Sari la conținut

Caut locuri de campare ne aglomerate si fara ursi


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

Salut ! pe la inceputul lui august as vrea sa merg cu motorul si prietena cu cortul sa campez undeva. Mi-ar placea sa nu fie ursi, sa fie o apa si sa pot face focul.

De asemenea, nu as vrea sa fie aglomeratie si inghesuiala. Ma puteti sfatui in privinta asta?

Multumesc,

 

L.E. neaglomerate

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti recomand Delta in perioada verii...trecand cu vederea caldura si mizeria lasata de diversi nesimtiti (unde ajungi tu cu mobra, ajunge si grataragiul cu masina), un aspect deloc de ignorat sunt tantarii...care, contrar parerii generale, apar cand apune soarele si dispar cand rasare. Asta daca campezi la soare, ca in padure nu dispar mai deloc. Si nu sunt 2-3...

Mananca Autan cu placere si sunt imuni aproape la orice alt leac... Bratari, spirale Raid, otet...egale cu 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parcul natural macin (dobrogea), teoretic ai vreo 2..3 locuri de campare desemnate, peisajul e fain se ajunge cu mobra..poate si un pic de autospinare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Un camping superb e in zona Harghita, intre Gheorgheni si Praid la 18km dinspre Gheorgheni spre Praid. Pensiunea Dorca!

In localitatea Borsec e Poiana Viezurilor, superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! pe la inceputul lui august as vrea sa merg cu motorul si prietena cu cortul sa campez undeva. Mi-ar placea sa nu fie ursi, sa fie o apa si sa pot face focul.

De asemenea, nu as vrea sa fie aglomeratie si inghesuiala. Ma puteti sfatui in privinta asta?

Multumesc,

 

L.E. neaglomerate

 

Vad ca ai BMW si vrei la inceput de august.

Uite o propunere: /index.php?/topic/714506-bmw-camp-5-the-real-deal/

Si nici nu cred ca va fi aglomerat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti recomand Delta in perioada verii...trecand cu vederea caldura si mizeria lasata de diversi nesimtiti (unde ajungi tu cu mobra, ajunge si grataragiul cu masina)

Asta se aplica oriunde/oricand daca e s'o spunem p'a dreapta.

 

Cu tantarii ... mai depinde si de cat de dulce ai sangele :)

Ca si regula .. tantarii sunt dimineata vre'o 4-5 (de pe la 5-6 pan' pe la 10) ore si seara la apus inca vre'o 3-4 (de pe la 18 pan' pe la 22)

 

Sunt o gramada de locuri superbe in balta (aka Delta)

Poti sa ajungi cu motoretul (il urci pe bac) pana pe la Sulina.

Poti sa ajungi pe sosea din TL spre Mahmudia/Murighiol (mama si ce sosea belea este de la iesire din TL spre Mahmudia) iar acolo sunt o gramada de campinguri/cazari/pensiuni/ depinde cat de tine portofelul . Spre exemplu eu aici imi golesc buzunarele regulat ==> https://www.facebook.com/PufleneResort?ref=br_tf / sau http://pensiunealagunaalbastra.ro/

Poti s'o arzi pe partea cealalata (via Macin) sau prin Jurilovca .. sau pe la lacul Razelm.

 

Sunt zone superbe cu lacuri/ghioluri/grinduri/stufarisuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tantarii e dubioasa treaba in Delta... am fost intr-un an prin mai si abia daca erau cativa seara, in rest nimic, puteai sta linistit afara. In schimb, acum 2 ani, am stat 4 zile la cort pe bratul Sf. Gheorge prin august si am innebunit, cum se insera nu mai puteai sta afara din cort (si ala cu plasa inchisa, normal) decat daca faceai foc cu frunze verzi, mult fum, si sa stai fix in fumul ala (imposibil de facut). Haine cu maneca lunga, Autan, otet, bratari anti-tantari, spirale Raid arse... nimic, eram ciuruiti.

Poate conteaza si zona si perioada anului. Nu sunt "de-al locului", nu stiu ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit happens man .. stai linistit. Nu e vre'o regula batuta'n cuie. E posibil sa fi nimerit in mijlocul unei invazii d'alea de dureaza 1saptamana - doua... si atunci ai belit coceanu ...

Dar daca iti permiti sa ridici tabara si sa te cari din zona infestata... sunt sanse mari sa eviti donarea de sange

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea este lacul vidraru si ai o gramada de locuri de campare plus si casute daca vrei sa stai la ele iar un mare plus este ca ai ce vedea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea mea este lacul vidraru si ai o gramada de locuri de campare plus si casute daca vrei sa stai la ele iar un mare plus este ca ai ce vedea .....

Si ursi deasemenea!

» Post actualizat in 28 Jul 2014 19:29

e cam greu sa te muste o vipera in cort...

Tu cand stai la cort stai...numai in cort?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum da cineva o idee si un loc si-mi place, cum posteaza urmatorul coleg zicand vipere, tigani, sau ursi :))

 

Cheile Herei, Delta, Vidraru imi sunau bine, dar mi-ati taiat craca scurt. :D

 

SyDemon, preturile cum sunt la Puflene resort ? Tot aud ca prin Delta sunt numai rip off-uri, gen un mujdei 10 ron . :)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane ... la Puflene ... costa . Alea's 4 stele pe bune ..nu prosteala. Un bors de peste cu o plachie cu mamaliga si sucuri pt 2 persoane ... pregateste'te sa marchezi un 100lei scurt.

Dar nu e numai Puflene sau Murighiol p'acolo. D'aia am zis ca sunt oferte pt toate buzunarele.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi neica la Sacelu, in Gorj, unde ai preturi de pui in coor toata tara asta si liniste deplina, fara serpi, ursi, tintari sau alte lighioane.

Distractie pe masura pungii, adica lacuri amenajate cu intrare ieftina sau piscina de bambuisti cu citronada si bere la botu' calului la preturi ceva mai mari, dar nicidecum sa iti rupa scaiul de la buzunar! Poti sta la cort sau la pensiuni cu preturi de camping.

Ia in calcul si varianta asta si sa-mi spui daca am avut sau nu dreptate! :peace:

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ramai la ideea de campare la cort costurile scad mult... mai gatesti ceva la foc, mai mananci un ceva de pe marginea drumului... daca nu, reorienteaza-te spre cazare la pensiune sau casute si ai mai multe optiuni.

Mie, de exemplu, mi-a placut mult zona Sf. Gheorghe (aia din Covasna), am fost acum multi ani la Homorod. Cam greu cu "bastinasii" care uita subit limba romana si nu vor sa-ti vanda nici 1l de lapte proaspat, dar asta e... poate s-au mai schimbat lucrurile in atatia ani. Mai e de luat in calcul si aspectul vremii si a temperaturii, eu am prins in august 0-5 grade.

Herculane iar e frumos... dar viperele sunt un pericol real, mai ales la cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ramai la ideea de campare la cort costurile scad mult... mai gatesti ceva la foc, mai mananci un ceva de pe marginea drumului... daca nu, reorienteaza-te spre cazare la pensiune sau casute si ai mai multe optiuni.

Mie, de exemplu, mi-a placut mult zona Sf. Gheorghe (aia din Covasna), am fost acum multi ani la Homorod. Cam greu cu "bastinasii" care uita subit limba romana si nu vor sa-ti vanda nici 1l de lapte proaspat, dar asta e... poate s-au mai schimbat lucrurile in atatia ani. Mai e de luat in calcul si aspectul vremii si a temperaturii, eu am prins in august 0-5 grade.

Herculane iar e frumos... dar viperele sunt un pericol real, mai ales la cort.

Multumesc pentru ideea cu Harghita, dar sunt din Neamt ca origine si deja stiu pe acolo. E frumos intr-adevar, dar am fost de multe ori . :)

 

Mergi neica la Sacelu, in Gorj, unde ai preturi de pui in coor toata tara asta si liniste deplina, fara serpi, ursi, tintari sau alte lighioane.

Distractie pe masura pungii, adica lacuri amenajate cu intrare ieftina sau piscina de bambuisti cu citronada si bere la botu' calului la preturi ceva mai mari, dar nicidecum sa iti rupa scaiul de la buzunar! Poti sta la cort sau la pensiuni cu preturi de camping.

Ia in calcul si varianta asta si sa-mi spui daca am avut sau nu dreptate! :peace:

As vrea sa stau la cort doar de dragul campatului : un foc, natura, o apa pe langa, o bere, si nu pentru buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Vidraru, Paltinu, sau sos. Predeal - Rasnov pa malul riului - sunt cateva corturi, fara ursi. Lacul Bolboci sau in nord in zona Agapia - Varatec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul Vidraru, Paltinu, sau sos. Predeal - Rasnov pa malul riului - sunt cateva corturi, fara ursi. Lacul Bolboci sau in nord in zona Agapia - Varatec.

La Paltinu'in weekend e plin de grataragii cocalaro-manelistici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...