Sari la conținut

Imi cade topcaseul la drum


Postări Recomandate

Salut!

Am pe Hornet un topcase Givi V46 montat pe o placa Givi M5. De doua ori am patit sa-mi sara topcaseul la drum. Prima data cand mi-a sarit am banuit ca nu a fost impins calumea si nu s-a fixat bine. Vineri ridicam motocicleta de el, semn ca era totul bine, iar sambata mi-a sarit la drum. Erau niste denivelari si cand am intrat pe acea portiune s-a dus. Viteza aveam pana in 50... Am analizat placa si sistemul de prindere si nu am constatat uzura. Cand am luat motorul topcaseul era montat si arata ca nou!

A mai patit cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu.

 

Eu am patit sa pierd un side-case cu prindere Givi pe drum... dar atunci s-a rupt prinderea, nu a sarit.

 

Studiaza mai bine, poate cele doua chestiuni nu se potrivesc calumea. In mod normal, cum e facuta acea gheara care prinde topcase-ul.. este imposibil sa sara daca nu se rupe.

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a rupt nimic! de 1 mai mi-a cazut dupa ce am facut mai bine de 100Km, l-am luat, l-am montat pe placa si mi-am continuat drumul. De atunci si pana sambata l-am avut montat pe motor si m-am dat prin oras... Sambata eram aproate de oras, l-am pus pe motor si m-am intors sa-l las acasa... nu e nimic rupt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Givi Monokey de 40 si ceva de litri si o placa artizanala. Nu e normal sa iti sara, oricat de rau e drumul. Mie nu mi-a sarit pe camp, forestiere si in gropi adanci de aproape 30 de cm. Am dat cu mobra de pamant de au gasit-o dracii si nu a sarit niciodata. Ori nu sunt alea compatibile or e problema la topcase daca placa nu are semne uzura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Givi Monokey de 40 si ceva de litri si o placa artizanala. Nu e normal sa iti sara, oricat de rau e drumul. Mie nu mi-a sarit pe camp, forestiere si in gropi adanci de aproape 30 de cm. Am dat cu mobra de pamant de au gasit-o dracii si nu a sarit niciodata. Ori nu sunt alea compatibile or e problema la topcase daca placa nu are semne uzura.

Stiu ca nu e normal, este evident... compatibile sunt, ca model! Pe langa faptul ca sunt ambele Givi, multi au acelasi model de placa la topcase Givi V46. Poate desfac incuietoarea sa vad ce gasesc prin ea...

 

Ultima solutie este un surub mare gros :D

O solutie nu tocmai potrivita daca vrei sa-l dai jos cand e plin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ce sa desfaci, se vede cu ochiul liber ce se misca acolo. In topcase ai o tija tesita cu arc, care intra in interior cand apesi butonul de desfacere.

Pe placa ai taful (ciocul) ala care are in el o gaura in care intra tija de la geanta. E ca si broasca de la usa. Tie ti s-a intamplat sa ti se deschida usa singura de nebuna?

 

Poate doar sa nu mai ai arcurile la tija aia, dar e practic imposibil sa iasa de acolo.. doar sa se fi rupt.

Vezi sa nu fie partea din placa de pe portbagaj cumva ciobita sau crapata..

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5WyOVSXsbUaAnC78qpQNSYd38bHPsm9szNGL0Vk4076XiQurU

 

Cele incercuite sunt arculetele, imediat langa ea e tija culisanta care se imbina cu "ciocul" de pe placa.

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt sistemul de prindere Givi e si pacat sa faci tiganii... sta de la sine, nu trebuie chingi si alte prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ce sa desfaci, se vede cu ochiul liber ce se misca acolo. In topcase ai o tija tesita cu arc, care intra in interior cand apesi butonul de desfacere.

Pe placa ai taful (ciocul) ala care are in el o gaura in care intra tija de la geanta. E ca si broasca de la usa. Tie ti s-a intamplat sa ti se deschida usa singura de nebuna?

 

Poate doar sa nu mai ai arcurile la tija aia, dar e practic imposibil sa iasa de acolo.. doar sa se fi rupt.

Vezi sa nu fie partea din placa de pe portbagaj cumva ciobita sau crapata..

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5WyOVSXsbUaAnC78qpQNSYd38bHPsm9szNGL0Vk4076XiQurU

 

Cele incercuite sunt arculetele, imediat langa ea e tija culisanta care se imbina cu "ciocul" de pe placa.

La inspectia vizuala, totul e OK!

 

Imposibil!

Se pot face improvizatii, dar nu-s adeptul cofetariilor.

 

Pt sistemul de prindere Givi e si pacat sa faci tiganii... sta de la sine, nu trebuie chingi si alte prostii.

Asa spuneam si eu, pana am intalnit o exceptie! Acum ma amuz ca atunci cand am luat motorul, in drum spre casa tot verificam daca mai am topcaseul. Dupa ce am capatat incredere si aveam impresia ca nu cade, a inceput sa-si faca de cap... Ce inseamna sa fii paranoic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva e defect acolo, nu are cum sa sara daca totul e in regula si e montat corect.

 

Verifica cu atentie cele doua prinderi din colturi, macar 1 din ele daca e rupta (ori partea din geanta, ori partea din placa) atunci clar sare. Topcase-ul trebuie sa fie fixat ferm in toate cele 3 puncte ca sa nu se desprinda.

 

e posibil sa fie largita una din gaurile din topcase.. in care intra "bumbii" din placa... la prima vedere pot parea ok..

Editat de Mikulas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am doua trante la activ cu toate cele 3 genti pe mobra.

nu a sarit nici una...

am mers in off road cu mult mai multa greutate decat srie pe ele ca ar fi voie...

nici o problema...

 

ceva nu este ok cu sistemul de prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leprone, nu-i nimic science ficton, am un prieten, Mihai Varadero, care a pierdut un Givi montat de nou, fara trinte. I-a cazut pu si simplu, nici macar nu si-a dat seama, si pierdut a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desfa-i broasca sa nu fie limba uzata si/sau arcul care impinge limba rupt.

Tocmai ce a scris ca le-a verificat.

 

Si eu le-am incarcat pe ale mele de le-a luat naiba, si din 3 nu a cazut niciodata nici unul. Cum ziceam, o singura data am pierdut o geanta laterala, dar atunci s-a rupt limba aia culisanta care face click cand il montezi, tija aia.. pzda ma-ssi cum s-o chema. Aia care se misca cand impingi de butonul rosu de desfacere.

 

Atunci am reusit sa comand de la Givi exact partea aia, a costat putin, am inlocuit-o si am si acum gentile functionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leprone, nu-i nimic science ficton, am un prieten, Mihai Varadero, care a pierdut un Givi montat de nou, fara trinte. I-a cazut pu si simplu, nici macar nu si-a dat seama, si pierdut a fost.

Macar nu sunt eu primul care o pateste...de fiecare data era prietena la spate si m-a atentionat delicat cu pumnii in spate inainte sa il vad in oglinda cum tzopaie.

 

Desfa-i broasca sa nu fie limba uzata si/sau arcul care impinge limba rupt.

Am desfacut, limba nu are uzura deloc, ambele arcuri sunt intregi. Am mai tras de ele si le-am mai intins putin...

 

Tocmai ce a scris ca le-a verificat.

 

Si eu le-am incarcat pe ale mele de le-a luat naiba, si din 3 nu a cazut niciodata nici unul. Cum ziceam, o singura data am pierdut o geanta laterala, dar atunci s-a rupt limba aia culisanta care face click cand il montezi, tija aia.. pzda ma-ssi cum s-o chema. Aia care se misca cand impingi de butonul rosu de desfacere.

 

Atunci am reusit sa comand de la Givi exact partea aia, a costat putin, am inlocuit-o si am si acum gentile functionale.

Al meu nu era incarcat niciodata... aveam nimicuri in el (suc, o bluza, portofelul). Prima data a sarit dupa ce am facut o depasire si in spatele meu mai erau 3 motociclist. noroc ca nu l-a luat vreunu la roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt sistemul de prindere Givi e si pacat sa faci tiganii... sta de la sine, nu trebuie chingi si alte prostii.

 

 

La inspectia vizuala, totul e OK!

 

Se pot face improvizatii, dar nu-s adeptul cofetariilor.

 

 

Ceva e defect acolo, nu are cum sa sara daca totul e in regula si e montat corect.

Aaa, pai daca Givi nu suporta "tiganii" si improvizatii...atunci inseamna ca nu ne permite statutu' decat o solutie: cumperi alt topcase si alta placa. Noi, Givi, ca astea sunt top!

 

Io, de fapt, nu i-as pune nicio chinga, ci o plasa de bagaje peste topcase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, pai daca Givi nu suporta "tiganii" si improvizatii...atunci inseamna ca nu ne permite statutu' decat o solutie: cumperi alt topcase si alta placa. Noi, Givi, ca astea sunt top!

 

Io, de fapt, nu i-as pune nicio chinga, ci o plasa de bagaje peste topcase.

sa stii ca ar fi o varianta plasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...