Sari la conținut

Motociclist fara permis urmarit de politie, decedat langa ZOO din Baia


styuk
 Share

Postări Recomandate

Ala nu era participant la trafic, ci un infractor.

Legea trebuia sa o protejeze pe bunica lui Kollar, copiii lui blorin si pe toti astia care sintem atit de prosti dupa parerea lui aship si a altora, incit ne-am luat permis, ne-am inmatriculat mobrele si circulam regulamentar.

 

A zis bine cine a zis mai sus - unii aveti foarte multe pretentii sa fiti respectati si aparati, dar in acelasi timp sa vi se treaca cu vederea cind o comiteti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intr-un mod cat se poate de ironic, legea care ar fi trebuit sa protejeze viata unuia din participantii in trafic (motociclistul), a cauzat moartea lui.

Iar vorbesti prostii.

Demonstratie: daca avea permis sau daca n-ar fi iesit pe drum public fara permis politia n-ar fi fost nevoit sa fuga de politie si n-ar fi murit. Deci: de ce a murit? Pentru ca a iesit fara permis pe drum public, nu pentru ca l-a urmarit politia.

» Post actualizat in 04 Aug 2014 17:34

Ala nu era participant la trafic, ci un infractor.

 

Era la fel de "infractor" ca si asta fara permis pe drum public.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era la fel de "infractor" ca si asta fara permis pe drum public.

Pai si eu ce-am zis ?

Conducerea fara permis constituie infractiune.

Punerea in circulatie a unui vehicul neimatriculat constituie a doua infractiune.

Ma intreb, a cita oara facea aceste doua lucruri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, deci asta era problema? Ma asculta politistii pe mine, de aia nu reusesc sa prinda infractorii... hai, ca e buna. Si asta am spus-o acum. Poate ca politia a prins mesajul si o sa faca cum zic eu (daca e asa, o sa public o carte de instructiuni pt ei). De acum incolo. Dar, unde sunt posturile de dinaintea vorbelor mele de duh?

Ma refeream strict la faptul ca tu iti doresti ca politia sa fie mai indulgenta in astfel de cazuri. De ce sa fie mai indulgenta ???!! Numarul de infractori ar creste direct proportional cu indulgenta politistilor(si asa prea mare ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream strict la faptul ca tu iti doresti ca politia sa fie mai indulgenta in astfel de cazuri. De ce sa fie mai indulgenta ???!!

Pai nu. Nu imi doresc ca politia sa fie mai indulgenta. Eu vorbesc despre un caz particular. Tu generalizezi.

 

Imi doresc ca politia sa fie mai eficienta. Si asta nu inseamna ca politia sa fie dura. La voi eficienta politiei = duritate maxima. Deci cei mai eficienti politisti sunt politia nazistilor, nu? Adica sa impuste pe oricine care nu e in ordine cu legea?????

 

Asta inseamna s-o impuste pe bunica lui Kollar pentru ca trece pe loc nepermis, sa-l impuste pe copil pentru ca nu s-a vaccinat, samd. Chiar asta vrei?

 

Numarul de infractori ar creste direct proportional cu indulgenta politistilor(si asa prea mare ).

Ai un link sa sustii aceasta ipoteza?

 

 

 

Uite inca o ipoteza: numarul de infractori creste proportional cu numarul de legi si reguli care trebuiesc respectate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aship, din pacate eficienta politiei este determinata de modul in care se respecta legile - din bun simt, situatie care nu se aplica la scara larga in Ro ci in tarile pe care le invidiem cand vorbim de ordinea de acolo, sau drept urmare a fermitatii cu care se penalizeaza nerespectarea legii.

 

Politia eficienta e dura oriunde te duci in tarile civilizate.

Ai fost vreodata oprit de politie in Germania, Franta, Elvetia, tarile nordice, de exemplu?

Vei vedea acolo fermitate! Nu le sufli in ciorba asa cum faci aici, cu garcea...

 

Iar rezultatul fermitatii e respectarea legii. Acolo stii foarte bine ce te asteapta daca o incalci si iti asumi toate consecintele, inclusiv ca vei fi urmarit, iar daca ai ghinion, o poti mierli.

 

Pe mine nu m-a oprit politia in ultimii 70-80.000 km decat de maxim 2 ori. Deci lasa vrajeala cu 100km/zi, ca macane.

Respect legea in orice fac, din principiu, si imi doresc sa fie o atitudine general valabila.

 

Daca urmare a educatiei (din familie, din scoala, din ceea ce vezi în jur), ca cetatean ai sti ca legea se respecta, apriori, nu ti-ar veni asa usor, pe chelie, sa o incalci in mod constient: sa urci baut la volan, sa conduci o masina neinmatriculata, sa conduci fara volan, sa intorci unde e interzis, etc.

 

Pana la urma cu totii ne facem cruce cand urcam pe motocicleta sperand sa nu ne iasa in fata un (cuvant urat) care urca pe noi, gandindu-se, ca orice lege e facuta pentru a fi incalcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUR adj. 1. v. tare. 2. agresiv, bătăios, brutal, coleric, impulsiv, iute, nestăpânit, violent, (fam. fig.) belicos. (Un om, un temperament ~.)

 

DUR adj., adv. v. aprig, aspru, barbar, brutal, câinos, crâncen, crud, crunt, cumplit, feroce, fioros, hain,inuman, necruțător, neiertător, neîmblânzit, neînduplecat, neîndurat, neîndurător, nemilos, neomenos,neuman, rău, sălbatic, sângeros, violent.

 

FERM adj., adv. 1. adj. v. hotărât. 2. adj. v. categoric. 3. adj. v. răspicat. 4. adv. v. categoric. 5. adj. hotărât,neabătut, neșovăielnic, neșovăitor, sigur. (Cu pași ~.) 6. adj. v. cert.

 

Doresc o politie ferma, nu una dura.

 

 

Eu nu cred ca un cetatean vestic are mai mult bun simt decat un cetatean roman. Adica noi suntem niste (cuvant urat) si sa spunem sarumana, cand se uita vesticii in directia noastra... ca ei sunt un idol de oameni. La ei nici nu exista infractori. Si oamenii de abia asteapta sa fie opriti de politisti, sa-si mai ia o amenda ca sa-si aduca aminte ce bine le merge.

 

Am zis ca sunt 2 echipaje la 100 km. Nu ca m-au si oprit de fiecare data. Poate ca sunt mai putine, poate ca sunt mai multe. Era un exemplu pentru a ilustra "eficienta" lor.

 

A murit omul asta pentru ca l-a urmarit politia. Trebuia sa fie un exemplu pentru toti "infractorii". Crezi ca s-a schimbat ceva? cati soferi crezi ca au intrat prea din scurt in fata mea, cati era sa ma scoata de pe carosabil, doar pentru ca mergeam cu viteza legala afisata? Tot atatia ca inainte. Nici mai multi, nici mai putini.

Aship, din pacate eficienta politiei este determinata de modul in care se respecta legile - din bun simt, situatie care nu se aplica la scara larga in Ro ci in tarile pe care le invidiem cand vorbim de ordinea de acolo, sau drept urmare a fermitatii cu care se penalizeaza nerespectarea legii.

Politia eficienta e dura oriunde te duci in tarile civilizate.
Ai fost vreodata oprit de politie in Germania, Franta, Elvetia, tarile nordice, de exemplu?
Vei vedea acolo fermitate! Nu le sufli in ciorba asa cum faci aici, cu garcea...

Iar rezultatul fermitatii e respectarea legii. Acolo stii foarte bine ce te asteapta daca o incalci si iti asumi toate consecintele, inclusiv ca vei fi urmarit, iar daca ai ghinion, o poti mierli.

Pe mine nu m-a oprit politia in ultimii 70-80.000 km decat de maxim 2 ori. Deci lasa vrajeala cu 100km/zi, ca macane.
Respect legea in orice fac, din principiu, si imi doresc sa fie o atitudine general valabila.

Daca urmare a educatiei (din familie, din scoala, din ceea ce vezi în jur), ca cetatean ai sti ca legea se respecta, apriori, nu ti-ar veni asa usor, pe chelie, sa o incalci in mod constient: sa urci baut la volan, sa conduci o masina neinmatriculata, sa conduci fara volan, sa intorci unde e interzis, etc.

Pana la urma cu totii ne facem cruce cand urcam pe motocicleta sperand sa nu ne iasa in fata un (cuvant urat) care urca pe noi, gandindu-se, ca orice lege e facuta pentru a fi incalcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dea naiba 5 pagini s'au facut pe topicul asta.

Ce discutii din putza gandirii au iesit...de te doare mintea

 

Un unu' se credea in mintea lui - un fel de demizeu.Niste amarati de politisti au vrut sa'l opreasca (si daca reusau... individul inca era in viata) insa shaolinul nostru a zis - fuk za' police! Lasa'i sa ma kiss ma' ass

Soarta a intervenit si i'a dat'o peste bot lu mafiotul nostru wanna be.

Gagiu a intins adidasu.

Ghinion de nesansa ! .. durere maxima pt niste parinti si o familie indoliata.

 

Atatea discutii... pai sa analizam... pai sa vedem....

Pt mine personal faptul ca un unu' fara permis si fara masina/motor/tractor/whatever neinmatriculat s'a curatat si nu ma voi intalni never ever cu el in trafic ca sa'mi puna integritatea fizica/materiala sub risc fie si cu 0,0001% - resprezinta un plus.

Nu vad nici un minus ca s'a stins gagiul. Oameni mor zi de zi. Cum nu dau 2 bani ca s'a curatat unu in Botsuana in secunda in care scriu postarea asta ... moartea individului cu pricina ...ma lasa fix cu aceeasi apasare.

 

Sa'l aparam pe saracu nevinovat ca el defapt era un ingeras si era bun si frumos si destept - hai ma lasi!

In tara asta mori cu dreptatea in mana .... acu voi vreti sa stau si sa analizez ca de ce a murit gagiu ala INCALCAND repetat legea ? Hai ce dracu...ca poate mai avem si alta treaba.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu reiese ca au fortat urmarirea. Reiese doar din faptul ca omul a murit. Ca tine pasul Loganul cu mobra sau nu, nu stiu.

 

Argumentul meu este ca: daca exista o cauza a accidentului in situatia asta, aceasta este legea. Si aplicarea ei. Legea care a fost conceputa sa protejeze participantii in trafic: copiii lui blorin, bunica lui Kollar, copilul de 4 ani dar si conducatorii auto si moto. In situatia in care eram - fara urmarirea politiei - nu era intr-un pericol iminent nimeni altcineva decat motociclistul.

tu de fapt doar iti dai cu presupusul fara sa cunosti exact ce s-a intamplat acolo.

te comporti ca un amic al decedatului, dar ti-e cam teama sa spui pe fata ca ce baiat bun a fost el si incerci sa o arunci cotita pe unde crezi ca iti iese. pentru ca evident, luand in calcul experientele ilegale ale zmeului in discutie, numai baiet bun nu a fost. toata lumea e multumita ca nu a luat si pe altcineva cu el (ma rog a dat dauna la teava de gaze, dar aia se repara), doar tu nu vrei sa vezi lucrul asta. si ciudat poate pentru tine, dar legile sunt facute sa fie respectate si sa se evite deznodaminte de genul asta din start, nu sa se intample ceva si dupa aia sa zicem, bine ca nu a fost mai rau. momentul zero - nenea asta, nu avea ce sa caute pe drumul public cu mobra aia. restul e cancan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu ce-am zis ?

Conducerea fara permis constituie infractiune.

Punerea in circulatie a unui vehicul neimatriculat constituie a doua infractiune.

Ma intreb, a cita oara facea aceste doua lucruri ?

Stai calm, nu te contraziceam, ci dimpotriva!

» Post actualizat in 05 Aug 2014 06:27

A murit omul asta pentru ca l-a urmarit politia.

Ba, tu ai idei putine, dar fixe!

» Post actualizat in 05 Aug 2014 06:28

Sa dea naiba 5 pagini s'au facut pe topicul asta.

Ce discutii din putza gandirii au iesit...de te doare mintea

 

Un unu' se credea in mintea lui - un fel de demizeu.Niste amarati de politisti au vrut sa'l opreasca (si daca reusau... individul inca era in viata) insa shaolinul nostru a zis - fuk za' police! Lasa'i sa ma kiss ma' ass

Soarta a intervenit si i'a dat'o peste bot lu mafiotul nostru wanna be.

Gagiu a intins adidasu.

Ghinion de nesansa ! .. durere maxima pt niste parinti si o familie indoliata.

 

Atatea discutii... pai sa analizam... pai sa vedem....

Pt mine personal faptul ca un unu' fara permis si fara masina/motor/tractor/whatever neinmatriculat s'a curatat si nu ma voi intalni never ever cu el in trafic ca sa'mi puna integritatea fizica/materiala sub risc fie si cu 0,0001% - resprezinta un plus.

Nu vad nici un minus ca s'a stins gagiul. Oameni mor zi de zi. Cum nu dau 2 bani ca s'a curatat unu in Botsuana in secunda in care scriu postarea asta ... moartea individului cu pricina ...ma lasa fix cu aceeasi apasare.

 

Sa'l aparam pe saracu nevinovat ca el defapt era un ingeras si era bun si frumos si destept - hai ma lasi!

In tara asta mori cu dreptatea in mana .... acu voi vreti sa stau si sa analizez ca de ce a murit gagiu ala INCALCAND repetat legea ? Hai ce dracu...ca poate mai avem si alta treaba.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns standard de politist: ba ne boscorodesti acum, dar sa vezi cand o sa ai nevoie de noi... Ei, cand ai nevoie de politie, ei se uita in alta parte. Nu se poate, nu avem fonduri, mai asteptati, nu stim, mai veniti... cam asta e raspunsul standard. Stau si ma gandesc: cine serveste pe cine in situatia asta? Chiar crezi ca se va schimba ceva daca vor primi fonduri? Ba dimpotriva...

 

Si repet: nu recomand fuga din fata politiei. Sub nici o forma.

 

stai cill man ca nu lucrez la militie :)

 

aplicarea legii si implementarea respectului fata de lege se poate face doar prin masuri drastice.

sa presupunem ca ar fi 4000ron amenda pentru depasirea vitezei legale. aaaa, pai n-am atatia bani... nu face nimic, iti comfiscam masina si o vindem sa ne recuperam paguba, o zi buna, statia de tramvai e peste drum. atentie pe unde traversati sa nu primiti inca o amenda!

eh uite cam asa s-ar educa marea majoritate a balcanicilor, cu biciu, ca daca le vorbesti frumos te iau drept prost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La obiect, stule, ca de obicei!

 

Cum facem sa ajungem la ce spui, ca e singura solutie la problema noastra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a oprit doar odata politia, si au avut de ce :), mi-am asumat si am platit. Dar daca m-ar opri zilnic pentru control, nu m-ar deranja.

Imi pare rau ca a murit un om, dar a fost pe vina lui.

 

Chestia e ca ma intristez mai mult citind unele comentarii de pe acest topic, decat ca a murit un om! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a oprit doar odata politia, si au avut de ce :), mi-am asumat si am platit. Dar daca m-ar opri zilnic pentru control, nu m-ar deranja.

 

Pe mine m-a oprit de vreo doua ori fara motiv, i-am aratat actele, am facut misto un pic de el si dup-aia am plecat mai departe. Vedeti ce bine este sa fiti in legalitate cu toate cele ? Nu au ce sa va faca.

 

Omule, ce bucurii ai si tu... sa pierzi vremea zilnic aratand actele la toti militienii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de baiat, ca s-a dus tanar ... avea inca destui ani in fata sa ii traiasca frumos. Sa se odihneasca in pace ...

 

Spun sa facem prea mult tam tam, simplu s-a aplicat legea si s-a muscat-o.

Cum ar fi sa injuram politia , care noaptea vede un infractor sa lucra la portiera unei masini si fuge dupa el sa il prinda si infractoru da cu capu de un copac sau pica intr-un canal si moare ... cine ii devina atunci? sa fim seriosi ...

Sunt din Baia Mare, cunosc bine zona aia ... umbla copii mici alaturi de parinti, e gradina zoologica acolo (nu mai stiu daca e deschisa, dar irelevant) ACOLO E PARCUL MUNICIPAL, cum baiatul s-a crezut zmeu si s-a pizdit intr-o teava de gaz care nu a vazut-o, la fel putea sa loveasca un copilas ...

 

Sa auzim numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condus fara permis pe drumuri publice = infractiune

Condus vehicul neinmatriculat pe drumuri publice = infractiune

Neoprirea la semnalele politistului = contraventie.

 

Concluziile le trage oricine cu capul pe umeri. Dubla infractiune si apoi ne plangem ca e nenea politistul rau ca ne urmareste ? C'mon, pussy ! Esti barbat, asuma-ti riscurile cand o comiti. Vrei sa fugi, succes, o viata ai, joac-o daca te tine. El a pierdut. Pacat, dar si-a facut-o cu mana lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... Ce sa zic. Nu ma asteptam la o reactie rasunatoare, dar macar unul care sa inteleaga ce scriam eu aici. Acu m-am lamurit. Somn usor, motobiciclisti. Sa dormiti fara grija. Mamica ii bate pe toti baietii rai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... Ce sa zic. Nu ma asteptam la o reactie rasunatoare, dar macar unul care sa inteleaga ce scriam eu aici. Acu m-am lamurit. Somn usor, motobiciclisti. Sa dormiti fara grija. Mamica ii bate pe toti baietii rai.

Noroc cu tine, asa mai vedem si noi biciclistii cum arata un motociclist adevarat !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

cel mai tare m-a frapat pe topicul asta postarea/postarile celor care sunt atat de inapti incat ar fi in stare sa dea vina pe militeni,pt ca l-au urmarit si ca nu l-au lasat in pace...

 

e prea plina de prosti tara asta...

 

toti am facut magarii (unii inca le mai comit si-acum poate), si eu am fugit de militie de 2-3 ori,si de 2 ori n-am oprit la semnal dar n-as fi atat de dobitoc incat ,daca m-as fi accidentat fiind fugarit de militie,sa dau vina pe ei..... Cam cum vine asta?

 

Unii cred ca legea e doar pentru prosti si pt fraieri.... ce inmatriculare motor, ce permis, ce etc....... astea-s detalii pt fraieri...

 

Ia sa se fi proptit fraierul asta (stiu,nu-i frumos sa vb urat despre morti) cu capra lui in masina vreunui forumist pupinc.urist, sa vezi atunci cum forumistu schimba foaia si il crucea si dumnezeia pe motorist...

Ipocritii mereu vor judeca totul de dupa propria lor baricada si prin prisma lor...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neopritul la semnal genereaza automat suspiciuni de incalcare a legii deci oricine nu opreste la semnalele politistului ar trebui urmarit.

 

Daca bizonul a preferat sa moara in loc sa fie putin plimbat pe la procuratura si sa-si ia un NUP cum e datina la noi, asta nu e vina organelor. E un soi de "suicide by cop".

 

Singura situatie in care organele trebuie sa fie precaute este atunci cand cocalarul conduce un SUV si se intreapta spre o piata aglomerata sau o gradinita. Atuncii ii lasi bizonului spatiu si te apropii de el cand iese din zona periculoasa. Acum n-a fost cazul.

si daca bizonul omora pe cineva din familia ta pentru ca fugea de politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... Ce sa zic. Nu ma asteptam la o reactie rasunatoare, dar macar unul care sa inteleaga ce scriam eu aici. Acu m-am lamurit. Somn usor, motobiciclisti. Sa dormiti fara grija. Mamica ii bate pe toti baietii rai.

 

 

dragul meu, ceea ce este cu adevarat trist e ca refuzi sa admiti ca ceea ce scri/gandesti este usor eronat. nu poti avea o eficienta marita a politiei far o aplicare riguroasa a legii. nu poti aplica legea fara a fi mai dur in ceea ce priveste respectarea ei iar daca "gibonul" nu se supune indicatiilor date verbal se poate face uz de forta (in limbaj popular ii rupi capu' la fraier)

 

ps: hai ca tre sa recunoasteti ca l-am scos pe text in dimineata asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...