Sari la conținut

Bucuresti - Cazanele Dunarii - Apuseni - Transalpina - Buc. 4-9 august


Gnraloo
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

In prima saptamana din august, 4-9, vreau sa plec pe traseul Buc-Orsova-Apuseni-Transalpina-Buc.

 

Planul meu presupune cateva nopti de cazare, cred ca 3-4, si ceva drumetii pe munte (cu piciorul), de exemplu de urcat pe Varful Bihor, cel mai inalt din Apuseni. Sunt multe trasee interesante in zona.

 

Momentan nu stim foarte bine cati vom fi, probabil cel putin 3 motoare, plecare luni 4.08.2014 dimineata din Bucuresti.

 

Avand in vedere lungimea traseului (aprox. 1250 km) si obiectivele propuse, as inclina spre cazare la pensiuni/cabane pt refacere. Dupa calcule ar fi nevoie de odihna in zonele: Orsova, Arieseni (2 nopti daca urcam pe munte), eventual inca o noapte prin zona Transalpina (Ranca de ex.)

 

Mai jos atasez o harta a traseului.

 

Daca mai sunt doritori sa ne insoteasca sunt bineveniti, la fel ca si sfaturile :cheers:

 

 

post-42927-0-51349100-1406142996_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca obiectivele sunt cele din titlu, deja ai ratat unul. Cazanele sunt dupa Orsova. ;)

In titlu am mentionat Cazanele, evident ca nu o sa le ratam, iar pe itinerariu am trecut cateva localitati mai mari, ca reper.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, dar ti-as recomanda invers, desi depasesti limita de kilometri si iti ia o saptamana si ceva

 

Bucuresti-Curtea de Arges-DN7C-Sibiu-Abrud-DN1R-Huedin-Cluj-Alba Iulia-Sebes-DN67C-Tg-Jiu-Baia de Arama-DN67D-Herculane-Oravita-Drobeta-Craiova-Slatina-Pitesti-Bucuresti

 

obiective incluse

- manastirea Curtea de Arges

- barajul Vidraru

- Balea Lac

- Balea Cascada

- Sibiu!

- Parcul Natural Apuseni (si aici sunt mai multe)

- Cluj Napoca (dupa mine cel mai civilizat loc din Romania) in jurul orasului ai cateva baraje de acumulare si padure unde lumea iese de obicei.

- Cetatea Alba Iulia (plus cetatile fortificate din zona)

- Ranca

- Tg-Jiu Coloana Infinitului (poti face si defileul Jiului asa de proba)

- Valea Cernei

- Cheile Nerei

- Cazane

- Drobeta(aici n-ai ce sa vezi, poti sa ajungi la Bucuresti intr-o zi)

- Craiova (aici ai ce sa vezi: zoo, parc mare, centru dragut)

- Bucuresti via Pitesti.

 

si ti-ai vazut tara. Nu uita sa iei un aparat foto. E doar asa o idee, cam ce-as face eu.

Ti-as recomanda sa consulti un calendar cu zilele oraselor sau intrunirile moto din perioada in care te arunci la aventura, poti sa ai un itinerariu foarte bogat.

Bafta si nu uita sa pui poze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, dar ti-as recomanda invers, desi depasesti limita de kilometri si iti ia o saptamana si ceva

 

Bucuresti-Curtea de Arges-DN7C-Sibiu-Abrud-DN1R-Huedin-Cluj-Alba Iulia-Sebes-DN67C-Tg-Jiu-Baia de Arama-DN67D-Herculane-Oravita-Drobeta-Craiova-Slatina-Pitesti-Bucuresti

 

obiective incluse

- manastirea Curtea de Arges

- barajul Vidraru

- Balea Lac

- Balea Cascada

- Sibiu!

- Parcul Natural Apuseni (si aici sunt mai multe)

- Cluj Napoca (dupa mine cel mai civilizat loc din Romania) in jurul orasului ai cateva baraje de acumulare si padure unde lumea iese de obicei.

- Cetatea Alba Iulia (plus cetatile fortificate din zona)

- Ranca

- Tg-Jiu Coloana Infinitului (poti face si defileul Jiului asa de proba)

- Valea Cernei

- Cheile Nerei

- Cazane

- Drobeta(aici n-ai ce sa vezi, poti sa ajungi la Bucuresti intr-o zi)

- Craiova (aici ai ce sa vezi: zoo, parc mare, centru dragut)

- Bucuresti via Pitesti.

 

si ti-ai vazut tara. Nu uita sa iei un aparat foto. E doar asa o idee, cam ce-as face eu.

Ti-as recomanda sa consulti un calendar cu zilele oraselor sau intrunirile moto din perioada in care te arunci la aventura, poti sa ai un itinerariu foarte bogat.

Bafta si nu uita sa pui poze !

Multumesc pentru sugestie, e interesant si traseul asta, depinde de timpul pe care il avem la dispozitie.

» Post actualizat in 24 Jul 2014 06:32

Deci veti merge pe Orsova-Moldova Veche-Oravita sau doar dati o fuga pana la Dubova si inapoi?

Ca nici din harta nu inteleg care-i traseul.

Cazanele sunt la cativa km de Orsova. M-am gandit la Orsova-Dubova-Orsova-Caransebes-Hateg-...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Anul trecut am fost pe acolo.Iti recomand sa nu te opresti in Orsova ci in Eselnita (la 6 km de Orosva) .Acolo sunt Cazanele,pensiuni ai de unde alege si majoritatea au terasele chiar pe Dunare.Am vorbit cu cei de la pensiune pentru plimbare cu barca (au venit si ne-au luat direct de pe terasa :)) ) .Daca te intereseaza mai multe detalii da-mi un pm.Iti recomand si Cheile Nerei daca nu ti-ai batut in cuie traseul.

 

Bafta si concediu placut.

Uite cateva poze (primele sunt din Eselnita celelalte din Cheile Nerei)

 

http://www.consolegames.ro/forum/f38-auto-moto/72406-consolistul-motociclist/index2.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain si in Cheile Nerei, multumesc pentru recomandare.


» Post actualizat in 24 Jul 2014 19:47

Revin cu un detaliu important: data plecarii nu e batuta in cuie, se supune majoritatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain!

 

Iata si a doua varianta de traseu, ceva mai lung:

post-42927-0-16695300-1406271529_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- (poti face si defileul Jiului asa de proba)

Drumul este dezastru, deschis doar intre 12,oo-14,oo si seara dupa oara 19,oo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre Dubova si Svinita o sa dai de cateva portiuni fara asfalt (deh, drum national).

De la iesirea din Herculane pana la intersectia cu DN 66A o sa ai parte de asfalt gaurit si peticit.

Pentru Cheile Nerei iti trebuie cel putin o zi de vizitat, pe jos sau cu barca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai fiti pregatiti de offroad pe DN1R de la cativa km inainte de granita judetelor AB/CJ si Poiana Horea si dupa de un drum destul de rau pana la Belis. Din cate am auzit, nici Zlatna-Abrud nu e grozav. E bine de avut in vedere cand planificati nr de km/zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai fiti pregatiti de offroad pe DN1R de la cativa km inainte de granita judetelor AB/CJ si Poiana Horea si dupa de un drum destul de rau pana la Belis. Din cate am auzit, nici Zlatna-Abrud nu e grozav. E bine de avut in vedere cand planificati nr de km/zi.

Multam fain pentru ponturi, e bine de stiut.

 

Si cum directia o stii, dar nu si destinatia, mi-a mai venit o idee:

post-42927-0-55473400-1406624323_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- La Cazane poti face o drumetie cam de o ora jumatate doua (dus intors) pe Ciucarul Mare unde poti vedea Cazanele de sus.

Atentie pe unde calci ca pot fi vipere in zona

- Aproape de Svinita mai poti vedea ruinele cetatii Tricule

- Din Orsova poti inchiria o barca rapida si mai poti vedea Pestera Ponicova si Grota Veterani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot sunteti in zona, eu va sugerez sa intrati putin in Serbia, doar pana la Tunelul3 (T3), sunt doar cativa km...max 20 de la granita as zice, pana in acel punct. Este o priveliste INCREDIBILA. Va pun poze, ca sa vedeti ce pierdeti, daca decideti sa nu mergeti. Va trebuie doar buletinul si actele motocicletei.

 

Apoi...daca vreti sa innoptati in zona, Pensiunea "La ponton" este aproape de Cazane, la iesire din Eselnita, iar are o priveliste superba, cu servirea micului dejun (inclus in pret) pe ponton. vezi poza... (pensiunea asta ar trebui sa-mi dea un discount, la cati motociclisti am trimis acolo, lol).

 

Cand am fost acum 3 ani (Drobeta - Moldova Veche), drumul era cand foarte bun (proaspat turnat) cand foarte prost (pregatit sa fie turnat, deci pietris), nu stiu daca s-a remediat, dar atat de mult mi-a placut privelistea, ca (pt mine) s-a meritat un pic clantatinul dintilor pe portiunile proaste, lol.

 

Va pun cateva poze din plimbarea mea de acum 3 ani si de acum o luna ;)

 

Sa aveti un timp bun si distractie placuta!

post-2550-0-25575200-1407310747_thumb.jpg

post-2550-0-37905000-1407310863_thumb.jpg

post-2550-0-07753400-1407311020_thumb.jpg

post-2550-0-83726900-1407311030_thumb.jpg

post-2550-0-35165800-1407311088_thumb.jpg

post-2550-0-23815900-1407311129_thumb.jpg

post-2550-0-82450200-1407311289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost stabilit traseul:

Buc - Dubova (via Tg Jiu, V. Cernei, Herculane) - Caransebes - Hunedoara (DN76)- Arieseni - Sebes - Ranca - Buc.

 

Obiective: operele lui Brancusi din Tg Jiu (in trecere), Valea Cernei (in trecere), Cazanele Dunarii, Cascada Bigar, Sarmizegetusa, Castelul Corvinilor, Muntii Apuseni, Alba Iulia, Transalpina.

 

Cazare: Dubova 1 noapte, Arieseni 2 nopti (pt drumetie pe munte daca vremea o permite), Ranca (eventual)

 

Activitati: motociclit, fotografiat, poate o tura scurta pe malul sarbesc al Cazanelor, drumetie pe Ciucarul Mare (vedere asupra Cazanelor de sus), drumetie de max o zi in Apuseni si ce-l mai taie pe fiecare capul

 

Plecare: luni dimineata de la Petromul din Militari la ora 8 (aproape sigur, daca se schimba anuntam)

 

Mai jos traseul pe harta.

 

Daca se mai baga cineva sa anunte pana sambata pt rezervarea la pensiuni, altfel va trebui sa isi gaseasca singur.

 

 

post-42927-0-97141300-1407351618_thumb.jpg


» Post actualizat in 10 Aug 2014 20:16

Ultima strigare: adunarea/plecarea maine dimineata la 7:30 la Petrom Iuliu Maniu (langa Arabesque).


» Post actualizat in 18 Aug 2014 13:54

Am revenit cu bine din calatorie, pozele le-am postat in topicul /index.php?/topic/716989-buc-valea-cernei-cazane-cheile-nerei-apuseni-transalpina/?p=3816910

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...