Sari la conținut

Butuc blocat


b374
 Share

Postări Recomandate

Dupa o perioada mare de stat (afara si in majoritate neacoperit), butucul de la contact nu se mai roteste. Cheia intra. Dar nu pot sa rotesc butucul. Cheia de rezerva la fel, aia rosie la fel. De fapt ca-i cheia ei sau de la alta motoreta cu acelsi blank sau blank chior - la fel.

 

WD40 - garla, nici o schimbare intra cheia mai usor si atat;

Ciocanit un pic - nici un efect;

Miscat, scos, bagat, gadilat - nada;

Luat un blank si bagat ala si frecat ca poate a ramas vreun catzel mai tras care tre sa vina mai in interior si sa-l misc; nimic.

 

Motoreta e Yamaha. Cu chip :(. Oficial inseamna butuc + imobilizator + ecu + cheie rosie + cheie + ( optional buson, butuc sa). Juma din mobra...

 

Ideei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da butucul jos, vezi cum se desface in bucati si rezolva problema. Da-mi o poza cu butucul care e pe mobra, poate am ceva sfaturi. Eu in iarna am desfacut la un TDM si il facusem ca noi, nu mai agata deloc, mergea frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husă.

 

Du-te, ba... E ca si cum in loc sa dai penicilina dai prezervative.

» Post actualizat in 30 Jun 2014 19:15

Da butucul jos, vezi cum se desface in bucati si rezolva problema. Da-mi o poza cu butucul care e pe mobra, poate am ceva sfaturi. Eu in iarna am desfacut la un TDM si il facusem ca noi, nu mai agata deloc, mergea frumos.

 

pare o tzar mai complicat. e mai asemanator cu 900, nu 850... as cauta in prima faza o rezolvare "laparoscopica"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca merge incercat si cu Cola...

http://www.myvideo.ro/watch/9174335/Coca_Cola_indeparteaza_rugina

 

personal nu am incercat niciodata, dar mai multe filmulete arata ca dizolva rugina

 

am mai multe obiectii... daca am un catzel care nu iese destul, zaharul din cola o sa-l lipeasca si mai bine. basca... e motoreta serioasa... ori petrol ori alcool :) apa cred ca a tras destula :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata? Ar trebui sa aibe 2 capete conice (daca nu e varianta cu plastic care se da joc). Le dai jos cu o bormasina si desfaci frumos contactul.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/YAMAHA-XT660X-XT660-X-SUPERMOTO-CHIPPED-LOCK-SET-IGNITION-SWITCH-ECU-2007-2011-/281291961234?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item417e4eb392

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca in primul rind sa-l deblochezi singur: da-l jos si toarna in el otet(cel mai ieftin), daca e ruginit, sau un degripant, sau chiar motorina; daca nu merge sa-l deblochezi singur, apeleaza la baietii care se ocupa cu chei: este un baiat in BZ, Dorin, care repara orice butuc. il desface si-ti face verturile noi noute. poate gasesti pe cineva sa ti-l faca, daca nu iti dau tel lu Dorin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai incerc maine o tura de wd40 combinata cu aer comprimat / aspirator ... poate gasesc si un degripant mai dedicat...

Sa stii ca nu e mare rahat sa il dai jos si sa il desfaci, atat sa tii minte ordine in care scoti cateii din butuc, altfel o sa iti trebuiasca alta cheie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu e mare rahat sa il dai jos si sa il desfaci, atat sa tii minte ordine in care scoti cateii din butuc, altfel o sa iti trebuiasca alta cheie :)

 

pare. din ce vad eu e nevoie de flex sau de bormasina doar ca sa desprind contactul de pe cadru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar, ca am facut-o eu si i-am imprastiat prin casa :D Bagi cate unul cate unul si vezi sa fie la nivel, cand introduci cheia in butuc. ia ceva mai mult timp decat in cazul in care esti atent si ai grija de ei cum ai zis tu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

WD40 nu-i degripant, cumpara un spray degripant dedicat.

Mai poti incerca sa torni in butuc si decarbusolv.

O sa-si dea drumul pina la urma, trebuie sa ai rabdare. Nu mai forta intrucat strici butucul.

In ce zona stai, daca esti prin drumurile mele de maine incercam cu decarbusolv..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WD40 nu-i degripant, cumpara un spray degripant dedicat.

Mai poti incerca sa torni in butuc si decarbusolv.

 

bag o fisa.

» Post actualizat in 30 Jun 2014 21:36

Eu as incerca cu o substanta degripanta si cu ceva care sa il faca sa vibreze, o bormasina cu percutie ceva (fara spirala :))

 

de ciocanit butucul l-am ciocanit un pic... "la mana"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare. din ce vad eu e nevoie de flex sau de bormasina doar ca sa desprind contactul de pe cadru.

Nu ar trebui decat sa desfaci conurile alea(care defapt is suruburi) si ai 2 variante pentru asta, chiar 3.

- lovesti cu o daltita in sensul de desfacere(daca iti permite spatiul)

- dai o gaura in centrul conului si bati un torx sau ceva si il desfaci

- dai o gaura mica in centru apoi gradual maresti diametrul burghiului pana retezi tot capul, la final contactul o sa culiseze afara si ai sa poti apuca partea de surub ramasa cu un cleste/ceva si deface suruburile.

In rest, contactul in sine e un puzzle ... daca ai grija cum il desfaci o sa stii sa il si faci ;)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te, ba... E ca si cum in loc sa dai penicilina dai prezervative.

» Post actualizat in 30 Jun 2014 19:15

 

pare o tzar mai complicat. e mai asemanator cu 900, nu 850... as cauta in prima faza o rezolvare "laparoscopica"...

daca nu ingrijesti motocicleta si nu o acoperi.....eu am avut doar Yamaha..si TOATE..aveau probleme la butuc daca o lasam o zi -doua in ploaie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e blocat din cauza sistemului ce da lock la ghidon ( nu stiu exact cum e la tine facuta treaba asta).

 

nu e. ghidonul era neblocat. sistemul in sine e un stut care iese si intra in 2 gauri din triple clamp care vin in dreptul lui cand e ghidonul la una din extreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da, decat sa ti mobra intr-un garaj mai bine o ti in ploaie, ACUMA NA! SE RAZBUNA SI EA :)

chiria unui garaj e 50 ron/ luna, un imobilizator... o sa te coste ceva .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da, decat sa ti mobra intr-un garaj mai bine o ti in ploaie, ACUMA NA! SE RAZBUNA SI EA :)

 

altu?!

 

chiria unui garaj e 50 ron/ luna, un imobilizator... o sa te coste ceva .....

 

hm... 4 ani x 12 = 48. 48 x 50 = 2,400. + taxi/benzina pana la garaj. incepe sa dea bine :)

» Post actualizat in 01 Jul 2014 07:52

daca nu ingrijesti motocicleta si nu o acoperi.....

 

la ca-i schimb rulmentii si ung lantul ca sa ma pun bine cu ea la loc

 

eu am avut doar Yamaha..si TOATE..aveau probleme la butuc daca o lasam o zi -doua in ploaie....

 

la Y, n-ai nevoie de ploaie. Toate butucele au nevoie de descant din start. Ba tre sa impingi un pic de cheie in sus, ba in jos sau alte miscari gen fatalitate. Plus ca-si mai fac unele un feature de poti sa scoti cheia din contact cu motorul mergand - o fi pt valet parking, dar de ce nu de noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă un arc al cățeilor s-a blocat sau s-a rupt (datorită ruginirii) ... rezultă: 1: blocat= șansa de a-și reveni după oareșcare plimbare cheie+ WD 2: arc rupt= nașpa, desfăcut, anulat cățel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa misti cheia in "nord si sud" in timp ce dai de cheie.

 

ala e modus operandi normal la majoritatea Yamaha :) XT660Z in sus, WR250R in jos, XJ600S am uitat dar parca tot in jos, TDM900 in jos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate vechiturile (si nu numai yamaha) unde tine omul ditamai brelocul se uzeaza mult cateii si nu mai tin cheia, agata, trebuie sa tragi de cheie etc. Eu am desfacut la TDM si inlocuit cateii la un pensionar si mergea asa usor si frumos, ziceai ca e nou. Dar inainte, tot in jos trebuia sa tragi. Si la zxr -ul de 400 la fel.


» Post actualizat in 01 Jul 2014 12:17

PS: Butucul mergea ok, nu pensionarul, l-am dat disparut, s-a inchis magazinul si mi-e frica de mai rau si pt. el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...