Sari la conținut

CBR 1000RR vs BMW S1000RR


cristidb
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator darcocbr

Imi pare mai elastica honda, nu stiu motivul . Plus ca si pilotul pare mai tupeist. Belele ambele mobre :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua motociclete diferite , doi piloti diferiti . . . . comparatia este putin deplasata . Au cohones , domnii , este adevarat , dar atat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Doua motociclete diferite , doi piloti diferiti . . . . comparatia este putin deplasata . Au cohones , domnii , este adevarat , dar atat .

Dece spui ca sunt doua motociclete diferite? Ca una e nipona iar cealalta bavareza? Fac parte din aceeasi categorie. Daca era honda shadow vs s1000rr era ok sa spui ce ai spus. Nu este nici un fel de comparatie, au iesit domnii la o tura si doar au tras de gaz blana, fata de restul "turmei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi bag ... mi s-a facut rau uitandu-ma la clip. iti trebuiesc Oo pt asa ceva nu gluma ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua motociclete diferite , doi piloti diferiti . . . . comparatia este putin deplasata . Au cohones , domnii , este adevarat , dar atat .

au cohones , dar eu is sigur ca multi dintre noi am face la fel daca le-am avea pe mana motoarele alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"CBR 1000RR vs BMW S1000RR" nu isi are sens. sunt 2 motociclisti care alearga de drogati cu 300 la ora printre alte masini.

 

Nu e niciunde un vs intre cele 2 modele. poate doar motociclete vs masini!



Nu este nici un fel de comparatie, au iesit domnii la o tura si doar au tras de gaz blana

+

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dece spui ca sunt doua motociclete diferite? Ca una e nipona iar cealalta bavareza? Fac parte din aceeasi categorie. Daca era honda shadow vs s1000rr era ok sa spui ce ai spus. Nu este nici un fel de comparatie, au iesit domnii la o tura si doar au tras de gaz blana, fata de restul "turmei".

Am urmarit inca odata filmarea si cred ca si Repsolul este model destul de nou . In cazul asta , imi retrag afirmatia cu toate ca sunt ferm convins ca electronica de pe BMW este mai avansata decat pe Honda . Parerea mea . Oricum mai raman diferentele dintre cei doi piloti .

 

au cohones , dar eu is sigur ca multi dintre noi am face la fel daca le-am avea pe mana motoarele alea

Daca am avea mobrele alea pe drumurile noastre , probabil ca am deveni simple numere intr-o statistica .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea am inteles ce a vrut sa arate cu filmuletul asta... ca bmw e mai bun sau ca honda e mai buna? lamuriti-ma si pe mine va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt egale pe autostrada cred.

 

Nu sunt egale niciunde.

E o diferenta de vreo 15-20 de cai intre ele stock ca si putere motor.Plus ca motorul bmw are un over-rev (ca sa spun asa) de motor de 600 si o curba de putere aproape perfect dreapta (ceva in genul apreciatei gixxer k5).Deci daca se schimba sus,in 13.5 (unde respectiva motoreta se ridica pe la 180 cai la roata),acul cade in vit superioara pe la 11 mii (unde motoreta are peste 160 de cai la roata).Nu vei avea nici o sansa cu un cbr cu maxim 160 de cai la roata in fata a asa ceva.Tot timpul vor fi acei 20 de cai peste tine,deajuns ca sa treaca linistit in fata ,dupa cum bine se vede la min 2.00 - acolo se vede perfect puterea superioara a neamtului.

Iar ca si ciclistica bmw-ul mi se pare iar superior,are cadru aproape identic cu un r6.

dtc,tc,qs,brembo stock,honda e dezbracata...

De ce au toti de pe circuit cu bmw-uri?de prosti?

Bmw-ul e ca pret aproape identic cu o japoneza (dotare de serie la amandoua),dar la aceeiasi bani vine cu acea pleiada de imbunatatiri care te-ar costa cateva mii bune sa le pui pe o japoneza.Cat te costa sa pui un qs ?Cat te costa sa scoti 20 de cai dintr-un miar?pc bazzaz,etc,etc.

 

S-a mai discutat subiectul suprematiei bmw si-n dunga.Cine a inteles ideea (logica de altfel) a inteles-o,cine nu,nu.

Din 2009 si pana azi,bmw-ul ala urat nu are rival.Ca zx10,ca panigale,ca etc.Nu.bmw si punct.

 

Ca o optiune personala,mie nu imi place respectivul beemer,chiar deloc,are un prieten si nu m-a incantat deloc ca si motor de strada,de zi cu zi.Daca as fi "in the market" pt un miar actual,mi-as lua fara sa clipesc un rsv4.Dar asta e chestie de gust,de caracter al motoretei/motorului,nu chestie de performante.

 

Ca si performante bmw-ul ramane tatic,oricate filmulete cu ele in tot felul de posturi am vedea pe tube.Dupa cum am zis,cine vrea sa inteleaga ideea,intelege,cine nu vrea sa accepte,poate sa nu accepte,insa asta nu schimba cu nimic adevarul :P

Pe strada parerea mea e ca trebuie sa cauti o motoreta care sa te incante,care sa-ti placa,nu care sa aiba cele mai bune performante,care sa fie "cea mai".

Insa orice motor ar trebui sa aiba asa ceva :

Incredibil,cum poate sa mearga cu accel jos pe acea vreme si efectiv motoreta sa nu se miste.Jos palaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ti iei motoreta pt uz 100% stradal, nu-ti trebuie BMW. Method, la cite circuite am fost prezent, macar ca spectator, am vazut ca S1000RR face legea, dar asta-i alta discutie. Pe autostrada e mult mai greu sa pui cei 30cai la roata in plus , acolo pe asfalt. Sint prea multe obstacole. De multe ori, asemenea baieteli se lasa cu RIP, si stiti astea prea bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Sunt curios ce ne-ar raspunde Marqez despre bavarez. Este singura intrebare care ma framanta. In rest nimic. Daca ar trebuii sa aleg dintre o hondă si un bmw, de ex 2012 ambele, fara nici cea mai mica retinere as alege japonezul !! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce ne-ar raspunde Marqez despre bavarez. Este singura intrebare care ma framanta. In rest nimic. Daca ar trebuii sa aleg dintre o hondă si un bmw, de ex 2012 ambele, fara nici cea mai mica retinere as alege japonezul !! :)

Ti-a spalat cineva creierul si tu inca nu ti-ai dat seama? Ai mers macar 1km (pe autostrada)

cu acest S1000RR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marquez?La el te referi?Ce ar putea sa-ti spuna un pilot honda despre un bmw? :D

 

Dupa cum am mai zis,parerea si preferintele personale ale unora sau altora (printre care ma includ si pe mine) nu schimba deloc diferenta de performante si nu stirbesc cu nimic suprematia bmw-ului.

 

Din 2009 se tot chinuie japonezii sa-l dea jos de pe acel piedestal si nimic.Poate la anul cand vor aparea noile miare japoneze (cred).Dar bine,poate la anul mai apare un bmw,si atunci iar va fi noapte-n cuba :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

@jagi- nu mi a spalat nimeni, nimic . De mers cu asa ceva nu am mers doar un km. Cine ma cunoaste stie ce vreau sa spun. Dar tot nu conteaza, sunt eu prea fan honda, sigur de aici mi se trag sechelele astea :P.

@method- da, la marquez ma refer, scriu de pe mobil si mai gresesc. Sunt de acord, performantele bmw-ului si suprematia sa sunt greu de batut. Dar asta nu ma interesează, tot mai mult imi place cealalta.

Va salut,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...