazul nostru: te calca, trec 2 luni, a uitat, iese la vanatoare iar... Si tu stai cu mainile, picioarele in ghips... Sau mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal loganul e vinovat 100%. eu chemam politia. cu amiabila m-am fript de 2 ori
asigurarea o sa va dea vina comuna, o sa vezi. daca mai ai timp zi-i tipului cu loganul ca mergi la politie, sa vina si el, daca nu vrea, sa-ti dea banii de reparatie si daca asigurarea plateste ii dai inapoi
acum, cateva lucruri care mi-au sarit in ochi:
- experienta in trafic nu prea ai nici tu nici ala cu loganul. de acum stiti amandoi.
creierul tau era fixat pe depasire si NU TE ASTEPTAI
creierul lui era fixat pe "stanga liber", practic nici nu s-a uitat la tine
- nu-mi place ca reflexul a fost frana spate. fatza cui o lasi? mergi in poligon si exerseaza frana de siguranta
partea funny:
- pana acum injuram femeile ca, de mii de ani de cand conduc, si nu numai in romania, si nu numaI in europa, n-am vazut femeie sa ma lase sa intru in fata ei.
daca ala nu era travestit, prima data in istoria automobilismului cand o femeie devine politicoasa se lasa cu accident. dracu.. e o problema cu femeile-astea
- accidentul asta e malefic. probabil motociclistul a facut un pact cu diavolul ca in ghost rider. nu apare pe sosea frana care se aude in clip, sau poate n-a franat si facut din gura...
partea preventiva:
Ca regula preventiva, care ar trebui sa intre in cap ORICUI care depaseste coloana.
Viteza de depasire sa nu depaseasca 20km/h viteza grupului!!!!
Si verifici fata optional, nu trebuie sa te uiti la masini din fata ca tanti Aglae dupa autobuz cand sta in statie, pericolul este in lateral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e culpa comuna. el nu are voie sa depaseasca o coloana.

 

asa credea si soferul loganului care m-a tavalit pe mine intr-o situatie foarte asemanatoare . a insistat sa mergem la politie desi eu nu voiam decat sa-mi vad de drumul meu . n-am avut niciun semn , nici pe mine nici pe mobra . si in fata organului el a fost 100% vinovat . 3 luni suspendare si amenda . nu e nicio depasire de coloana aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e culpa comuna. el nu are voie sa depaseasca o coloana.

Daca e oprita la semafor! Daca e in mers...arata-mi si mie articolul care interzice asta!

 

Pe de alta parte...hai sa cascam si noi ochii la ce se intampla in jurul nostru. Gen...stopuri de masini care se aprind=>masinile franeaza=>de ce oare?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel care intra pe drum trebuie sa acorde prioritate tuturor vehiculelor. Asta a provocat accidentul indiferent daca motociclistul are casca sau nu.

asa cum am spus, politie caci asigurarea se va lega de lucruri marunte sa nu plateasca.

scopul asigurarii este sa nu plateasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 masini aveau stopurile aprinse, daca era un copil in locul masinii il facea praf. parerea mea sincera e ca e vina motoristului. trebuia sa anticipeze ca o sa iasa ceva ca doar nu franau de prosti aia...

 

LE: nu vorbesc din punct de vedere legal ca e vina lui, dar moral el e complet vinovat pentru accident. iar la faza cu legea, conteaza prea putin daca mori, si tu nu ai nicio vina. el ar fi trebuit sa faca tot posibilul pentru a evita aceasta situatie.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 masini aveau stopurile aprinse, daca era un copil in locul masinii il facea praf. parerea mea sincera e ca e vina motoristului. trebuia sa anticipeze ca o sa iasa ceva ca doar nu franau de prosti aia...

 

legea care a incalcat-o este..... astept, restul sunt speculatii

copilul trece pe la trecerea de pietoni unde este interzisa depasirea, vorbim LEGAL, nu conducere preventiva

 

Art.54. – (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, [...] de intrare într-un rand de vehicule, [...] sau de virare spre dreapta ori spre stânga [...] este obligat [...] sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am editat ulterior si am scris ca nu este de vina din punct de vedere legal, dar daca o patea mai rau, murea cu dreptatea in mana...cui ii ajuta treaba asta. la fel si cu copilul. poti sa traiesti cu gandul ca ai omorat un copil care, din cauza parintilor iresponsabili, nu a trecut pe trecere, acest accident putand fi evitat daca erai atent.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa ca vine "little wain" acum si ne spune cum conservaru' ala e un satanist ucigator de motociclisti si cum trebuia sa-l bata protagonistul filmuletului. :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prelungirea ghencea? gresesc?

2 benzi, trafic extrem de aglomerat... un cosmar de cate ori ma fatai pe acolo... zeci de strazi laterale...

 

aiurea... coloana putea sta din mai multe motive...

dar eu unu cred ca eram mult mai atent... oare de ce stau toti ???

de depasit cred ca ma bagam si eu...

si multi care comenteaza pe aici ar fi depasit in situatia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul este de vina 100%(moral...nu legal) ..ala cu loganul nu avea cum sa-l vada.Masina rosie opreste sa-l lase sa iasa,loganistul se asigura dreapta si iese,din stanga masina era deja oprita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine unul,ca SOFER, este o noua invatatura:

chiar daca masina ma lasa sa i " trec prin fata" NU MA BAG pana nu vad daca vine unul ce depaseste !!!

 

mai ales in cazul in care vreau sa intru pe contrasens

mai bine astept sa treaca coloana si sa am vizibilitate

oricum cand pun frana sa dau " prioritate" la cate unul care vrea sa se bage sau la trecerea de pietoni ma uit rapid sa vad daca nu am vreun bizon in spate care schimba cdul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He heeyyy, mai ales motociclistul a avut o atitudine de om civilizat, de fapt dupa mine, prost de bun.

Loganul trebuia dus la politie



am editat ulterior si am scris ca nu este de vina din punct de vedere legal, dar daca o patea mai rau, murea cu dreptatea in mana...cui ii ajuta treaba asta. la fel si cu copilul. poti sa traiesti cu gandul ca ai omorat un copil care, din cauza parintilor iresponsabili, nu a trecut pe trecere, acest accident putand fi evitat daca erai atent.

absolut, lsa-l ca a avut o lectie ieftina, pacat ca o sa-l faca asigurarile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine unul,ca SOFER, este o noua invatatura:

chiar daca masina ma lasa sa i " trec prin fata" NU MA BAG pana nu vad daca vine unul ce depaseste !!!

 

mai ales in cazul in care vreau sa intru pe contrasens

mai bine astept sa treaca coloana si sa am vizibilitate

oricum cand pun frana sa dau " prioritate" la cate unul care vrea sa se bage sau la trecerea de pietoni ma uit rapid sa vad daca nu am vreun bizon in spate care schimba cdul

deci masina te lasa sa treci, opreste, in spatele ei se opresc inca 10 masini, tu nu stii daca este vreun raketist d-asta in depasire, si te bagi cat mai in fata sa te asiguri ca nu vine raketa cu >150 km/h(ca el nu vede stopurile la viteza aia). si stai si astepti, te mai bagi un pic sa incerci sa ai vizibilitate (deja toata lumea te claxoneaza, te injura). dupa cat timp te bagi, ca oricum vizibilitatea din masina nu prea ai decat daca bagi botul masini pe banda pe care intentionezi sa te incadrezi, mai ales daca e vreunu cu duba care te lasa?

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...